Решение по дело №765/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1086
Дата: 24 юли 2020 г. (в сила от 15 август 2020 г.)
Съдия: Стояна Илиева Илиева Станева
Дело: 20203110200765
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

                                                              

                                                           №1086/24.7.2020г.

                                   Година 2020                             Град Варна

 

                                                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                                                 четиридесет и пети състав

На  двадесет и трети юли                                         Година две хиляди и двадесета

В публично заседание в следния състав:

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:СТОЯНА ИЛИЕВА

 

Секретар : МАРГАРИТА СТЕФАНОВА

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 765 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН и е образувано  по жалба от Витали Юриевич П., в качеството му на управител на „ К.К.“ ООД, с ЕИК 204 436 214  срещу НП № 03-010640/12.12.2018 год. на Директор на Дирекция Инспекция по труда Варна, с което за извършено нарушение на чл.264,вр.чл.128,т.2 от КТ на осн.чл.416,ал.5,вр.чл.414,ал.1 от КТ на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 2200 лв..

С жалбата не се оспорва фактическата обстановка, а се оспорва размера на наложената имуществена санкция. Навеждат се доводи и за приложението на чл.28 от ЗАНН.

В съдебно заседание дружеството, нередовно призовано не се представлява.

Въззиваемата страна – Д ИТ Варна, редовно призована се представлява от юк Ошавкова, която моли НП да бъде потвърдено изцяло и по размер.

Актосъставителят , редовно призован, взема становище по жалбата и поддържа направените констатации в съставения АУАН.

Съдът, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на обжалваното наказателно постановление по отношение на неговата законосъобразност, обоснованост и справедливост на наложеното наказание, прави следните изводи:

От фактическа страна:

С АУАН с  № 03-010640/29.11.2018 год., административния орган е приел за установено от фактическа страна, че при извършване на проверка / съставен Протокол ПР 1839439/29.11.2018 год./  не е изплатено по-малко от удвоения размер на трудовото възнаграждение за работа на официални празници 06.09.2018 год. / Ден на съединението/ на лицето М.Л.с ЕГН ********** на длъжност „ сладкар“ в сладкарница „ Крем Карамел“, находяща се в гр.Варна, ул.“ Преслав“ № 28, стопанисвана от „ К.К.“ ООД, в който ден лицето е полагало труд, видно от представения окончателен график за месец септември 2018 год. и платежна ведомост за месец септември 2018 год.. Нарушението е извършено на 31.10.2018 год. в сладкарница „ Крем Карамел“, находяща се в гр.Варна, ул.“ Преслав“ № 28, към която дата е следвало да бъде изплатено трудово възнаграждение в едно с допълнително възнаграждение за работа на официален празник през месец септември 2018 год. / 06.09.2018 год. / на М.Л., съгласно договорена периодичност на изплащане на трудови възнаграждения с трудов договор 3/23.04.2018 год..

Акта бил съставен и предявен на представляващ дружеството,който в графата бележки и възражения  отразил, че нарушението ще бъде отстранено.

В  срока по чл.44 от ЗАНН  не е направено възражение.

Въз основа на съставения АУАН, АНО издал обжалваното НП, с което наложил на дружеството за  извършено нарушение на чл.264,вр.чл.128,т.2 от КТ на осн.чл.416,ал.5,вр.чл.414,ал.1 от КТ имуществена санкция в размер на 2200 лв..

В хода на съдебното производство от показанията на св. Д.Д., която потвърждава изложеното в акта за административно нарушение. Посочва, че тя и колежката и са извършили проверка в обект – сладкарница „ Крем Карамел“ в гр.Варна,ул.“ Преслав“ № 28. Изискала е документи, като след тяхното представяне установила, че е допуснато нарушение от страна на дружеството изразяващо се в това¸че не е изплатило трудово възнаграждение на официален празник на М.Л.,положила труд на 06.09.2018 год.Това било установено от представения график на работа.

Със съгласието на Д ИТ Варна съдът е заличил от списъка за призоваване св. М.М..

Съдът кредитира показанията на св.Д. като обективни, логични и кореспондиращи с останалите доказателства по делото.

Описаната фактическа обстановка съдът прие за установена, въз основа на събраните по делото гласни доказателства: показанията на св.Д. , дадени в хода на съдебното следствие, и от приложените по делото  писмени доказателства , прочетени и приети от съда по реда на чл.283 от НПК.

От правна страна:

Жалбата е депозирана от надлежно легитимирано лице, спрямо което е издадено атакуваното НП, в установения от закона 7-дневен срок от връчване на НП и пред надлежния съд – по местоизвършване на твърдяното нарушение. Поради това жалбата е допустима и следва да бъде разгледана.

Наказателното постановление е издадено в компетенциите на административно наказващият орган Директора на Дирекция "Инспекция по труда". Компетентността на актосъставителя Д. произтича от разпоредбата на чл. 416, ал. 1 от КТ в качеството й на държавен контролен орган - главен инспектор в Д "ИТ" Варна към момента на съставяне на акта.

АУАН и издаденото въз основа на него НП  са съставени в сроковете по чл.34,ал.1 и 3 от ЗАНН.

АУАН е съставен в присъствието на нарушителя и свидетел,  присъствал при извършване или установяване на нарушението.

В рамките на извършената служебна проверка, съдът не констатира, в хода на административно - наказателното производство да е било допуснато каквото и да нарушение на процесуалните правила, като както АУАН, така и НП отговарят на всички установени от закона процесуалноправни изисквания.

Що се отнася до съставомерността на нарушението от материалноправна гледна точка, съдът намери следното:

Съдът счита, че от събрания в хода на съдебното производство доказателствен материал, безспорно бе установено, че санкционираното юридическо лице, в качеството на "работодател" не е изпълнило задължението си да осигури своевременното начисляване и заплащане на трудовото възнаграждение на лицето М.Л. длъжност "сладкар" за положения от нея извънреден труд през месец септември 2018 г., а именно - на официални празници – 06.09.2018 г.

Съгласно разпоредбата на  чл. 264 от КТ за работа през дните на официалните празници, независимо дали представлява извънреден труд или не, на работника или служителя се заплаща според уговореното, но не по-малко от удвоения размер на трудовото му възнаграждение.

Разпоредбата на чл. 154, ал. 1 от КТ определя дните на официални празници, сред които е и шести септември, на която дата е установено от писмените доказателства по делото, че служителят е полагала труд, който не й е бил начислен.

Нормата на чл. 128 от КТ сочи, че работодателят е длъжен в установените срокове да начислява във ведомости за заплати трудовите възнаграждения на работниците и служителите за положения от тях труд и да плаща уговореното трудово възнаграждение за извършената работа.

Видно от показанията на св.Д. е, че до съставянето на АУАН въпреки декларираното от управителя на дружеството не са били представени писмените доказателства, че е било начислено и изплатено в дължимия размер възнаграждение за положеният от Лобанова извънреден труд през месец септември 2018 г..

С оглед на изложените констатации, съдът счита, че правилно е квалифицирано нарушението, съответно правилно е определена и санкционната разпоредба, въз основа на която е ангажирана административно-наказателната отговорност на дружеството нарушител, а именно общата норма на чл. 414, ал. 1 от КТ, която предвижда налагане на санкция на работодател, който наруши разпоредбите на трудовото законодателство извън правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

Съдът намира, че не са налице и основания за прилагане разпоредбата на чл. чл. 28 от ЗАНН. С нарушението е засегнато основното право на работника/ служителя, а именно да получава трудово възнаграждение за престирания труд, още повече, че в случая липсват каквито и да е било доказателства, че в крайна сметка, дори и с известно закъснение дружеството е изпълнило своето задължение да заплати договореното възнаграждение.

По отношение вида и размера на наказанието.

Според състава на съда необосновано АНО е наложил наказание за извършеното деяние в размер над предвидения в закона минимум от 1500 лева. При индивидуализиране на наказанието, съдът отчита като смекчаващо вината обстоятелство, че в административно – наказателната преписка не се съдържат данни дружеството "К.К. " ООД да е санкционирано за подобни нарушения на трудовото законодателство, което мотивира съдът да приеме, че нарушението е извършено за първи път,  липсват данни и за влезли в сила наказателни постановления, с които дружеството да е било санкционирано за тези нарушения на трудовото законодателство. Отегчаващи вината обстоятелства не бяха констатирани в хода на съдебното производство, поради което съдът намира, че определеното към минимален размер наказание се явява справедливо и напълно съответства на целите, предвидени в разпоредбата на чл. 12 от ЗАНН.

Поради гореизложените съображения, съдът намира, че НП № 03-010640/12.12.2018 год. на Директор на Дирекция Инспекция по труда Варна, следва да бъде изменено в санкционната си част, като размера на наложеното административно наказание "имуществена санкция" бъде намален до предвидения в закона минимум от 1500 лева.

С оглед изхода на делото не следва да се присъжда обезщетение за сторените разноски на нито една от двете страни.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

                                               Р Е Ш И:

 

ИЗМЕНЯ  НП № 03-010640/12.12.2018 год. на Директор на Дирекция Инспекция по труда Варна, с което на „ К.К.“ ООД, с ЕИК 204 436 214,представлявано от Витали Юриевич П., в качеството му на управител за извършено нарушение на чл.264,вр.чл.128,т.2 от КТ на осн.чл.416,ал.5,вр.чл.414,ал.1 от КТ е наложена имуществена санкция в размер на 2200 лв., като НАМАЛЯВА размера на санкцията до размер от 1500 лева (хиляда и петстотин лева).

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – гр.Варна на основанията, предвидени в НПК и по реда на глава 12 от АПК, в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено.  

                                                                                                                                 

                                                                       СЪДИЯ :