Решение по дело №480/2018 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 64
Дата: 5 март 2019 г. (в сила от 5 март 2019 г.)
Съдия: Ваня Драганова Богоева
Дело: 20181500500480
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 27 декември 2018 г.

Съдържание на акта

Р       Е       Ш       Е       Н       И       Е   № 64

 

гр. Кюстендил, 05.03.2019 г.

 

Кюстендилският окръжен  съд, гражданска колегия, в  открито заседание

на пети февруари

през двехиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: Галина Мухтийска

                                                                                        ЧЛЕНОВЕ: Ваня Богоева

                                                                                                             Евгения Дтамова

при секретаря Емилия Стойкова

като разгледа докладваното от съдия Ваня Богоева                      в. гр. д. № 480

по описа  за 2018 г. на КнОС и, за да се произнесе взе предвид:

 

                                                                                  

Постъпила е въззивна жалба от Община Кюстендил с адрес гр. Кюстендил, пл.”***” № ***, насочена срещу решение № 737/06.11.2018 г., постановено от Районен съд – гр. Кюстендил по гр. д. № 612/2018 г. по описа на същия съд

С оспорвания първоинстанционен съдебен акт КнРС е осъдил въззивната община да заплати на А.З. *** на основание чл. 49 във вр. чл. 52 от ЗЗД сумата от 3 000 лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди в резултат от ухапване от бездомно куче в гр. Кюстендил, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 13.03.2018 г. до окончателното й заплащане.

Първоинстанционният съдебен акт се обжалва изцяло. Приема се за неправилно.. Иска се отмяната му  и отхвърляне на иска, а при условията на евентуалност се поддържа искане за частична отмяна и намаляване размера на присъденото обезщетение, като частично искът бъде отхвърлен. Въззивната община  чрез процесуалния си представител поддържа становище за незаконосъобразност на решението, поради неправилното приложение на разпоредбите на чл. 49 и чл. 52 от ЗЗД, както и становище за необоснованост поради несъответствие на приетата за установена фактическа обстановка и събраните по делото доказателства, респективно противоречие между релевантните за казуса факти и обстоятелства и направените от съда фактически изводи. Поддържа се и становище за допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила, поради неправилното обсъждане и въприемане на събраните по делото доказателства – поотделно и то избирателно и без преценка и съвкупнато им обсъждане. Поддържаното във въззивната жалба становище е за това, че по делото не са събрани доказателства установяващи неизпълнение на необходимите дейности във връзка с разрешаване на въпросите касаещи бездомните кучета на територията на Община Кюстендил и в частност  за района, в който е възникнал инцидента. Отрича се ухапването да е причинено от куче,което е бездомно, като се акцентира върху недоказването на този именно факт. Във въззивната жалба се твърди, че не са налице всички предпоставки от фактическия състав визиран в разпоредбата на чл. 49 от ГПК, поради което не може да бъде ангажирана отговорността на ответника. Твърди се недоказаност в цялост на претърпени неимуществени вреди от ищцата. Разбирането на въззивника е, че определеното обезщетение е завишено по размер и не съответства на вида и естеството  на претърпените неимуществени вреди. Претендира разноски по водене на делото.

Въззиваемата . А.З. *** изразява становище на неоснователност на въззивната жалба и иска решенинето на КнРС да бъде потвърдено като правилно. Счита изложените доводи за неправилност изразяваща се  незаконосъобразност, необоснованост и допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила за неоснователни.

КнОС след като прецени становищата на страните,  събраните по делото доказателства и слез преценка на обжалвания съдебен акт, приема решенинето на КнРС за правилно и го потвърждава. Съображенията за това с аследните:

Фактическата обстановка е сутановена правилно от първоинстанционния съд, въз основа на надлежно събрани доказателства и доколкото страните не спорят по нея, а и във въззивното производство не са събрани доказатулства установяващи други релевантни факти и обстоятелства не се налага преповтарянето й.

Обстоятелствата, при които ищцата е била ухапана от куче, характеристика на самото кучи, респективно състоянието на ищцата и поведението привъзникване на инцидента и след това са установени, както правилно е приел и първоинстанционния съд от показанията на свидетелите А., А., С., които са непротиворечиви, последователни и логични и свидетелстват за обстоятелства при преки впечатления за тях.

От приетото заключение на съдебно-медицинската кеспертиза се установява вида и естеството на уврежданията , тяхната степен и тежест.

Въззивната жалба е допустима, като подадена в срока по чл.259, ал.1 ГПК, от надлежна страна и е насочена срещу подлежащ на въззивна проверка съдебен акт. Разгладана по същество е неоснователна.

Предявеният иск е с правно основание чл. 49, вр. чл. 45 ЗЗД.

Основателността на иска по чл. 49, вр. чл. 45 ЗЗД предпоставя ищецът да докаже при условията на главно и пълно доказване кумулативното наличие на следните предпоставки: извършено противоправно деяние /действие или бездействие/ от лице, комуто е възложено работа или дейност; причинени вреди – имуществени или неимуществени; вина на причинителя и причинна връзка между увреждащото деяние и настъпването на вредите. В чл. 45, ал. 2 от ЗЗД е установена оборима презумпция, съгласно която във всички случаи на непозволено увреждане вината се предполага до доказване на противното. Отговорността на възложителя на работата в хипотезата на чл. 49 ЗЗД е безвиновна. В тежест на ищеца е да установи обективните елементи от фактическия състав на деликта – противоправно дение, вреди и причинна връзка между деянието и вредите.

 

                                                                   - 2 -

Във въззивното производство отговорността на община Кюстендил за причинените на ищцата неимуществени вреди не е спорна.

Според чл. 41 ЗЗЖ Безстопанствените животни се настаняват от органите и организациите по чл. 40, ал. 4 и 6 в приюти, регистрирани по чл. 137, ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.. Органите на местната власт изграждат приюти за безстопанствени животни /ал. 2/, а кметовете на населените места отговарят за дейността на приютите по ал. 2.

Съгласно чл. 47, ал. 3 и чл. 50 от Закона за защита на животните, Общините осъществяват надзор върху безстопанствени кучета и са длъжни да вземат мерки за предотвратяване на агресивното поведение на кучетата към хора или животни. В чл. 133, ал. 2, т. 7 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, е визирано задължението на кметовете на населените места да предприемат мерки за недопускане свободното движение на животни по улиците на населените места.

От анализа на нормативната уредба, цитирана по – горе е видно, че на органите на местна власт – на общините, е възложено задължението за надзор и грижа над безстопанствените кучета, за настаняване на същите в приюти и за вземане мерки за предотвратяване агресивното им поведение срещу хора.

По делото е установено, че на 13.03.2018 г.при преминаване по път водещ към гробищата ,срещу сгради ползвани преди време от КЗК/ в гр. Кюстендил, ищцата е била  ухапана от безстопанствено куче. Спорен е въпросът за това кучето безстопанствено ли е. УСтановено е безспорно, че ищцата е ухапана от куче, което пребивава на посоченото от ищцата място, заедно с други кучета. Описано е като лежащо в храсти до пътяи движещо се в този участък описан по-горе.  Доколкото кмета на Общината не е изпълнил вмененото му от закона задължение да организира изолирането на бездомни куче в гр. Кюстендил, включително и процесното и да предприеме мерки за предотвратяване агресивното им поведение срещу хора, то следва да се ангажира отговорността на ответника за обезвреда на причинените на ищцата вреди.

С оглед изложеното съдът намира за доказани предпоставките за ангажиране на отговорността на Община Кюстендил за обезщетяване на вреди от незаконосъобразно бездействие на нейните органи.

Анализът на доказателствата обосновава извод, че в резултат на увреждането, причинено от ухапването, ищцата е претърпяла болки и страдания – в момента на ухапването, така и за периода на възстановяване, причинена й е уплаха и страх от кучета, стрес по повод на изживяванията  При това положение съдът намира за установена и причинната връзка между деянието и причинените неимуществени вреди, описани по – горе.

Съгласно чл. 52 ЗЗД съдът определя обезщетението за неимуществените вреди по справедливост. При определяне на размера на обезщетението съдът е длъжен да съобрази вида и характера на увреждането; степента на претърпените болка и страдание; периода през който са търпени; продължителността на оздравителния процес; наличието, съответно, липсата на усложнения при възстановяването; жизнения стандарт в страната, като относно последния критерий се изхожда от принципната позиция, че присъжането на парично обезщетение има за цел да репарира /доколкото е възможно/ действително понесените от увредения болки, страдания и неудобства, а не да се превръща в средство или източник за неоснователно обогатяване.

Окръжният съд, като взе предвид вида и характера на уврежданията, причинените болки и страдания в момента на ухапването, периода на възстановяването от физическата травма, който е в рамките на обичайния, възрастта на ищцата – намира, че по справедливост и в съответствие с изложените по–горе критерии, на ищцата правилно е присъдено обезщетение в размер на  3000 лева с обжалваното решение.

Неоснователни са изложените във въззивната жалба доводи за това, че обезщетението е завишено и е нарушена разпоредбата на чл. 52 от ЗЗД при определянето му.

Правилно е уважена и претенцията за обезщетение за забава в размер на законната лихва на основание чл. 86, ал. 2 от ЗЗД. Налице е парично задължение произтичащо от непозволено увреждане и за вредите от забава се дължи обезщетение в размер на изтеклата законна лихва.

Изложеното обуславя извод за това, че решението, с което е уважен искът по чл. 49 от ЗЗД за сумата от 3 000 лева  и обезщетение за забава в размер на законната лихва от деня на увреждането до окончателното й заплащане е правилно и следва да бъде потвърдено.

Предвид неоснователността на въззивната жалба на въззивника не се дължат разноски по водене на делото. Въззиваемата не е претендирала разноски.

Воден от горното, КнОС

 

Р       Е       Ш       И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 737/06.11.2018 г., постановено от Районен съд – гр. Кюстендил по гр. д. № 612/2018 г. по описа на същия съд .

Решението не подлежи на обжалване.

 

                                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                                                ЧЛЕНОВЕ: