Определение по дело №23/2020 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 7
Дата: 3 февруари 2020 г. (в сила от 3 февруари 2020 г.)
Съдия: Милена Йорданова Алексова Стоилова
Дело: 20207110700023
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 януари 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                                                                    03.02.2020г.                                           град Кюстендил

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

Кюстендилският административен съд                                                                                     

на трети февруари                                                                              две хиляди и двадесета година

в закрито съдебно заседание в следния състав:

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ГАЛИНА СТОЙЧЕВА                                                      

                                                                             ЧЛЕНОВЕ: 1.МИЛЕНА АЛЕКСОВА-СТОИЛОВА                                                                                                     

                                                                                          2.АСЯ СТОИМЕНОВА

като разгледа докладваното от съдия Алексова-Стоилова

касационно административнонаказателно дело № 23 по описа за 2020г.

и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.229 и сл. от АПК във вр. с чл.63, ал.2 от ЗАНН.

            Адв.И.А. от ПАК като пълномощник на „Н.Д.“ ЕООД, ЕИК ********* с управител Р. Н. Н. с адрес: гр.П., ул.“Т.“ №*, ет.*, кантора 9 обжалва определение от 17.12.2019г. по а.н.д.№1676/2019г. на РС – К. Твърди незаконосъобразност на съдебния акт, т.к. съдът е дал качество на ползвател на законния представител на фирмата Р. Н. по незаконосъобразен процесуален ред и че лицето не е управлявало автомобила, а го е предоставило на трето лице по договор за ползване от 18.01.2020г. Моли за отмяна на съдебния акт и продължаване на съдопроизводствените действия по делото на районния съд.

            Ответната ОДМВР – К. не изразява становище по жалбата.

            К ас, след запознаване с оспорването и материалите по делото на районния съд намира жалбата за допустима като подадена от пълномощник на легитимиран правен субект /подателят на жалбата срещу електронния фиш пред районния съд/ с право на обжалване в преклузивния срок по чл.230 от АПК пред компетентния съд.

            Разгледана по същество, жалбата е неоснователна. Съображенията за това са следните:

            Предмет на оспорване пред районния съд е електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К №2540887 от ОДМВР – К.

            От фактическата страна на спора съдът е установил, че делото е образувано по жалба от „Н.д.“ ЕООД с управител Р. Н. Н. чрез адл.А. против електронния фиш, с който на основание чл.182, ал.1, т.3 от ЗДвП на Р. Н. Н. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100лв.

            От правна страна съдът е приел, че подадената жалба е процесуално недопустима като подадена от ненадлежна страна, която не е процесуално легитимирана да подаде жалба срещу фиша, т.к. с последния е наложено административно наказание на посоченото физическо лице, а не на дружеството-жалбоподател. По посочените правни доводи и на основание чл.63, ал.2 от ЗАНН съдът е оставил без разглеждане жалбата на дружеството и е прекратил производството по делото.

            Определението на районния съд е валидно и допустимо като постановено от компетентен съд в предвидената от закона форма. Същото е законосъобразно поради правилно приложение на материалния закон. Съображенията за това са следните:

Правилен е извода на съда за недопустимост на оспорването като изхождащо от лице без активна процесуална легитимация по см. на чл.59, ал.2 от ЗАНН във вр. с препращането от чл.189, ал.8 от ЗДвП.

С оспореният електронен фиш е наложено административно наказание „глоба“ на Р. Н. Н. като законен представител на фирма „Н.д.“ ЕООД в съответствие с презумцията по чл.188, ал.2 от ЗДвП. От преписката по делото е видно, че нарушението за скорост е извършено с МПС, собственост на юридическо лице, поради което предвиденото в ЗДвП административно наказание е наложено на неговия законен представител. Законен представител на фирмата е Р. Н. Н., като няма данни същият да е уведомил издателя на фиша за осъществената възможност по предоставяне на МПС на друг ползвател по реда на чл.189, ал.5 от ЗДвП. Следователно, адресат на наложеното с фиша административно наказание е законният представител на фирмата като физическо лице. Нему принадлежи процесуалното право да оспори фиша, т.к. същият е негов адресат. Оспорването на фиша е осъществено от името на фирмата, като упълномощаването на адвоката за съдебното оспорване на фиша също изхожда от фирмата, а не от управителя като физическо лице. Изложеното обосновава верността на извода на районния съд, че оспорването изхожда от лице, което няма право на жалба срещу фиша, а резултатът е недопустимост на съдебното производство по арг. от чл.323, ал.1, т.3 от НПК във вр. с чл.84 от ЗАНН.

Доводите на оспорващият за управление на автомобила от друго лице и за неправилност на наложеното административно наказание касаят съществото на спора, поради което са ирелевантни към проверката за допустимост на производството.

Оспореното определение на районния съд е правилно, поради което ще се остави в сила.

            Мотивиран от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

            ОСТАВЯ В СИЛА определение от 17.12.2019г. по а.н.д. №1676/2019г. на РС -К.

            Определението е окончателно.

            Определението да се съобщи на страните чрез изпращане на преписи от същото.

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

 

            ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

 

                                  2.