Определение по дело №453/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260114
Дата: 2 декември 2020 г. (в сила от 10 декември 2020 г.)
Съдия: Петя Петрова Вълчева Чукачева
Дело: 20201400200453
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 25 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е ...

 

                    гр.Враца, 02.12.2020 год.

    

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание на втори декември две хиляди и двадесета година, в състав:

Председател:ПЕТЯ ВЪЛЧЕВА

 

с участието на секретаря М. Костадинова  и прокурора, като разгледа докладваното от съдия Вълчева ЧНД N 453 по описа за 2020 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК.

 Образувано е въз основа на молба от Д.М.М., изтърпяващ наказание "лишаване от свобода" в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание "лишаване от свобода". В молбата се навеждат доводи, че молителят към  момента на подаване на същата е придобил право на УПО.

Към молбата са приложени писмени доказателства– становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения Д.М.М..

В съдебно заседание осъденият М. поддържа молбата с изложените в нея доводи и правят искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

Представителят на Затвора гр. Враца изразява становище за основателност на молбата по съображения, че осъденият е изтърпял повече от 1/2 от наложеното му наказание и че с поведението си е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

С присъда по НОХД № 421/2019г. по описа на PC Враца на л.св. К. И. е наложено наказание в размер на 8 месеца лишаване от свобода. Започнал е да търпи наказанието на 08.07.2020г., като към настоящият момент е изтърпял фактически 4 месеца и 24 дни, като от работа му се зачитат 1 месец и 2 дни или общо изтърпяната част е 5 месеца и 26 дни. Неизтърпяната част от наказанието е в размер на 2 месеца и 4 дни.

При това положение, съдът намира, че осъденият Д.М.М. е изтърпял фактически повече от 1/2 от наложеното му наказание, така, както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК.

От приложения доклад за оценка на риска и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че при първоначалната оценка се регистрира риск от рецидив в долна граница на среден 40 точки. В профила на криминогенни нужди с дефицитни стойности са зоните: „Отношение към правонарушението“- не поема отговорност за извършеното правонарушение; със силни оневинителни нагласи; не изпитва емпатия към жертвата; със завишена самооценка; „Умения за мислене“- разпознава отчасти проблемните ситуации, в които се въвлича; решава проблемите си по неадекватен за средата начин и в разрез с общоприетите правила; не се замисля за негативните последици от предприетите действия;

Рискът от вреди е определен като среден за служителите и останалите лишените от свобода. Проявява толерантно отношение към служителите в Затвора, но осъждането за телесна повреда на длъжностно лице по време на изпълнение на задълженията му е индикация за възможен риск от вреди за служителите. Възможно е да прояви агресия към лишените от свобода при наличие на конфликт и/или засягане на интерес. Не изразява дискриминационни нагласи. Рискът от суицид и самоувреждане е с ниски стойности - няма данни и информация за суицидни мисли и предишни автоагресивни прояви, които да са индикация за подобен тип поведение в местата за лишаване от свобода.

Рискът от вреди за обществото е със средни стойности и се определя характера на настоящото деяние и миналите деяния.

В първоначално изготвения План на присъдата като цели са заложени подобряване на уменията за разпознаване и разрешаване на проблемите, изграждане на умения за адекватно планиране, осъзнаване на последиците от собствените действия, формиране на умения за създаване и поддържане на етични и коректни взаимоотношения в 30, недопускане на агресивни прояви, формиране на самокритичност и осъзнаване на нанесените вреди, затвърждаване на придобитите трудови навици и системно полагане на труд.

За времето на престой в затворническото общежитие се наблюдава цялостното поведение на лишения от свобода М.. Общува толерантно, изпълнява разпорежданията на НОС и администрацията.

За изтеклия период от изтърпяване на присъдата не показва враждебни нагласи и не влиза в конфликти. Няма злоупотреба с гласувано доверие. Лишеният от свобода М. има примерно и дължимо поведение, спазва реда и дисциплината.

Общува толерантно отношение с останалите лишени от свобода. Изпълнява разпорежданията на НОС и съдейства на администрацията. Проявява интерес към предлаганите възможности за смислено оползотворяване на престоя в затвора.

Рискът от вреди се намалява до нисък за служителите и останалите лишени от свобода. Рискът от вреди за обществото е среден и се определя от извършените престъпления.

Има формирани трудови навици. Изпълнява трудовите си задължения, а при поставяне на индивидуални задачи е стриктен и изпълнителен. Включен в трудов процес по чл. 80 от ЗИНЗС като бръснар на лишените от свобода. Изпълнява възложената му работа, общува коректно с лишените от свобода, поддържа добра хигиена в помещението.

Във връзка със стриктното изпълнение на трудовите задачи и показаното примерно поведение е награден със Заповед № Л-2463/04.11.2020г. съгл. чл. 98 ал. 1 от ЗИНЗС с „писмена похвала“.

По отношение на извършеното престъпление приема вината си и съжалява за деянието. Изразява съжаление за нанесените вреди и изпитва емпатия към жертвата. Постигнати са позитивни промени в зона „Умения за мислене“. Л. св. М. подобри уменията си за разпознаване и разрешаване на проблемите. Поема отговорност за постъпките си. Обмисля възможните последици от действията си. Поставя си адекватни и изпълними цели. Изгражда стабилна мотивация за законосъобразно поведение при освобождаване. Разсъждава и анализира ситуациите, в които попада. Това индикира наличие н& подобрени умения за самоконтрол и намалява риска от извършване на импулсивни и необмислени постъпки. Осъзнава тежестта на извършеното деяние и възможните негативни последици. В зона „Отношение към правонарушението“ се маркира критично отношение към деянието. Изгражда мотивация за просоциална промяна и декларира нагласи подкрепящи законосъобразно поведение. Регистрират се коректни и етични отношения на работното място и със съкилийниците си, не са маркирани агресивни и гневни изблици при попадане в конфликтна ситуации.

Има положително отношение към плана на присъдата, договорените цели и задачи са изпълнени, което води до намаляване на риска от рецидив на престъпно поведение.

Със съхранени социални контакти, жилищно устроен и с формирани трудови навици и умения, което ще спомогне за успешната и адекватна реинтеграция след освобождаване.

В обобщение, следва да се посочи, че изготвената и приложена по делото изцяло положителна оценка е индикатор за положителни промени у осъдения. Лишеният от свобода М. е предоставил доказателства за промяна в модела на мислене и в нагласите подкрепящи законосъобразно поведение при живота на свобода, което индикира реален шанс за успешна реинтеграция в обществото.

В случая, от данните по делото е видно, че са налице и двете законови предпоставки за УПО, а именно М. е изтърпял фактически повече от 1/2 от наложеното му наказание и същият с поведението си е дал доказателства за своето поправяне.

При това положение л.св. М. следва да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното му наказание, която към настоящия момент е в размер на 2 месеца и 4 дни.

Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК на М. следва да бъде определен изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наказанието, а именно 2 месеца и 4 дни.

При горните съображения и на основание чл. 70, ал.1, т. 2 и ал.6 НК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО от изтърпяване на неизтърпяната част от определеното му наказание "лишаване от свобода" Д.М.М., роден на ***г***, с постоянен адрес ***, ЕГН**********, по НОХД №421/2019г. по описа на РС Враца в размер на 8 месеца, с остатък от наказанието 2/два/ месеца и 4/четири/ дни.

 

На основание чл. 70, ал.6 НК ОПРЕДЕЛЯ на Д.М.М. изпитателен срок в размер на 2/два/ месеца и 4/четири/ дни.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

 

ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца и на РС Враца– Бюро "Съдимост" за отметка в бюлетина на осъдения.

 

 

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: