Решение по дело №3993/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261162
Дата: 16 февруари 2021 г. (в сила от 30 март 2022 г.)
Съдия: Златка Николова Чолева
Дело: 20191100503993
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 22 март 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

П  Р  О  Т  О  К  О  Л

 

гр.София, 16 февруари 2021 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ІV–В въззивен състав в открито съдебно заседание на шестнадесети февруари две хиляди двадесет и първа година, в следния състав:

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЗЛАТКА ЧОЛЕВА

                                             ЧЛЕНОВЕ: ЦВЕТОМИРА КОРДОЛОВСКА

                                                                ДИМИТЪР КОВАЧЕВ

 

Секретар: Цветослава Гулийкова

Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от съдия ЧОЛЕВА въззивно гр.дело № 3 993 по описа за 2019 г.

 

След изпълнение на разпоредбата на чл.107,ал.1 от ГПК /отм/, вр. с пар.2,ал.1 от ГПК /в сила от 01.03.2008г./.  

 

На именното повикване в 16,23 часа, се явиха:

 

ВЪЗЗИВНИКЪТ-ИЩЕЦ И.Л.К. – редовно уведомен по реда на чл. 41, ал. 6 ГПК /отм./, не се явява и не изпраща представител.

 

ВЪЗЗИВАЕМАТА СТРАНА ДЪРЖАВАТА ЧРЕЗ МИНИСТЪРА НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВО – редовно уведомена по реда на чл.41, ал. 6 ГПК /отм./, се представлява от юрк. Т., с пълномощно по делото.

 

ВЪЗЗИВАЕМАТА СТРАНА СТОЛИЧНА ОБЩИНА – редовно уведомена по реда на чл.41, ал. 6 ГПК /отм./, представлява се от юрк. Б., с пълномощно по делото.

 

ПЪЛНОМОЩНИЦИТЕ НА СТРАНИТЕ /поотделно/: Да се даде ход на делото.

 

СЪДЪТ, като взе предвид, че не са налице процесуални пречки,

 

                                         О П Р Е Д Е Л И:

 

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО И ГО ДОКЛАДВА.

 

СЪДЪТ е сезиран с две въззивни жалби, като докладва и молбите-уточнения към тях, подадени от въззивника-ищец.

С първата въззивна жалба на ищеца се обжалва първоинстанционното решение на СРС от 13.07.2015 г., с което са отхвърлени предявените от ищеца искове с правно основание чл. 97, ал. 1 ГПК /отм./,  с предмет – процесното дворно място и жилищната сграда построена върху него със застроена площ 68 кв.м.

С втората въззивна жалба въззивникът-ищец атакува постановеното на 11.02.2016 г. решение на СРС, с което са оставени без уважение заявените от него искания по чл. 192, ал.2 ГПК /отм./-  за поправка на очевидна фактическа грешка /ОФГ/ в първоначалното първоинстанционно решение, както и е оставено без уважение искането по чл. 193 ГПК /отм./ - за допълване на първоначално постановеното първоинстанционно решение.

Въззивникът поддържа доводи за неправилност и незаконосъобразност на обжалваните съдебни актове. Претендира тяхната отмяна и уважаване на предявените искове. Подробен доклад за въззивните жалби е извършен с разпореждането на съда, постановено на 17.06.2019 г., което е връчено на страните.

 

ЮРК.Б.: Моля, да отхвърлите подадените въззивни жалби. Нямам доказателствени искания.

 

ЮРК.Т.: Оспорвам въззивните жалби. Нямам доказателствени искания и нямам възражения по доклада по делото.

 

СЪДЪТ, като везе предвид, че страните не заявяват нови доказателствени искания в настоящото производство, счете делото за изяснено от фактическа страна, ето защо

 

                                         О П Р Е Д Е Л И:

 

ДАВА ХОД НА УСТНИТЕ СЪСТЕЗАНИЯ.

 

ЮРК.Б.: Моля, да отхвърлите подадените от И.К. въззивна жалба и да потвърдите постановеното решение на СРС от 13.07.2015 г.

Моля, да ми присъдите юрисконсултско възнаграждение.

 

ЮРК.Т.: Присъединявам се към казаното от колегата. Представям списък за разноските. Моля, да ми бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение. Считаме, че решението на първоинстнационния съд е правилно и законосъобразно. Ищецът не е доказал по несъмнен начин, че е собственик на основание давностно владение на процесния имот. Отделно от това е налице мораториум върху придобивната давност на имотите държавна и общинска собственост, разписан в §1 от ЗИДЗС.

 

СЪДЪТ ОБЯВИ, РЕШЕНИЕТО си:

Съдът намира и двете въззивни жалби за неоснователни по следните мотиви:

 

По първоначалната въззивна жалба, с която се атакува решението на СРС, 29 състав от 13.07.2015 г. по гр.д. № 1 584/2008 г., съдът приема следното:

Съдът е сезиран с предявени положителни установителни искове с правно основание чл. 97, ал. 1 ГПК /отм./, с предмет – установяване правото на собственост на ищеца върху процесното дворно място, заедно с построена върху него жилища сграда на 68 кв.м. на оргигинерно придобивно основание, а именно давностно владение, за което ищецът поддържа, че е упражнявано в периода от 1994 г. - до датата на предявяване на исковата молба – 08.01.2008 г.

Настоящият съдебен състав намира, че първоинстанционното решение от 13.07.2015 г. е недопустимо  в частта, с която е отхвърлен предявеният иск по чл.97,ал.1 ГПК /отм./  с предмет -  установяване правото на собственост върху жилищна сграда, застроена на 68 кв.м. в процесния имот, индивидуализиран от ищеца като имот пл. №4, кв.54, местност „Красно село“, Княжево V-а част, заснет съгласно актуалния регулационен план като УПИ XIX -32, кв. „117“, кв. „Горна Баня“, гр. София.

СЪДЪТ констатира, че самият ищец в хода на първоинстанционното производство както  в молба от 28.10.2011 г., така и в съдебно заседание, проведено на 22.11.2011 г.,  ищец изрично е признал и потвърдил факта, че процесната жилищна сграда на 68 кв.м. е съборена. Този факт се установява и от представения по делото констативен протокол № 28/10.11.2011 г. Ето защо, съдът приема, че липсва предмет на предявения иск по чл. 97, ал. 1 ГПК /отм./ и правен интерес от търсената защита, поради което  първоинстанционното решение в частта, с която претенцията досежно жилищната сграда е отхвърлена, се явява недопустим и като такъв следва да бъде обезсилено и производството по тази претенция да бъде прекратено.

Що се отнася до предявения иск по чл. 97, ал. 1 ГПК /отм./ с предмет процесното дворно място, настоящият съдебен състав намира , че основателността на така заявената искова претенция изисква от ищеца да бъде установено при условията на пълно и главно доказване упражнявано владение върху процесния имот в рамките на законоизискуемия десетгодишен давностен срок.

В рамките на първоинстанционното производство, както и в настоящото въззивно производство от ищеца в съответствие с носената от него доказателствена тежест по чл. 127, ал. 1 ГПК /отм./, не са ангажирани никакви доказателства, от които да се установява фактът на установено от него владение, което и да е упражнявано върху процесния имот в рамките на законоустановения десетгодишен давностен срок по чл.79,ал.1 от ЗС.

При липсата на доказателства за установено и упражнявано в изискуемия от закон срок владение от ищеца, настоящият съдебен състав намира, че предявеният иск относно процесното дворно място на заявеното оригинерно основание /давностно владение/ се явява неоснователен и като такъв следва да бъде отхвърлен. Ето защо, решението на първоинстанционния съд  в частта, с която претенцията по чл. 97, ал. 1 ГПК /отм./ за процесното дворно място е отхвърлена , следва да бъде потвърдено като законосъобразно и правилно.

По въззивната жалба, имаща за предмет решението на СРС от 11.02.2016 г. с произнасяне по заявените от ищеца искания по чл.192, ал.2 ГПК /отм./ и чл.193 ГПК /отм./, настоящият съдебен състав намира, че решението  е законосъобразно, а жалбата е неоснователна.

На първо място намира, че не е налице сочената от ищеца ОФГ, свързана с погрешното отразяване в мотивите на решението на становището на ответниците по предявените искове, досежно тяхната основателност или неоснователност. С първоначалното решение от 13.07.2015 г. първоинстанционният съд е формирал изрични мотиви за неоснователност на предявените искове за установяване правото на собственост на заявеното от ищеца основание и в съответствие с така формираната моля по предмета на спора, с който е сезиран, с диспозитива на решението съдът се е произнесъл по този спор, явяващ се предмет на делото. Поради това, не налице ОФТ по смисъла на чл. 192, ал. 2 ГПК/отм./, която да подлежи на изправяне. Като последица от това, законосъобразно с решението от 11.02.2016 г. първоинстанционният съд е оставил без уважение искането на ищеца за допускане на поправка на ОФГ в първоначално постановеното решение.

На следващо място, не е налице и основание за допълване на първоначално постановеното решение от първоинстнационния съд по реда на чл. 193 ГПК /отм./. Настоящият съдебен състав констатира, че с първоначално предявената на 08.12.2008 г. искова молба - в ръкописен текст и представляващата неразделна част от нея искова молба в печатен вид, наименована „инцидентен установителен иск“,  от ищеца са заявени искови претенции, чийто предмет са само процесното дворно място и жилищната сграда, построена в него. С предявените искове се претендира единствено установяване правото на собственост на ищеца върху тези два обекта по давностно владение.  Липсва заявена претенция, която да касае други обекти, включително и допълнително въведения според ищеца като част от предмета на спора по делото-  „павилион“. Липсва и заявена като евентуална претенция за установяване ограниченото вещно право на ползване на ищеца върху процесните обекти – дворно място и жилищна сграда.

ГПК /отм./ не допуска въвеждане на нови обекти на предявените искове за собственост в рамките на висящия исков процес, както и на установяване нови права, които не са били предмет на първоначално заявените претенции.

С решението от 13.07.2015 г. СРС се е произнесъл по заявените два иска за собственост на заявеното с исковата молба основание – давностно владение, върху посочените обекти с исковата молба – дворно място и жилищна сграда, поради което не е налице непълнота по смисъла на чл. 193 ГПК /отм./. Ето защо, искането на ищеца за допълване на първоначално постановеното първоинстанционно решение, законосъобразно е оставено без уважение с решението от 11.02.2016 г.

Като последица от това, съдът намира, че въззвината жалба срещу второто решение на първата инстанция следва да бъде оставена без уважение, а решението потвърдено като законосъобразно и правилно.

При този изход на делото и на основание чл. 64, ал. 2 ГПК /отм./ ищецът дължи на ответниците направените в настоящото въззивно производство разноски за юрисконсултско възнаграждение по 100,00 лева за всеки един от ответниците.

Воден от горните мотиви, СЪДЪТ,

 

                                         Р Е Ш И:

 

ОБЕЗСИЛВА като недопустимо,  решение на СРС, 29 състав от 13.07.2015 г., постановено по гр.д. № 1 584/2008 г. в частта, с която е отхвърлен предявеният от И.Л.К. срещу Държавата, представлявана от Министъра на регионалното развитие и благоустройство и Столична община иск с правно основание чл. 97, ал. 1 ГПК /отм./   за признаване правото на собственост на ищеца на оригинерно придобивно основание /давностно владение/ върху жилищна постройка на един етаж със застроена площ 68 кв.м. пл. №4, кв.54, местност „Красно село“, Княжево V-а част, заснето съгласно актуалния регулационен план – УПИ XIX -32, кв. „117“, кв. „Горна Баня“, гр. София, поради липса на предмет на иска и на правен интерес от търсената с него защита.

 

ПРЕКРАТЯВА производството по тази искова претенция като недопустимо.

 

ПОТВЪРЖДАВА решението на Решение от 13.07.2015г. по описа на СРС, 29 състав, постановено по гр.д. № 1 584/2008 г. в останалата обжалвана част, с която е отхвърлен предявеният от И.Л.К. срещу Държавата, представлявана от Министъра на регионалното развитие и благоустройство и Столична община положителен установителен иск по чл. 97, ал. 1 ГПК /отм./ с предмет – признаване правото на собственост на ищеца оригинерно придобивно основание /давностно владение/ върху процесния недвижим имот пл. №4, кв.54, местност „Красно село“, Княжево V-а част, заснет съгласно актуалния регулационен план  като УПИ XIX -32, кв. „117“, кв. „Горна Баня“, гр. София, с площ от 1 200 кв.м.

 

ПОТВЪРЖДАВА решение от 11.02.2016 г. по гр.д. № 1584/2008 г., с което са оставени без уважение исканията на ищеца И.Л.К. по чл. 192, ал. 2 ГПК /отм./ и чл. 193 ГПК /отм./ - за поправка на ОФГ и съответно за допълване на решението от 13.07.2015 г.

 

ОСЪЖДА И.Л.К. ***-сумата от 100,00 лева юрисконсултско възнаграждение, на основание чл. 64, ал. 2 ГПК /отм./ - като разноски за въззивното производство.

 

ОСЪЖДА И.Л.К. да заплати на Държавата, представлявана от Министъра на регионалното развитие и благоустройство - сумата от 100,00 лева - разноски по делото за въззивното производство, на основание чл. 64, ал. 2 ГПК /отм./.

 

Настоящото решение подлежи на обжалване с касационна жалба пред ВКС в едномесечен срок, който за явилите се въззиваеми страни –ответници тече от днес, а за ищеца- от връчване на решението на съда, инкорпорирано в протокола от съдебното заседание. Решението подлежи на обжалване пред ВКС при наличието на предпоставките по чл. 280, ал. 1 и ал. 2 ГПК.

 

Протоколът се изготви в съдебно заседание, което приключи в 16,48 часа.

 

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                   ЧЛЕНОВЕ:

 

                                                                     1.

 

 

                                                                     2.

 

                                                                  СЕКРЕТАР: