Решение по дело №603/2022 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 декември 2022 г.
Съдия: Дарина Славчева Драгнева
Дело: 20227240700603
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 23 август 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

484                                        06.12.2022 г.                             Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорският административен съд в публично заседание                                       на четиринадесети ноември през две хиляди и двадесет и втора година в състав:

                                                                          СЪДИЯ: ДАРИНА ДРАГНЕВА

        Секретар: Ива АтА.сова

        Като разгледа докладваното от съдия Драгнева административно дело №603 по описа за 2022г. и за да се произнесе взе предвид следното:

        Производството е по реда на чл. 251 от Закона за отбрА.та и въоръжените сили на Република България  във връзка с чл. 128 и сл. от АПК, образувано по жалбата на М.Г.Н. против Заповед №ЗРД-596/05.08.2022г издадена от Командира на 61-ва механизирА. бригада град Карлово с наложено на жалбоподателката дисциплинарно наказание „Мъмрене“ в качеството й на сержант, командир на 2 екип „военна полиция“ в 3 взвод „Военна полиция“ на рота „военна полиция“ във военно формирование 34750-Карлово на основание чл. 178 ал.1 и ал.3 от ЗОВСРБ и чл.109, чл.110 т.6 и чл.111т.5 от УВСВСРБ във връзка с т.7.11 и т.8.11 от Етичния кодекс за поведение на военнослужещите вр. с чл.244 т.2 от ЗОВСРБ и чл.137 ал.1 от ППЗОВСРБ, за това, че на 21.06.2022г, около 21.30ч, сержант Н. е набедила младши сержант Р. Й. Д. /командир на втори екип във втори взвод и рота „военна полиция“ от състава на 61-ва механизирА. бригада/ в присъствието на военнослужещ с по-ниско звание, а именно редник 3 клас А. Д. / младши шофьор във втри екип на втори взвод, в рота „Военна полиция“ от състава на 61ва механизирА. бригада/, че е извършила престъпление, а именно кражба на пари от личните й вещи. 

       С постъпката си сержант Н. е уронила авторитета на младши сержант Р. Д., демонстрирайки явно неуважение към нея, като я е набедила в извършване на престъпно деяние в присъствието на военнослужещ с по-ниско военно звание. Тази постъпка е в нарушение на чл.109, чл.110 т.6 и чл.111 т.5 от Устава на войсковата служба на въоръжените сили на Република България във връзка с т.7.11 и т.8.11 от Етичния кодекс за поведение на военнослужещите, утвърден със Заповед №ОХ-858/27.09.2021г. Поведението е в противоречие и с чл.178 ал.1 и ал.3 от ЗОВСРБ, нарушение на военната дисциплина по чл.242 т.1 и т.9 от ЗОВСРБ. На 01.08.2022г със сержант Н. е проведена беседа, съгласно протокол №3-2188/01.08.2022г.  Със Заповед №ЗРД-509/01.07.2022г е назначена комисия за извършване на проверка за изясняване на обстоятелствата относно допуснато ли е нарушение от сержант Н. при възникнал конфликт с друг военнослужещ на 21.06.202г. За резултатите от проверката е изготвен протокол с рег. №3-2060/26.07.2022г.

  Към този протокол, съгласно чл. 143 ал.2 от Правилника за приложение на Закона за отбрА.та и въоръжените сили в РБ са приложени обяснения.

         Заповедта за налагане на дисциплинарно наказание е връчена на 10.08.2022г лично на сержант Н., а жалбата е подадена на 22.08.2022г в рамките на указания законов срок от 14 дни и пред указания, местно компетентен съд АС Стара Загора, поради което е допустима.

         С жалбата се иска от съда да приеме, че заповедта е издадена при липса на компетентност, поради което е нищожна. Заповедта няма съдържанието, което чл.148 ал.1 от ППЗОВСРБ определя, липсва място на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено, не е уточнено дали е при или по повод на военната служба, през работно време или извън него. Липсват и мотиви, което е задължително по силата на чл.148 ал.1 от ППЗОВСРБ. Няма обосновка защо е избрано второто по тежест дисциплинарно наказание, с което е игнорирано изискването да се прецени  тежестта на нарушението по чл.247 от ЗОВСРБ. Проверката е непълна, тъй като от писмените обяснения се установява, че е имало и други свидетели, но техните показания не са приобщени. В протокола за проведена беседа с жалбоподателката липсват данни, че същата е изслушА. преди налагане на дисциплинарното наказание, а беседата има за предмет снемане на обяснения и запознаване с протокола за извършена проверка, но не и с доказателствата, приложени към него.

    Ответника – Командира на 61-ва механизирА. бригада Карлово иска от съда да бъде отхвърлена жалбата като неоснователно с подробно изложени съображения за спазване на реда по ППЗОВСРБ, както и за правилно приложение на материалния закон. С поведението си жалбоподателката е уронила авторитета на мл сержант Д., демонстрирайки явно неуважение към нея, като я набедила в извършване на престъпно деяние в присъствието на военнослужещ с по-ниско звание. Претендира възнаграждение за юрисконсулт и прави възражение за прекомерност на възнаграждението на един адвокат, претендирано за присъждане от жалбоподателката.

        

         Административен съд Стара Загора като взе предвид доводите на страните, съобразно доказателствата и закона, намира за установено следното: Жалбата е допустима като подадена в срок и от лице, на което е наложено дисциплинарно наказание. РазгледА. по същество е основателна.

      Съгласно чл. 242 от ЗОВСРБ нарушенията на военната дисциплина са класифициране според вида на не спазените правила, а именно на задълженията по военна служба – извличат се от конкретна длъжностна характеристика и съгласно конкретни задължения по Глава седма от ЗОВСРБ, нарушение на правилата за подчиненост, за военна вежливост и отдаване на чест, злоупотреба със служебно положение, увреждане на имущество - държавна собственост, разпиляване на материали, суровини, енергия и други средства; превишаване на предоставената дисциплинарна власт; нарушаване на правилата за защита на класифицирА. информация; самоволно отклонение от военна служба; неспазване на правилата на Етичния кодекс за поведение на военнослужещите. Конкретни състави за прилагане на отделните дисциплинарни наказания, освен за най-тежкото не са установени, поради което са разписани подробни правила в ППЗОВСРБ за определяне вида на дисциплинарното наказание, които разкриват вложеното  съдържание в чл. 247 от ЗОВСРБ, а именно тежестта на нарушението се определя с оглед значимостта на неизпълненото задължение и степента на неизпълнението; Обстоятелствата, при които е извършено дисциплинарното нарушение, обхващат фактическата обстановка, при която е извършено нарушението, като се отчитат причините и предпоставките, довели или способствали за неговото извършване. Настъпилите последици се определят в зависимост от резултатите от извършеното дисциплинарно нарушение. Вината според това дали се касае за умисъл или непредпазливост. Процедурата за налагане на дисциплинарното наказание е строго формална, има за цел да установи всички съставомерни факти, както и не съставомерните обстоятелства, за да се изпълни задължението по чл.247 от ЗОВСРБ. В настоящия случай наказанието е наложено от Командира на военно формирование, поради което ДНО е компетентен, като се установи по делото, че военно пощенския номер 34750 принадлежи на военно формирование с адрес град Карлово, ул. Генерал Карцов №61, който адрес съвпада с този на 61-ва механизирА. бригада в град Карлово, ул. Генерал Карцов №61.

        В хода на извършената по реда на чл. 142 и чл.143 от ППЗОВСРБ действително не са събрани писмени обяснения от всички, посочени като присъстващи лица, а именно тези на ефрейтор З., не са взети предвид съобщените от Н. данни за поведението на Д. и предложението й стаята да не се заключва, нито реакцията на съобщението от колегата й Н. относно липсата на пари, а именно, че това не е добре изигран филм /обяснения на самата Д./, след което е започнал словесен спор, според нейните обяснения, от който се афектирала, излязла в коридора и срещнала далата показания лейтенант И.. Н. твърди, че е изляза от стаята, за да потърси лейтенант И., с цел да я уведоми. Този факт не е взет предвид при обсъждане на причината за възникналия между военнослужещите конфликт, за който принос има самата И. с въпроса си кого подозира, вместо да се постъпи според законите на стрА.та и да се уведомят компетентните органи за кражбата. Набедяване в престъпление се извършва с уведомяване именно на компетентните органи, при това когато е сторено със съзнание, че посоченото лице не е извършило престъплението. Само тогава е налице набедяване. Като се има предвид, че военните дължат подчинение под страх от дисциплинарна отговорност, не може да се приеме тезата на ответника, че сержант Н. е имала право да мълчи, напротив следвало е да отговори, но нейните съмнения не означават, че тя съзнава недостоверността на казаното. Този е субективния елемент, който решава въпроса за вината, и за който се съди от обективното – поведението при съзнаване на конкретни обстоятелства, което съзнаване определя отношението към поведението. При формалните деяние, каквото е описаното е възможна форма на вина само пряк умисъл, защото те се извършват, чрез самото поведение, а то при вменяемите винаги е проява на съзнателно волево решение, което се изпълнява. Случаят категорично не сочи на умисъл на Н. да набеди пред по-ниско стоящ Д. и с това да опетни нейното име да накърни достойнството й. Напротив – самата Д. съобщава за свое поведение, което е в нарушение на т.7.11 от Етичния кодекс при това проявено първо по време и предизвикателно – тя обвинява първа Н. в инсценировка, което обсъдено с предложението й да не се заключва стаята, с излизането й веднага след като казва, че това е „филм“, не е задало въпроси на никой от горестоящите и решаващи отговорността на Н. лица. Военнослужещия дължи, но и на него му се дължи уважение. Това не извинява поведението му, но когато се установи, че то е умишлено, като може да смегчи тежестта му и съответно да доведе до по-леко дисциплинарно наказание. Само, че в случая умисъл към набедяване на Д. не се установява от прочита на обясненията на трите други военнослужещи – подалия рапорта, която е заинтересовА., обясненията на И., която вместо да спазит.7.11 е поискала да й се посочи в кого се съмнява Н., и най-накрая на Д., която съобщава, че Н. не е посочила само Д., а е казала, че се съмнява в хората от стаята – Д.  и Д.. Този факт изобщо не е обсъден при изводите за вината, а тя при формалните е отговор на въпроса защо е извършено деянието, тъй като само прекия умисъл е обективно и правно допустим при нарушенията на просто извършване. Тук е мястото да се каже, че нарушенията на Етичния кодекс имат своя кодификация по чл.242 т.9 от ЗОВСРБ, която не съвпада с неизпълнение на задължение по военната служба, вменено с длъжностна характеристика или с конкретна норма от ЗОВСРБ, поради което не правилно е определено деянието едновременно като неизпълнение на задължение по военната служба. Последното се определя в тесен смисъл с длъжностна характеристика. Спазването на Етичния кодекс е свързано с особения статут на военнослужещите и е елемент на военната дисциплина, но отделен от този за изпълнение на преките задължения по военната служба, което изрично е уточнено от законодателя, чрез кодификацията на дисциплинарните нарушения. Не се установява умисъл в поведението на Н. за набедяване на Д. в престъпление и това е видно от обяснения на Д. – Н. каза, че се съмнява във хората от стаята / Аз и мл. сержант Д./. Следователно умисъл за набедяване липсва. Освен това изобщо не е взето предвид поведението на Д., която заедно си И. е провокирала към изказване на глас от стрА. на Н. какви опасения и съмнения има, но те не се касаят само за Д.. Обясненията на Д., както и поведението на И. не са обсъдени съвместно с тези на Н. и Д., нито от помощния разследващ орган, нито от ДНО, което е довело и до не изясняване на обективната истина и формата на вината. Набедяването изисква съзнателно – при знание, че лицето не е извършило деянието, съобщаване за извършването му на компетентните органи, за което се носи наказателна отговорност, която не е пречка за носене и на дисциплинарна отговорност, но в случая липсва набедяване на Д., а отговор на зададен от по-високо стоящ военнослужещ въпрос в кого се съмнява, а Н. не е посочила само Д.. Да обвиниш колега, че играе филм при съобщена от него липса на пари не е поведение в съответствие с цитираните в заповедта за налагане на дисциплинарно наказание норми от Етичния кодекс –нито е уважение, нито сочи на ръководене в поведението от етични правила и морални съображения. Единственото нарушение, което има признаците на описаното поведение е неспазването на т.7.11, но не от стрА. на Н., защото конфликтната ситуация не е предизвикА. от нея с това, че е съобщила за изчезналите й парични средства, а освен това е длъжна под страх от дисциплинарно нарушение по чл.242 т.2 от ЗОВСРБ да отговори на зададения  й въпрос и тя е отговорила искрено – в хората от стаята, но и в двете, не само в Д.,  при това е казала само, че се съмнява, а не че Д. е извършила отнемане на парични средства, съответно че Д. е извършила същото. Набедяването е съобщаване, че трето лице е извършило престъпление при съзнаване, че съобщеното не е вярно. Обратното означава никой пострадал да не може да отговори на въпрос има ли съмнения, което е съобразено при формиране състава на набедяването - Който пред надлежен орган на властта набеди някого в престъпление,  като знае, че е невинен, или представи неистински доказателства срещу него, се наказва за набедяване с лишаване от свобода от една до шест години и с обществено порицание. Следователно необходимо е да се установи, че Н. съзнава невиността на Д., но твърди, а такова твърдение липсва, че тя е отнела паричните й средства. Не може при създадена от трети лица ситуация – Д. и И., и при липса на посочване на Д., че е отнела парите – виж показанията на Д., да се приеме, че е налице умисъл за набедяване на сержант Д..  След съобщаването за липсата на пари, Д. е провокирала конфликт с думите, че това е филм, за което е наказан служител, чието поведение не разкрива вина – тя е нарушила т.7.11 от Етичния кодекс с поведението си. Ето защо заповедта следва да бъде отменена с присъждане на разноските по делото, които не са прекомерни, поради уговорен минимален размер на адвокатското възнаграждение от 300лв.

        Мотивиран от изложеното и на основание чл. 172 ал.2 от АПК, Административен съд Стара Загора

РЕШИ:

 

    ОТМЕНЯ Заповед № ЗРД-596/05.08.2022г на Командира на 61-ва механизирана бригада град Карлово по жалба на сержант М.Г.Н..

    ОСЪЖДА Министерство на отбраната да заплати на М.Г.Н. ЕГН:********** сумата от 310лв / триста и десет/, представляваща разноски по делото.

Решението не подлежи на обжалване пред ВАС на РБ.

 

 

 

                                                        АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: