Решение по дело №783/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 559
Дата: 22 юли 2019 г. (в сила от 23 август 2019 г.)
Съдия: Мирослав Архангелов Йорданов
Дело: 20194520200783
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ ………

 

гр.Русе, 22.07.2019 г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

          Русенският районен съд, седми наказателен състав, в публично заседание на единадесети юни през две хиляди и деветнадесета година в състав :

                                                            

Председател: Мирослав Йорданов

 

при секретаря Наталия Тодорова, като разгледа  докладваното от съдията АНДело № 783 / 2019 г., по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното:

         

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

С Наказателно постановление № 38-0000263 / 20.03.2019 г. на началника на ОО “АА” гр.Русе на „ТРАНСПОРТ М 62“ ЕООД за нарушение по чл.147, ал.3, т.4  от ЗДвП на основание чл.181, т.1 от ЗДвП е наложена имуществена санкция в размер на 50 лв., а за нарушение на чл.7а, ал.2, пр.3 от ЗАП на основание чл.96г, ал.1, пр.2 от ЗАП – имуществена санкция в размер на 3 000 лв. Недоволно от наказателното постановление дружеството „ТРАНСПОРТ М 62“ ЕООД подало жалба до настоящия съд, с която се претендира то да бъде отменено. Излагат се подробни доводи за нарушение на материалния закон и на процесуалните правила.

Жалбоподателят редовно призован, изпраща свой процесуален представител, който поддържа изложените в жалбата аргументи.

          Ответникът, редовно призован, не изпраща процесуален представител.

Русенската районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по делото.

          Съдът, след като прецени събраните доказателства и изложените от страните доводи, приема за установено следното:

Жалбата е подадена в срока на чл. 59, ал. 2 от ЗАНН и е допустима, а разгледана по същество се явява основателна.

След извършена проверка от органите на ОО „АА“ – Русе на дружеството била ангажирана административнонаказателна отговорност за това, че до 31.01.2019 год. не е организирало представянето за проверка на задължителен периодичен преглед на МПС с рег.№ Р 52-70 ВХ и допуснало осъществяването на обществен международен превоз на товари с водач Володя Иванов Стоянов, който не отговарял на изискванията за психологическа годност, тъй като удостоверението му изтекло на 20.05.2017 г.

Съгласно чл. 147, ал.3, т.4 от ЗДвП, превозните средства от категории N2, N3, O2, O3 и О4, с изключение на къмпинг-ремаркетата, от чиято първоначална регистрация са минали не повече от 10 години, подлежат на периодичен преглед за проверка на техническата им изправност всяка година, след което – на всеки 6 месеца.

На основание чл.181, т.1 от ЗДвП се налага глоба от 50 лв. на собственик или длъжностно лице, което без уважителни причини не представи в определения срок превозно средство за технически преглед.

Според чл.83, ал.1 от ЗАНН, в предвидените в съответния закон, указ, постановление на Министерския съвет или наредба на общинския съвет случаи на юридически лица и еднолични търговци може да се налага имуществена санкция за неизпълнение на задължения към държавата или общината при осъществяване на тяхната дейност.

Тъй като в санкционната разпоредба е предвидена глоба, следва извода, че субект на това нарушение е физическо лице – собственик или длъжностно лице, което изпълнява задълженията на представител на собственика в случаите на преминаване на годишен технически преглед, а не юридическо лице. Следователно в конкретния случай за първото нарушение дружеството незаконосъобразно е санкционирано на основание  чл.181, т.1 от ЗДвП.

По отношение на второто нарушение съдът установи, че нито в акта за установяването му, нито в наказателното постановление е посочено времето на извършване на нарушението, т.е. не е ясно кога след 20.05.2017 г. дружеството допуснало осъществяването на обществен международен превоз на товари с водач В. Ив. С., който не отговарял на изискванията за психологическа годност. Това обстоятелство има съществено значение, както с оглед възможността на лицето, посочено като нарушител да организира защитата си, така и във връзка с броенето и изтичането на сроковете по чл.34, ал.1 от ЗАНН.

Допуснатите нарушения на чл.42, т.4 от ЗАНН, чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН са съществени обуславят и незаконосъобразността на процесното наказателно постановление.

Наред с изложеното наказателното постановление в тази част се явява необосновано, тъй като не са налице доказателства, от които да е видно, че след изтичане валидността на удостоверението за психологическа годност, визираният водач е извършил обществен международен превоз на товари.

По така изложените съображения наказателното постановление подлежи на отмяна.

 

Мотивиран така и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И  :

         

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 38-0000263 / 20.03.2019 г. на началника на ОО “АА” гр.Русе.

 

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му пред Административен съд гр.Русе.

    

Районен съдия: