Решение по дело №1858/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2100
Дата: 22 ноември 2023 г.
Съдия: Мария Илиева Златанова
Дело: 20237180701858
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юли 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

2100

гр. Пловдив,    22.11.2023 год.

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД  – ПЛОВДИВ, ХХVI касационен състав, в открито заседание на двадесет и пети октомври през две хиляди двадесет и трета година, в състав:                      

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА 

                                           ЧЛЕНОВЕ:           МИЛЕНА ДИЧЕВА

                                                                                    ДАРИНА МАТЕЕВА

 

при секретаря СТАНКА ЖУРНАЛОВА и с участието на прокурор ДИМИТЪР МОЛЕВ, като разгледа докладваното от Председателя КАНД № 1858 по описа на съда за 2023 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Касационно производство по реда на по чл. 63в ЗАНН, във връзка с чл. 226 от АПК и чл. 208 и сл. от АПК.

Обжалвано е Решение № 687 от 21.04.2023 г., постановено по АНД № 2390/2022 г. по описа на Пловдивски районен съд, VII н. с., с което е потвърден електронен фиш (ЕФ) серия К № 4011555 за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство на ОД МВР - Пловдив, с който на С.А.Л., на основание чл. 189, ал. 4, във връзка с чл. 182, ал. 2, т. 3 от ЗДвП е наложено административно наказание "глоба" в размер на 100лв. за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

Касационният жалбоподател С.А.Л., чрез пълномощника адв. Л.-П. моли да се отмени решението като незаконосъобразно и да се отмени ЕФ. Претендира разноски на основание чл. 38, ал. 2 от Закона за адвокатурата (ЗАдв).

Ответникът ОД на МВР – Пловдив, оспорва жалбата и счита същата за неоснователна. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение и алтернативно прави възражение за прекомерност на адвокатския хонорар и намаляването му до размера на минималното възнаграждение по Наредба № 1 от 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.  

Окръжна прокуратура – Пловдив, изразява становище за неоснователност на жалбата.

Съдът, като разгледа становищата и възраженията на страните и след преценка на събраните по делото доказателства и наведените касационни основания, намери за установено следното:

Жалбата е подадена в срок, от надлежна страна, при наличие на правен интерес и срещу съдебен акт, подлежащ на касационен съдебен контрол, поради което и е допустима.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Районният съд е бил сезиран с жалба против електронен фиш серия К № 4011555.

За да потвърди обжалвания електронен фиш, районният съд е приел, че  нарушението несъмнено е извършено и е заснето с АТСС № TER-1M № 566. При кредитиране на заключението по СТЕ е направен извод, че в деня на нарушението, описано в ЕФ, на точка с посочените координати, е заснет движещ се автомобил в посока запад – изток или от гр. Пловдив към гр. Асеновград на републикански път II-86, в зоната на километър 24. Мобилната камера с видео контрол, съобразно посочените координати, се е намирала на 300 метра преди отбивката за с. Горни Воден. Именно на това място МПС марка „Хюндай Купе“ с рег. № ******** се е движило със скорост от 118 км/ч при разрешена скорост 90 км/ч.

По отношение направените в жалбата възражения е направен извод, че не са налице съществени процесуални нарушения при издаването на ЕФ, които да са нарушили правото на защита на нарушителя. Съставен е протокол по чл. 10, ал. 1 от Наредба № 8121з532/12.05.2015 г., в който е надлежно удостоверено, че АТСС е разположено и настроено съгласно изискванията за обслужване на производителя и нормативните предписания. От протокола за използване на АТСС се установява, че работата с техническото средство е започнала на 19.07.2019 г. в 12:30 ч. и е приключила на същата дата в 14:30 ч. По делото са събрани и доказателства за заснемане на нарушението от АТСС от одобрен тип, съгласно удостоверение за одобрен тип средство за измерване и протокол № 7-33-18/05.10.2018 г. от проверка на мобилна система за видеоконтрол.

Мотивирано е, че електронният фиш съдържа всички законоустановени реквизити, както и, че правилно е приложена нормата на чл. 188, ал. 2, т. 3 от ЗДвП. Изложени са и аргументи за неприложимост на разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН.

Решението е неправилно.

Видно от административната преписка е, че е налице съществено нарушение на процедурата по чл.189,ал.5 от ЗДвП. Според разпоредбата на чл.189,ал.5 от ЗДвП в 14-дневен срок от получаване на ЕФ собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш по ал. 4 за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира. Видно от текста на закона е, че само за собственикът на МПС-то, с което е извършено заснетото нарушение е предвидена възможност да подава декларация. Такава възможност не е предвидена за другиго, още по-малко за лицето, което вече е било посочено в декларация по чл.189, ал.5 от ЗДвП. Горното кореспондира и с разпоредбата на чл.188,ал.1 от ЗДвП, според която също се предвижда възможност само за собственикът да посочи на кого е предоставил превозното средство. Отделно от това, като субекти, отговорни за извършеното нарушение в тази разпоредба се посочват собственикът и лицето, на което е предоставено МПС-то. Предоставянето може да се направи само от собственика или, в случай,че лицето, на което е предоставено превозното средство го е предоставил на другиго, то административнонаказателно отговорен, ще е този, на когото МПС-то е предоставено, независимо дали е нарушител или не, освен, ако самият собственик на МПС-то не посочи в декларацията си действителният извършител на нарушението.

В конкретния случай, видно от преписката е, че след като е бил издаден ЕФ на собственика Й.С.Л., последната се е възползвала от възможността по чл.189,ал.5 от ЗДвП, но в декларацията си не е посочила жалбоподателя, като нарушител, а лицето на което е предоставила МПС К.С.П.. След като надлежно бил анулиран първия издаден ЕФ и бил издаден нов по отношение на лицето, посочено от собственика в декларацията, с нова декларация по чл.189,ал.5 от ЗДвП П. посочил като нарушител  жалбоподателя С.Л.. Едва след това бил издаден и обжалвания фиш. Подобно верижно представяне на последващи декларации не е предвидено в закона, поради което съдът намира, че последният издаден ЕФ е незаконосъобразно издаден при липса на предпоставките на чл.189 от ЗДвП за това.

С оглед на изложеното обжалваното решение следва да се отмени и вместо това да се постанови отмяна на ЕФ.

Предвид изхода на спора, в полза на процесуалния представител на жалбоподателя адвокат П. на основание чл.38,ал.1,т.2 и т.3 и ал.2 от ЗАдв следва да се присъди адвокатско възнаграждение, което съгласно чл.18,ал.4, във връзка с чл.18,ал.2, във връзка с чл.7,ал.2,т.1 от НАРЕДБА № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, съдът определя в размер на 400лв.

Водим от горното, Съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 687 от 21.04.2023 г., постановено по АНД № 2390/2022 г. по описа на Пловдивски районен съд, VII н. с.  и вместо това постановява:

ОТМЕНЯ електронен фиш серия К № 4011555 за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство на ОД МВР - Пловдив, с който на С.А.Л., на основание чл. 189, ал. 4, във връзка с чл. 182, ал. 2, т. 3 от ЗДвП е наложено административно наказание "глоба" в размер на 100лв. за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

ОСЪЖДА ОД на МВР ПЛОВДИВ да заплати на адвокат Й.С.Л. адвокатско възнаграждение в размер на 400/четиристотин/ лева.

 

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ: