Определение по дело №314/2017 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 4096
Дата: 28 април 2017 г.
Съдия: Таня Аспарухова Георгиева Точевска
Дело: 20175330100314
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 януари 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

 

№4096                      28.04.2017 година                                     град Пловдив

 

 

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, XI-ти граждански състав, в закрито заседание на двадесет и осми април две хиляди и седемнадесета година, като разгледа докладваното от съдията Таня Асп. Георгиева гражданско дело № 314 по описа на съда за 2017 г., намира следното:

           

 

 

Делото е образувано по искова молба, подадена от „Н и Н Транспорт логистика” АД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: с. Ягодово, Цариградско шосе – база МАН сервиз, представлявано от А. Т., със съдебен адрес:***, *****. срещу „Илва – ХГ” ООД, ЕИК: *********, със със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, ул. Панагюрище” № 4, бл. 3015, ет. 2, ап. 4.

Предявен е иск за осъждане на ответника да заплати на ищеца в качеството му на лице, на което е възложено вместо плащане вземането, сумата от 20 000 лева (двадесет хиляди лева), представляваща неплатен остатък от вземане по фактура № **********/28.06.2013г. на стойност 54 001, 69 лева с ДДС, издадена от доставчик „Инфраструктурна компания” АД, с ЕИК ********* за доставени на  Илва – ХГ” ООД, ЕИК: ********* асфалтови смеси, което вземане е възложено на Н и Н Транспорт логистика” АД, с ЕИК: ********* вместо плащане с постановление от 05.12.2016г. на ******** по изп. дело №******г. на ********** с взискател „Н и Н Транспорт логистика” АД, с ЕИК: ********* и длъжник „Инфраструктурна компания” АД, с ЕИК *********.

В срока за отговор ответникът е направил възражение за недопустимост на предявения иск, поради наличие на арбитражна клауза в договора за доставка на асфалтови смеси, сключен между него и „Инфраструктурна компания” АД, с ЕИК ********* от 01.10.2012г..

Като взе предвид становището на страните, съдът намира следното:

Възражението за неподсъдност на спора пред съд поради наличие на арбитражно споразумение е допустимо да се прави по чл. 119 ал. 3 от ГПК, вр. чл. 8 ал. 1 от Закона за международния тръговски арбитраж от ответника най- късно в срока за отговор на исковата молба, в която връзка възражението на ответника е редовно от процесуална страна, като направено в установения срок.

Действително в сключения между ответника и предходния титуляр на вземането договор за доставка на асфалтови смеси, със срок на договора от 01.10.2012г. до 31.12.2013г., в който период е извършена доставката по процесната фактура, непосредствено преди полагане на подписите на лицата, е записано, че споровете, произтичащи от или във връзка с договора, се отнасят за решаване до арбитражен съд ad hoc със седалище гр. София с едноличен арбитър ******* и заместник арбитър ***********, при прилагане на процесуалните правила на правилника на АС при БТПП София.

Следователно спорът между търговците - титулярът на вземането „Инфраструктурна компания” АД, с ЕИК ********* и длъжника „Илва – ХГ” ООД, ЕИК: ********* е арбитруем по смисъла на чл. 19 ал. 1 от ГПК. Между тях е налице валидно и изпълняемо арбитражно споразумение, сключено в изискуемата писмена форма, от което страните са обвързани. Фактурата, по която се претендира остатъчна стойност от 20 000 лева за доставени асфалтови смеси е издадена във връзка с извършена по време на действието на договора доставка.

В случая следва да се отговори на въпроса приложима ли е тази арбитражна клауза в спора между „Н и Н Транспорт логистика” АД, с ЕИК: *********, на когото е възложено вместо плащане вземането на „Инфраструктурна компания” АД, с ЕИК ********* срещу длъжника „Илва – ХГ” ООД, ЕИК: ********* по реда на чл. 510 от ГПК, и длъжника „Илва – ХГ” ООД, ЕИК: *********.

Съдът намира в настоящия случай, че отговорът на този въпрос е положителен. Възлагането на вземането вместо плащане по реда на чл. 510 от ГПК има транслативен ефект, същото има характер на принудителна цесия, при която характеристиките на вземането, принадлежностите, привилегиите и обезпеченията се запазват. В случая ведно с вземането, арбитражното споразумение е прехвърлено и обвързва цесионера, в случая кредиторът, който с изрична молба е поискал това вземане да му се възложи вместо плащане. Не може да се отрече качеството на арбитражното споразумение на допълнителна гаранция за изпълнение на вземането и за упражняване правото на иск, свързана с избора на институция или личност/и, ползващи се с особено доверие от страните. Именно цесионерът, а в случая кредиторът на кредитора, е този, който приема да получи вземането в правното му състояние, в което то е било у неговия длъжник и кредитор на ответника по иска. Цедираният длъжник по правило не волеизявява при цесия, респ. в хипотезата на чл. 510 от ГПК, респективно не е оправдано неговото правно положение да бъде променено и изразеното от него в арбитражното споразумение доверие да бъде подменено без неговото съгласие, вследствие на  акт – постановление на ***, по който той не е страна.

Ето защо в хипотезата на чл. 510 от ГПК взискателят, поискал възлагане вместо плащане е обвързан от арбитражното споразумение, сключено между титуляря на вземането и неговия длъжник.

Доколкото съдът в случаите, когато намери за основателен отвода за подсъдност, няма задължение служебно да го изпраща на арбитража, защото единствено във волята на ищеца е оставено да предяви претенцията си пред арбитраж, настоящото производство следва единствено да бъде прекратено.

Водим от горното и на основание чл. 119 ал. 3 от ГПК и чл. 8 ал. 1 от ЗМТА, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело № 314 по описа за 2017 г. на  Районен съд- Пловдив.

 

            Определението подлежи на обжалване пред Окръжен съд- Пловдив в едноседмичен срок от връчването му на страните.

 

СЪДИЯ:

                                                           / Таня Асп. Георгиева /

Вярно с оригинала!

КГ