Определение по дело №5737/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 12316
Дата: 21 май 2019 г. (в сила от 21 май 2019 г.)
Съдия: Цветомира Петкова Кордоловска Дачева
Дело: 20191100505737
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 25 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

  О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ ________

 

                                          Гр.София, 21.05.2019 г.

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ІV-Д въззивен състав, в закрито заседание на двадесет и първи май през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЗДРАВКА ИВАНОВА

                                                   ЧЛЕНОВЕ:ЦВТОМИРА ОРДОЛОВСКА

                                                                       БОРЯНА ПЕТРОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Кордолвска частно гражданско дело № 5737 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.577 ал.1 във връзка с чл. 274 и следв. от ГПК.

 

С определение от 21.03.2019 г. съдията по вписванията при СРС е отказал да разпореди заличаване на договорна ипотека, вписана в СВ - гр. София, акт № 29, том XVIII, дв. вх. рег. № 21629 от 11.04.2007 г., подновена с вписване № 20564 от 11.04.2017 г., дв. вх. рег. № 20543, том XX, акт № 235 по заявление с вх. № 15599/21.03.2019 г. по описа на Служба по вписванията - гр. София от адв. В.В.в качеството му на пълномощник на Т.С.- управител на „ К.Т.Б." ООД.

Жалбоподателят поддържа, че съдията по вписванията твърде стеснително е тълкувал и приложил разпоредбата на чл. 19 от ПВп, като не е съобразил факта, че имотите, предмет на ипотеката, чиято заличаване се иска, са били продадени от синдика на дружеството-длъжник по реда на чл. 718 от ТЗ с нотариален акт № 88/2017 г., нито е взел предвид съдебното удостоверение, приложено към заявлението, а се е задоволил с констатацията, че липсва удостоверение от синдика като формален акт, въз основа на който да бъде извършено заличаването. Излага и съображения, че по този начин е игнорирано обстоятелството, че производството по несъстоятелност на "С.Т." ЕООД е приключило, като по този начин е постановил акта си в разрез със съдебната практика, вкл. и тази, приложена към заявлението. На последно място са наведени и доводи, че заявлението неправилно е отхвърлено поради несъответствия в него, тъй като се касаело до очевидна фактическа грешка, като за вярно следва да се счита описаното в заглавната му част. Моли обжалваният акт да бъде отменен.   

Частната жалба е допустима като депозирана в срок, от надлежна страна, при наличие на правен интерес и против акт от категорията на обжалваемите, поради което следва да се разгледа по същество.

Софийски градски съд, като взе предвид изложеното в жалбата и доказателствата по делото, приема, че разгледана по същество, частната жалба е неоснователна, по следните съображения:

            За да постанови обжалвания отказ съдията по вписванията е приел, че се иска заличаване на договорна ипотека поради продажба на ипотекираните имоти от синдика на длъжника ""С.Т." ЕООД /н/ на молителя "К.Т.Б." ООД при пряко договаряне, но удостоверение на синдика на несъстоятелния търговец не е представено. При тази фактическа обстановка съдията по вписванията е приел, че аналогично на хипотезата на чл. 19, ал. 2 от Правилника за вписванията, следва да бъде дадено съгласие и от ипотекарния кредитор "ОББ" АД доколкото нито в закона, нито  в Правилника е предвидено само въз основа на удостоверение, издадено от съда по несъстоятелността, да може да се заличи вписването на ипотеката.

         Определението е правилно. Съгласно т. 6 от Тълкувателно Решение № 7/25.04.2013 г. на ОСГТК на ВКС, проверката, която съдията по вписванията извършва съгласно чл. 32а, ал. 1 от Правилника за вписванията относно това, дали представеният за вписване акт отговаря на изискванията на закона, се ограничава до това, дали актът подлежи на вписване, съставен ли е съобразно изискванията за форма и има ли предвиденото в Правилника за вписванията съдържание. Не се проверяват материалноправните предпоставки на акта, освен ако това е изрично предвидено в закон.

         В случая се иска частично заличаване на договорна ипотека, учредена в полза на банка "ОББ" АД, поради извършена продажба на част от ипотекираните имоти от синдика на "С.Т." ЕООД /н/.

         Съгласно разпоредбата на чл. 717л, ал. 4 ТЗ продажбата, извършена по реда на гл. 46 "Осребряване на имуществото" от Търговския закон, има последиците на продажба при принудително изпълнение по реда на ГПК. В чл. 718 от ТЗ е уредена процедурата по продажба чрез пряко договаряне (какъвто е и настоящият случай), предвид което съдът приема, че по изричното разпореждане на закона последиците от извършената по реда на чл. 718 ТЗ продажба е приравнена на последиците на извършената по реда на ГПК публична продан.

         В чл. 175, ал. 1 ЗЗД е предвидено, че с извършване на публична продан на имота всички ипотеки върху него, както и всички вещни права, учредени след първата ипотека, се погасяват. По силата на разпоредбата на чл. 179, ал. 1 ЗЗД вписването на ипотеката се заличава въз основа на съгласието на кредитора, което трябва да бъде дадено в нотариално заверена форма или въз основа на влязло в законна сила съдебно решение. Съгласно чл. 179, ал. 2 ЗЗД заличаването става по молба, към която се прилага актът за съгласието или препис от влязлото в законна сила решение.

Съгласно чл. 19, ал. 3 ПВп заличаване може да иска всеки заинтересован. Чл. 19, ал. 1 ПВп предвижда, че заличаване на вписването на ипотеката (чл. 179 ЗЗД) става въз основа на писменото съгласие на кредитора, дадено в нотариално заверена форма, или на влязъл в сила съдебен акт, с който се постановява заличаването. Съгласно чл. 19, ал. 2 ПВп, към молбата за заличаване на ипотеката купувачът представя влязло в сила и вписано в книгите за вписванията постановление за възлагане на недвижимия имот и удостоверение, издадено от съдебния изпълнител, че купувачът не е поел ипотеката по съгласие с ипотекарния кредитор по реда на чл. 175, ал. 2 ЗЗД ( чл. 19, ал. 2 ЗЗД ).

         Поради липсата на предвидена специална уредба на заличаването на ипотеките върху имоти, продадени по реда на чл. 718 ТЗ и с оглед приравняване на правните последици от продажбите, следва да намери приложение уредбата на чл. 19, ал. 2 и 3 ПВп. В случая, към молбата не е представено удостоверение от синдика с горепосоченото съдържание, нито  официално заверено съгласие от страна на банката. Поради това ще следва да се приеме, че заявителят не е доказал по изискуемия в закона ред предпоставките за заличаване на ипотеката на основание чл. 19, ал. 3 от ПВп.

         Неоснователни са и развитите в жалбата доводи, че допуснатото разминаване между обстоятелствената и петитумна част на заявлението не е съществено, нито може за първи път в производството по обжалване на отказа на съдията по вписванията да бъде направено уточнението, кое отописанията на ипотекираните имоти и кое от исканията (за пълно или частично заличаване) следва да се счита за вярно. Така допуснатото несъответствие е съществено, като с оглед формалния характер на производството по вписване то е самостоятелно основание за отказ да бъде извършено исканото от съдията по вписванията действие.

Мотивиран от горното, Софийски градски съд

 

                              О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

         ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частната жалба на "К.Т.Б." ООД против определение от 21.03.2019 г. на съдията по вписванията при СРС, с което е отказал да заличи договорна ипотека по заявление с вх. № 15599/21.03.2019 г.

Определението не подлежи на обжалване.

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                      ЧЛЕНОВЕ:1.                        2.