Решение по дело №207/2020 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 208
Дата: 26 юни 2020 г. (в сила от 15 юли 2020 г.)
Съдия: Николай Александров Николов
Дело: 20201520200207
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш    Е     Н     И     Е

 

гр.Кюстендил, 26.06.2020г.

 В    И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

Кюстендилският районен съд, в открито съдебно заседание на шестнадесети юни две хиляди и двадесета година, в състав :

                                                          Районен съдия : Николай Николов             

при секретаря  Валентина Спирова,

като разгледа докладваното от съдията АНД №207 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе, взе предвид:

 

 

 

 

Делото е образувано по жалба от И.С.В., ЕГН ********** *** против наказателно постановление №20-1139-000104 от 30.01.2020г., издадено от началника на сектор “ПП” към ОДМВР-гр.Кюстендил, с което на жалбоподателя на основание чл.638, ал.3 КЗ е наложено административно наказание  “глоба” в размер на 400 лева. Претендира се отмяна на атакуваното постановление с доводи за неговата незаконосъобразност.

АНО не е взел участие в производството.

Районен съд-гр.Кюстендил, след като се запозна с доказателствата по делото и прецени същите поотделно и в тяхната съвкупност, намери за установено следното:

На 20.01.2020г. в гр.Кюстендил полицейските служители – свидетелите Г. и А. установили, че лек автомобил Тойота Селика с рег.№*** бил паркиран неправомерно на пешеходната пътека тип-Зебра, находяща се на ул.“Петър Ников“ срещу кафе „Фиона“ и спрели в близост със служебния автомобил. Към автомобила се приближили момче и момиче. Това били собственика му Светослав Светославов и жалбоподателката – негова приятелка. От разговор с тях установили, че автомобилът бил паркиран там от Светославов. Обяснили му, че е извършил нарушение, поканили го да му бъде съставен АУАН и разпоредили автомобилът да бъде преместен. Самите те се изтеглили на около 50-100 от мястото. Тъй като Светославов тръгнал след тях, попитал дали преместването може да се извърши от приятелката му и след тяхната санкция жалбоподателката преместила автомобила от пешеходната пътека. Когато пристъпили към съставяне на акт на Светославов, полицаите извършили проверка чрез РСОД на автомобила и установили, че за него няма сключена валидна задължителна застраховка “Гражданска отговорност”.

Тогава съставили АУАН №143013/20.01.2020г. на Светославов за неправилното паркиране, а срещу жалбоподателката съставили процесния акт №124821 за нарушение по чл.638, ал.3 КЗ.

Въз основа на акта е издадено атакуваното НП, с което са възприети констатациите в него и на визираното основание е наложена посочената глоба.

Горната фактическа обстановка се установява от документите, съдържащи се в приетата от съда административнонаказателна преписка, показанията на посочените свидетели и цитираните писмени доказателства.

В събрания доказателствен материал няма противоречия, които следва да се обсъждат.

 

Жалбата е процесуално допустима, като подадена в срок, срещу подлежащ на атакуване акт и от лице, което има право на такава.

Разгледана по същество, жалбата е основателна по следните съображения:

В хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуални правила. АУАН е съставен от длъжностно лице по чл.647, ал.1 КЗ, компетентно да осъществява контрол по този закон. НП също е издадено от компетентен орган. АУАН е надлежно предявен на нарушителя, съгласно изискванията на ЗАНН; на същия е предоставена възможност да подаде възражения по акта. Както АУАН, така и издаденото въз основа на него НП притежават необходимото съдържание по чл.42 и чл.57 ЗАНН. Нарушението е описано с всички негови релевантни признаци, ясно и безпротиворечиво е формулирано, по начин, ненакърняващ правото на нарушителя да го разбере.

Безспорно се установи, че при посочените в НП условия жалбоподателката е управлявала посочения автомобил без да е негов собственик, във връзка с чието притежаване и използване не е имало сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите.

От обективна страна формално е осъществен състава на приложената санкционна разпоредба, при все че „управлението“ се е състояло в придвижването на неправилно паркиран автомобил на разстояние от няколко метра.

При установената фактология обаче се налага извод за това, че деянието не е осъществено виновно.

То е извършено по разпореждане на контролен орган с цел преустановяване на едно неправомерно фактическо положение, в която хипотеза деецът е бил в невъзможност да изследва наличието на сключен и действащ договор за посочената застраховка.

Дори да се приеме противното, случаят следва да се квалифицира като типичен маловажен такъв по смисъла на чл.28 ЗАНН. Установи се, че съставомерното действие на жалбоподателката е обусловено от конкретиката на посочените обстоятелства, при което същото заслужава значително по-нисък интензитет на обществена укоримост от типичните нарушения от този вид.

При това положение административнонаказателната й отговорност е ангажирана незаконосъобразно, поради което НП следва да се отмени.

Воден от горното и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, съдът

Р  Е  Ш  И :

ОТМЕНЯ наказателно постановление №20-1139-000104 от 30.01.2020г., издадено от началника на сектор “ПП” към ОДМВР-гр.Кюстендил, с което на И.С.В., ЕГН ********** *** на основание чл.638, ал.3 КЗ е наложено административно наказание  “глоба” в размер на 400 лева.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд-гр.Кюстендил в 14-дневен срок от съобщаването му.

                                                                     

                       Районен съдия: