Решение по дело №10026/2020 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: 260037
Дата: 30 март 2021 г. (в сила от 15 февруари 2022 г.)
Съдия: Кремена Николаева Големанова
Дело: 20204200110026
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 май 2020 г.

Съдържание на акта

                                               Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                        № 260037

                                               гр.Габрово, 30.03.2021г.

                                      В   И  М  Е  Т О   Н  А   Н  А  Р  О  Д  А

 

         ГАБРОВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД в публично заседание на единадесети март през две хиляди двадесет и първа година, в състав :

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ : КРЕМЕНА ГОЛЕМАНОВА

 

         При секретаря В.Килифарева, като разгледа докладваното от съдия Големанова гр.д.№26 по описа за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

         Предявен е иск с правно основание чл.519, ал.1, т.1 КЗ.

         В исковата молба се твърди, че на 18.10.2019г. около 18,00ч. ищецът управлявал велосипед по бул.С. поска вр.Ш.. спрял на уширението край пътя на около 300м. преди кръстовището с ул.С.. В този момент бил блъснат от движещ се в лентата от вр.Ш. към града л.а. **, с ДК№ ***, управляван от Н.Ц.В. ***. Ищецът изгубил съзнание. Бил приет в МБАЛ Габрово с тежка съчетана травма на глава, гърди, корем и крайници, както следва : контузия на главата с клинично данни за мозъчно сътресение, състояние на травматично-хеморагичен шок, фрактура на 6-ти шиен прешлен, 4-ти и 5-ти гръдни прешлени на гръбначния стълб, счупване на 7-мо и 8-мо ребра вляво, контузия на белия дроб в дясно с кръвоизлив в плевралната кухина, контузия с разкъсване на левия бъбрек и кръвоизлив в меките тъкани на задната коремна стена, счупване на кръстцовата кост в ляво с разместване в кръстцовата хълбочна става, счупване на ставната ямка на дясната тазобедрена става с ход на фрактурната линия към дясната срамна кост, разместено счупване на лъчевата кост на лявата ръка, оток и кръвонасядане в седалищните части- срединни и в ляво. Поради сериозността на състоянието на ищеца на 21.010.2019г. бил приведен за по-нататъшно лечение в УМБАЛСМ Пирогов, където се лекувал до 04.11.2019г. Поради ниската възраст на ищеца лекарите били избрали консервативно лечение, като същият бил напълно обездвижен по време на цялото болнично лечение, както и два месеца след изписването му. В момента ищецът се движел с помощта на патерици, по бил приведен и с накуцваща походка и носел корсет на кръста. Възстановяването му щяло да продължи още дълго и не било ясно дали няма да останат трайни неблагоприятни последици за здравето му. Предвид описаните по-горе травми ищецът преживял много болки, страдания и неудобства, които следвало да бъдат обезщетени. Във връзка с ПТП било образувано ДП№*** по описа на РУ Г., разследването, по което все още не било приключило. За управлявания от В. л.а. **, с ДК№ **** нямало сключена застраховка "Гражданска отговорност", поради което на осн. чл.519, ал.1, т.1 КЗ ответният Гаранционен фонд дължал заплащане на обезщетението за причинените на ищеца неимуществени вреди. По предявена претенция била образуване щета №***, по която било отказано плащане.

         Моли съда да осъди Гаранционен фонд да му заплати сумата от 90000лв.- обезщетение за причинени неимуществени вреди, ведно със законната лихва от подаване на исковата молба до окончателното изплащане, като и да бъдат присъдени направените по делото разноски и адвокатско възнаграждение по чл.38 ЗАдв.

 

         Ответният Гаранционен фонд оспорва предявения иск. Твърди, че липсвали доказателства за виновно противоправно поведение на сочения за виновен водач. Причина за настъпване на вредоносния резултат било поведението на пострадалия ищец, който бил поставил в опасност живота и здравето си, като стоял и на пътното платно и на уширението на пътя с гръб към превозните средства. В случай, че съдът не приеме възражението на ответника, че виновен за настъпване на ПТП е ищецът, то прави възражение за съпричиняване от страна на ищеца на вредоносния резултат, което било минимум в размер на 50%. Оспорва исковата претенция като прекомерно завишена.

         С Разпореждане от 30.09.2020г. е привлечено трето лице-помагач на страната на ответника, а именно прекия причинител на ПТП- Н.Ц.В.. Същият в дадения му от съда срок не е взел становище по предявения иск.

         Съдът като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното :

         Не е спорно между страните по делото, че на 18.10.2019г. около 18,00ч. ищецът управлявал велосипед по бул.С. поска вр.Ш.. спрял на уширението край пътя на около 300м. преди кръстовището с ул.С.. В този момент бил блъснат от движещ се в лентата от вр.Ш. към града л.а. **, с ДК№ ***, управляван от Н.Ц.В. ***. Бил приет в МБАЛ Габрово. на 21.010.2019г. бил приведен за по-нататъшно лечение в УМБАЛСМ Пирогов, където се лекувал до 04.11.2019г. За управлявания от В. л.а. **, с ДК№ *** нямало сключена застраховка "Гражданска отговорност. По предявена претенция била образуване щета №***, по която било отказано плащане

         С Решение №3/25.01.2021г. по НАХД №843/2020г. по описа на РС Габрово виновния за настъпилото ПТП водач Н.Ц.В. е признат за виновен в това, че на 18.10.2019г. при управление на МПС-лек автомобил марка ***, модел **, с рег.№*** в гр.Г. нарушил правилата за движене, визирани в чл.20, ал.1 ЗДвП- не изпълнил задължението си да контролира непрекъснато управляваното то него МПС, чл.116 ЗДВП- не изпълнил задължението си да е внимателен и предпазлив към пешеходците, осолено към децата и чл.117 ЗДвП-не изпълнил задължението си да намали скоростта, а при необходимост -да спре при приближаване към място, където на пътя или в близост до него се намират деца, в следствие на което по непредпазливост причинил на Н.К.С. *** средни телесни повреди, изразяващи се в : тежка съчетана травма със счупване на VІ-ти шиен прешлен, довела до трайно затрудняване на движението на шията за срок над един месеца, счупване на ІV-ти и V-ти гръден прешлен на гръбначния стълб, довело до трайно затрудняване на движението на снагата за срок над един месец, счупване на кръстцовата кост на таза вляво с разместване в кръстцово - хълбочната става, счупване на ставната ямка на дясната тазобедрена става с ход на фрактурната линия към дясната срамна кост, довели до трайно затрудняване на движението на снагата и долните крайници са срок над един месец, разместено счупване на лъчевата кост на лявата ръка, довело до трайно затруднение на движението на левия горен крайник за срок над един месец и състояние на травматично-хеморагичен шок, довело до разстройство на здравето, временно опасно за живота, с което е извършил престъпление по чл.343, ал.1, б.Б, пр.2ро във врчл.342, ал. НК, за което на осн. чл.378, ал.4, т.1 НПК във вр. с чл.78 А, ал.1 НК е освободен от наказателна отговорност, като му е наложено административно наказание глоба в размер на 1500лв. и административно наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от една година от влизане на решението в сила.  

         По отношение на лек автомобил марка **, модел **, с рег.№*** към момента на настъпване на инцидента не била налице валидно сключена застраховка "Гражданска отговорност".

         Ищецът предявил пред ответният Гаранционен фонд претенция за заплащане на обезщетение за претърпените от него болки и страдания в следствие на процесното ПТП, но такова чу било отказано.

         Съгласно разпоредбата на чл.300 ГПК влязлата в сила присъда на наказателния съд е задължителна за гражданския съд, разглеждащ гражданските последици от деянието, относно това дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца. На влязла в сила присъда на наказателния съд е приравнено и решението по чл.78 А НК, с което наказателния съд признава подсъдимия за виновен и го освобождава от наказателна отговорност, като му налага административно наказание.

         Поради горното съдът намира, че по безспорен начин е установена вината на водача на л.а. *** за настъпване на процесния инцидент и противоправността на деянието му, както и че в следствие на настъпилото ПТП на ищеца са причинени телесни увреждания.

         От заключението на изготвената по делото съдебно-техническа експертиза и което съдът възприема като правилно и обосновано се установява, че ПТП е настъпило в светлата част на денонощието на ляв завой спрямо посоката на движение на лекия автомобил, след който следва прав участък. В десния край на платното има оформен затревен банкет, който в завоя представлява уширение с трошляк. Преди навлизане в завоя на стълб на улично осветление е монтиран знак В31-край на въведената забрана за изпреварване. Автомобил марка МВ се е движил по посока към гр.Г.. В насрещната лента са се движели автомобили. На разстояние 36,7м. преди началото на отложената следа от гуми водачът на автомобила възприема велосипедиста като опасност и при движението си  в завоя преминава на по -малък радиус на движение. От предприетия завой наляво непосредствено преди напускане на пътното платно предна лява гума започва да отлага следа, а автомобила започва движение обратно на часовниковата стрелка, спрямо вертикалната ос минаваща през масовия му център завъртайки се наляво. При започналото странично движение на автомобила настъпва удар между задната му дясна странична част и задната гума на велосипеда. От удара задната гума на велосипеда отлага следа с дължина 2,6м. След удара велосипеда и водача му започват движение на изток от пътното платно и окончателно се установят. След удара автомобила продължава въртеливото си движение измествайки се напред, при което след движението си в уширението навлиза в пътното платно и започва да го пресича. При възникване на инцидента пътната настилка била суха. Пътното платно е с две ленти за движение,у разделени с единична непрекъсната линия преди и след завоя, която в завоя е двойна смесена линия, като от дясно е прекъсната. Скоростта на движение на автомобила при започване отлагане на следите от приплъзване на гуми и около 83км/ч, каквато е и скоростта в момента на удара с велосипеда.

         Описания от вещото лице механизъм на възникване на процесното ПТП се потвърждава и от показанията на разпитаният по делото С., който се движел непосредствено зад л.а. ** в момента на настъпване на ПТП. Свидетелят спрял, видял, че детето било в несвяст и се обадил на тел.112. Св.С. установява, че малко преди инцидента и самият свидетел да навлезе в завоя бил изпреварен от автомобила причинил процесното ПТП, като в това време детето стояло на линията между уширението на пътя и самия път и си оправяло колелото.

         От описаното по-горе се установява, че вина за настъпване на инцидента има единствено водача на л.а. марка **- третото лице помагач по делото Н.В.. Не се събраха доказателства в подкрепа твърдението на ответния Гаранционен фонд, че произшествието е възникнало поради действията на ищеца.

         От заключението на съдебно-медицинската експертиза, неоспорено от страните и което съдът възприема, се установява, че при процесното ПТП ищецът е получил следните увреждания :

         - Счупване на тялото на тялото на шести шиен прешлен, което причинило трайно затруднение на движението на шията за срок от около 2месеца

         - Счупване на тялото на ІV и V гръден прешлен - трайно затруднение на движението на снагата за срок от около 5месеца

         - Счупване на VІІ и VІІІ ребрени дъги вляво по средната мишечна линия, както и контузия на белия дроб с излив на течност в гръдната кухина. Временно разстройство на здравето, неопасно за живота за срок от около 1,5месеца

         - Счупване на кръстцовата кост с разместване между ставната повърхност на кръстцовата кост и лявата хълбочна кост, довело до трайно затруднение на движението на долните крайници, повече левия, за срок от около 6-7 месеца

         - Счупване на лявата лъчева кост - причинено трайно затруднение на движението на левия горен крайник за срок от около 1,5 месеца

         - Травма в седалищната и поясната област на тялото с масивни и дълбоки кръвонасядания в мускулатурата и меките тъкани- временно разстройство на здравето, неопасно за живота за срок от около 1 месец.

         - Травматично- хеморагичен шок, причинен от множеството травматични увреждания- разстройство на здравето, временно опасно за живота до момента на стабилизиране на хемодинамичните показатели в отделение то анестезиология и интензивно лечение при МБАЛ Габрово

         - Травма на главата довела до мозъчно сътресение, протекло без загуба на съзнание- временно разстройство на здравето, неопасно за живота за срок от около 2 месеца.

         Първоначално ищецът бил приет в МБАЛ Габрово, а след това приведен в УМБАЛСМ Н.Пирогов, където бил лекуван до 04.11.2019г. От направените многобройни ултразвукови изследвания не било установено увреждане на ляв бъбрек, но е установена контузия на гръдния кош и белите дробове с излив на течност в гръдната кухина двустранно. Извършено било мануално наместване на разместеното счупване между кръстцовата кост и лявата хълбочна кост. Проведено било медикаментозно лечение и бил предписан строг постелен режим за 35 дни.

         От момента на инцидента за около 5 месеца ищецът се нуждаел от чужда помощ, като през първите два и половина месеци бил напълно обездвижени трябвало да заема принудително положение по гръб, поради фрактурата на кости формиращи тазовия пръстен. Изпитваните болки били с висок интензитет, през първите 3-4 месеца, след инцидента, след което постепенно започнали да намаляват. Към настоящия момент детето се оплаквало от периодични болки в кръста при ходене и застудяване на времето. В лявата кръстцова област се забелязвала болезнена при натиск деформация, както  слабо забележими бели белези на нивото на кожата, които не представлявали козметичен дефект. При навеждане напред и настрани ищецът изпитвал лека болка. При застудяване на времето се оплаквал от главоболие, както и от болки в лявата гривнена става и в лява раменна става. Пред вещото лице ищецът заявил, че не кара колело, поради изпитван страх и болки в поясно-кръстцовата област.

         В показанията си св.Г., който твърди, че е биологичен баща на ищеца твърди, че когато видял детето то било много наранено. Лечението му продължило месеци, като два-три месеца не можело да става от леглото. Налагало се двама души да го обслужват, да го къпят. Чак на петия месец започнало раздвижване, с помощта на проходилка, после с инвалидна количка. Сега ищецът ходел, но не тичал и като походел почвал да се оплаква от болки в кръста, а при студено време го болели главата и ръката. След инцидента станал разсеян.

         При определяне на размера на дължимото обезщетение за неимуществени вреди, на основание чл.52 от ЗЗД - по справедливост - съдът взе предвид следните обстоятелства: възрастта на ищеца, вида и естеството на причинените здравословни увреждания, претърпените от пострадалият болки и страдания, продължителността на оздравителния процес, ежедневните житейски неудобства и лишения, наложени по време на оздравително - възстановителния процес. Съдът отчита обстоятелството, че ищецът и към настоящият момент търпи известни неразположения в следствие на претърпените увреждания в кръстцовата област при малко по-дълго ходене, че продължава да търпи болки в ръката при по-ниски температура. Следва да са отчете, че пострадалият ищец е в изключително ниска възраст (към момента на инцидента е бил на 13 години, а към настоящият момент е на 15години) и тези болки и неудобства от получените фрактури на кости, особено в кръсно-поясната област ще се отразят на комфорта му на живот почти през целия му живот, т.е. през един изключително дълъг период от време. Следва да бъде отчетено и обстоятелството, че първите 2-3 месеца ищецът е бил на строг постелен режим, като е бил зависим за обслужване на ежедневните му нужди от грижите на други хора.

         Поради изложеното, съдът счита, че за получените от ищеца уврежданият в следствие на настъпилото на 18.10.2019г. ПТП, както и за претърпените болки и страдания, по време на лечението и възстановяването на пострадалия следва да бъде определено обезщетение в размер на 70000лв., до който размер предявеният иск е основателен и доказан и следва да бъде уважен, ведно със законната лихва от датата на подаване на исковата молба -18.05.2020г. до окончателното изплащане.

         Ответният Гаранционен фонд следва да бъде осъдено да заплати държавна такса върху уважената претенция в размер на 2800лв., както и сумата от 382,20лв.-разноски, заплатени от касата на съда, съразмерно с уважената част от иска, както и ДТ в размер на 5лв. в случай на служебно издаване на изпълнителен лист, по сметка на ОС Габрово. Ответникът следва да бъде осъден да заплати на адв.М.И. сумата от 2630лв.- адвокатско възнаграждение, съобразно уважената част от искова, на осн. чл.38 ЗАдв.

         Водим от гореизложеното, съдът

 

                                               Р  Е Ш  И  :

 

         ОСЪЖДА ГАРАНЦИОНЕН ФОНД, с ЕИК *********, със седалище гр.София, ул.Граф Игнатиев №2, ет.4 да заплати на Н.К.С., с ЕГН ********** ***, действащ със съгласието на своята майка К.Н.С., с ЕГН ********** ***  сумата от 70000лв.(седемдесет хиляди лева)- обезщетение за претърпени неимуществени вреди, в следствие на ПТП настъпило на 18.10.2019г., ведно със законната лихва, считано от 08.05.2020г. до окончателното изплащане.

         ОТХВЪРЛЯ предявеният иск за заплащане на обезщетение за претърпени неимуществени вреди за горницата над 70 000лв.(седемдесет хиляди лева) до размера на 90 000лв.(деветдесет хиляди лева), като неоснователен и недоказан.

         ОСЪЖДА ГАРАНЦИОНЕН ФОНД, с ЕИК *********, със седалище гр.София, ул.Граф Игнатиев №2, ет.4 да заплати държавна такса в размер на 2800лв. (двехиляди и осемстотин лева), в полза на ОС Габрово.

         ОСЪЖДА ГАРАНЦИОНЕН ФОНД, с ЕИК *********, със седалище гр.София, ул.Граф Игнатиев №2, ет.4 да заплати сумата от 382,20лв. (триста осемдесет и два лева и двадесет стотинки)- разноски заплатени от касата на съда, в полза на ОС Габрово.

         ОСЪЖДА ГАРАНЦИОНЕН ФОНД, с ЕИК *********, със седалище гр.София, ул.Граф Игнатиев №2, ет.4 да заплати държавна такса в размер на 5,00лв. (пет лева), в полза на ОС Габрово, в случай на служебно издаване на изпълнителен лист за присъдените в полза на ОС Габрово суми.

         ОСЪЖДА ГАРАНЦИОНЕН ФОНД, с ЕИК *********, със седалище гр.София, ул.Граф Игнатиев №2, ет.4 да заплати на адв. М.Г.И. ***, с адрес на кантора гр.С., ул.Г.И. №** сумата от 2630лв.(двехиляди шестстотин и тридесет лева)-адвокатско възнаграждение, на осн. чл.38 ЗАдв.

         РЕШЕНИЕТО е постановено при участието на трето лице - помагач на страната на ответника - Н.Ц.В..

         РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред АпС ВТърново в двуседмичен срок от съобщението.

 

 

                                               ОКРЪЖЕН СЪДИЯ :