Решение по дело №401/2020 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 423
Дата: 23 юни 2020 г. (в сила от 5 февруари 2021 г.)
Съдия: Чавдар Андреев Тодоров
Дело: 20201520100401
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№..............от 23.06.2020г., гр.Кюстендил

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Кюстендилският районен съд                                гражданска колегия,

На осемнадесети юни                                                        две хиляди и двадесета                                                                        година,

В публично заседание                                                       в следния състав:

 

 

Председател:Чавдар Тодоров

 

Секретар:Зоя Равенска

като разгледа докладваното от съдия Тодоров Гр.д.№401 по описа на съда за 2020г., и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по искова молба, подадена от В.К.С., с ЕГН **********, с адрес *** против ЗАД „ДАЛЛ БОГГ ЖИВОТ И ЗДРАВЕ“ АД, със седалище и адрес за призоваване в гр.София, бул.“Г.М.Димитров“ №1.Предявен е за разглеждане иск по чл.432, ал.1 КЗ за сума в размер на 10 000 лв.-обезщетение за неимуществени вреди, причинени от ПТП на 23.07.2019г. от лек автомобил, застрахован при ответника по задължителна застраховка Гражданска отговорност.

Ответникът е депозирал отговор в срока по чл.131 ГПК, в който е оспорен предявения иск.

Твърди се, че на 23.07.2019г., около 17.00-17.15 ч. в гр.Кюстендил, ул.“Гороцветна“, на пешеходната пътека при ДНА, ищецът пресичала пътното платно на пешеходна пътека.В този момент била ударена от лек автомобил „Опел“, модел „Вектра“, с ДК№ 0856 АС, управляван от Д.И.И..Лекия автомобил ударил ищеца в лявата част на тялото , в следствие на което паднала на пътното платно по лице и ударила главата си в тротоара.Усетила силна болка в главата и установила, че има много кръв, усетила силна болка в подбедрицата на левия крак.Непосредствено след това била откарана за преглед и лечение в МБАЛ Кюстендил.

Вината за това ПТП била изцяло на водача на лекия автомобил, който не спрял пред пешеходната пътека и блъснал пресичащата по нея ищец в производството.В резултат на това, на ищеца били причинени следните увреждания: контузия на главата-разкъсно-контузна рана в дясна челна област, за лечението на която били наложени шевове; ограничен субарахноидален кръвоизлив по челните дялове на двете голямомозъчни хемисфери; мозъчно сътресение със степенно разстройство на съзнанието –краткотрайно зашеметяване, замъгляване след травмата; контузия на лява подбедрица-кръвонасядане в областта на коляното и охлузвания по кожата на подбедрицата.

Непосредствено след произшествието, се наложило ищецът да ползва услуги на близките си при придвижване до санитарните помещения и осъществяване на елементарни битови и лични нужди.Травматичните увреждания причинили продължително разстройство на здравето, дълго време останала в къщи, изпитвала силна болка в областта на главата и подбедрицата.Уврежданията я лишили от възможност да води нормален начин на живот, както и да осъществява ежедневна битова и човешка дейност.Преживяното ПТП  и последвалите травматични увреждания предизвикали силен стрес и уплаха, които и към настоящия момент предизвиквали безпокойство и страх.

На 16.12.2019г., ищецът представила към ответника застрахователна претенция, като с уведомително писмо била уведомена за отказ за заплащане на застрахователно обезщетеие.

При горното се претендира от страна на ответника да заплати на ищеца сумата от 10 000 лв., като 5 000 лв.-обезщетение за преживени болки и страдания, резултата от ПТП от контузия на главата-разкъсно-контузна рана в дясна челна област, за лечението на което били наложени шевове, както и мозъчно сътресение със степенно разстройство на съзнанието-краткотрайно зашеметяване, замъгляване след травмата, сумата от 5000 лв.-обезщетение за преживени болки и страдания от ограничен субарахноидален кръвоизлив по челните дялове на двете голямомозъчни хемисфери, както и контузия на лява подбедрица-кръвонасядане в областта на коляното и охлузване по кожата на подберицата, ведно със законна лихва от датата на ПТ до окончателното изплащане.

В срока по чл.131 ГПК е депозиран отговор от страна на ответника, в който изцяло е оспорен предявения иск относно основанието и претендирания размер.

По делото са представени и приети като доказателства: епикризи на ищеца, фискален бон, констативен протокол за ПТП с пострадали лица, лист за преглед на пациент.В качеството на свидетели са разпитани Н. С. и Д.И..Приети са като доказателства и съдебно-медицинска и съдебно-техническа експертиза.Приложено е и досъдебно производство №772/2019г. на КРП.

От описаните доказателства, по делото се установи следната фактическа обстановка:

На 23.07.2019г., около 17.00-17.15 ч., ищецът в производството се придвижвала пеша от центъра на гр.Кюстендил към ул.Гороцветна.При пресичане на ул.“Гороцветна“ при ДНА, на пешеходна пътека, била блъсната от описания лек автомобил, управляван от свидетеля Д.И..Управлявания от него автомобил се движел по ул.“Демокрация“, като непосредствено след кръстовището, образувано с ул.“Гороцветна“ се намирала пешеходната пътека, по която пресичала ищеца.Непосредствено след потегляне на знак „Стоп“, при завой на ляво, включвайки се в движението по ул.“Гороцветна“, върху пешеходната пътека блъснал пресичащата ищец.

Според, приетата по делото техническа експертиза, непосредствена причина за ПТП е поведението на водача на лекияу автомобил, който не е пропуснал преминаващия по пешеходна пътека пешеходец.Ударът е бил върху пешеходната пътека и в поведението на пострадалата не са налице неправилни действия при пресичане.

От приетата като доказателство по делото съдебно-медицинска експертиза, се установи, че при описаното ПТП, ищецът е полу,чила следните травматични увреждания:

Контузия на главата-разкъсно-контузна рана в дясна челна област /за лечението са наложени шевове/; ограничен оскъден субарахноидален кръвоизлив по челните дялове на двете голямомозъчни хемисфери; мозъчно сътресение със степенно разстройство на съзнанието-краткотрайно зашеметяване , замъгляване след травмата; контузия на лява подбедрица с кръвонасядане в областта на коляното и охлузване по кожата на подбедрицата.

Описаните увреждания по отделно и в съвкупност, са причинили временно или постоянно опасно за живота, до постоянно разстройство на здравето, неопасно за живота.Срока за пълното възстановяване, при благоприятно протичащ възстановителен процес –около 20-30 дни, като през целия период са били налице болки и страдания, по-интензивни в началото и затихващи към края на периода.

При постъпване в МБАЛ Кюстендил, на ищеца било проведеноконсервативно лечение с обезболяващи аналгин, трамал, са гл., вливания, кръвоспиращи дицинон.На разкъсно-контузната рана на челото била направена сутура 4 конеца.

От показанията на св.С., по делото се установи, че в следствие на ПТП, ищецът е престояла в болничното заведение около 1 седмица.Пре този период не е могла да се придвижва самостоятелно и той й помагал.След изписването й също не можела да се придвижва сама.Изпитвала болки в ръцете и бедрата, имала световъртеж.

На 16.12.2019г., ищецът отправила претенция към ответника, като с уведомление от 12.02.2020г. й било отказано.

Между страните не е налице спор, че към датата на гореописаната събитие, лекия автомобил, с който е причинено ПТП бил застрахован при ответника по застраховка „Гражданска отговорност“.По делото се установи, че в следствие на деликтно поведение на водача на лекия автомобил-неосигурявайки предимство на пресичащия пешеходец я е блъснал и причинил телесни увреждания.В този смисъл налице са всички предпоставки на чл.432, ал.2 КЗ за ангажиране отговорността на застрахователя и присъждане на обезщетение за причинените неимуществени вреди.

При определяне размера на обезщетението, съдът следва да прецени възрастта на ищеца, получените травми, проведеното медицинска лечение, претърпени болки и страдание при получаване на травмите, проведено лечение и в последствие до срока за възстановяване-30 дни.Съдът оцени също така, че неминуемо при ПТП ищецът е изпитала силен стрес и уплаха.Оцени затрудненията, свързани с обичайния й начин на живот.От друга страна прецени, че не са налице съществуни нарушения в здравословонот й състояние.При анализ на описанато счита, че справедливо и обосновано е да се присъди обезщетение в размер на 8 000 лв., като до пълния предявен размер от 10000 лв. иска следва да се отхвърмли.

Съгласно чл. 429, ал. 2, т. 2 вр. с ал. 3 КЗ ответникът, като застраховател на гражданската отговорност на причинилия ПТП водач, покрива и отговорността на застрахованото лице за лихви за забава върху дължимото обезщетение за причинените вреди от датата на уведомяване за застрахователното събитие или предявяване на претенция от увреденото лице. Според чл. 84, ал. 3 ЗЗД при непозволено увреждане лицето, причинило увреждането, е в забава и без покана, т. е. от момента на настъпването на вредите, поради което от този момент той дължи и законната лихва за забава върху сумата на обезщетението за вреди (чл. 86, ал. 1 ЗЗД). Следователно застрахователят поначало отговаря и за законната лихва за забава върху дължимото обезщетение, която се включва в застрахователното обезщетение, но от по-късен момент – не от настъпването на вредите, а от уведомяването му за застрахователното събитие (от застрахования или от увреденото лице). В случая, видно от представената по делото молба от ищеца до ответника, ищецът е предявила пред ответника претенцията си във връзка с процесното събитие на 16.12.2019 г., поради което от този момент ответникът следва да заплати и лихвата за забава върху дължимите обезщетения за неимуществени вреди.

 

На основание чл.78, ал.1 ГПК, ответникът дължи на ищеца деловодни разноски, съразмерно с уважената част от исковете, а именно сума в размер на 800лв.-част от изплатеното адвокатско възнаграждение за осъщественото процесуално представителство.

На основание чл.78, ал.6 ГПК, ответникът следва да заплати държавна такса върху уважения размер на исковете в размер на 320 лв., както и изплатеното възнаграждение на вещите лица, изготвили заключения по делото в размер на 250 лв.

При горните изводи

Водим от горното, съдът

РЕШИ:

Осъжда ЗАД „ДАЛЛ БОГГ ЖИВОТ И ЗДРАВЕ“ АД, със седалище и адрес за призоваване в гр.София, бул.“Г.М.Димитров“ №1да заплати на В.К.С., с ЕГН **********, с адрес *** сумата от 8 000 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди в следствие на ПТП от 23.07.2019г., причинено от Д.И.И., управлявал лек автомобил „Опел“, марка „Вектра“ с ДК№КН0856АС, застрахован при ответника по застраховка „Гражданска отговорност” в следствие на което й е причинена контузия на главата-разкъсно-контузна рана в дясна челна област /за лечението са наложени шевове/; ограничен оскъден субарахноидален кръвоизлив по челните дялове на двете голямомозъчни хемисфери; мозъчно сътресение със степенно разстройство на съзнанието-краткотрайно зашеметяване , замъгляване след травмата; контузия на лява подбедрица с кръвонасядане в областта на коляното и охлузване по кожата на подбедрицата, като до пълния размер на този иск от 10 000 лв. отхвърля  като неоснователен, ведно със законна лихва върху сумата, считано от 16.12.2019г. до окончателното изплащане, като отхвърля искането за присъждане на обезщетение за забава в размер на законната лихва за периода 23.07.2019г. до 16.12.2019г..

Осъжда ЗАД „ДАЛЛ БОГГ ЖИВОТ И ЗДРАВЕ“ АД да заплати на  В.К.С. деловодни разноски в размер на 800 лв., съразмерно с уважената част от иска.

Осъжда ЗАД „ДАЛЛ БОГГ ЖИВОТ И ЗДРАВЕ“ АД да заплати по сметка на Районен съд гр.Кюстендил държавна такса върху уважения размер на исковете в размер на 320 лв., както и изплатеното възнаграждение на вещите лиза, изготвили заключения по делото в размер на 250 лв.

 

 

Решението подлежи на обжалване в 2 седмичен срок от връчването му на страните пред Окръжен съд гр.Кюстендил.

 

                                                                             Районен съдия: