Решение по дело №13353/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3919
Дата: 15 юни 2018 г. (в сила от 10 юни 2020 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20171100113353
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 октомври 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

15.06.18г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 10.05.18г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/ гражданско дело № 13353/17г. и констатира следното:

Предявен е иск от А. М. против „А.С.М. Б.“ ООД с правно основание чл. 422 от ГПК - за установяване съществуването на вземане по запис на заповед от 18.01.12г. в размер на 34 800 евро, законна лихва и съдебни разноски /за които суми са издадени заповед за изпълнение и изпълнителен лист от СРС 155 състав по г.д. № 36551 от 17г./.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Събраните по делото доказателства /писмени, гласни и експертни – преценени в съвкупност и в контекста на становищата и възраженията на страните/ удостоверяват, че искът е основателен:

На 18.01.12г. – ответникът /надлежно представляван от А. М., който факт не е спорен по делото/ е издал запис на заповед в полза на ищеца за сума в размер на 34 800 евро. Ценната книга е формално редовна /„редовна от външна страна“ по смисъла на чл. 418, ал. 2 от ГПК – съдържа всички реквизити по чл. 535 от ТЗ/ и удостоверява изискуемо вземане - с настъпил падеж на 02.06.14г. /„подлежащо на изпълнение“ вземане по смисъла на чл. 418, ал. 2 от ГПК/ в полза на ищеца срещу ответника. Представеният по делото /и неоспорен от дружеството/ вносен документ /от 18.01.12г./, преценен в контекста на показанията на разпитаната по делото свидетелка и констатациите на приетата по делото счетоводна експертиза /преценени в съвкупност/ налага извода, че – по банкова сметка ***а ищеца сума в размер на 34 800 евро /и същата сума е била използвана от фирмата за покупка на недвижим имот – съобразно обясненията на вещото лице от съдебното заседание/. По делото липсват конкретни /надлежни/ доказателства /различни от дадените в тази връзка показания на разпитаната свидетелка и обясненията на вещото лице/, които да наложат извода, че внесената сума е била собственост на друго лице /в това число и на дружеството/, а не на ищеца. С оглед липсата на такъв доказателствен материал - изводът на експерта /че сумата е била собственост на самото дружество, която констатация е направена на база единствено – вписването във вносния документ досежно произхода на средствата - от стопанска дейност/ не може да се приеме за обоснован. Съдържанието на посоченият вносен документ и на вписаната в същия дата на паричния превод /преценено в контекста на дата на записа на заповед/ налага извода, че – ценната книга е била оформена във връзка с паричния превод /конкретно: с цел обезпечаване на задължението на фирмата да върне на ищеца внесената в банковата й сметка сума/. С други думи записът е бил оформен като сделка, обезпечаваща заемно - каузално правоотношение между ищеца - кредитор и ответника - длъжник. Ако този извод не бъде направен – въпросът, защо е бил подписан процесния запис на заповед /защо е било поето задължение по същия/ би останал без логичен отговор /действително в платежния документ като основание за внасяне на сумата е записано „захранване“ на сметка, а не „заем“; вноската обаче не може да се окачестви като дарение именно доколкото същата е била съпроводена с обратно поемане на задължение на фирмата по записа на заповед/.

Доказателства за плащане на сумата по записа /от дружеството на ищеца/ липсват.

Конкретните възражения на ответника /заявени в писмения отговор на дружеството/ са неоснователни:

Искът е предявен в рамките на 3-годишния давностен срок по чл. 531, ал. 1 от ТЗ във връзка с чл. 537 от ТЗ - започнал да тече считано от падежа по документа /02.06.14г./ и изтекъл на 02.06.17г. /когато именно е бил сезиран заповедният съд/. Представеният от ответника дружествен договор не съдържа ограничение /специфично изискване/ за поемане на задължение – конкретно по запис на заповед /в договора липсва клауза, която да изисква решение на ОС на фирмата – за сключване на такава сделка/. Принципно – дали счетоводните книги на дружеството са били водени редовно или не /наличието или липсата на вписвания в тези книги/ са обстоятелства, които принципно не могат да бъдат противопоставени на ищеца. С други думи – счетоводното неотразяване /каквато констатация се съдържа в приетата по делото експертиза/ на процесния запис на заповед и на евентуално друго придружаващо го - каузално правоотношение не влече директен извод за липса на задължение /на фирмата към ищеца/ доколкото - процесното задължение се поражда /възниква/ от самата сделка, а не от счетоводното й записване.

Обстоятелствата – дали ищецът е бил на територията на страната към момента на подписване на записа и към момента на предявяването на ценната книга в случая се явяват ирелевантни към предмета на спора, предвид това, че – автентичността на записа не е спорна по делото /от друга страна в случая не е заявено и конкретно възражение по чл. 181 от ГПК/. От друга страна – евентуалното отсъствие на ищеца от страната не е било пречка за извършване на процесния паричен превод /доколкото последният е бил сторен не лично от ищеца, а от разпитаната по делото свидетелка/.

Действително:

По делото са представени две декларации на ищеца – неоспорени като автентичност /оформени преди сезирането на заповедния съд/, съдържащи текст, че: ищецът няма финансови претенции нито към самата фирма /дружество – издател на ценната книга/, нито към съдружници във фирмата. Тези документи са оформени след издаването на записа на заповед /т.е. – към момента на тяхното оформяне задължението по ценната книга е било налично/. Независимо от съдържанието на декларациите обаче – същите не могат да наложат еднозначен /пряк, директен/ извод, че вземането по конкретната ценна книга е отпаднало на някакво основание /опростено от кредитора, погасено от длъжника и т.н./ - доколкото:

Задължението по процесната ценна книга е конкретно /произтича от конкретна сделка/ и е в значителен размер. В такава хипотеза /а принципно и във всяка хипотеза, подобна на настоящата/ за да се приеме, че това /такова/ задължение е отпаднало на някакво основание /погасено, опростено и т.н./ следва да има изричен документ /декларация/, която да индивидуализира задължението, съответно тази декларация следва да посочи и някаква причина /основание/ за „отпадане“ на съответното задължение. Не е логично да се приеме /принципно – в правен и житейски аспект/, че обща по съдържание декларация /като процесните/ може да приключи всякакви видове висящи /съществуващи/ правоотношения между дадени страни /такъв документ все пак следва да съдържа – за да има яснота в отношенията между страните, ако не съвсем точно конкретизиране на сделките, на правоотношенията то поне посочване на техните видове: облигационни, вещноправни, едностранни, двустранни и т.н./. Аналогия в случая може да бъде направена с т. нар. „генерално пълномощно“ /което без да съдържа надлежна индивидуализация на конкретни правоотношения – принципно не позволява извършване на сделки, особено на такива, касаещи парични или имотни активи на значителна стойност/.

Искането на ответника за спиране на делото се явява неоснователно към момента /предвид факта, че процесното наказателно производство все още е в досъдебна фаза/. Няма пречка при промяна на това обстоятелство – гражданското производство да бъде спряно и пред следваща съдебна инстанция. В същата връзка – изводите на настоящият председател биха били обратни /би било постановено съдебно решение в полза на ответника/, ако процесният наказателен процес бе приключил с осъдителна присъда /за извършено престъпление при оформянето на ценната книга/. Такава присъда обаче към момента не е налице, поради което разрешаването на процесния правен спор може да се основе само на събраните в гражданския процес доказателства. По същите съображения /без липса на наказателна присъда/ в случая не могат да бъдат игнорирани и показанията на разпитаната по делото свидетелка /същата носи наказателна отговорност за показанията си, тези показания се подкрепят от представеният по делото вносен документ, косвено и от констатациите на приетата по делото счетоводна експертиза/.  

Всички изложени обстоятелства /преценени в съвкупност/ удостоверяват: непогасено вземане на ищеца срещу ответника за процесната сума /поради което – искът следва да бъде уважен/. На последно място:

Събраният доказателствен материал /писмен, гласен и експертен – преценен в съвкупност/ удостоверява, че: в партимониума на ответника действително е била внесена процесната /собствена на ищеца/ сума, същата е била използвана реално от дружеството /реализирана е в полза на фирмата/ за закупуване на имот и не е била възстановена на ищеца. С оглед това /и при липса на доказателства сумата да е била собственост на трето лице или на самото дружество, при липса на доказателства и на твърдения сумата да е била дарена на фирмата/ – за ищеца би възникнало правото да претендира връщането й /в хипотезата на чл. 59 от ЗЗД/ дори да се приеме за недоказано наличието на каузално - заемно правоотношение между страните.

С оглед изхода на спора – на ищеца се следват /съобразно ТР № 4 от 14г. на ВКС/  съдебни разноски за заповедното и за настоящото производство. Възражението на ответника по чл. 78, ал. 5 от ГПК /което касае и двата процеса/ е основателно /заявеният от ищеца адвокатски хонорар – както в заповедното, така и в настоящото производство – надвишава минимума по Наредба № 1; с оглед това същият следва да бъде редуциран до размера на сумите: 2 920 лева и 3 940 лева/.

Съдът,

                                                                                                                          

Р Е Ш И :

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО по иска с правно основание чл. 422 от ГПК на А.И.М. ЕГН ********** против „А.С.М. Б.“ ООД съществуването на вземане по запис на заповед от 18.01.12г. в размер на 34 800 евро и законна лихва върху същото от 02.06.17г. /за които суми са издадени  заповед за изпълнение и изпълнителен лист от СРС 155 състав по г.д. № 36551 от 17г./.

ОСЪЖДА „А.С.М. Б.“ ООД да плати на А. И.М. 2 920 лева - съдебни разноски за заповедното производство и 3 940 лева - съдебни разноски за настоящото производство /при приложение на правилото по чл. 78, ал. 5 от ГПК/.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

Председател: