Разпореждане по дело №2291/2010 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 10916
Дата: 15 ноември 2010 г.
Съдия: Наталия Панайотова Неделчева
Дело: 20103100102291
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 ноември 2010 г.

Съдържание на акта

Р  А  З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  Н  Е

                     /15.11.2010г., гр. Варна

Наталия Неделчева – съдия–докладчик по гр. дело №2291/2010 год. по описа на Варненски окръжен съд, ГО, за да се произнесе, съобрази следното:

Съдът, като взе предвид, че депозираната искова молба отговаря на изискванията на чл. 127 и чл. 128 ГПК, счита, че с оглед разпоредбата на чл.131 от ГПК, препис от същата и приложенията следва да се връчат на ответниците по делото, като на същите се укаже, че: 1/в едномесечен срок от получаване на съобщението следва да подадат писмен отговор по исковата молба, който трябва да съдържа: посочване на съда и номера на делото; името и адреса на ответника, както и на неговия законен представител или пълномощник, ако има такива; становище по допустимостта и основателността на иска; становище по обстоятелствата, на които се основава искът; възраженията срещу иска и обстоятелствата, на които те се основават; подпис на лицето, което подава молбата; длъжни са да посочат доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще доказват с тях и да представят писмените доказателства, с които разполагат; 2/към отговора следва да бъде приложено пълномощно, когато отговорът се подава от пълномощник и преписи от отговора и приложенията според броя на ищците; 3/при неподаване на писмен отговор в установения срок, не вземане на становище, липса на възражение, не посочване на доказателства, непредставяне на писмени доказателства или не предявяване на насрещен иск, инцидентен иск, или не привличане за участие на трето лице помагач и не предявяване на обратен иск срещу него, същите губят възможността да направят това по-късно, освен ако пропускът не се дължи на особени непредвидени обстоятелства; 4/с писмена молба могат да заявят желание за ползване на правна помощ, при необходимост  и право за това.

Предвид изложеното, и на осн. чл. 131 ГПК

Р  А  З  П  О  Р  Е  Д  И :

        

ДА СЕ ВРЪЧАТ преписи от исковата молба и приложенията на ответниците по делото като на същите се укаже, че: 1/в едномесечен срок от получаване на съобщението следва да подадат писмен отговор по исковата молба, който трябва да съдържа: посочване на съда и номера на делото; името и адреса на ответника, както и на неговия законен представител или пълномощник, ако има такива; становище по допустимостта и основателността на иска; становище по обстоятелствата, на които се основава искът; възраженията срещу иска и обстоятелствата, на които те се основават; подпис на лицето, което подава молбата; длъжен е да посочи доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще доказва с тях и да представи писмените доказателства, с които разполага; 2/към отговора следва да бъде приложено пълномощно, когато отговорът се подава от пълномощник и преписи от отговора и приложенията според броя на ищците; 3/ с писмена молба може да бъде заявено желание за ползване на правна помощ, при необходимост  и право за това.

УКАЗВА на ответника, че при неподаване на писмен отговор в установения срок, не вземане на становище, липса на възражение, не посочване на доказателства, непредставяне на писмени доказателства или не предявяване на насрещен иск, инцидентен иск, или не привличане за участие на трето лице помагач и не предявяване на обратен иск срещу него, същият губи възможността да направи това по-късно, освен ако пропускът не се дължи на особени непредвидени обстоятелства.

         В съобщението следва да се впише задължението на страната по чл.40 и чл.41 от ГПК, както следва: чл.41 от ГПК (1) Страната, която живее или замине за повече от един месец в чужбина, е длъжна да посочи лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията - съдебен адресат, ако няма пълномощник по делото в Република България. Същото задължение имат законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. (2) Когато лицата по ал. 1 не посочат съдебен адресат, всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени. За тези последици те трябва да бъдат предупредени от съда при връчване на първото съобщение”. Чл. 41 от ГПК: (1) „Страната, която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който веднъж й е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес. Същото задължение имат и законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. (2) При неизпълнение на задължението по ал. 1 всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени. За тези последици страната трябва да бъде предупредена от съда при връчване на първото съобщение”.

         След изтичане на срока, делото да се докладва за подготовка и насрочване за разглеждане в открито съдебно заседание, по реда на чл.141 и сл. от ГПК.      

        

                                              ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: