Решение по дело №2221/2019 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 193
Дата: 23 март 2020 г. (в сила от 12 август 2020 г.)
Съдия: Емил Бобев
Дело: 20194110202221
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И   Е

 

№ ..........

 

гр. В. Търново, 18.03.2020 год.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

       

Великотърновският районен съд, четиринадесети състав, наказателна колегия, в публично заседание на 19.02.2020 год., в състав:

                                            

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМИЛ БОБЕВ,

 

при секретаря М. Ранкова, като разгледа докладваното от съдията НАХД № 2221 по описа на съда за 2020 год., за да се произнесе взема предвид следното:

        Производство по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Постъпила е жалба от "Ч.Б." ООД с ЕИК ******, със седалище и адрес на управление гр. Горна Оряховица, ул."Антон Страшимиров" № 99, представлявано от А.Н.Ж. - управител и подадена чрез адвокат Д.Г.Д. от ВТАК, против Наказателно постановление № 2019-0044803 от 18.01.2019 год., издадено от Цветан Христов – Директор на Регионална дирекция за областите Габрово, Велико Търново, Русе, Ловеч и Плевен със седалище Русе към ГД „Контрол на пазара” към Комисията за защита на потребителите, с което за нарушение по чл. 8 ал. 1 от Закона за защита на потребителите (ЗЗП), на основание чл. 27, чл. 28, чл. 53 и 83 от ЗАНН и чл. 233 ал. 2 от Закона за защита на потребителите, на "Ч.Б." ООД е наложена имуществена санкция в размер на 500 (петстотин) лева на основание чл. 197 от Закона за защита на потребителите. В жалбата се излагат доводи относно неправилността и незаконосъобразността на атакуваното НП, поради което се моли за пълната му отмяна.

Жалбоподателят, редовно призован, се представлява от адв. Д.д. от ВТАК – редовно упълномощен. Процесуалния представител на жалбоподателя в предишно съдебно заседание прави доказателствено искане, а именно да бъде допуснато до разпит в качеството на свидетел едно лице - И.Х.Г., като съдът счете това искане за допустимо и основателно, като допусна и разпита лицето като свидетел. Представя и писмени доказателства. По същество адв. Д. счита, че неправилно наказващия орган е ангажирал отговорността на дружеството за описаното в АУАН и НП нарушение, като излага доводи в тази насока. Моли НП да бъде отменено. Претендира разноски.

Въззиваемата страна, редовно призована, не се представлява. По пощата е изпратено писмено становище от Виктория Борисова - ст. юрисконсулт, редовно упълномощена. В същото се излага тезата, че при съставяне на АУАН и НП не са допуснати процесуални нарушения, извършеното нарушение е доказано и процесното НП следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

Съдът с оглед събраните по делото доказателства, намери за установено следното:

На 04.09.2018 год. служители на Комисията за защита на потребителите от Регионална дирекция за областите Габрово, Велико Търново, Русе, Ловеч и Плевен със седалище Русе към ГД „Контрол на пазара” - свидетелите гл. инспектор Т.К.Н. и М.С.З., са извършили проверка в търговски обект с адрес гр. Велико Търново, ул. „Магистрална” № 17 - магазин за продажба на часовници. Проверката е била извършена по повод подадена жалба от потребител относно рекламация на стока закупена от търговеца - часовник поръчан онлайн, като към жалбата потребителят е приложил касов бон с имената на търговеца, адрес на управление и седалището на фирмата.

При извършената проверка контролните органи установили, че на видно място няма поставена табела с информация с името на фирмата, седалището на търговеца, управителя, работно време. По време на проверката на контролните органи бил предоставен касов бон с имената на фирма, адрес и седалище с дата - датата на проверката. Този касов бон бил издаден от фискално устройство, което се намирало в обекта и регистрирано на "Ч.Б." ООД с ЕИК ****** със седалище и адрес на управление гр. Горна Оряховица, ул."Антон Страшимиров" № 99.

За установеното от Т.Н. е бил съставен Констативен протокол № К-2657607 от 04.09.2018 год., който бил подписан от Н., св. М.З. и управителя на "Ч.Б." ООД, който присъствал на проверката.  

Въз основа на този констативен протокол на 20.09.2018 год. в присъствието на управителя на дружеството А.Н.Ж., св. Т.Н. в присъствието на св. М.З., съставил на  Акт за установяване на административно нарушение № 0044803 от същата дата, срещу "Ч.Б." ООД с ЕИК ******, със седалище и адрес на управление гр. Горна Оряховица, ул."Антон Страшимиров" № 99, представлявано от А.Н.Ж. - управител, затова, че при извършена проверка на 04.09.2018 год. в обект - магазин в гр. В. Търново, ул. "Магистрална" № 17, "Ч.Б." ООД извършва търговска дейност в обект - магазин в гр. В. Търново, ул. "Магистрална" № 17, като в обекта за продажба се предлагат часовници и аксесоари за тях. При проверката е установено, че търговеца не е поставил в близост до входа на обекта, на видно място следната информация: 1. Фирма и адрес на управление на търговеца; 2. Име и фамилия на лице отговарящо за обекта; 3. Работно време на обекта. Направени са снимки на обекта.  

Като нарушена в АУАН е посочена разпоредбата на чл. 8 ал. 1 от Закона за защита на потребителите.

АУАН бил връчен по съответния ред на управителя на дружеството, който го подписал доброволно, но в графата за възражения саморъчно е изписал: "Ще представя възражения по акт 0044803".

Впоследствие пред наказващия орган са били депозирани допълнителни писмени възражения от управителя на дружеството жалбоподател "Ч.Б." ООД, в които сочи, че проверявания обект се стопанисва и се извършва дейност от ЕТ "К. - А.Ж." с ЕИК ******, а не от дружеството "Ч.Б." ООД с ЕИК ******, като "Ч.Б." ООД не разполага с търговски обект (то е без стационарен обект) и с предмет на дейност онлайн търговия на територията на страната.

Въз основа на така съставения акт от Цветан Христов – Директор на Регионална дирекция за областите Габрово, Велико Търново, Русе, Ловеч и Плевен със седалище Русе към ГД „Контрол на пазара” към Комисията за защита на потребителите, е било издадено и процесното наказателно постановление № 2019-0044803 от 18.01.2019 год., с което за нарушение по чл. 8, ал. 1 от Закона за защита на потребителите (ЗЗП), на основание чл. 27, чл. 28, чл. 53 и 83 от ЗАНН и чл. 233 ал. 2 от Закона за защита на потребителите, на "Ч.Б." ООД е наложена имуществена санкция в размер на 500 (петстотин) лева на основание чл. 197 от Закона за защита на потребителите. НП е връчено на представител на дружеството на 07.02.2019 год. и обжалвано по реда на чл. 59 от ЗАНН в законоустановения срок.

В съдебно заседание в качеството на свидетели са разпитани актосъставителя и свидетелката при установяване на нарушението и при съставяне и връчване на АУАН, която е присъствала и при извършената на 04.09.2018 год. проверка в обекта. И двамата свидетели в показанията си поддържат напълно констатациите, отразени в АУАН.

По искане на процесуалния представител на жалбоподателя в качеството на свидетел бе разпитано и лицето И.Х.Г.. В показанията си св. Г. твърди, че работи като счетоводител и обслужва двете фирми на А.Ж., на които той е управител, а именно ЕТ "К. - А.Ж." с ЕИК ****** и "Ч.Б." ООД с ЕИК ******. Твърди, че в търговския обект в гр. В. Търново, ул. "Магистрална" № 17 се извършва търговска дейност от ЕТ "К. - А.Ж." с ЕИК ****** и наличната в обекта стока е именно на тази фирма, като договора за наем на обекта е между собственика СВА и ЕТ "К. - А.Ж.", като има удостоверение от общината за развиване на тази дейност от тази фирма, както и че в обекта има табелка съгласно изискванията на чл. 8, ал. 1 от ЗЗП със съответните реквизити, като същата е на името на ЕТ „К. - А.Ж.”. Фирмата „Ч.Б.” ООД работи по ЗКПО, като във въпросния обект няма стока на тази фирма.

При служебната проверка относно реквизитите на акта за нарушение и издаденото въз основа на него НП, съдът не констатира нередовности. АУАН е съставен в тримесечния срок от откриване на нарушението, а НП е издадено в срока по чл. 34, ал. 3 от ЗАНН. И в акта за нарушение и в НП са налице всички изискуеми от чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН реквизити. НП е издадено от компетентен орган, надлежно оправомощен от Председателят на КЗП.

С оглед на така установената фактическа обстановка, съдът приема, че жалбата е процесуално допустима, а разгледана по същество се явява и основателна. 

Съдът намира, че НП е издадено при неизяснена фактическа обстановка. След преценка на събраните в хода на административно-наказателното и съдебното производство доказателства, съдът счита, че така описаното в НП фактическо обвинение не е доказано по изискуемия от закона несъмнен начин. От доказателствата, представени с административно – наказателната преписка, както и от показанията на актосъставителя и свидетеля по акта, не е възможно да се извлече извод, че "Ч.Б." ООД е допуснало описаното в АУАН и НП нарушение. В АУАН е описано, че "Ч.Б." ООД извършва търговска дейност в обект - магазин в гр. В. Търново, ул. "Магистрална" № 17. В процесното НП наказващия орган пък е описал, че "Ч.Б." ООД стопанисва обект - магазин в гр. В. Търново, ул. "Магистрална" № 17. Тези констатации обаче по никакъв начин не се потвърждават от събраните в хода на административно-наказателното, а в последствие и в съдебното производство. Дори напротив, от представените със жалбата и в хода на съдебното следствие писмени доказателства, както и от събраните такива при предишното разглеждане на делото, и от показанията на св. И.Г., се установява, че проверявания търговски обект се стопанисва и се извършва търговска дейност от ЕТ "К. - А.Ж." с ЕИК ******, а не от санкционираното дружество "Ч.Б." ООД. В тази насока са представените заверени преписи от Справки за предприятията през 2018 год., фактури и справка за получени наложни платежи и парични преводи, свидетелства за регистрация, свидетелства за регистрация на фискални устройства, и най-вече удостоверение за определяне на търговски обект от 2010 год. издадено от Община В. Търново (л. 16 от НАХД № 380/2019 год.). От тези доказателства се установява, че проверявания търговски обект - магазин за часовници в гр. В. Търново, ул. "Магистрална" № 17, се стопанисва и в същия се осъществява търговска дейност от ЕТ "К. - А.Ж." с ЕИК ******, а не от санкционираното дружество "Ч.Б." ООД. От същите доказателства, както и от самия приложен към административно-наказателната преписка фискален бон, изготвен при извършената проверка, се установява, че "Ч.Б." е платформа за извършване на онлайн търговия и е без стационарен обект. В деня на проверката контролните органи не са изискали документи доказващи собствеността на намиращата се в обекта стока, не са изискали договор за наем, удостоверение за обекта издадено от Община Велико Търново съгласно Наредба № 1 и не са установили нито една реална продажба от името на „Ч.Б.” ООД в обекта да е извършена за конкретния ден в проверявания обект. Единствено на база издаване на касов бон от апарат на "Ч.Б." ООД в обекта, в който е упоменато името на фирмата, Булстат и адрес на управление гр. Горна Оряховица и надпис "Без стационарен обект", контролните органи на КЗП са приели неправилно, че в обекта се осъществява търговска дейност от фирма „Ч.Б.” ООД и затова в изготвения констативен протокол и впоследствие в съставения АУАН е отразено, че в обекта не е поставена информация за фирмата, управителя и работното време. От доказателствата по делото се установява, че ЕТ "К. - А.Ж." с ЕИК ****** е реалният наемател на търговския обект и именно тази фирма извършва там на посоченото място търговската си дейност,. При така установеното „Ч.Б.” ООД няма задължение за поставяне на информация с посочените в чл. 8, ал. 1 от ЗЗП реквизити в този обект, тъй като категорично не е извършвала търговска дейност в обекта, а извършва интернет търговия чрез заявка по интернет и доставка чрез използване на куриер, офисът на който се  намира на същия адрес - фирма "Интерлогистика". В тази връзка описаното в АУАН и НП се явява непълно, неточно описание на фактите, което води до нарушение нормите на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. Неточното посочване на тези реквизити води до обективна незаконосъобразност на административния акт и съставеното наказателно постановление.

При така установеното съдът намира, че при издаването на АУАН и НП № 2018-00044803 от 18.01.2019 г., издадено от директора на КЗП, са допуснати съществени процесуални нарушения и неправилно е ангажирана административно-наказателната отговорност на "Ч.Б." ООД за описаното нарушение по чл. 8, ал. 1 от ЗЗП.

При така изложеното до тук, съдът намира, че НП е незаконосъобразно, поради което следва да бъде отменено.

По отношение на направеното искане от процесуалния представител на жалбоподателя за присъждане на направените по делото разноски, съдът намира, че същото е основателно. Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН (Нова – ДВ, бр. 94 от 2019 г.) в съдебните производства по ал. 1 страните имат право на присъждане на разноски по реда на Административнопроцесуалния кодекс, а съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 4 от ЗАНН (Нова – ДВ, бр. 94 от 2019 г.) ако заплатеното от страната възнаграждение за адвокат е прекомерно съобразно действителната правна и фактическа сложност на делото, съдът може по искане на насрещната страна да присъди по-нисък размер на разноските в тази им част, но не по-малко от минимално определения размер съобразно чл. 36 от Закона за адвокатурата. В настоящия случай са направени разноски от дружеството жалбоподател, като е заплатено адвокатско възнаграждение в общ размер на 600 (шестстотин) лева за процесуално представителство в настоящото производство и в производството пред касационната инстанция (при обжалване на решението по първоначалното разглеждане на делото по НАХД № 380/2019 год. по описа на ВТРС), което не се явява прекомерно съобразно действителната правна и фактическа сложност на делото и няма искане от насрещната страна да присъди по-нисък размер на разноските в тази им част. С оглед изхода на делото, а именно отмяна на процесния ЕФ, съдът намира, че следва да се присъдят на жалбоподателят направените от него разноски в размер на 600 (шестстотин) лева.

Предвид горното и на основание чл. 63,  ал. 1 от ЗАНН, съдът

                                  

Р    Е    Ш    И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 2019-0044803 от 18.01.2019 год., издадено от Цветан Христов – Директор на Регионална дирекция за областите Габрово, Велико Търново, Русе, Ловеч и Плевен със седалище Русе към ГД „Контрол на пазара” към Комисията за защита на потребителите, с което за нарушение по чл. 8, ал. 1 от Закона за защита на потребителите, на основание чл. 27, чл. 28, чл. 53 и 83 от ЗАНН и чл. 233, ал. 2 от Закона за защита на потребителите, на "Ч.Б." ООД с ЕИК ******, със седалище и адрес на управление гр. Горна Оряховица, ул."Антон Страшимиров" № 99, е наложена имуществена санкция в размер на 500 (петстотин) лева на основание чл. 197 от Закона за защита на потребителите - като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

ОСЪЖДА, на основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, вр. с чл. 144 от АПК, вр. с чл. 78 и чл. 80 от ГПК, Комисията за защита на потребителите - гр. София, ДА ЗАПЛАТИ на "Ч.Б." ООД с ЕИК ******, със седалище и адрес на управление гр. Горна Оряховица, ул."Антон Страшимиров" № 99, направените разноски по делото в общ размер на 600,00 (шестстотин) лева.

 

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд - В. Търново, в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено и обявено.

 

                         

 

                          РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

                                                                        / Емил Бобев /