Решение по дело №279/2019 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 декември 2019 г.
Съдия: Вилиана Стефанова Върбанова Манолова
Дело: 20197200700279
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

 

гр. Русе, 11.12.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Русе, в публично заседание на тринадесети ноември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

РОСИЦА БАСАРБОЛИЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

ВИЛИАНА ВЪРБАНОВА

 

ЕЛИЦА ДИМИТРОВА

 

при секретаря               ЦВЕТЕЛИНА ДИМИТРОВА                и с участието на прокурора               СТИЛИЯН ГРОЗЕВ        като разгледа докладваното от съдия      ВЪРБАНОВА   КАН дело 279 по описа за 2019 год., за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Постъпила е касационна жалба от И.А., гражданин на Република Турция, депозирана чрез адвокат пълномощник М.П., против Решение № 536 от 15.07.2019 г., постановено по АНД № 909/2019 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 38-0000405 от 15.04.2019г. на Началник на Областен отдел „Автомобилна администрация” – Русе при Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, с което на жалбоподателя за нарушение на чл. 8, §. 2, изр.второ от AETR ДВ 28 от 1995 г., във връзка с чл. 78, ал. 1, т. 1 от ЗАвПр и чл. 2, §. 3 от Регламент № 561 на основание чл. 93б, ал. 7, т. 3 от ЗАвПр е наложено административно наказание „глоба” в размер на 1 500 лева. В жалбата се навеждат оплаквания за неправилност на съдебния акт, поради нарушение на материалния закон и съществено нарушение на съдопроизводствените правила. Претенцията е да се отмени решението на РРС и вместо него да се постанови друго, с което да се отмени изцяло издаденото наказателно постановление.

Касационният ответник не изразява становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура - Русе дава заключение за неоснователност на жалбата.

Съдът, като съобрази изложените в жалбата касационни основания, становищата на страните и събраните по делото доказателства, като извърши касационна проверка на обжалваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, прие за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима - подадена е от надлежна страна в законоустановения срок.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

За да потвърди оспореното пред него наказателно постановление, съдът е приел, че в административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Обсъдил е и възраженията на процесуалния представител на жалбоподателя за незаконосъобразност на НП. Счел е, че правилно е приложен и материалният закон, като нарушението е безспорно установено. 

Решението на първата съдебна инстанция е правилно.

Неоснователно е твърдението на процесуалния представител на жалбоподателя, наведено и пред касационната инстанция, че липсват доказателства, въз основа на които може да се направи изводът, че за датите на нарушението е бил налице международен превоз на товари, попадащ под обхвата на Европейската спогодба за работата на екипажите на превозните средства, извършващи международни автомобилни превози /AETR/, респ. че са били приложими разпоредбите на този нормативен акт за ангажиране на административнонаказателната отговорност на водача. Съгласно разпоредбата на чл. 2, §. 3 от Регламент № 561/2006 на Европейския парламент и на Съвета за хармонизиране на някои разпоредби от социалното законодателство, свързани с автомобилния транспорт, за изменение на регламенти (ЕИО) № 3821/85 и (ЕО) № 2135/98 на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 3820/85 на Съвета, за международни транспортни операции, извършвани отчасти извън областите, посочени в параграф 2 (в Общността и между Общността, Швейцария и страните, които са договарящи се страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство), вместо настоящия регламент се прилага AETR за превозни средства, регистрирани в Общността или в страни, които са договарящи се страни по AETR, за цялото пътуване /б. “а“/, за превозни средства, регистрирани в трета страна, която не е договаряща се страна по AETR, само за частта от пътуването на територията на Общността или на страните, които са договарящи се страни по AETR /б. „б“/. В случая управляваният от наказаното лице автомобил е с турска регистрация, като Република Турция е една от договарящите страни по спогодбата. При тези факти и относимата към тях нормативна уредба, несъмнено за конкретния случай са приложими именно разпоредбите на AETR.

С оглед гореизложеното решението на Районен съд - Русе е правилно и като такова следва да бъде оставено в сила.

Затова и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, във вр. с чл. 221, ал. 2 АПК, съдът

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 536 от 15.07.2019 г., постановено по АНД № 909/2019 г. по описа на Районен съд - Русе.

Решението не подлежи на обжалване.                                                         

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  

 

                                          

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                            2.