Определение по дело №1/2020 на Окръжен съд - Ямбол

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 февруари 2020 г. (в сила от 7 февруари 2020 г.)
Съдия: Петранка Стоянова Жекова
Дело: 20202300600001
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 3 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

    7                                                   7.02.2020г.                                 гр.Ямбол

 

Ямболският окръжен съд                                  І-ви въззивен   наказателен състав

На 22 януари                                                                                             2020година

В публично  заседание  в следния състав:

                                                Председател: Папа Чиликова

                                                                              Членове:Петранка Жекова

                                                                                               Иван Иванов

 

Секретар Ив.Златева

Прокурор Д.Георгиева

Като разгледа докладваното от съдия Жекова

ВЧНД №  1 по описа за 2020г. за да се произнесе взе предвид следното:

              Производството е по реда на глава ХХІІ НПК и е образувано по частна жалба на Ю.М.К., депозирана чрез защитника му адв.М.А. против определение № **********.по по чнд № ******г.по описа на РС- Ямбол.

 С процесното определение е прекратено производството по чнд № *********.по описа на РС- Ямбол по искане на К. за определяне на общо наказание.

В частната въззивна жалба се излагат доводи за незаконосъобразност и необоснованост на определението като се сочи, че със същото осъдения е лишен от възможност за прилагане разпоредбите на чл.25 и чл.23 от НК. Твърди се, че тъй като предмет на производство са присъди на чуждестранен съд следва да се приложат не разпоредбите на НПК, а на Рамково Решение 2008/675/ПВР и рамково решение ********ПВР, както и наредба № *********. На това основание се иска въззивната инстанция да отмени определението и даде указание на компетентния съд да разгледа делото по същество, като установи дали искането за определяне на общо наказание между присъди постановени от РС-Ямбол и тези постановени от Районен съд - Коесфелд,  Германия е допустимо и основателно.  

Въззивният съд след като обсъди доводите в жалбата, проверявания съдебен акт и доказателствата по делото намира следното:

Частната жалба е процесуално допустима, тъй като е подадена в установения от закона срок и от лице имащо правен интерес, а разгледана по същество същата е неоснователна по следните съображения:

От приложената по делото справка за съдимост на Ю.К. е видно, че същия е осъждан 6 пъти както следва:

По нохд №****/******г.по описа на РС-Ямбол е осъден на 1 година лишаване от свобода, което да изтърпи при първоначален общ режим. По отношение на това наказание е амнистиран. Присъдата е влязла в сила на 25.12.1978г., а деянието е извършено на 22.11.1978г.

По нохд ******.на РС-Русе е осъден 2 години лишаване от свобода, което да изтърпи при първоначален общ режим. Присъдата е влязла в сила на ******, а деянието е извършено в период от м.02.до ******. По отношение на това наказание е реабилитиран по право.

По нохд №******.на РС-Търговище е осъден на 1 година и 7 месеца лишаване от свобода,1 което е отложено за изтърпяване на осн.чл.66 НК за срок от 3 години. Присъдата е влязла в сила на ******., а деянието е извършено на *********.  

По нохд №******на РС-Ямбол е осъден на 6 месеца лишаване от свобода, което е отложено за изтърпяване за изпитателен срок от 3 години на основание чл.66 НК. Присъдата е влязла в сила на 14.04.1998г., а деянието е извършено в период от*******.до ******. По нохд №******. на основание чл.68, ал.1 от НК наказанието е приведено в изпълнение, като е определен първоначален общ режим на изтърпяване.

По нохд №******.на РС-Ямбол е осъден на осн.чл.142а, ал.3 от НК на 4 години лишаване от свобода, което да изтърпи при първоначален общ режим. Присъдата е влязла в сила на 8.12.2006г., а инкриминираното деяние е извършено в период от време от 21 до 24.07. 2000г. и

По нохд №******.на РС-Ямбол е осъден на осн.чл.142а, ал.4 от НК на 3 години лишаване от свобода  и на осн.чл.155, ал.3 от НК на 2 години лишаване от свобода . На осн.чл.23, ал.1 от НК е определено общо наказание в размер на 3 години лишаване от свобода, което да изтърпи при  първоначален общ режим. Присъдата е влязла в сила на 16.01.2007г., а деянията са извършени в период от 22 до ******.

С определение № ******.по чнд №******.на РС-Ямбол, в сила от 28.03.2007г.на К. е определено общо наказание в размер на 4 години лишаване от свобода по влезли в сила присъди по нохд № ****** и нохд №******. На основание чл.24 НК е увеличено общото наказание на 5 години лишаване от свобода, което да изтърпи при първоначален общ режим. началната дата на изтърпяване на това наказание е от 17.01.2010г., като е зачетено предварителното задържане от 7 месеца и 26 дни. Изпълнението на наказанието е било прекъснато за срок от 60 дни, като след определената му дата 25.04.2010г.същия не се върнал в затвора.  На основание Европейска заповед за арест същия е открит във Федерална Република Германия и е върнат в Република България на 24.05.2019г., като от 30.05.2019г.е постъпил в затвора за доизтърпяване на наказанието.

Към молбата за кумулация на наказанията е приложено незаверено копие от справка, в която е посочено, че Ю.К. е осъден с присъда на РС- Коесфелд от 9.05.2017г.за фалшифициране на документ за 140 дневни ставки от по 5 евро за всяка една, за умишлено шофиране без документ за правоуправление, както и за фалшифициране на документ. Както и с присъда РС-Ной- Улм от 4-.02.2015г.на 2 години и 3 месеца лишаване от свобода за двукратно грабителско изнудване. Наказанието е изтърпяно в затвора на Росдорф за период от ********.до *******г. посочено е че справката е издадена от нотариус в Холциминден.

При тази фактическа обстановка приета на основание приложените по делото писмени доказателства- справка за съдимост, бюлетини за съдимост, справка изх. ***************.на РП- Ямбол и от незаверено копие на справка на немски език и в превод на български език  решаващият съд е приел, че с оглед разпоредбата на чл.39 от НПК не е компетентен да се произнесе по искането за определяне на общо наказание, като не е посочено кой е компетентния съд.  

Въззивният съд споделя изводите на първата инстанция, че производството по делото следва да бъде прекратено, но не на посоченото основание. Въпреки, че в обжалваното определение липсва правна квалификация на основанието за прекратяване от мотивите на същото следва да се изведе, че производството е прекратено на основание чл.42 , ал.2 от НПК. Посочената разпоредба обаче задължава съда когато намери, че делото е подсъдно на друг съд да прекрати съдебното производство и да изпрати делото на този съд.

От доказателствата по делото следва да бъде направен извод, че молбата на К. е недопустима, тъй като от приложената по делото справка за съдимост е видно, че с влязъл в сила съдебен акт  определение № ******.по чнд №******.на РС-Ямбол, на основание чл.25, ал.1, вр.с чл.23, ал.1 от НК е определено общо наказание по влезли в сила присъди по нохд № ****** и нохд №******. След постановяване на това определение по отношение на К. няма влезли в сила други присъди, които да дадат основание за изменение на съвкупността от наказания.

Представената от страната незаверена справка за наложени наказания с присъди на РС- Коесфелд и  на РС-Ной- Улм, Германия не са признати по реда на чл.465 от НПК и съответно не биха могли да бъдат включвани в съвкупност ведно с наказания по присъди постановени от национални съдилища.  Разпоредбата на чл.8, ал.2 от НПК няма пряко действие и същата следва да се приложи след признаването на присъдите от чужд съд по реда на чл.465 НПК. В случая посочените две присъди дори  да бъдат признати следва да се приложи разпоредбата на чл.27 НПК, тъй като деянията по тези две присъди са извършени след влизането в сила на последната влязла в сила присъда в Република България и преди изтърпяването на наложеното наказание. Следователно към определеното общо наказание с определение №*************** следва да се присъединят наказанията по постановените присъди в Германия. Този извод обаче може да бъде направен едва след признаването на посочените две присъди постановени от съдилища на държава- членка.

Посоченото във въззивната част жалба Рамково Решение ********ПВР на Съвета от ********г.за вземане  предвид присъдите, постановени в държавите- членки на ЕС в хода на новообразувани наказателни производства няма отношение към настоящия казус , тъй като същото се отнася за вземане предвид на осъжданията в държавите - членки при квалифицирането на престъпления по новообразувани наказателни производства. Рамково Решение ***************на Съвета относно организацията и съдържанието на обмена на информация, получена от регистрите за съдимост между държавите - членки и Наредба № ***********.за функциите и организацията на дейността на бюрата за съдимост също нямат отношение към настоящия казус.  

 

  По тези съображения въззивният съд в настоящия съдебен състав счита, че обжалваното определение следва да бъде изцяло потвърдено, тъй като молбата на Ю.К. е недопустима и не следва да бъде разглеждана.

Водим от горното и на осн.чл.338, вр.с чл.250 ал.4 от НПК, Окръжен съд- Ямбол

 

                                О  П  Р   Е   Д  Е   Л  И   :

 

  ПОТВЪРЖДАВА  определение № **********.по по чнд № ******г.по описа на РС- Ямбол.

Определението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

 

 

Председател:                                  Членове:1.                    2.