Определение по дело №111/2020 на Районен съд - Чирпан

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 април 2020 г. (в сила от 29 май 2020 г.)
Съдия: Атанас Тодоров Динков
Дело: 20205540200111
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 9 април 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

град Чирпан, 14.04.2020 г. 

 

РАЙОНЕН СЪД – ЧИРПАН                                                  ПЪРВИ СЪСТАВ

На четиринадесети април                            две хиляди и двадесета година

В закрито съдебно заседание в следният състав:

                                                 

                                                                   Председател: Атанас Динков

 

като разгледа докладваното от Председателя Атанас Динков ЧНД № 111/2020 г. по описа на РС - Чирпан и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производство по чл. 243, ал. 4 и сл. от НПК.

Образувано е по постъпила жалба от Р.И.Р. против Постановление от 24.03.2020 г. на РП - Чирпан за прекратяване на досъдебното производство № 375 ЗМ–169/2018 г. по описа на РУ – Чирпан, образувано за престъпление по чл. 309, ал. 1 от НК.

Съдът, като се запозна с постановлението на прокурора, изложените в жалбата оплаквания и досъдебното производство, намери за установено следното:

С Постановление от 24.03.2020 г. на РП – Чирпан е прекратено досъдебно производство № 375 ЗМ–169/2018 г. по описа на РУ - Чирпан, (пр. преписка вх. № 76/2018 г. по описа на РП – Чирпан), образувано срещу неизвестен извършител за престъпление по чл. 309, ал. 1 от НК.

Съгласно разпоредбата на чл. 243, ал. 4 от НПК, препис от постановлението за прекратяване на наказателното производство се изпраща на обвиняемия, на пострадалия или неговите наследници, или на ощетеното юридическо лице, които могат да обжалват постановлението пред съответния първоинстанционен съд в седемдневен срок от получаването на преписа. Т.е. с разпоредбата на чл. 243, ал. 3 от НПК изрично са указани страните, които могат да обжалват постановлението за прекратяване на наказателното производство и кръга на тези лица не може да бъде разширяван.

В разглеждания случай жалбата пред РС - Чирпан срещу постановлението за прекратяване на наказателното производство от прокурор при РП - Чирпан е подадена от лице, което няма качеството на обвиняем по смисъла на чл. 54, във връзка с чл. 219 и сл. от НПК, респ. качеството на пострадал по смисъла на чл. 74, ал. 1 от НПК.

Съобразно чл. 74, ал. 1 от НПК, пострадал е лицето, което е претърпяло имуществени или неимуществени вреди от престъплението. В правната доктрина и в съдебната практика е безспорно положението, че качество на пострадал от престъплението придобиват само и единствено лицата, претърпели преки и непосредствени вреди от деянието, като при това от съществено значение е видът на престъплението, респ. обектът на престъпно посегателство. Обществените отношения, които са обект на съответния вид престъпления по Наказателния кодекс, определят кръга от лицата, които имат качеството на пострадал в наказателния процес и съответно са легитимирани да бъдат конституирани като частни обвинители и/или граждански ищци в съдебното производство по него.

Обект на документните престъпления по Глава девета от Особената част на Наказателния кодекс, каквото е престъплението по чл. 309, ал. 1 от НК, са обществените отношения, свързани със съставянето, ползването и съхраняването на документите, като те накърняват реда и правната сигурност на документирането и затрудняват дейността на държавните и обществени органи, както и отношенията между тях и гражданите (В този смисъл Постановление № 3/1982 г. на Пленума на ВС).

Макар тези обществени отношения да засягат по един или друг начин правната сфера на трети лица, за съставомерността на деянието не е необходимо да е настъпила конкретна вреда за другиго. С оглед специфичния обект на документните престъпления, пострадал от документно престъпление не може да бъде определено физическо лице (В този смисъл Решение № 562 от 17.12.2009 г. на ВКС по н. д. № 639/2009 г., III н.о.).

 Ето защо, доколкото с подправката на документа евентуално са причинени вреди, редът за обезщетяването им е единствено гражданскоправния, а лицата, чиито законни интереси са засегнати, не разполагат с правната възможност да обжалват постановлението за прекратяване на наказателното производство или да поискат да бъдат конституирани като частни обвинители в съдебната фаза на наказателния процес (В този смисъл Определение № 321 на САС по в.н.ч.д. № 448/2009г., НК, 6-ти с-в).

Поради това настоящият съдебен състав счита, че за жалбоподателя не е налице правен интерес от обжалване на постановлението за прекратяване на наказателното производство и подадената от него жалба е процесуално недопустима, съгласно чл. 243, ал. 4 от НПК.

Предвид изложеното, съдът счита, че подадената жалба следва да бъде оставена без разглеждане, като недопустима, а производството по делото прекратено.

Водим от горните мотиви, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата, подадена от Р.И.Р., ЕГН **********,*** против Постановление от 24.03.2020 г. на РП - Чирпан за прекратяване на досъдебното производство № 375 ЗМ–169/2018 г. по описа на РУ – Чирпан, (пр. преписка вх. № 76/2018 г. по описа на РП – Чирпан), образувано срещу неизвестен извършител за престъпление по чл. 309, ал. 1 от НК, като недопустима.

ПРЕКРАТЯВА производство по ЧНД № 111/2020 г. по описа на Районен съд - Чирпан.

Определението подлежи на обжалване и протестиране, с частна жалба, в седемдневен срок от съобщаването му на страните пред Окръжен съд – Стара Загора.

След влизане в сила, заверен препис от определението, ведно с досъдебното производство и оригинала на обжалваното постановление, да се върнат на РП - Чирпан, а оригиналите на определението и жалбата, както и препис от обжалваното постановление да се приложат към настоящото съдебно дело.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: