Определение по дело №661/2020 на Районен съд - Свиленград

Номер на акта: 260065
Дата: 5 февруари 2021 г. (в сила от 23 февруари 2021 г.)
Съдия: Радина Василева Хаджикирева
Дело: 20205620100661
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

гр. Свиленград, 05.02.2021 г.

 

РС Свиленград, граждански състав, в закрито заседание на пети февруари две хиляди двадесет и първа година, в състав:

         Районен съдия: Радина Хаджикирева

               

като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 661 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по искова молба от Т.Д.П. по ЗЗДискр. В обстоятелствената ѝ част е посочено, че ответникът Анастас К. ***, дискриминирал неговите наематели, които били от ромски произход, като отказвал да ги регистрира и да разреши да се извърши ремонт на сградата. След оставяне на исковата молба без движение с цел да се установи правният интерес на ищеца от търсената защита, последният изрично е посочил, че той не бил ищец, а „сигналоподател”. Уточнил е, че по това дело щели да се доказват страданията и вредите на други хора. Посочено е, че неблагоприятното му третиране, изразяващо се в невъзможността да регистрира наемателите си и да ремонтира къщата, било предмет на гр. д. № 37/2020 г.

Анализът на така установената фактическа обстановка налага следните правни изводи:

Съгласно изричната разпоредба на чл. 26, ал. 2 ГПК е недопустимо да се заявяват от свое име чужди права пред съд, освен в предвидените от закона случаи. От анализа на нормата на чл. 71, ал. 1 ЗЗДискр следва изводът, че активно легитимирано да води исковете по този текст е всяко лице, което е било обект на неравностойно третиране – дискриминация. Не е предвидена възможност друго физическо лице да предявява иск по този закон от името на лица, чиито права са нарушени. Доколкото в случая ищецът изрично уточнява, че той не е ищец, а „сигналоподател” и в настоящото производство ще се доказва, че наемателите му били дискриминирани, съдът приема, че той предявява чужди права. Предвид изложените по-горе съображения, че това е недопустимо, съдът намира, че за ищеца не е налице правен интерес от търсената защита.

По тези съображения и на основание чл. 130 ГПК съдът счита, че исковата молба следва да бъде върната, а производството по делото – прекратено.

Воден от горното, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ВРЪЩА искова молба с вх. рег. № 262568/26.10.2020 г. от Т.Д.П., ЕГН: **********, адрес: ***, и ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. № 661/2020 г. по описа на РС Свиленград.

Определението подлежи на обжалване от ищеца с частна жалба пред ОС Хасково в едноседмичен срок от връчването му.

Препис от определението да се връчи на ищеца.

 

 

                                           Районен съдия: