Определение по дело №931/2020 на Районен съд - Попово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 януари 2024 г.
Съдия: Поля Павлинова Иванова
Дело: 20203520100931
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 декември 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 71

 

гр. П., 17.01.2024 г.

 

Поповският районен съд, в закрито заседание на седемнадесети януари през две хиляди двадесет и четвърта година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛЯ ПАВЛИНОВА

                                                                                

като постави за разглеждане гр.д. № 931 по описа на ПпРС за 2020 г., установи следното:

Производството е по реда на чл. 140  ГПК.

Производството е образувано въз основа на искова молба, подадена от Н.С.С. ***, действаща чрез пълномощник: адв. Я.Д. от САК, против Застрахователно дружество „***“ АД – гр. С., с посочено в исковата молба правно основание на предявения иск: по чл. 432, ал. 1 от КЗ във вр. чл. 45 от ЗЗД, за присъждане на сумата 12 000.00 лв. – обезщетение причинени неимуществени вреди, изразяващи се във физически болки и душевни страдания вследствие ПТП, настъпило на 19.12.2019 г. между л.а. „Мазда 626“, рег. № ***** и микробус „Фолксваген Крафтер“, рег. № *****. Претендират се и разноски.

Към исковата молба са приложени писмени доказателства. Направени са доказателствени искания за допускане на гласни доказателствени средства, както и на съдебномедицинска   и съдебна автотехническа експертизи със задачи, подробно описани в исковата молба, както и за задължаване на ответника да представи намиращата се у него застрахователна полица по „гражданска отговорност“ със срок на действие от 05.09.2019 г. до 04.09.2020 г.

Направено е искане за изискванена документи, намиращи се в досъдебно производство № 471/2019 г. по описа на РУ-П., пр.пр. № ********* г. на Окръжна прокуратура – Т., а при условията на евентуалност – на ищцата чрез пълномощника й да бъде издадено съдебно удостоверение за снабдяване  с посочените документи.

В едномесечния срок и по реда на чл. 131 от ГПК е подаден писмен отговор от ответното дружество, действащо чрез пълномощник – юрисконсулт, в който е изразено становище за неоснователност и недоказаност на предявения иск.

По доказателствата  не възразява да бъдат уважени доказателствените искания на ищцата досежно допускане на гласни доказателствени средства, досежно изискване на прокурорската преписка, както и досежно СМЕ и САТЕ (като поставя допълнителни задачи за експертизите).

Възразява по искането по чл. 190 ГПК, тъй като не оспорва застрахователното правоотношение.

Съдът, след извършена служебна проверка намира, че предявеният иск е допустим, родово подсъден на районен съд и местно подсъден на Районен съд –П..

Съдът счита, че представените с исковата молба писмени доказателства, както и поисканите от ищеца гласни доказателствени средства, са относими, допустими и необходими за изясняване на делото от фактическа страна, поради което следва да бъдат допуснати.

Следва да бъдат допуснати съдебномедицинска и съдебна автотехническа експертиза със задачи, подробно описани в исковата молба и в отговора на ответника.

За вещо лице по СМЕ следва да бъде определен д-р В. Г.от гр. Т., а за вещо лице по САТЕ следва да бъде определен инж. Д. П.от гр. П., включени в списъка на специалистите, утвърдени за вещи лица от комисията по чл. 401, ал. 1 от ЗСВ за съдебния район на Окръжния и Административния съд – Т., при първоначално възнаграждение на вещите лица – в размер по 320.00 лв. за всяко от тях, вносими от страните поравно в едноседмичен срок от получаване на препис от настоящото определение.

Следва да бъде уважено доказателственото искане на ищеца за задължаване на ответника да представи по делото намиращата се у него застрахователна полица по „гражданска отговорност“ със срок на действие от 05.09.2019 г. до 04.09.2020 г.

Следва да бъде изискано от РУ-П. досъдебно производство  № 471/2019 г.

Следва да бъде изискан от Окръжен съд – Т. заверен препис от присъда по НОХД № 88/2021 г.

Следва да бъде насрочено делото за разглеждане в открито заседание, да бъде съобщен на страните проектът за доклад по делото, както и страните да бъдат напътени към медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора.

         Предвид гореизложеното и на основание чл. 140 от ГПК, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ИСКОВАТА МОЛБА  е редовна, предявеният иск е допустим.

         ПРИЕМА ПИСМЕНИЯ ОТГОВОР от ответната страна, подаден в едномесечния срок и по реда на чл. 131 от ГПК.

         НАПЪТВА страните към медиация или към друг способ за доброволно уреждане на спора.

         НАСРОЧВА съдебно заседание на 06.03.2024 г. – 13.30 ч., за която дата и час да се призоват страните чрез пълномощниците им.

         ДОПУСКА приложените към исковата молба писмени доказателства, подробно описани в нея.

ДА СЕ ИЗИСКА от РУ – П. досъдебно производство  № 471/2019г.

ДА СЕ ИЗИСКА от Окръжен съд – Т. заверен препис от присъда по НОХД № 88/2021 г.

ЗАДЪЛЖАВА ответника в 1-седмичен срок от получаване на препис от настоящото определение да представи намиращата се при него застрахователна полица по „гражданска отговорност“ за МПС рег. № *****, със срок на действие от 05.09.2019 г. до 04.09.2020 г.

ДОПУСКА съдебномедицинска експертиза, която да бъде изготвена от вещото лице д-р В. Ц. Г.от гр. Т.,  включен в списъка на специалистите, утвърдени за вещи лица от комисията по чл. 401, ал. 1 от ЗСВ за съдебния район на Окръжния и Административния съд – Т., със задача: след като се запознае с материалите по делото и с медицинската документация, касаеща случая, да отговори на следните въпроси: 

         1. какви увреждания е претърпяла ищцата и вследствие процесното ПТП, настъпило на 19.12.2019 г.;

         2.  какви са характерът и степента на получените увреждания;

         3. дали и за какъв период травмите са причинили болки и страдания на пострадалата и какъв е техният интензитет;

         4. била ли  е ищцата с правилно поставен предпазен колан към момента на произшествието;

         5.  какво е било движението на тялото на ищцата в купето на микробуса;

         6. конкретните наранявания били ли са предотвратими, ако ищцата е била с правилно поставен предпазен колан.

ОПРЕДЕЛЯ първоначално възнаграждение на вещото лице – в размер 320.00 лв., вносими поравно от страните в 1-седмичен срок от получаване на препис от настоящото определение.

ДОПУСКА съдебна автотехническа експертиза, която да бъде изготвена от в.л. инж. Д. П.П. от гр. П., включен в списъка на специалистите, утвърдени за вещи лица от комисията по чл. 401, ал. 1 от ЗСВ за съдебния район на Окръжния и Административния съд – Т., със задача: след като се запознае с материалите по делото, да отговори на следните въпроси:

1. какъв е механизмът на настъпилото на 19.12.2019 г. ПТП и какви са причините за настъпването му;

2. от какъв характер са причините, довели до ПТП – технически или субективен, с оглед видимостта на участниците един към друг, скоростта им на движение и предотвратимостта на удара;

3. на кое място в микробуса е пътувала ищцата;

4. мястото, на което е пътувала ищцата, било ли е снабдено с изправен предпазен колан.

ОПРЕДЕЛЯ първоначално възнаграждение на вещото лице – в размер 320.00 лв., вносими поравно от страните в 1-седмичен срок от получаване на препис от настоящото определение.

След представяне на доказателства за заплатени възнаграждения на вещите лица по депозитната сметка на Районен съд – П., ВЕЩИТЕ ЛИЦА ДА СЕ ПРИЗОВАТ за датата на насроченото съдебно заседание с поставените им задачи!

СЪДЪТ СЪОБЩАВА НА СТРАНИТЕ ПРОЕКТА ЗА ДОКЛАД ПО ДЕЛОТО:

1. Обстоятелства, от които произтичат претендираните права  и възражения на страните:

Ищцата чрез пълномощник твърди в исковата си молба, че на 19.12.2019 г., около 19:00 ч., по път III 2002 (гр. П. - с. Зараево) се движил лек автомобил марка „Мазда“, модел „626“ с peг. № *****, управляван от М. М. М.. В района на км 32+708, на стеснен участък от пътя станал причина и реализирал ПТП, отнемайки предимството на правомерно движещия се микробус марка „Фолксваген“, модел „Крафтер“ с peг. № *****, управляван от С. А. Р..

При инцидента била пострадала ищцата, в качеството си на пътник в микробус  „Фолксваген Крафтер“ с peг. № *****.

Местопроизшествието било посетено от служител на РУ – П., който съставил Констативен протокол за ПТП с пострадали лица № 13/19.12.19 г., в който били описани обстоятелствата около инцидента. По случая било образувано и водено ДП № 471/2019г. по описа на РУ- П., пр.пр. № 1831/19г. по описа на Окръжна прокуратура Т..

Счита, че процесното ПТП е настъпило изцяло поради противоправното и виновно поведение на водача на лек автомобил марка „Мазда“, модел „626“ с peг. № *****, който не бил съобразил поведението си с конкретни правила на ЗДвП (чл. 37).

След ПТП пострадалото лице било прегледано от пристигналите на място медицински екипи, констатирали натъртвания, охлузвания и контузии по тялото. След това ищцата потърсила помощ в болнично заведение в П.  и при извършените прегледи била поставена диагноза: Контузия и открита рана на дясното коляно; Контузия на десен лакът; Контузия на гръдния кош.

Предвид характера на телесните увреди, били изписани обезболяващи и й бил препоръчан режим на покой,  а откритата рана била  обработена и й била  поставена превръзка.

Получените от ПТП травматични увреди причинили болки и страдания на пострадалата, които били със значителен интензитет първите 3 седмици след ПТП, като общият възстановителен период продължил около 1,5-2 месеца. С оглед характера на нараняванията, ищцата следвало да спазва щадящ режим на покой, без да се натоварва, което я изправило пред затруднение при посрещане обикновени битови потребности – хранене, обличане, тоалет, за задоволяване на които получавала помощ от своите близки. Изпитвала силни болки, усилващи се до остри и нетърпими и при най-леко движение като помръдване, дишане, кихане/кашляне.

Твърди, че ищцата била водила активен за годините си начин на живот и се справяла самостоятелно без чужда помощ до настъпването на ПТП, а последиците от ПТП довели до промяна в нормалното протичане ежедневието й. Възвръщането към обичайните делнични занимания коствало дълъг период от време, болки и търпение.

Вследствие на инцидента емоционалното състояние на ищцата  силно се влошило - станала неспокойна, тревожна и лесно раздразнима. Започнала да изпитва страх от силни шумове и автомобили. Психологическите последици от инцидента – изживян стрес и душевни страдания щели да съпътстват ищцата до края на живота й.

Твърди, че за лек автомобил марка „Мазда“, модел „626“ с peг. № *****, била сключена застраховка „Гражданска отговорност“ при ответното застрахователно дружество със срок на действие: от 05.09.2019 г. до 04.09.2020 г.

По повод пътния инцидент ищцата сезирала ЗД „***“ АД с претенция за изплащане на обезщетение peг. № РК-014-22252/09.07.20 г., на основание чл.429, ал.1 КЗ, като била образувана щета № **********.

С писмо № РК-014-22252/3/09.10.20 г. застрахователят уведомил ищцата, че след разглеждане на случая отказва да изплати обезщетение.

Предвид изложеното, моли съдът да постанови решение, с което да  осъди ответника да заплати на ищцата сумата 12 000 лв. (дванадесет хиляди лева) – обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се във физически болки и душевни страдания, ведно със законната лихва, считано от 09.10.20 г. – датата на постановения отказ за изплащане на застрахователно обезщетение, до окончателно изпълнение на задължението. Претендира разноски.

В едномесечния срок по чл. 131 от ГПК е подаден писмен отговор от ответника чрез пълномощник, в който е изразено становище за неоснователност и недоказаност на предявения иск.

Не оспорва, че е налице полица № 07119002563464 за сключена застраховка „Гражданска отговорност“ за лек автомобил марка „Мазда“, ДКН *****, със срок на покритие от 05.09.2019 г. до 04.09.2020 г.

Не оспорва настъпилото ПТП.

Не оспорвам, че във връзка със събитието, на 09.07.2020 г., пред застрахователя е била предявена извънсъдебна претенция по реда на чл. 380 КЗ, за застрахователно обезщетение, както и че е била образувана щета № **********, по която ответното дружество е отказало да изплати такова с уведомление от 09.10.2020 г.

Оспорва всички останали твърдения, на които се основават исковете.

Оспорва механизма на ПТП. Твърди, че е налице влязла в сила присъда по НОХД 88/21 г. на Окръжен съд – Т., с която водачът на микробус марка „Фолксваген“, модел „Крафтер“, ДКН *****, бил признат за виновен за катастрофата. Последният бил длъжен и можел да възприеме лекия автомобил като опасност и да изпълни задължението си по чл. 20, ал. 2 изр. 2 от ЗДвП, като намали скоростта и в случай на необходимост – да спре. Вместо това, той бил продължил движението си без да променя скоростта. Освен това, водачът на микробуса бил нарушил и правилото, указано с пътен знак „Б6“, като предприел преминаване по моста, въпреки че пътят нямало да бъде свободен. С поведението си лекият автомобил ясно бил демонстрирал намерението си да премине първи по моста. Освен това пътният участък, където била станала катастрофата, бил в ремонт. Временната организация не е предвиждала задължение за лекия автомобил да спре или да пропусне насрещно движещите се. Водачът на лекия автомобил не е допуснал, сочените в исковата молба нарушения на чл. 37, ал. 1 и 2 ЗДвП, които освен това нямали и връзка с ПТП.

Твърди, че е налице съпричиняване. В случай, че по делото се установи, че ищцата е пострадала при ПТП, твърди, че е била без поставен предпазен колан, в резултат на което тялото й се е движило свободно в купето на микробуса при удара и така е получила конкретните травми. Същите са били предотвратими при спазване на правилата за движение и безопасност. Затова приносът й трябвало да се определи на не по-малко от 50% и с него да се намали обезщетението при евентуално уважаване на главния иск.

Оспорва твърдените травматични увреждания и връзката им с инцидента. Видно от протокола за ПТП с пострадали лица, ищцата не фигурирала в него като такова. От представения с исковата молба  амбулаторен лист от 23.12.2019г., било видно, че прегледът бил извършен три дни след катастрофата. На 27.12.2019 г. ищцата отново била посетила лекар с оплаквания от болки в гръдния кош. Такива, обаче не са били налице при прегледа на 23.12.2019 г. Нямало представени доказателства за резултат от назначеното рентгеново изследване на гръден кош и бял дроб. Диагнозата не била потвърдена. Тя била  поставена единствено на базата на субективни оплаквания.

Оспорва твърдението, че ищцата е била пътник в микробуса към момента на ПТП.

Оспорва неимуществените вреди и размера на претенцията.

Счита, че дори да се установят нараняванията, описани в исковата молба и връзката им с ПТП, те са леки и не обосновават обезщетение в търсения размер. Счита същия за прекомерно завишен и неотговарящ на критерия за справедливост. Твърдените телесни увреждания не предполагали продължителен възстановителен период, болезнено лечение, необходимост от чужда помощ, трайни негативни последици за здравословното състояние, промяна в начина на живот, нито психична или емоционална травма. Пълното възстановяване било отнело много по-малко от два месеца. Не отговаряли на истината и твърденията за болки със значителен интензитет в продължение на един месец. Нямало доказателства за промяна в поведението на ищцата и негативни психологически последици. Оспорва всички твърдения относно неимуществените вреди.

Предвид горното, моли съдът да отхвърли изцяло предявените искове като недоказани и неоснователни. В случай, че същите бъдат уважени, моли да се определи приносът на ищцата и с него, на основание чл. 51, ал. 2 ЗЗД, да се намали обезщетението.

Претендира разноски.

2. Правната квалификация на правата на ищеца е по чл. 432, ал. 1 във вр. чл. 386 от КЗ и чл. 86 от ЗЗД.

3. Права и обстоятелства, които се признават: че е налице полица № 07119002563464 за сключена застраховка „Гражданска отговорност“ за лек автомобил марка „Мазда“, ДКН *****, със срок на покритие от 05.09.2019 г. до 04.09.2020 г.; че е настъпило процесното ПТП; че във връзка със застрахователното събитие, на 09.07.2020 г., пред застрахователя е била предявена извънсъдебна претенция по реда на чл. 380 КЗ, за застрахователно обезщетение, както и че е била образувана щета № **********, по която ответното дружество е отказало да изплати такова с уведомление от 09.10.2020 г.

4. Обстоятелства, които не се нуждаят от доказване: горните.

5. Разпределение на доказателствената тежест за подлежащите на доказване факти:

Всяка от страните носи тежестта да докаже твърдените от нея факти, от които извлича изгодни за себе си правни последици.

В иск по чл. 432, ал. 1 от КЗ ищецът носи тежестта да докаже, че към момента на претендираното от него увреждане е съществувало валидно застрахователно правоотношение, породено от договор за застраховка „Гражданска отговорност” между прекия причинител на вредата и застрахователя; че е настъпило застрахователното събитие; че вследствие застрахователното събитие са настъпили претендираните неимуществени вреди в претендирания размер.

Ответникът следва да докаже правоизключващите, правоунищожаващите, правопогасяващите и др. възражения срещу правата на ищеца, в т.ч. и възражението си за съпричиняване на вредоносния резултат.

         ПРЕПИС от  определението да се връчи на страните едновременно с призовките за първото по делото съдебно заседание, като на ищцата чрез пълномощника й да се връчи и препис от писмения отговор на ответника.

Определението не подлежи на обжалване.

 

СЪДИЯ: