Решение по дело №10011/2020 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 февруари 2020 г. (в сила от 26 февруари 2020 г.)
Съдия: Кремена Николаева Големанова
Дело: 20204200910011
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 7 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                               Р Е Ш Е Н И Е

                                         гр. Габрово, 13.02.2020г.

 

                                      В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

         ГАБРОВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД в закрито заседание на тринадесети февруари през две хиляди и дванадесета година, в състав:

 

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ : КРЕМЕНА ГОЛЕМАНОВА

 

         като разгледа търговско дело №11 по описа за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл. 25 от ЗТР.

         Образувано е по жалба на „Радост -РТС” ООД, чрез управителят Т.Б.С. срещу отказ №20200129161314/30.01.2020г. на длъжностно лице при Агенцията по вписванията по заявление вх. №20200129161314/29.01.2020г. за вписване на обстоятелства по партидата на дружеството относно прехвърляне на дружествени дялове и заличаване на съдружници.

         В жалбата се твърди, че за да постанови обжалвания отказ длъжностното лице било приело, че представените пълномощни от съдружниците Д.И.К.(З.) и В.П.Е. не отговарят на изискванията на чл.37 ЗЗД, тъй като не са в изискуемата от закона форма. Представеният договор за прехвърляне на дружествени дялове бил с нотариална заверка на подписите и съдържанието извършени едновременно, като нотариуса, който е извършил заверките бил приел, че пълномощните са годни за подписване на такъв договор. Към датата на заверка на пълномощните нямало изискване за форма на валидност на същите и липсата на заверка на съдържанието им не било пречка за вписване на исканите обстоятелства в Търговския регистър, при условие, че договора за прехвърляне на дружествени дялове е в съответствие с изискванията на чл.129 ТЗ.

         Жалбата е подадена в преклузивния 7-дневен срок за обжалване, от активно легитимирано лице, против акт, който подлежи на съдебен контрол, поради което е процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество.

         Обжалваният отказ е постановен с мотиви, че при продажбата на дружествените си дялове съдружниците Д.И.К.(З.) и В.П.Е.са били представлявани от пълномощника Т.Б.С.. Съгласно разпоредбата на чл.37 ЗЗД упълномощаването за сключване на сделки, за които законът изисква особена форма трябва да е в същата форма, а ако договорът трябва да е сключен в нотариална форма упълномощаването може да бъде писмено с нотариално удостоверяване на подписа. Сключването на договор за прехвърляне на дружествен дял следва да се извърши в писмена форма с нотариално удостоверяване на подписа и съдържанието извършени едновременно, поради което и удостоверяването според длъжностното лице следва да е в същата форма. Представените пълномощни от съдружниците Д.И.К.(З.) и В.П.Е. са с нотариално заверени подписи, но не и съдържание, поради което длъжностното лице приело, че същите не са в изискуемата форма, поради което не са налице предпоставките за вписване на заявените промени.

         Видно от представените доказателства и при справка в Търговския регистър по партидата на „Радост -РТС” ООД със заявление вх. №20200129161314/29.01.2020г., е заявено вписване на промени в обстоятелствата относно прехвърляне на дружествени дялове и заличаване на съдружници. Към него са приложени договор за прехвърляне на дружествени дялове от 28.01.2020г. с нотариална заверка на подписа и съдържанието; учредителен акт; протокол от ОС на съдружниците, съдържащ решение за прехвърляне на дружествени дялове и промяна състава на съдружниците, молби, декларации, квитанция за платена такса, пълномощни. Видно е, че пълномощните от съдружниците Д.И. К.(З.) и В. П. Е., с които същите Т.С. да ги представлява пред общото събрание на съдружниците на „Радост -РТС” ООД и от тяхно име и за тяхна сметка да продава или прехвърля дружествените им дялове от капитала на дружеството са с нотариална заверка на подписите на упълномощителите, но не и на съдържанието.

         При така установеното от фактическа страна, съдът намира следното от правна страна:

         Съгласно чл. 129, ал. 1 ТЗ дружественият дял може да се прехвърля и наследява. Прехвърлянето на дружествения дял от един съдружник на друг се извършва свободно, а на трети лица - при спазване на изискванията за приемане на нов съдружник и ако няма неизплатени изискуеми трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски на работниците и служителите, включително и на работниците и служителите, трудовите правоотношения с които са прекратени до три години преди прехвърлянето на дружествения дял. Съобразно разпоредбата на ал.2 от чл.129 ТЗ прехвърлянето на дружествения дял се извършва с договор, сключен с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно, и се вписва в търговския регистър след представяне от управителя на дружеството и от праводателя на декларация по образец, че няма изискуеми и неизплатени задължения по ал. 1.

         От граматическото и логическото тълкуване на текста на алинея първа се установява, че прехвърлянето на дялове между съдружници се извършва свободно, но с единственото ограничение договора да е в писмена форма с нотариална заверка на подписите и съдържанието, извършени едновременно.

         Съгласно разпоредбата на чл.37 ЗЗД упълномощаването за сключване на сделки, за които законът изисква особена форма трябва да е в същата форма, а ако договорът трябва да е сключен в нотариална форма упълномощаването може да бъде писмено с нотариално удостоверяване на подписа.

         От гореизложеното, следва извода, че за да е валидно упълномощителното изявление за упълномощаване на пълномощник да прехвърли дружествени дялове в дружество с ограничена отговорност, същото следва да е в законоустановената за това в материалния закон форма, а именно – с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно.

         Договорът за прехвърляне на дружествени дялове от „Радост -РТС” ООД е представен в изискуемата се от закона форма. Пълномощните на съдружниците Д. И. К.(З.) и В. П. Е. обаче, не отговарят на императивните изисквания на чл.37 ЗЗД.

         Предвид изложеното по-горе се налага извода, че пълномощника не притежава надлежно учредена  от упълномощителя представителна власт, годна да предизвика целеният правен ефект на сделката. Ирелевантно е при това обстоятелството, че подписите върху процесното пълномощно са удостоверени през 2013г. и през 2016г., т. е. преди изменението на чл. 29, ал.2 от ТЗ през 2016г., въвеждащо утежнена форма за действителност на сделката за прехвърляне на дялове. Императивните изисквания за формата за действителност, както на прехвърлителната сделка, така и на пълномощното за сключването й чрез пълномощник, се преценяват към датата на това осъществяване в цялост на елементите на фактическия й състав, а не към датата на оформянето на упълномощителното волеизявление на отчуждителя. Фактическият състав на прехвърлянето е осъществен през 2020г., поради което по отношение на формата за валидност на упълномощителните изявления следва да се приложат изискванията важащи към момента на извършване на прехвърлителната сделка.

         Поради изложеното по-горе, съдът, намира постановения отказ от длъжностното лице за правилен, като същият следва да бъде потвърден.

         Воден от изложеното, съдът

 

                                               Р Е Ш И:

        

         ПОТВЪРЖДАВА отказ №20200129161314/30.01.2020г. на длъжностното лице от Търговския регистър, постановен по заявление вх.№20200129161314/29.01.2020г., подадено от „Радост -РТС” ООД.

         СЛЕД влизане в сила на решението препис от него да се изпрати на Търговски регистър при Агенция по вписванията.

         РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред АпС ВТърново в седмодневен срок от съобщението до жалбоподателя.

 

 

                                               ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: