Определение по дело №2965/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 450
Дата: 15 януари 2024 г.
Съдия: Анелия Илиева Харитева
Дело: 20237180702965
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 5 декември 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ ….

 

Град Пловдив, 15.01.2024 година

 

        

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ, І отделение, ІV състав, в закрито заседание на петнадесети януари две хиляди и двадесет и четвърта година, в състав:

Съдия: Анелия Харитева

като разгледа докладваното от съдията административно дело № 2965 по описа на съда за 2023 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по чл.248 ГПК, във връзка с чл.144 АПК.

Образувано е по молба от 21.12.2023 г. на процесуалния представител на жалбоподателя за допълване на постановеното по делото определение в частта на разноските, като се присъди и адвокатското възнаграждение.

Ответникът чрез процесуалния си представител счита молбата за неоснователна, защото жалбата е подадена и подписана от управителя на дружеството, а не от адвокат, и защото въз основа на представените доказателства за платената държавна такса същата е присъдена на дружеството. Твърди се също, че искането е недопустимо, защото не е направено своевременно и не е представена списък на разноските.

Съдът намира, че молбата е подадена в срока по чл.248, ал.1 ГПК и от процесуалния представител на страна по делото, която е представила списък на разноските по чл.80 ГПК (л.28) ведно с искането за допълване на постановеното по делото определение, поради което е допустима. Разгледана по същество, молбата е основателна поради следните съображения:

Съгласно чл.143, ал.2 АПК подателят на жалбата има право на разноски по ал.1 и при прекратяване на делото поради оттегляне на оспорения от него административен акт, т.е., дружеството-жалбоподател има право на разноски не само за платената държавна такса, но и за възнаграждението за един адвокат, тъй като оттеглянето на оспорения акт е извършено след подаване на жалбата до съда.

Вярно е, че с жалбата не са представени доказателства за ползваната правна помощ от адвокат, но е вярно е също, че държавната такса е платена от адв. К. на 04.12.2023 г., а пълномощното е представено на 12.12.2023 г. заедно със заявлението на адв. К. за достъп до електронното дело, т.е., неоснователно е възражението на процесуалния представител на ответника, че действията по подаване на жалбата са извършени от управителя на дружеството-жалбоподател и че липсва списък на разноските. Доколкото по делото не е проведено открито заседание, следва да се приеме, че с представяне на списък по чл.80 ГПК заедно с молбата за допълване на определението страната е изпълнила императивните изисквания за допустимост на искането. Към молбата от 21.12.2023 г. е приложен и договор за правна защита и съдействие, доказващ действителното заплащане на адвокатското възнаграждение.

Ето защо молбата за допълване като основателна следва да бъде уважена и следва да се измени постановеното определение, като се осъди ответника да заплати на „Авиотехника“ ЕООД направените разноски в размер на 1000 лева за адвокатско възнаграждение. Затова и на основание чл.248, ал.3 ГПК, във връзка с чл.143 и чл.144 АПК, Административен съд Пловдив, І отделение, ІV състав,

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ИЗМЕНЯ определение № 2982 от 14.12.2023 г., постановено по административно дело № 2965 по описа на Административен съд Пловдив за 2022 година, в частта за разноските, като ПОСТАНОВЯВА:

ОСЪЖДА Дирекция „Инспекция по труда“ Пловдив да заплати на „Авиотехника“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: град Пловдив, ж.к. „Тракия“, ул. „Асеновградско шосе“, представлявано от управителя Д.Г.Х., сумата 1000 (хиляда) лева, адвокатско възнаграждение.

Определението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването.

 

Съдия: