Решение по дело №246/2021 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 448
Дата: 10 август 2021 г.
Съдия: Даниела Василева Дилова
Дело: 20217170700246
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 31 март 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р E Ш Е Н И Е

448

 

гр.Плевен, 10.08.2021год.

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

Административен съд – град Плевен, І -ви състав, в открито съдебно заседание на  дванадесети юли през две хиляди и двадесет и първа година, в  състав:

                                                        Председател: Даниела Дилова

При секретаря Венера Мушакова, като разгледа докладваното от съдия Дилова адм.дело № 246 по описа за 2021 год. на Административен съд - Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 145 и сл. от АПК във връзка с чл. 62, ал.1 т. 4 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС).

Производството по делото е образувано  по жалба подадена от  Н.Р.В. с ЕГН ********** изтърпяващ наложено му наказание "лишаване от свобода" в Затвора Белене, с която оспорва издадена Заповед №Л-970/12.03.2021г. издадена от  Главния директор на ГДИН,  с която е наредено преместването на лишения от свобода  Н.В. за изтърпяване на наложеното наказание в Затвора Ст.Загора. В  жалбата се излагат доводи, че условията в Затвора Ст.Загора са в разрез с хигиенните предписания на лекуващия му лекар . Твърди се, че страда от заболяване, което налага засилена лична хигиена, включително ежедневно къпане, за което е необходимо да има постоянно топла вода. Твърди, че стриктно спазва предписанията на лекуващия му лекар.

В съдебно заседание  жалбоподателят се явява лично и изразява становище, че поддържа жалбата.Алтернативно не възразява да е настанен в Затвора Ст.Загора, но да е настанен в  стационар, а не в общите помещения.

Ответникът по жалбата  се представлява от юрк . У. , който в съдебно заседание оспорва  жалбата като неоснователна и недоказана. Моли за отхвърляне на жалбата, като претендира юрисконсултско възнаграждение.

         Административен съд-Плевен, първи състав, като обсъди събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност и съобрази доводите на страните и закона, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Процесната заповед е връчена на 18.03.2021г. лично на л.св. В., а жалбата е подадена на 30.03.2021г., т.е. подадена е в законоустановения 14-дневен срок за обжалване, съобразно чл.149 ал.1 от АПК във вр. с чл.62 ал.3 от ЗИНЗС, от активно легитимирана страна-адресат на акта, при наличието на правен интерес от търсената защита срещу годен за обжалване административен акт, пред компетентния съд, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

От доказателствата по делото, съдът приема за установено от фактическа страна следното:

От фактическа страна, не се спори, че  със заповед № Л-970/12.03.2021г. издадена от  Главния директор на ГДИН Главен комисар И.Й., на основание чл. 62 ал.1 т.4 е наредено преместването на лишения от свобода  Н. *** в Затвора Ст.Загора за изтърпяване на наложеното наказание.

Не се спори по делото, че л.св. В. е постъпил в Затвора Белене на 23.07.2020г. за изтърпяване на наказание по НОХД 238/2018г. на ОС Русе – 12 г. лишаване от свобода за престъпление по чл. 199 ал.1 т.3 , чл.170 ал.2 и чл.23 ал.1 от НК с начало на изпълнение 20.11.2017г. при първоначално определен от съда строг режим, закрит тип.

С оспорената заповед е упражнено административно правомощие по чл. 62, ал. 1  т.4 от ЗИНЗС - за преместването на лишения от свобода. Съгласно нормата на чл. 62, ал. 1 от ЗИНЗС преместването на лишени от свобода от един затвор в друг се извършва със заповед на главния директор на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията".

Като мотиви за издаване на заповедта административният орган е посочил, че лишеният от свобода страда от хронично рецидивиращо автоимунно заболяване, чието лечение се провежда от  проф. Х. в ККВБ към УМБАЛ „Проф. д-р Ст. Киркович“ Ст.Загора. Изложено е, че по този повод са взети необходимите мерки за осигурявяне на нужното лечение на В., като двукратно е транспортиран до гр. Ст.Загора за преглед от специалист от лечебното заведение, че е настаняван за лечение в СБАЛЛС гр. София, че ОП с постановления е прекъсвала неколкоктратно изпълнението на наказанието на лицето, като последните две не са ползвани по предназначение и лишеният от свобода не е постъпвал в клиниката за лечение. Излага, че с постановление от 04.11.2020г. на ОП Плевен на осн. чл.447 т.3 от НПК за хоспитализация в УМБАЛ гр.Ст.Загора отново е прекъснато изпълнението на наказанието на В., считано от 05.11.2020г. до 15.11.2020г., но поради незавръщането си в затвора л.св. В. е обявен за общодържавно издирване.Твърди се, че предвид необходимостта от лечение на В., същия е бил преместен от затвора Белене в затвора Ст. Загора за периода 22.12.2020г.- 20.01.2021г. и впоследствие върнат в затвора Белене. Поради това, че лечението на л.св.В. не е приключило и в тази връзка са предприети действия отново да бъде преведен в затвора Ст. Загора за лечение. Изложени са съображения свързани с безопасността и запазване живота и здравето на осн. чл. 62 ал.1 т.4 от ЗИНЗС е наредено да бъде преведен л. св. Н. *** в Затвора Ст. Загора.

Видно от представената по делото докладна записка подадена от М.В. до Началника на затвора е, че на 10.20.2021г. л.св. В. е подал декларация, в която декларира че отказва да бъде преведен в Затвора Ст.Загора за лечение на автоимунно заболяване.

Представена е и декларация от Н.Р.В., с която е отказал да бъде преведен в Затвора Ст.Загора за лечение, като излага мотиви, че хигиенно битовите условия не отговарят на неговите нужди от хигиена и лечение.

Видно от  представената по делото докладна  от  Началника на Затвора Белене до Главния директор на ГДИН е, че лишения от свобода Н.В. *** на 07.12.2017 за изтърпяване на наказание 11 г.лишаване от свобода постановено по НОХД 762/2017г. на ОС Русе при първоначално определен строг режим . Видно от докладната е, че лишения от свобода има здравословен проблем, чието лечение налага да бъде транспортиран в кожна клиника в гр. Ст. Загора, за което е транспортиран и настаняван за лечение в СБАЛЛС към Затвора София и три пъти е пускан в прекъсване на наказанието с постановления от ОП Плевен, като е установено че последните две прекъсвания не са ползвани от В. по предназначение и той не е постъпил на лечение в клиниката. Това е наложило с Постановлението на ОП Плевен последното прекъсване да бъде отменено, а лицето да бъде обявено за общодържавно издирване. Сочи, че във връзка с продължаване лечението на В. са предприети нови действия, но ОП Плевен е изпратила отрицателно становище по молбата за прекъсване изпълнението на наказанието, тъй като лечението на лицето може да се осъществи по време на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода, а от своя страна л. св. Първоначално е декларирал, че желае да бъде изпратен за лечение в СБАЛЛС София, но после се е отказал, на 10.02.2021г. е подал декларация, с която е отказал преместване в затвора Ст.Загора, но не отказва лечение, обвинява администрацията в затвора Белене и ОП Плевен, че възпрепятстват лечението му и ще сезира висши инстанции, а в знак на протест е обявил гладна стачка. В заключението администрацията на затвора предлага да се разгледа възможността за  приложение на чл. 62 ал.1 т.4 от ЗИНЗ с оглед опазване живота и здравето на лицето.

 От представените по делото медицински документи се установява, че жалбоподателят страда от хронично заболяване, което изисква  лечение.Видно от отразеното в нея е, че  лечебната цел не може да се постигне в условията на извънболнична помощ, поради което се налага и хоспитализация. По делото не се спори, че основно лечението на жалбоподателя се провежда   от проф. Х. в ККВБ към УМБАЛ „проф. д-р Ст.Киркович“ Ст.Загора. По делото не се спори, че за осигуряване лечението на жалбоподателя е необходимо да бъде прекъсвано изпълнението на наказанието или В. да бъде периодично конвоиран до Ст.Загора за да бъде провеждано лечение. Установява се, че лишеният от свобода е бил преместван в Затвора Ст.Загора за провежда не лечение и след приключване на лечението да се върне обратно в затвора Белене.

От представеното по делото становище от Затвора Ст. Загора се установява, че в лишения от свобода В. е бил настанен в коридор, където се помещава карантинното отделение на Затвора Ст.Загора отговарящо на всички европейски изисквания- със самостоятелен санитарен възел с тоалетна и течаща вода с осигурен денонощен достъп до него.коридора разполага с помещение оборудвано с умивалници и огледала и помещение за къпане оборудвано с душове, а топлата вода се подава два пъти седмично в дните вторник и петък , когато се осъществява къпането на лишените от свобода. След като е изтекъл карантинния срок, на 04.01.2021г. лишения от свобода е бил преразпределен в  I гр., където е бил настанен при същите условия и е имал свободен достъп до умивалниците и банята всеки ден от 06.00 до 20.00 ч..

Въз основа на доклада от проверката и останалите представени по преписката доказателства ГД на ГДИН е издал заповед № Л-970-/12.03.2021г., с която е разпоредено преместването на л.св.Н.В. *** в Затвора Ст.Загора.

По делото не се спори, че постоянния адрес на Н.В. е гв р. Русе. Съгласно чл. 62, ал. 1 ЗИНЗС преместването на лишени от свобода от един затвор в друг се извършва със заповед на главния директор на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията". Видно от приложената Заповед №  Л-970/12.03.2021г. е, че издателят на оспорената заповед към момента на издаването  е назначен на длъжност "Главен директор на Главна Дирекция "Изпълнение на наказанията", поради което съдът намира същата за издадена от компетентен орган, при изпълнение на службата му и в кръга на неговите правомощия. Същата е издадена в писмена форма като са посочени фактическите и правните основания за издаването и. Изложени са в достатъчна степен ясни, конкретни и разбираеми мотиви, от които волята на административния орган може да бъде установена, както и какво е мотивирало органа да издаде  оспорената заповед.

По процесуалната и материалната законосъобразност на акта.

Разпоредбата на чл. 62, ал. 1 ЗИНЗС предвижда няколко хипотези, при които може да се извърши преместването на лишените от свобода от един затвор в друг. Съгласно т. 4 от посочената разпоредба преместването може да се извърши по предложение на началника на затвора при възникване на психологическа несъвместимост, конфликти със служители или лишени от свобода - пострадали или близки на пострадалите от извършеното престъпление, или при наличието на други важни съображения, свързани с ресоциализацията, с безопасността на лицето и сигурността в местата за лишаване от свобода. Видно от мотивите на оспорената заповед, както и от приложените доказателства по делото, преместването на лишения от свобода  В. *** в затвора Ст.Загора е мотивирано с необходимост от продължаване на лечението му, което се провежда от проф.Х. в ККВБ към УМБАЛ „проф. Ст.Киркович“ гр.Ст.Загора. Подробни съображения са изложени и в приложеното по делото предложение от Директора на  Затвора Белене. От представената по делото медицинска документация се установява, заболяването на В. се нуждае както от амбулаторно, така и от лечение в болнично заведение, което би могло да бъде осъществено в болницата Ст.Загора. По делото се установи, че условията в затвора Ст.Загора  позволяват поддържането на  необходимата лична хигиена.От друга страна според съда  следва да се отбележи, че лекуващия лекар на жалбоподателя е в Ст.Загора и преместването му в Затвора Ст.Загора би му осигурило непосредствен достъп до медицинска помощ.  

 В рамките на своята оперативна самостоятелност административният орган е преценил, че основанията, налагащи преместването на жалбоподателя от затвора в Белене в затвора Ст.Загора са налице. Изложените в заповедта съображения са достатъчни да мотивират административния орган с цел  осигуряване на адекватното медицинско обслужване и опазване на здравето и живота на изтърпяващия наказание "лишаване от свобода" да издаде оспорената заповед.

Относно възражението на жалбоподателя, че постоянният му адрес е в гр. Русе, следва да се съобрази разпоредбата на чл. 58 от ЗИНЗС, и настоящият състав намира, че тази предпоставка се отнася до общото правили за първоначално настаняване по чл. 58 от ЗИНЗС. Разпоредбата на  чл. 62, ал. 1, т. 4 от ЗИНЗС се явява специална такава, в която са регламентирани различни предпоставки, наличието на които са достатъчни за преместване на изтърпяващия наказание в друг затвор, независимо то неговия адрес.Преценката да бъде преместен лишения от свобода принадлежи на органа, който е компетентен да издаде заповедта за преместване. В рамките на дискреционната власт на органа е да реши, с оглед конкретните фактически обстоятелства за всеки индивидуален случай, в кое точно пенитенциарно заведение да бъде преместен лишеният от свобода.

По изложените съображения съдът намира, че оспорената заповед е законосъобразна, поради което жалбата следва да бъде отхвърлена като неоснователна и недоказана. Съгласно чл. 62, ал. 3 от ЗИНС решението на административния съд е окончателно.

Водим от горното и на основание чл.172 ал.2 от АПК, Административен съд-Плевен, I -ви състав

 

                                          Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Н.Р.В. ЕГН ***********, понастоящем изтърпяваш наказание лишаване от свобода в Затвора Белене срещу Заповед № Л-970/12.03.2021г, с която е наредено л.св.Н.Р.  В. да бъде преместен от Затвора Белене в Затвора Ст.Загора за доизтърпяване на наложеното наказание.

Решението е окончателно, съобразно чл.62 ал.3 изр.второ от ЗИНЗС.

 

СЪДИЯ: