Разпореждане по дело №2791/2017 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 186
Дата: 8 януари 2018 г.
Съдия: Марин Георгиев Маринов
Дело: 20173100102791
Тип на делото: Частно гражданско дело
Дата на образуване: 22 декември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

№…… ./ 08 .01.2018 г.

гр. Варна

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито заседание, в състав:

 

СЪДИЯ: МАРИН МАРИНОВ 

 

като разгледа докладваното от съдията

частно гражданско дело № 2791 по описа за 2017 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по постъпила молба от К.И.Н. и М.И.П.,***, с отправено до председателя на ВОС искане - да им бъде разпоредено изплащането на обезщетение в размер на 613 405 лв., в качеството им на собственици на имот 10135.2553.703, с адрес: гр. Варна, ул. „Струга“ № 20.

Искането се разглежда от съдия Марин Маринов, в качеството му на председател на Варненски окръжен съд.

Молителите твърдят, че имотът им на ул. “Струга“ № 20 е бил отчуждаван два пъти от Община Варна за едно и също мероприятие. Сочат, че вторият път кметът е издал заповед от 2005 г., която е обжалвана пред съда, който е увеличил стойността на обезщетението за отчуждаването на имота, но същото все още не им е изплатено. Излагат, че след отмяната на първото отчуждаване през 2000 г. са подобрили имота си. Твърдят, че на 06.10.2017 г. са поканени от представители на Общината да предоставят документи във връзка с правото им на собственост, но извършената оценка не отговаря на действителната стойност на имота. Сочат, че е недопустимо да се определя нова оценка на имота, след като има влязло в сила решение на ВОС, което е изменило предходно определената със Заповед № 1907/02.08.2005 г. стойност на обезщетението. Излагат, че многократно са правили опити да получат обезщетението чрез искания към различни държавни органи, но без резултат.

Съдът приема, че молбата е нередовна и следва да се остави без движение.

Налице е противоречие между обстоятелствената част на молбата и искането към съда. На първо място, не става ясно по кой ред ищците сезират председателя на съда, доколкото не е в правомощията му като административен ръководител да разпорежда изплащане на обезщетения. В този смисъл, молителите следва да уточнят дали сезират председателя на съда, с какво искане и по кой ред. Ако сезират съда (а не председателя), като подведомствен да разгледа граждански спор, следва да оформят искането си по начин, който да отговаря на изискванията за искова молба по чл. 127 и чл. 128 ГПК. Не става ясно кое решение се иска да бъде изпълнено и защо такова разпореждане да е от компетентност на председателя на съда.

Молителите следва да съобразят, че за вреди от незаконосъобразни действия/бездействия на държавни органи има друг гражданскоправен съдебен ред за защита, а именно по реда на специалния Закон за отговорност на държавата за вреди, по общия ред предвиден в Закона за задълженията и договорите. Незаконосъобразните административни актове могат да се обжалват по административен ред. Следва да съобразят също, че в Административнопроцесуалния кодекс е предвидена процедура за налагане на наказания на длъжностни лица при неизпълнение на съдебни актове, но като резултат може единствено да им се наложи глоба. Не е предвидено в правомощията на председателя на съда да присъжда обезщетения.

Водим от горното, съдът

 

Р А З П О Р Е Д И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ производството по ч.гр.д. № 2791/2017 г. по описа на ВОС, като ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на молителите в едноседмичен срок от получаване на съобщението да отстранят противоречието между обстоятелствената част на молбата и искането си към съда, като уточнят изрично и недвусмислено:

1/ дали сезират председателя на съда, по кой ред и с какво искане;

2/ дали сезират Съда, като подведомствен да разгледа граждански спор, като в този случай оформят искането си по начин, който да отговаря на изискванията за искова молба по чл. 127 и чл. 128 ГПК.

3/ Изрично да посочат, дали твърдят неизпълнение от конкретно длъжностно лице на влязъл в сила съдебен акт (по смисъла на чл. 340 от АПК), като посочат кое е длъжностното лице и кой е неизпълненият съдебен акт.

УКАЗВА на молителите, че при неизпълнение на горните указания или неизпълнение в срок, подадената молба ще бъде оставена без разглеждане и производството ще бъде прекратено, за което да се считат уведомени с връчване препис от разпореждането.

                                                

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: