Решение по дело №4040/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4438
Дата: 18 юни 2019 г. (в сила от 18 юни 2019 г.)
Съдия: Боряна Венциславова Петрова
Дело: 20191100504040
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 25 март 2019 г.

Съдържание на акта

                                             Р  Е Ш Е Н И Е

                                                       

 

                                                  гр.София 17.06.2019 г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Г.О., ІV-Д състав, в закрито заседание на седемнадесети юни през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Здравка Иванова

                                                                 ЧЛЕНОВЕ: Цветомира Кордоловска

                                                                              мл.с. Боряна Петрова

                                   

като разгледа докладваното от мл. съдия ПЕТРОВА ч.гр.дело № 4040 по описа за 2019г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството е по чл.435, ал.2 от ГПК.

           Подадена е жалба от длъжника изпълнително дело № 20199210400182 по описа на ЧСИ С.П., с рег.№ 921 при КЧСИ, с район на действие СГС, З.Б.И. АД, чрез процесуалния му представител адв. Г.,  срещу разпореждане от 16.10.2018г. за отказ на ЧСИ за намаляване на приети в изпълнителното дело разноски в размер на 5 994 лева, дължими за адвокатско възнаграждение за процесуално представителство на взискателите.

            В жалбата са изложени доводи за неправилност и незаконосъобразност на обжалваното разпореждане Твърди се, че отказът е да се намали размерът на хонорара е неправилен, т.к. посоченият адвокатски хонорар е прекомерен и поради това, че делото не съставлява фактическа и правна сложност, същият следва да бъде намален. Твърди също и че липсват доказателства такъв изобщо да е бил По така изложените аргументи жалбоподателят моли разпореждане от 16.10.2018г. за отказ на ЧСИ за намаляване на приети в изпълнителното дело разноски да се отмени, а размер на разноски за адвокатски хонорар бъде определен към законовия минимум.

В срока по чл. 436, ал. 3, изр. 1 ГПК  е подадено възражение от взискателите чрез пълномощника им – адв. В.И.-К.. В него се иска жалбата да бъде оставена без уважение, като неоснователна, т.к. размерът на разноските съобразен с Наредба № 1 от 09.07.2014г.за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

В срока и на основание чл. 436, ал. 3 ГПК, съдебният изпълнител е представил мотиви, в които излага съображения за допустимост на подадената частна жалба, по същество – за неоснователността й. Излага становище, че така определеният размер на разноските не е прекомерен, с оглед извършените и конкретно поискани от представителя на  взискателите справки и изпълнителни действия. Сочи, че освен първоначалната молба за образуване на изпълнителното дело, адвокатът на взискателите е депозирал по делото и друга такава – становище за вдигане на наложните запори върху банковите сметки на длъжника. По тази причина намира, че така приетото възнаграждение отговаря напълно на Наредба № 1 от 09.07.2014г.за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

Съдът, като взе предвид становищата на страните и събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

Жалбата е допустима, тъй като е подадена в срока по чл. 436, ал. 1 ГПК, от легитимирано лице - длъжникът и е насочена срещу действие на съдебния изпълнител, което подлежи на съдебен контрол – арг. чл. 435, ал. 2 ГПК, както и задължителните указния на т.2 от Тълкувателно решение  № 3/2015г. от 10.07.2017г. на ОСГТК на ВКС, според които : „на обжалване подлежи всеки акт на съдебния изпълнител, в който се определя размера на задължението на длъжника за разноски по изпълнението.“

Изпълнително дело № 20199210400182 по описа на ЧСИ С.П., с рег.№ 921 при КЧСИ, с район на действие на СГС е образувано по молба взискателите Е.С., М.И.и Д.И.чрез адв. В.И.-К. - ЛАК въз основа на изпълнителен лист от 29.01.2019 г. по гр.д.№ 2455/2018 г. по описа на САС.

От молба за образуване на изпълнително дело с вх. № 03049/05.02.2019г. се установява, че взискателите са поискали образуване на изпълнително дело, като са посочили действията по проучване, които да бъдат извършени и конкретните изпълнителни способи, които да бъдат  изпълнени от ЧСИ. Към молбата са приложени пълномощно и договор за правна защита и съдействие с адв. В.И.-К., който съдържа изрично договаряне по доверителната сделка, дължимото адвокатско възнаграждение да се изплати по реда на чл. 38, ал.2 от ЗАдв.

С покана за доброволно изпълнение с изх. № 3478/08.02.2019г. е определено, че е дължима сумата в размер на 5 994 лева – разноски по изпълнителното дело за адвокатски хонорар.

На 08.02.2019г. е постъпило възражение от длъжника срещу така приетите за дължими от ЧСИ разноски за адвокатски хонорар и е било поискано неговото намаляване, до размер съответен на предвидения съгласно Наредба № 1 от 09.07.2014г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

С разпореждане от 16.10.2018г. ЧСИ е отказало да намали адвокатския хонорар.

При наличните по делото доказателства настоящата инстанция намира, че подадена жалба е основателна.

          С оглед разпоредбата на чл. 435, ал.2 от ГПК, в  която са изброени изчерпателно и лимитативно действията на съдебния изпълнител, които могат да бъдат предмет на обжалване от длъжника, към които се включва и постановлението за разноски, съдът приема, че жалбата, с която е сезиран, е процесуално допустима и като подадена в срока по чл. 436, ал.1 от ГПК, следва да се разгледа по същество.

Отговорността за разноски е уредена в общата част на ГПК, като в чл.79 ГПК е посочено от кого се понася тази отговорност в изпълнителното производство. Съгласно разпоредбата на чл.79 от ГПК разноските по изпълнението са за сметка на длъжника.

В случая по делото са представени доказателства, че взискателите се представляват в изпълнителното производство от адвокат, при изрично договаряне дължимостта на адвокатското възнаграждение по реда на чл.38, ал.2 от ЗАдв. – т.е. не се заплаща авансово от доверителя – взискател и не се представят по делото доказателства за извършеното плащане. По тази причина оплакването на жалбоподателя, че липсват доказателства по делото за реалното му заплащане, съдът намира за неоснователно.     

С оглед на изложеното претендираното от взискателите адвокатско възнаграждение следва да се определи, съгласно разпоредбата, регламентираща дължимо възнаграждение за образуване на изпълнително дело. Съгласно нормата на чл.10, т.1 от Наредба № 1/2004г. за образуване на изпълнително дело възнаграждението е в размер на 200.00 лв., до който размер именно следва да се намалят претендираните от взискателя разноски за адвокатско възнаграждение.

На следващо място съдът намира, че в случая следва да се отчете факът, че образуваното изпълнително дело не се отличава нито с фактическа, нито с правна сложност. Преценката за правната и фактическа сложност на изпълнителното дело следва да се извърши с оглед всички факти, сочещи за обема и сложността на оказаната по делото правна помощ; с оглед извършените процесуални действия и други обстоятелства, определящи правната и фактическа сложност на делото – в този смисъл е ТР № 6/2013г. на ОСГКТ на ВКС. В хода на конкретното изпълнително производство освен подадената молба за образуване на изпълнително дело пълномощника на взискателя не е извършвал други процесуални действия свързани с вземането, предмет на изпълнение, поради това съдът приема, че образуваното изпълнително производство не е усложнено от фактическа и правна страна. Становището за вдигане на наложения запор на банкови сметки на длъжника, което е било депозирано от адв. К.по същината си не е действие, което би могло да удовлетвори притезание.

В тази връзка направеното от страна на длъжника възражение по чл.78, ал.5 ГПК се явява основателно и следва да бъде уважено.

Начислените в полза на взискателя в изпълнителния процес разноски за адвокатско възнаграждение от 5 994 лева следва да бъдат намалени на 200.00 лв., минимален размер, определен в чл.10, т.1 от Наредба №1/09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

По изложените съображения обжалваното разпореждане от 16.10.2018г. на ЧСИ Петров, с което е отказано да бъде намалено адвокатско възнаграждение на взискателите от 5 994 лв., следва да се отмени и  претендираното адвокатско възнаграждение на процесуалния представител на взискателие да се уважи до размера от 200.00 лв.

           

           По разноските:

Претенцията на жалбоподателя за присъждане на разноски, сторени в настоящото производство е неоснователна. Предмет на съдебен контрол по делото е процесуалната законосъобразност на действията и актовете на съдебния изпълнител, поради което субект на отговорността за обезщетяване на причинените от тях вреди е съдебният изпълнител. Той, обаче, не е страна в съдебното производство по обжалване на действията и актовете му, поради което и общият ред за присъждане на разноски, предвиден в чл.78 ГПК и чл.81 ГПК в случая е неприложим. Процесуалният способ за защита на жалбоподателя е общият исков ред, чрез предявяване на иск по чл.441 ГПК и чл.74 ЗЧСИ за възстановяване на вредите, причинени от незаконосъобразни действия и актове на съдебния изпълнител.

 

Водим от горното СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Г.О., ІV-Д състав

 

Р    Е    Ш   И :

 

ОТМЕНЯ по жалба на З.Б.И. АД, длъжник по изпълнително дело № 20199210400182 по описа на ЧСИ С.П., с рег.№ 921 при КЧСИ, с район на действие СГС, разпореждане от 16.10.2018г., с което е отказано намаляване на адвокатско възнаграждение на взискателя от 5 994 лева като вместо това ПОСТАНОВЯВА:

 

НАМАЛЯВА на основание чл.78, ал.5 ГПК разноски за адвокатско възнаграждение за взискателите по изпълнително дело № 20199210400182– Е.С., М.И.и Д.И.ЛАК по описа на ЧСИ С.П., с рег.№ 921 при КЧСИ, с район на действие СГС, с район на действие СГС от 5 994 лв. на 200 лв. /двеста лева/.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно по аргумент на чл.437, ал.4, изр.2-ро от ГПК.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                    ЧЛЕНОВЕ: