Определение по дело №446/2012 на Районен съд - Панагюрище

Номер на акта: 624
Дата: 4 декември 2018 г.
Съдия: Магдалена Георгиева Татарева
Дело: 20125230100446
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 юли 2012 г.

Съдържание на акта Свали акта

O П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ ............... /04.12.2018 г., гр. ***

 

Районен съд – ***, в проведеното на четвърти декември две хиляди и осемнадесета година закрито заседание,  в състав:

 

Районен съдия: Магдалена Татарева

 

като разгледа докладваното от съдия Татарева гр. дело  № 446 по описа за 2012 г., за да се произнесе взе предвид следното:        

            Производството е по ред на чл. 247 ГПК

Подадена е молба по реда на чл. 247 ГПК от П.М.П. и Н. Милиев П., чрез адв. К., с която е направено искане за поправка на очевидна фактическа грешка допусната в одобрена от съда съдебна спогодба по реда на чл. 247 ГПК. Сочи се, че е допусната грешка при изписване на номера на имота допуснат до делба, като се моли да се допусне поправка на очевидна фактическа грешка в този смисъл.

Постъпило е становище от процесуалния представител на съделителя Ж., в което заявява, че молбата е основателна.

Молбата е подадена от процесуално легитимирани страни – ищци в производството, но същата следва да се остави без разглеждане, доколкото е подадена срещу неподлежащ на поправка съдебен акт, поради следното:

Съдебната спогодба по своята правна същност представлява договор между страните по спора, одобрен от съда. Трайната съдебна практика приема, че определението с което се одобрява съдебната спогодба е охранителен акт, при който съдът извършва преценка единствено дали уговореното между страните  противоречи на закона и добрите нрави и дали страните имат право да се разпореждат с правото предмет на спогодбата, в този смисъл при постановяване на акта за одобряване на съдебната спогодба съдът не взима становище по същество на уредените със спогодбата правоотношения. Допусната грешка при сключване на спогодбата всъщност представлява порок във волята на страните сключили договора (съдебната спогодба), а не на охранителния акт постановен от съдебния състав, с който спогодбата е одобрена. Макар и одобрена от съда съдебната спогодба запазва качеството си на договор сключен между страните и няма характеристиките на съдебен акт, който да бъде поправен по реда на чл. 247 ГПК. По посочения ред се поправят очевидните фактически грешки допуснати в съдебните актове, тогава когато има разминаване между волята формирана от съда и изразената такава. При одобряване на съдебната спогодба съдът затвърждава волята постигната от страните в процеса, като не е от неговата компетентност да извърши преценка дали има допуснато разминаване между обективираната от страните воля и изразената такава, доколкото както бе посочено по-горе съдебната спогодба представлява договор. Така и Определение 165 от 09.04.2013 г. по ч.гр.д. № 1250/2013 г. на Второ гр.о., ВКС, Определение № 303 от 27.06.2013 г. на ВКС по ч. гр. д. № 3117/2013 г., I г. о., ВКС и Решение № 619 от 23.11.1995 год. по гр.дело № 351/1995 год. на І г.о., Върховния съд.От друга страна в случай, че е налице грешка в протокола от проведеното по делото открито съдебно заседание, то тази поправка следва да се извърши в сроковете по чл. 151 ГПК.

Ето защо подадената молба за поправка на постигнатата между страните съдебна спогодба следва да се остави без разглеждане като процесуално недопустима.

За пълнота на изложението следва да се добави, че с посочената по-горе практика съставите на ВКС и ВС приемат, че пътят за поправка на грешка допусната в съдебната спогодба е по реда, по който се поправя договорът за доброволна делба. Това се извършва с подлежащ на вписване договор за поправка на съдебната спогодба-делба, с нотариална заверка на подписите на всички страни, сключили съдебната спогодба, като отказът на някоя от страните по съдебната спогодба-делба да подпише договора за поправка на допусната в нея очевидна фактическа грешка осуетява извършването на поправката.

Мотивиран от гореизложеното съдът на основание чл. 247 ГПК

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молба вх. № 3138 от 30.10.2018 г., по чл. 247 ГПК, подадена от П.М.П. и Н.М.П., чрез адв. К. за поправка на съдебна спогодба обективирана в протокол от открито съдебно заседание проведено на 26.09.2018г. по делото.

Определението подлежи на обжалване в едноседмичен срок от връчването му на страните пред Окръжен съд – Пазарджик с частна жалба.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: