Определение по дело №18479/2017 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 2535
Дата: 1 март 2018 г. (в сила от 25 април 2018 г.)
Съдия: Евгения Димитрова Мечева
Дело: 20173110118479
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 декември 2017 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ …….........../01.03.2018 г., гр. Варна

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ХХ състав, в закрито заседание, в състав:

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: ЕВГЕНИЯ МЕЧЕВА

 

като разгледа гр. д. № 18479 по описа на съда за 2017 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по искова молба, подадена от „И.А.” ЕАД, с която е предявен иск за установяване на вземането по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК, за което вземане е издадена заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК по ч. гр. д. № 9505/2017 г. по описа на ВРС, ХVІІ състав.

При проверка допустимостта на настоящото производство и с оглед служебно изисканото ч. гр. д. № 9505/2017 г. по описа на ВРС, ХVІІ състав, съдът е констатирал, че депозираното по реда на чл. 414 ГПК общо възражение от длъжниците „ХЕЛИОС-99” ООД и Д.К.Г. против издадената заповед № 5277/10.07.2017 г. за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК е нередовно.

Ето защо с постановеното по делото разпореждане № 55184/14.12.2017г. на длъжниците са дадени конкретни указания, както следва: на длъжника „ХЕЛИОС-99” ЕООД е указано, че в едноседмичен срок от получаване на настоящото съобщение следва да представи доказателства за спазване на двуседмичния преклузивен срок по чл. 414, ал. 2 ГПК за подаване на писмено възражение срещу заповед № 5277/10.07.2017 г. за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК, издадена по ч. гр. д. № 9505/2017 г. по описа на ВРС, ХVІІ състав, доколкото препис от тази заповед за изпълнение е връчена на дружеството още на 02.08.2017 г., видно от приложеното по делото известие за доставяне, а възражението е депозирано едва на 19.10.2017 г.; съответно в същия едноседмичен срок да потвърди извършеното от негово име действие по подаване на възражение от 19.10.2017 г., доколкото в същото е посочено, че е подадено от адв. Костадин Димитров, без приложено пълномощно за процесуално представителство на посочения адвокат, а на длъжника Д.К.Г. е указано, че в едноседмичен срок от получаване на настоящото съобщение следва да потвърди извършеното от негово име действие по подаване на възражение по реда на чл. 414 ГПК от 19.10.2017 г., доколкото в същото е посочено, че е подадено от адв. Костадин Димитров, без приложено пълномощно за процесуално представителство на посочения адвокат.

Указани са и последиците от неизпълнение на указанията в посочения срок, а именно, че ако в указания срок „ХЕЛИОС-99” ЕООД не представи доказателства за спазване на срока за подаване на възражението, съдът ще приеме, че същото е извън законоустановения срок по чл. 414, ал. 2 ГПК. В случай че не изпълни дадените указания в останалата им част, съдът ще приеме действието по подаване на възражение по чл. 414 ГПК за неизвършено, на основание чл. 101, ал. 3 ГПК. По отношение на Д.К.Г. е указано, че ако в определения срок не изпълни дадените от съда указания съдът ще приеме действието по подаване на възражение по чл. 414 ГПК за неизвършено, на основание чл. 101, ал. 3 ГПК.

Препис от разпореждането е връчено на длъжниците съответно на 16.01.2018 г. и 30.01.2018 г., като в указания им срок същите не са изпълнили дадените от съда указания.

Вместо това с молба от 13.02.2018 г. „Х.9.“ ЕООД, чрез управителя си Д.К.Г., представя доказателства за платени в полза на кредитора суми.

Разпоредено е препис от молбата, ведно с представените към нея платежни нареждания, да се връчи на ищеца, с указание, че може да изрази становище в едноседмичен срок от получаването.

Постъпило е становище от процесуалния представител на ищцовото дружество – адв. Оханес Паникян, в което посочва, че претендира заплащането на адвокатски хонорар за настоящото производство и направените разноски, в това число юрисконсултско възнаграждение в заповедното производство.

За да се произнесе, съдът взе предвид следното:

Производството по иска за съществуване на вземането по чл. 422, ал. 1 ГПК се провежда по реда на общия исков процес при отчитане на съответните особености, произтичащи от заповедното производство и издадената заповед за изпълнение. За допустимостта на исковете за съществуване на вземане по чл. 422 ГПК е необходимо наличието на специалните предпоставки, които са: 1) издадена заповед за изпълнение; 2) подадено в двуседмичен срок от връчването на заповедта от длъжника възражение по чл. 414 ГПК; 3) спазване на срока за предявяване на установителния иск за съществуване на вземането по чл. 415 ГПК.

Дадените от съда, пред когото е висящо заповедното производство, указания до заявителя да предяви иск за установяване на вземането си в едномесечен срок, съгласно чл. 415 ГПК не освобождават съда, разглеждащ предявения установителен иск по чл. 422, ал. 1 ГПК от задължението му да провери абсолютните процесуални предпоставки, които обуславят съществуването и надлежното упражняване на правото на иск. Съдът, пред когото е висящо исковото производство, не е обвързан от констатацията на съда по заповедното производство, че е подадено в срок възражение от длъжник срещу вземането, за което е издадена заповед за изпълнение, както и от дадените указания по чл. 415 ГПК, а е длъжен да провери допустимостта на предявения установителен иск.

В този смисъл са и задължителните разрешения, дадени в т. 10а от Тълкувателно решение № 4/2013 г., постановено по тълк. д. № 4/2013 г. по описа на ВКС, ОСГТК.

Ето защо и предвид гореизложеното, съдът приема, че в настоящия случай липсва валидно депозирано от длъжниците възражение по реда на чл. 414 ГПК. За длъжника „ХЕЛИОС-99“ ООД следва да се отбележи, че подаденото възражение освен, че е нередовно – липсва пълномощно на адв. Костадин Димитров, но същото е депозирано и извън законоустановения двуседмичен срок, доколкото заповедта за изпълнение е редовно връчена на страната на 02.08.2017 г., а възражението е депозирано едва на 19.10.2017 г. Депозираното от длъжника Д.Г., чрез адв. Костадин Димитров, възражение също е нередовно като подадено от лице без представителна власт.

Въпреки дадените ясни и конкретни указания нито един от длъжниците не пожела да потвърди действието по депозиране на възражение, поради което и на основание чл. 101, ал. 3 ГПК същото следва да се счита за неизвършено.

Нередовното заявление се приравнява на липса на депозирано възражение. А подаденото такова извън срока по чл. 414, ал. 2 ГПК, както е за длъжника „ХЕЛИОС-99“ ООД, изобщо не е следвало да бъде взето предвид от заповедния съд. Липсата на възражение, съответно депозираното такова извън законоустановения срок, влече след себе си и законовата последица – влизане на заповедта, издадена по реда на чл. 410 ГПК в сила, по аргумент от чл. 416 ГПК.

          По изложените съображения съдът приема, че настоящото производство следва да бъде прекратено, на основание чл. 130 ГПК, доколкото не е налице едно от специалните изисквания, обуславящи допустимостта на исковото производство – подадено от длъжниците редовно заявление в срока по чл. 414, ал. 2 ГПК.

          Дадените от заповедния съд указания за предявяване на иска по чл. 415 ГПК са ненадлежни, поради което и исковото производство се явява преждевременно образувано такова.

          Що се отнася до исканията на ищеца за присъждане на сторените в настоящото и в заповедното производство разноски, то съдът намира за необходимо да отбележи, че установителен иск за разноските е недопустим, в който смисъл са и задължителните разрешения, дадени в т. 10в от Тълкувателно решение № 4/2013 г., постановено по тълк. д. № 4/2013 г. по описа на ВКС, ОСГТК.

          Издаването на изпълнителен лист за разноските страната може да иска от заповедния съд, предвид влязлата в сила заповед за изпълнение. Може да иска и произнасяне по реда на чл. 414а ГПК по отношение на разноските, вкл. и за платения адвокатски хонорар, предвид ненадлежно дадените указания за предявяване на установителен иск, доколкото не възразява, че длъжниците са погасили реално претендираните вземания, за която е издадена и съответна заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК, но не и разноските в производството.

Воден от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. № 18479/2017 г. по описа на Варненски районен съд, ХХ състав, на основание чл. 130 ГПК.

 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му на страните пред Варненски окръжен съд.

 

Препис от определението да се връчи на страните.

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: