Определение по дело №2222/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1357
Дата: 10 декември 2019 г.
Съдия: Зорница Николова Тухчиева Вангелова
Дело: 20195300602222
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 29 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 1357

 

гр. Пловдив, 10.12.2019 г.

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, НО, в закрито заседание на десети декември, две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЛАВКА ДИМИТРОВА

                                                  ЧЛЕНОВЕ: ВЕСЕЛИН ХАДЖИЕВ

                                                                          ЗОРНИЦА ТУХЧИЕВА

  

като разгледа докладваното от младши съдия Зорница Тухчиева ВЧНД № 2222 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 243 ал. 7 НПК.

Образувано е по частна жалба с вх. № 75743/ 20.11.2019 г. по описа на РС- Пловдив на Т.П.Г. против Определение № 1719 от 01.11.2019 г., постановено по ЧНД № 5971/2019 г., XXII  н.с.  по описа на РС – Пловдив.

С обжалваното определение първоинстанционният съд е оставил без разглеждане като недопустима жалбата на Т.Г. срещу Постановление на Районна прокуратура – гр. Пловдив от 02.08.2019 г. , с което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № 152/2018 г. по описа на IV РУ на ОДМВР Пловдив, водено за престъпление по чл. 290, ал. 1 НК и е прекратил съдебното производство по ЧНД № 5971/2019 г. по описа на ПРС, XXII  н.с. 

В жалбата се поддържа оплакването, че доколкото жалбоподателката е наясно, че от престъплението по чл. 290, ал. 1 НК не може да възникне фигурата на пострадало лице, същата се е възползвала от възможността да сезира прокурор от по- горестоящата прокуратура, който да извърши проверка досежно законосъобразността на посочения прокурорски акт, позовавайки се на разпоредбата на чл. 200, изр. 2 във вр.  с чл. 243, ал. 9 НПК. Подчертава, че жалбата по която районният съд се е произнесъл е адресирана изрично до Окръжна прокуратура – Пловдив, която е единствено компетентна да се произнесе по нея, с оглед разпоредбата на чл. 42, ал. 3 НПК, като в отклонение на законовата процедура Районна Прокуратура – Пловдив е администрирала и препратила жалбата на РС- Пловдив. Моли обжалваното определение да се отмени, съдебното производство да се прекрати, а делото да се изпрати на Окръжна прокуратура - Пловдив по компетентност.

Настоящият съдебен състав, като съобрази изложеното в жалбата, материалите по делото, както и разпоредбите на закона, намира за установено следното:

Жалбата е подадена в законоустановения 7 – дневен срок,  насочена е срещу акт, подлежащ на въззивен контрол от лице имащо право на жалба поради което се явява допустима и следва да бъде разгледана по същество.

Досъдебно производство № 152/2018 г. по описа на IV РУ „Полиция“ при ОД на МВР град Пловдив е било образувано с постановление от 16.04.2018 г. срещу неизвестен извършител за това, че на неустановена дата през ***г. в гр. П., пред съд, като свидетел устно съзнателно е потвърдил неистина – престъпление по чл. 290, ал. 1 НК.

По делото няма привлечено към наказателна отговорност лице.

С постановление от 02.08.2019 г., прокурор при Районна прокуратура – Пловдив е прекратил наказателното производство на основание чл. 243, ал. 1, т. 1 вр. чл. 24, ал. 1, т. 1 НПК.

Срещу посоченото постановление, на 16.09.2019 г. в деловодството на Районна прокуратура – Пловдив била депозирана жалба от Т.П.Г., входирана под № 9861/07 (л. 67, ч.н.д. 5971), адресирана до Окръжна прокуратура – Пловдив.

Със съпроводително писмо от 30.09.2019 г. Районна прокуратура – Пловдив, по разпореждане на Окръжна прокуратура - Пловдив изпратила жалбата ведно с досъдебното производство на Районен съд - Пловдив за произнасяне по компетентност.

С обжалваното Определение № 1719 / 01.11.2019 г., РС – Пловдив оставил без разглеждане като недопустима жалбата на Т.Г. и  прекратил съдебното производство, приемайки, че последната няма процесуалното качество на пострадал от престъплението по смисъла на чл. 243, ал. 4 НПК, поради което няма и право на жалба.

         Предвид така установеното от фактическа страна, настоящият състав на въззивния съд намира депозирана жалба против определението на районния съд за частично основателна. Съображенията в тази насока са следните:

         Действително, видно от текста на жалбата, въз основа на която е било образувано първоинстанционното производство, същата е била адресирана чрез Районна прокуратура- Пловдив до Окръжна прокуратура - Пловдив, като целта на жалбоподателката е била да инициира проверка на постановлението за прекратяване на наказателното производство по реда на чл. 243, ал. 10 ГПК. Жалбоподателката е преценила, че следва да се възползва от възможността, която процесуалният закон предоставя на всяко заинтересовано лице (доколкото в производството по реда на  чл. 200 от НПК не се изисква легитимация на жалбоподателите, като предвидената в чл. 243, ал.4 НПК) да сезира по – горестоящата прокуратура. В този смисъл, жалбоподателката изцяло законосъобразно е адресирала жалбата си до компетентната да я разгледа по реда на чл. 243, ал. 10 НПК Окръжна прокуратура.

Посоченото е налагало преценка от страна на първостепенния съд за липса на компетентност за произнасяне по депозираната жалба.

В аспект на горното следва да се подчертае, че липсата на компетентност обуславя недопустимост на разглеждането на жалбата по същество и налага прекратяването на образуваното въз основа на нея съдебно производство - така, както е сторила предходната съдебна инстанция, излагайки обаче различни по съществото си съображения, като се е произнесла по принципната допустимост на жалбата, ако същата беше отправена до съда.

Тъй като крайните изводи на двете инстанции съвпадат, макар и по различни мотиви, определението следва да бъде потвърдено.

Предвид разпоредбата на чл. 42, ал. 3 НПК,  формулираното в жалбата искане делото да се изпрати на компетентния да се произнесе по съществото му орган, а именно Окръжна прокуратура – Пловдив, се явява основателно поради което следва да се уважи. В тази връзка жалбата на Т.Г. против постановление на Районна прокуратура – Пловдив от 02.08.2019 г. за прекратяване на наказателно производство следва да се изпрати на Районна прокуратура – Пловдив, която е единствено компетентна да осъществи процедурата по администрирането ѝ и изпращането ѝ на Окръжна прокуратура – Пловдив.

По изложените съображения, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Определение № 1719 от 01.11.2019 г., постановено по ЧНД № 5971/2019 г., XXII  н.с.  по описа на РС – Пловдив.

 

ИЗПРАЩА делото на Районна прокуратура - Пловдив за администриране на жалбата на Т.Г. против постановление на Районна прокуратура – Пловдив от 02.08.2019 г. за прекратяване на наказателно производство  до Окръжна прокуратура – Пловдив съобразно мотивната част на настоящото определение.

Определението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: 

 

                                                        ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                             2.