Решение по дело №1702/2017 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 2227
Дата: 20 декември 2017 г. (в сила от 7 януари 2020 г.)
Съдия: Веселин Валентинов Енчев
Дело: 20177040701702
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 29 юни 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е 

 

2227/20.12.2017 година, гр.Бургас

 

            Административен съд – Бургас, в съдебно заседание на пети декември две хиляди и седемнадесета година, в състав:

Съдия: Веселин Енчев

 

при секретар Г.С. и

прокурор А.Ч.,

разгледа адм.д. № 1702/2017 година.

 

Производството е по реда на чл.203 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл.1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ).

Образувано е по искова молба на Д.Г.Д. ***, против ОД – Бургас на МВР за присъждане на обезщетение за причинени имуществени вреди в размер на 300 лева, представляващи заплатено адвокатско възнаграждение, в резултат на отменено като незаконосъобразно, с влязло в сила решение, наказателно постановление № 15-0769-002007 от 24.08.2015 година на началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОД – Бургас на МВР.

Ищецът, редовно уведомен, чрез процесуалния си представител, поддържа исковата молба. Твърди, че е заплатил претендираната сума за процесуално представителство пред съда по повод обжалване на издаденото наказателно постановление. Иска присъждане на сумата от 300 лева, ведно с мораторна лихва в размер на 33 лева от момента на влизане в сила на съдебния акт до завеждане на исковата молба, както и законната лихва от предявяване на исковата молба до окончателното изплащане на претендираното обезщетение, както и направените по делото разноски.

Ответникът по иска – ОД - Бургас на МВР, редовно уведомен, чрез процесуалния си представител, оспорва претенцията на ищеца. Счита същата за неоснователна и недоказана.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас дава заключение за неоснователност на иска.

Административен съд – Бургас, като взе предвид доводите на страните, събраните по делото доказателства и съобрази закона, намира за установено следното:

Искът е подаден от надлежна страна срещу пасивно легитимиран ответник  по смисъла на  чл.205 от АПК, поради което е процесуално допустим.

Разгледан по същество е основателен.

От представените по делото доказателства се установява, че с наказателно постановление № 15-0769-002007 от 24.08.2015 година на началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОД МВР – Бургас на ищеца е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 лева за нарушение на чл.25, ал.2 от ЗДвП.

Наказателното постановление е обжалвано от Д.Д. ***, за което е образувано административно наказателно дело № 3997 по описа на съда за 2015 година. С решение № 219 от 19.02.2016 година (лист 2а), съдът е  отменил наказателното постановление. Това решение на районния съд е обжалвано пред Административен съд – Бургас, който с решение № 1027 от 27.05.2016 година по а.х.д. № 572/2016 година е оставил в сила решението на първоинстанционния съд. Решението на Административен съд – Бургас е окончателно.

В процеса пред Районен съд – Бургас настоящият ищец е имал процесуално качество на жалбоподател и сам посочва, че не е извършил разноски за адвокат. Такива е извършил в производството пред Административен съд – Бургас, което е било образувано по касационна жалба на ОД МВР – Бургас, и в което е бил ответник. За адвокатска защита в това съдебно производство е заплатил адвокатски хонорар в размер на 300 лева, видно от представения договор за правна защита и съдействие от 05.05.2016 година (лист 4, стр.2).

При така установените факти съдът прави следните правни изводи:

Предявеният иск е с правно основание чл.1, ал.1 от ЗОДОВ. Според цитираната разпоредба държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност.

Основателността на иск с правно основание чл.1, ал.1 от ЗОДОВ предполага установяване кумулативното наличие на следните предпоставки: 1) незаконосъобразен административен акт, действие или бездействие на административен орган; 2) вреда от този административен акт, действие или бездействие и 3) причинна връзка между тях. При недоказване наличието на която и да е от посочените предпоставки, обезщетение не се присъжда.

Съгласно чл.4 от ЗОДОВ дължимото обезщетение е за всички имуществени и неимуществени вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането. В тежест на ищеца е да установи наличието на кумулативно изискуемите предпоставки за ангажиране отговорността на държавата на основание чл.1, ал.1 от ЗОДОВ. При липса на който и да е от елементите на посочения фактически състав не може да се реализира отговорността на държавата по този ред.

По делото е доказана първата предпоставка за реализиране на отговорността. С решение № 219 от 19.02.2016 година по н.а.х.д. № 3997/2015 година (лист 2а) на Районен съд – Бургас е отменено наказателно постановление № 15-0769-002007 от 24.08.2015 година на началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОД – Бургас на МВР. Това решение на районния съд е оставено в сила с решение № 1027 от 27.05.2016 година по а.х.д. № 572/2016 година на Административен съд – Бургас. Съдът намира, че отмененото наказателно постановление представлява незаконосъобразен акт по смисъла на чл.203, ал.1 от АПК и чл.1, ал.1 от ЗОДОВ и вредите причинени от него могат да се компенсират по реда на чл.1 от ЗОДОВ.

От незаконосъобразния акт – отмененото наказателно постановление, ищецът е претърпял вреди, изразяващи се в направени разноски за адвокатско възнаграждение в касационното производство по обжалването му. Следователно е налице и втората предпоставка за реализиране отговорността на държавата по чл.1, ал.1 от ЗОДОВ.

Налично е и третото условие – причинна връзка между издаденото наказателно постановление, отменено като незаконосъобразно и заплатеното във връзка с неговото обжалване адвокатско възнаграждение. Възнаграждението за адвокатската защита е нормален и присъщ разход за обезпечаване на евентуален успешен изход от спора.

Изложеното мотивира съдът да приеме, че са установени и доказани предпоставките за реализиране на отговорността на държавата по чл.1, ал.1 от ЗОДОВ, поради което исковата претенция е основателна и доказана и следва да бъде уважена като ответникът бъде осъден да заплати на ищеца обезщетение за имуществени вреди в размер на 300 лева, представляващи направени разноски за адвокатско възнаграждение за защита в касационното производство по обжалване на наказателно постановление № 15-0769-002007 от 24.08.2015 година на началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОД – Бургас на МВР, ведно с мораторна лихва в размер на 33 лева от момента на влизане в сила на съдебния акт до завеждане на исковата молба, както и законната лихва от предявяване на исковата молба до окончателното изплащане на претендираното обезщетение.

Процесуалният представител на ищеца е направил своевременно искане за присъждане на разноски по настоящото дело. С оглед изхода от спора, ответникът следва да заплати на ищеца разноски в общ размер на 310 (триста и десет) лева, представляващи 10 лева платена държавна такса (лист 8) и 300 лева адвокатско възнаграждение (лист 25).

По изложените съображения, съдът

 

Р Е Ш И

 

ОСЪЖДА ОД – Бургас на МВР да заплати на Д.Г.Д. *** сумата от 300 (триста) лева  обезщетение за причинени имуществени вреди, мораторна лихва в размер на 33 (тридесет и три) лева от 27.05.2016 година до завеждане на исковата молба, както и законната лихва от предявяване на исковата молба до окончателното изплащане на присъденото обезщетение.

 

ОСЪЖДА ОД – Бургас на МВР да заплати на Д.Г.Д. *** сумата от 310 (триста и десет) лева – разноски по делото.

 

Решението може да се обжалва или протестира пред Върховен административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му.

                                                          

 

                                                             СЪДИЯ: