Решение по дело №171/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 438
Дата: 10 април 2018 г. (в сила от 2 юли 2018 г.)
Съдия: Доротея Иванова Мишкова-Кехайова
Дело: 20181100600171
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 12 януари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. София, ……..2018 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, НО, ХVІ-ти въззивен състав на четиринадесети март две хиляди и осемнадесета година в открито съдебно заседание в следния състав:

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДЕСИСЛАВ ЛЮБОМИРОВ

  ЧЛЕНОВЕ: ХРИСТИНКА КОЛЕВА

                                                                                            ДОРОТЕЯ КЕХАЙОВА

                                                                                    

при участието на секретаря Нели Драндарова и в присъствието на прокурора Ахмед Кокоев, като разгледа докладваното от съдия Кехайова ВНОХД 171 по описа за 2018 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава ХХІ от НПК.

С присъда от 24.06.2016г., постановена по НОХД № 14551/2012 г., СРС, НО, 122 състав е признал подсъдимия М.А. Ш.за невиновен в това, че на 13.06.2009г. в КК  „Слънчев бряг“, в лоби бара на хотелски комплекс „В. Р“ в съучастие с Д.И.Я. с ЕГН **********,***, в качеството му на съизвършител, по хулигански подбуди, чрез удари с ръце и крака, причинил лека телесна повреда на М.В.Д. ***, изразяваща се в отоци и кръвонасядания по челото в дясно, кръвонасядане и оток на двете очи, субконюктивален кръвоизлив на ляво око, оток на лява лицева половина, охлузване по вътрешната лигавица на долна устна в ляво, охлузване на ляв лакът, кръвонасядане на ляво бедро, довели до временно разстройство на здравето, неопасно за живота, поради което и на осн. чл.304 НПК го оправдал по повдигнатото му обвинение за престъпление по чл. 131, ал. 1 ,т. 12, във вр. с чл. 130, ал. 1, във вр. с чл. 20, ал. 2 от НК.

С така постановената присъда първоинстанционният съд е признал подсъдимия Д.И.Я. за виновен в това, че на 13.06.2009г. в КК „Слънчев бряг“, в лоби бара на хотелски комплекс „В. Р“, като непълнолетен, но разбиращ свойството и значението на извършеното и можещ да ръководи постъпките си, чрез скачане върху десен крак, причинил средна телесна повреда на М.В.Д., изразяваща се в счупване на външен малелол на дясна подбедрица, довело да трайно затруднение движението на съответния крайник, за срок от около 45-60 дни при обичайно протичане на оздравителния процес, поради което и на основание чл. 129, ал. 2 вр. ал.1 вр. с чл.63, ал. 1 ,т. 3 вр. с чл.55, ал.1,т.2, б. „б” от НК му било наложено на наказание „пробация” със следните пробационни мерки:

1.„Задължителна регистрация по настоящ адрес”***, която на основание чл. 42а, ал. 2, т. 1 от НК бъде с продължителност шест месеца, като подсъдимият следва да се явява и подписва пред пробационен служител или упълномощено от него длъжностно лице два пъти седмично;

2.„Задължителни периодични срещи с пробационен служител”, която на основание чл. 42а, ал. 2, т. 2 от НК да бъде е продължителност шест месеца.

С присъдата на осн. чл.304 НПК подсъдимият Я. бил оправдан по обвинението за престъпление по чл.131,ал.1, т.12 от НК – деянието да е извършил по хулигански подбуди.

С така атакуваната присъда подсъдимият Д.И.Я. е признат за невиновен в това, че на 13.06.2009г. в КК „Слънчев бряг“, в лоби бара на хотелски комплекс „В.Р“, като непълнолетен, но разбиращ свойството и значението на извършеното и можещ да ръководи постъпките си в съучастие е М.А.Ш. е ЕГН **********,*** качеството му на съизвършител, по хулигански подбуди, чрез удари е ръце и крака, причинил лека телесна повреда на М.В.Д. ***, изразяваща се в отоци и кръвонасядания по челото в дясно, кръвонасядане и оток на двете очи, субконюктивален кръвоизлив на ляво око, оток на лява лицева половина, охлузване по вътрешната лигавица на долна устна в ляво, охлузване на ляв лакът, кръвонасядане на ляво бедро, довели до временно разстройство на здравето, неопасно за живота, поради което и на осн. чл.304 НПК е оправдан по повдигнатото му с обвинителния акт обвинение за престъпление по чл. 131, ал. 1 ,т. 12, във вр. е чл. 130, ал. 1, във вр. е чл. 63, ал. 1 ,т. 4, във вр. е чл. 20, ал. 2 от НК.

Съдът на основание чл. 189, ал. 3 НПК е осъдил подсъдимия Д.И.Я. да заплати в полза на държавата и по сметката на ВСС, направените по делото разноски в размер на 370.99 лева за възнаграждения на вещи лица, както и пет лева за служебно издаване на изпълнителен лист.

Против постановената присъда е подадена жалба от защитника на подс. Я. – адв. И.В.. В жалбата се излагат аргументи за неправилност, незаконосъобразност и необоснованост на постановения съдебен акт в неговата осъдителна част. Предлага се въззивната инстанция да отмени обжалваната присъда и на основание чл. 336, ал. 1, т. 3 НПК да постанови нова, с която подс. Д. И.Я. да бъде признат за невиновен и да бъде оправдан в извършването на престъплението, за което е осъден.

В разпоредително заседание на 15.01.2018 г. въззивният съд по реда на чл. 327 и следващите от НПК е преценил, че протестираната присъда е от категорията актове, подлежащи на въззивен контрол по съответния ред, поради което подлежи на разглеждане в открито съдебно заседание. Приел е, че за изясняване на обстоятелствата от предмета на доказване по делото не се налага разпит на подсъдимия, събирането на нови гласни и писмени доказателства, както и изслушването на допълнителни експертизи и в този смисъл е прел, че не се налага провеждане на въззивно съдебно следствие.

В съдебно заседание пред въззивната инстанция защитникът на подс. Я. в лицето на адв. Й.прави искане за прилагане на закона за давността, отмяна на първоинстанционната присъда и прекратяване на наказателното производство по делото, доколкото абсолютната погасителна давност за наказателно преследване на престъплението, за което подсъдимият е бил признат за виновен от първоинстанционния съд е изтекла на 13.12.2016г.

Защитникът на подс. Ш.– адв. В., моли производството спрямо подзащитния ѝ да бъде прекратено, доколкото при липса на протест от страна на СРП и на жалба от частния обвинител и с оглед разпоредбата на чл. 336, ал.2 от НПК и чл. 337, ал. 2 от НПК следва да се приеме, че първоинстанционният съдебен акт, произнесен на 24.06.2016 г. по отношение на подс. Ш.е влязъл в сила на 09.07.2016г. Алтернативно се твърди, че от събраните по делото гласни и писмени доказателства не се доказва по безспорен и категоричен начин вмененото на подзащитния ѝ деяние от обективна страна.

Представителят на СГП счита, че са налице предпоставките за отмяна на присъдата в осъдителната ѝ част спрямо подс. Я., доколкото е изтекла давността за наказателно преследване на престъплението за причиняването на средна телесна повреда от непълнолетно лице. Изразява становище, че присъдата в останалата ѝ част, е влязла в законна сила. Твърди се, че в настоящият случай абсолютната давност по чл. 81, ал.3 от НК от седем години и шест месеца е изтекла на 13.01.2017 г., като предлага присъдата на СРС в осъдителната ѝ част да бъде отменена, а производството по делото да бъде прекратено.

В предоставената му последна дума подсъдимите Я. и Ш.молят да бъдат оневинени.

Софийски градски съд, след като обсъди доводите в жалбата‚ както и тези, изложени в съдебно заседание от страните‚ и след като в съответствие с чл. 314 от НПК провери изцяло правилността на атакуваната присъда в осъдителната ѝ част, тъй като с депозираната жалба се оспорва първоинстанционния съдебен акт единствено в частта, в която подсъдимият Д.И.Я. е признат за виновен в извършване на престъпление по чл. 129, ал. 2 вр. ал.1 вр. с чл.63, ал. 1, т. 3 от НК, констатира, че са налице основания за нейното отменяване в тази ѝ част, поради следните съображения:

Атакуваната присъда не е протестирана и не е обжалвана в частта, в която подсъдимите М.А. Ш.и Д.И.Я. са признати за невиновни и са оправдани по  повдигнатите обвинения, за престъпление чл. 131, ал. 1 ,т. 12, във вр. с чл. 130, ал. 1, във вр. с чл. 20, ал. 2 от НК (по отношение на подс. Я. във вр. е чл. 63, ал. 1, т. 4), както и в частта, с която подсъдимият е оправдан по първоначално повдигнатото му обвинението да е осъществил състава на чл. 129, ал. 2 пр.2, вр. ал. 1 от НК по хулигански подбуди, поради което не е в правомощията на въззивния съд да проверява присъдата в тази ѝ част.

При липсата на протест и жалби по посочените по-горе обвинения, делото е пренесено пред въззивния съд единствено по обвинението, по което подсъдимият  Д.И.Я. е признат за виновен, а именно в извършване на престъпление по чл. 129, ал. 2 вр. ал.1 вр. с чл. 63, ал. 1, т. 3 от НК, поради което за въззивния съд това е актуалното обвинение, по което дължи произнасяне.

Предвид горното основателно е твърдението на защитника на подсъдимия Я. и на представителя на СГП за наличието на предпоставки за погасяване на наказателната отговорност по отношение на подс. Я. поради изтекла давност. Деянието, за което подсъдимият е предаден на съд е извършено според прокуратурата и първоинстанционният съд на 13.06.2009 г. В разпоредбата на чл. 129, ал. 2 вр. ал.1 от НК, в редакцията ѝ действаща към този момент, се е предвиждала санкция „лишаване от свобода“ до пет години. Това е и приложимия в случая закон, съгласно принципа за приложение на по-благоприятния за дееца такъв, визиран в чл. 2, ал. 2 от НК. На следващо място от материалите по делото се установява по несъмнен и категоричен начин, че подсъдимият Я. към датите на извършване на инкриминираното деяние е бил непълнолетен.

С оглед гореизложеното предвидените давностни срокове по чл. 80 от НК относно непълнолетните, се определят съгласно ал. 2 на същия член, след като се съобрази заменяването на наказанията по чл. 63 от НК. При редукцията на размера на наказанието „Лишаване от свобода“, което е предвидено за престъплението по чл. 129, ал. 2 вр. ал.1 от НК, с оглед приложението и на чл. 2, ал. 2 от НК, се явява такова в размер до две години. Ето защо с оглед разпоредбата на чл. 80, ал. 2, вр. с ал. 1, т. 4 от НК давността или срокът, в който се изключва наказателно преследване е пет години. От друга страна, с разпоредбата на чл. 81, ал. 3 от НК законодателят е предвидил абсолютен срок, при изтичане на който независимо от спирането или прекъсването на давността се изключва наказателно преследване спрямо дееца, срещу който е насочено преследването, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в разпоредбата на чл. 80, ал. 1, т. 4 от НК. Този срок съгласно материално правната норма на чл. 81, ал. 3 вр. с чл. 80, ал. 2, вр. с ал. 1, т. 4 от НК е 7/седем/ години и 6 /шест/ месеца. За престъплението, за което е ангажирана наказателната отговорност на подсъдимия Я. чрез повдигнатото му обвинение, срокът за настъпване на абсолютната давност е започнал да тече от 13.06.2009 г., когато е извършено деянието, като е изтекъл на 13.01.2017 г., или преди образуване на наказателното производство пред въззивната съдебна инстанция – на 12.01.2018 г. Същото не може да се вмени във вина на първия съд, тъй като към момента на постановяване на присъдата му (24.06.2016г.) това обстоятелство не е било налице.

Поради изричното изявление на подсъдимия Я. пред въззивния съд, че желае производството по делото в частта, в която е ангажирана наказателната му отговорност за извършено от него престъпление по чл. 129, ал. 2 вр. ал.1 вр. с чл.63, ал. 1 ,т. 3 от НК, да бъде прекратено поради изтекла абсолютна давност, според императивната разпоредба на чл. 334, т. 4 от НПК, присъдата на първата инстанция в тази ѝ част, следва да бъде отменена и наказателното производство в тази част, следва да бъде прекратено. В този случай въззивната инстанция не разполага с възможност да обсъжда дали е налице съставомерно деяние, респ. дали е доказано извършването на същото от подсъдимия от обективна и субективна страна.

Поради прекратяване на производството по отношение на обвинението по чл. 129, ал. 2 вр. ал.1 вр. с чл. 63, ал. 1, т. 3 от НК, за което подсъдимият Я. единствено е бил признат за виновен от страна на първоинстанционния съд, доколкото съдът не разполага с възможност да се произнесе по вината на подсъдимия, то и направените по делото разноски следва да останат в полза на държавата, като присъдата следва да бъде отменена в частта, в която разноските са били възложени в тежест на подсъдимия.

Присъдата, в останалата ѝ част, доколкото не е налице протест от страна на СРП или жалба от страна на частния обвинител, следва да се приеме, че не е предмет на въззивното производство и не следва да бъде обсъждана и коментирана в тази й част по същество. От друга страна, въззивният съд не констатира допуснати от първостепенния съд съществени процесуални нарушения, които да дават основание за отмяна на присъдата в цялост и връщането на делото за ново разглеждане от друг състав на СРС и които нарушения да са засегнали присъдата и в неатакуваната ѝ част.

По изложените съображения и на основание чл. 334, т. 4, вр. с чл. 24, ал. 1, т. 3 от НПК във вр. с чл. 81, ал. 3, вр. с чл. 80, ал. 2, вр. с ал. 1, т. 4 от НК Софийски градски съд

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ присъда от 24.06.2016 г. по НОХД № 14551/2012 г. по описа на СРС, НО, 122 състав, в частта, с която подсъдимият Д.И.Я. е бил признат за виновен в извършване на престъпление по  чл. 129, ал. 2 вр. ал.1 вр. с чл.63, ал. 1, т. 3 от НК, като на основание чл. 129, ал. 2 вр. ал.1 вр. с чл.63, ал. 1 ,т. 3 вр. с чл.55, ал.1,т.2, б. „б” от НК му е било наложено на наказание „пробация” със следните пробационни мерки:

1.„Задължителна регистрация по настоящ адрес”***, която на основание чл. 42а, ал. 2, т. 1 от НК бъде с продължителност шест месеца, като подсъдимият следва да се явява и подписва пред пробационен служител или упълномощено от него длъжностно лице два пъти седмично;

2.„Задължителни периодични срещи с пробационен служител”, която на основание чл. 42а, ал. 2, т. 2 от НК да бъде е продължителност шест месеца. било наложено на наказание „пробация” със следните пробационни мерки:

ПРЕКРАТЯВА наказателното производство по обвинението за извършено на 13.06.2009 г. от подсъдимия Д.И.Я. престъпление по чл. 129, ал. 2 вр. ал.1 вр. с чл.63, ал. 1, т. 3 от НК, поради изтичане на абсолютната погасителна давност за наказателно преследване.

ОТМЕНЯ присъдата и в частта, с която на основание чл. 189, ал. 3 НПК подсъдимия Д.И.Я. е осъден да заплати в полза на държавата и по сметката на ВСС, направените по делото разноски в размер на 370.99 лева /триста и седемдесет лева и деветдесет и девет стотинки/ за възнаграждения на вещи лица, както и пет лева за служебно издаване на изпълнителен лист.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест пред ВКС на основание чл. 346, т. 4 НПК в 15-дневен срок от съобщението за изготвянето му.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.                                            2.