Решение по дело №21325/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260092
Дата: 11 януари 2021 г.
Съдия: Дафина Николаева Арабаджиева
Дело: 20195330121325
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 30 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  № 260092

 

гр. Пловдив, 11.01.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ХІХ-ти гр. състав, в публично съдебно заседание на  седемнадесети  декември две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: ДАФИНА АРАБАДЖИЕВА

 

при секретаря Петя Мутафчиева, като разгледа докладваното от съдията гр. д. №  21325 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Предявен е иск с  правна квалификация чл. 422 от ГПК, вр. чл. 535 от ТЗ.    

      Съдът е сезиран с искова молба от „АГРОГРИЙН ТРЕЙДИНГ“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в град София, 1504, Район „Оборище“, бул. „Янко Съкъзов“ № 86, ет.З, ап.8   против Н.Т.М., ЕГН **********, адрес ***,  с която е предявен установителен иск с правна квалификация по чл. 422, ал.1, вр. с чл. 415, ал.1 ГПК, вр. с чл. 535 ТЗ за признаване на установено в отношенията между страните, че ответникът дължи на ищеца сумата от 13956 лв. – главница, произтичаща от  запис на заповед, издаден на 01.06.2018 г. с падеж на плащане – 01.09.2018 г., за  която сума е издадена Заповед за изпълнение на парично задължение въз основа на документ  по чл. 417 ГПК и изпълнителен лист по ч.гр.д. № 12830/2019 г. по описа на ПРС. Претендират се и разноски в заповедното и настоящото исково производство.

          В исковата молба се твърди, че въз основа на така издадения в негова полза запис на заповед е депозирано заявление на издаване на заповед за изпълнение въз основа на документ по чл. 417 ГПК, което е уважено и са издадени заповед за незабавно изпълнение и изпълнителен лист. Против заповедта е постъпило от ответника възражение в срок, че не се дължи сумата, като това е обусловило и правния интерес от предявяване на иска, предмет на настоящото производство. Твърди се, че вземането произтича от запис на заповед, издаден на 01.06.2018г. в село …. от издателя  за сумата 13956 лв. с падеж 01.09.2018 г., като сумата е платима по банковата сметка на „Агрогрийн Трейдинг” ЕООД. Записът на заповед се сочи, че е попълнен и подписан от издателя. Посочва се, че вземането произтича от абстрактната сделка, като записът на заповед е редовен менителничен документ, който носи всички реквизити и отговаря на изискванията на чл. 535 ТЗ. Моли се искът да се уважи. Претендират се разноски.

В срок е постъпил отговор от ответника, който оспорва иска, като неоснователен. Твърди, че записът на заповед, на който се позовава ищецът е нищожен, тъй като съдържа 2 падежа-  в горния десен ъгъл е отразено, че записът на заповед е „платим на предявяване”, по надолу в текста е посочено, че издателят се задължава неотменимо и безусловно „срещу представянето на този Запис на заповед да заплати на .....”, а на финала преди подписа на издателя е посочено, че „сумата е платима на 01.09.2018 г. по банкова сметка, ***”. Твърди се, че записът на заповед с оглед изложеното няма валидно определен падеж и не е годно изпълнително основание. Цитира се съдебна практика. Освен това се сочи, че няма каузални правоотношения, които да са обезпечени с процесния запис на заповед.  Твърди, че не дължи сумата по записа на заповед, като сочи, че от текста на менителничния ефект, същият е следвало да има за издател юридическо лице. Моли искът да се отхвърли. Претендира разноски.

Съдът, въз основа на доказателствата и фактите, които се установяват с тях, намира следното от фактическа и правна страна:

                        От представените доказателства се установява, че на 01.08.2016 г. ответникът Н.М. е подписал документ наименован „Запис на заповед” за сумата от 13956 лв. В горния десен ъгъл е отразено „без протест и разноски, платим на предявяване”. В текста на записа  над полето, отразено, като такова пълното наименование на Бенефициента, съгласно регистрацията му, вписан по съответното фирмено дело е отразено името на ответник Н.Т.М.. Срещу „ЕИК по Булстат” се сочи ........., което след справка в Търговския регистър съдът установява, че се притежава от .................... с ...........Н.М., като същият е вписан в качеството на ...........на  „Н.Т.М.” и в записа на заповед. В записа на заповед никъде не е посочено името на юридическото лице, притежаващо отразеното ЕИК, като „бенефициент” е посочен Н.Т.М., представляван от себе си, като председател. Не става ясно кой е издателят на записа на заповед дали юридическото лице, притежаващо съответното ЕИК, представлявано от председателя Н.М. или самият Н.М., който обаче няма как да е и издател, като физическо лице и представляващ и управляващ себе си, като физическо лице.

            В записа на заповед е отразено, че издателят неотменимо и безусловно се задължава, без протест и разноски, без никакви възражения и без такси и удръжки от какъвто и да боло характер, „срещу представянето на този Запис на заповед” да заплати на ищеца сумата от 13 596 лв. След този текст преди подписа на соченият с имена издател, който се различава от отразеното, касаещо индивидуализиращи белези на юридическо лице, е отразено, че „сумата е платима на 01.09.2018 г. по банкова сметка, ***”. Не се оспорва, че записът на заповед е подписан от Н.М..

            Съгласно нормата на чл. 535 от ТЗ записът на заповед като ценна книга следва да бъде съставен в писмена форма и да съдържа изрично посочени реквизити: наименованието "запис на заповед", както в заглавието му, така и в самия му текст, безусловно обещание да се плати определена парична сума, падеж, името на лицето, на което следва да се плати, дата и място на издаване. Същият трябва да съдържа подпис, да няма добавки, поправки и зачертавания в съдържанието му.

Строго формалният режим за валидност на менителничния ефект, установен от закона, включително за определяне на падежа налага извода, че в записа на заповед падежът следва да бъде посочен ясно и по начин, който не буди съмнение и не дава основание за различно тълкуване. Съгласно чл.486 от ТЗ падежът на менителницата, респ. на записа на заповед по силата на препращащата разпоредба на чл.537 може да бъде определен на предявяване; на определен срок след предявяването; на определен срок след издаването и на определен ден. С ал.2 от цитирания текст законодателят е прогласил за нищожна менителница, която е издадена с падежи, определени по начин, различен от изчерпателно изброените, както и на такава с последователни падежи. (В този смисъл е и Определение № 782/ 09.11.2010 г. по ч.т.д. № 127/2009 г. по описа на ВКС.)

По този въпрос съдебната практика е в смисъл, че е нищожен запис на заповед, който съдържа падеж на определена дата, и в него е посочено и че е платим при предявяване, тъй като падежът следва да бъде посочен ясно и по начин, който не буди съмнение - в този смисъл Определение № 146/ 23.ІІІ.2009 г. по ч.т.д. № 125/ 2009 г. на ВКС, Опр.№ 749/ 23.ХІІ.2009 г. по т.д. №857/ 2009 г. на ВКС, Опр.№762/2.ХІ.2010 г. по ч.т.д.№ 712/ 2010 г., в които е прието, че е нищожен запис на заповед, в който падежът е определен едновременно по два от начините, посочени в чл. 486 ТЗ

В случая падежът в записа на заповед не е определен по предвидения в чл.486 от ТЗ начин. От една страна като дата на падеж е посочен денят 01.09.2018 г., а същевременно съдържа и текст, според който “срещу представяне (има се предвид предявяване) на този запис на заповед без разноски и протест” ще се заплати сумата 13956 лв. Освен това в горния десен ъгъл също се сочи, че записът на заповед е „на предявяване”. Следователно записът на заповед няма валидно определен падеж, съгласно чл. 486, ал. 1 ТЗ, същият е нищожен, съгласно чл. 486, ал. 2 ТЗ и не е годно изпълнително основание.

Доколкото съдът следи служебно за редовността на записа на заповед, то се установява от изложеното, че липсва ясно посочено място на плащане. В записа на заповед е отразено, че сумата е платима по банкова сметка, ***, но същата не е индивидуализирана със съответните данни, необходими за осъществяване на плащането, а именно: номер на банковата сметка или каквито и да е други данни за тази сметка, които да позволят на издателя да осъществи изпълнението на паричното задължение. При записи на заповед с определена дата на падеж (какъвто се твърди в исковата молба и в заявлението, че е и настоящият запис на заповед), които не следва да се предявяват за плащане, законовото изискване по чл.535 т.4 ТЗ за място на плащане е спазено, в случай, че в документа е отразено, че дължимата сума е платима по конкретизирана с необходимите данни банкова сметка. ***, поради и което съдът приема, че липсват два от задължителните реквизити на процесния документ, а именно: „падеж” и „място на плащане”, поради и което същият не представлява запис на заповед и не е годно изпълнително основание.

На основание гореизложените доводи и доколкото се установява, че абстрактната сделка, на която се позовава ищецът е нищожна, то искът за установяване дължимостта на сумата, отразена в нищожния запис на заповед, следва да се отхвърли. 

На основание чл. 78, ал. 3 ГПК в полза на ответника следва да се присъдят разноски  в размер на 1200 лв.- заплатено адвокатско възнаграждение.

Мотивиран от горното, съдът 

 

Р Е Ш И:

 

             ОТХВЪРЛЯ предявения от „АГРОГРИЙН ТРЕЙДИНГ“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в град София, 1504, Район „Оборище“, бул. „Янко Съкъзов“ № 86, ет.З, ап.8   против Н.Т.М., ЕГН **********, адрес *** иск за признаване на установено в отношенията между страните, че ответникът дължи на ищеца сумата от 13956 лв. – главница, произтичаща от  запис на заповед, издаден на 01.06.2018 г. с падеж на плащане – 01.09.2018 г., за  която сума е издадена Заповед за изпълнение на парично задължение въз основа на документ  по чл. 417 ГПК и изпълнителен лист по ч.гр.д. № 12830/2019 г. по описа на ПРС.

            ОСЪЖДА „АГРОГРИЙН ТРЕЙДИНГ“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в град София, 1504, Район „Оборище“, бул. „Янко Съкъзов“ № 86, ет.З, ап.8  да заплати на Н.Т.М., ЕГН **********, адрес *** сумата от 1200 лв.- заплатено адвокатско възнаграждение.

Решението подлежи на обжалване пред ОС Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.                      

 

                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п./ ДИМИТРИНА ТЕНЕВА

 

 

Вярно с оригинала!

ММ