Решение по дело №25/2021 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 260066
Дата: 5 март 2021 г. (в сила от 15 април 2021 г.)
Съдия: Диляна Николова Йорданова
Дело: 20212100900025
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 19 януари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И ***, 05.03.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

БУРГАСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, търговска колегия в закрито заседание, на  четвърти март, две хиляди и двадесет и първа година в състав:

 

СЪДИЯ: ДИЛЯНА ЙОРДАНОВА

 

като разгледа докладваното от съдията т. д. № 25 по описа за 2021 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

  Производството е по реда на чл. 25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

 Образувано е по жалба от Агропродукт Трейд ЕООД, ЕИК202109420, със седалище гр. Бургас, ул. Пробуда№ 79-81, чрез адв. Милен Козарев, съдебен адрес гр. Бургас, ул. Гладстон№1, вх.Б, ет.1, срещу отказ № 20210108143021-2/11.01.2021г., постановен от длъжностно лице при ТРРЮЛНЦ  при Агенцията по вписванията по повод заявление за вписване на обстоятелства относно вписване на увеличение на капитала на Агропродукт Трейд ЕООД чрез приемане на нов съдружник по заявление, вх.№20210108143021. С жалбата се моли постановеният по заявлението отказ да бъде отменен, като с решението си съдът укаже извършването на исканото вписване в цялост в частта относно увеличението на капитала и в частта относно обявяване на дружествения договор.

Бургаският окръжен съд, след като обсъди представените към жалбата писмени доказателства и се съобрази с разпоредбите на закона, намира за установено следното:

Жалбата изхожда от легитимирано лице, като е подадена в срок, поради което  е процесуално допустима. По същество съдът счете същата за неоснователна по следните съображения:

За да постанови атакувания отказ длъжностното лице по регистрация към АВ е приело, че вписването не може да бъде извършено, тъй като не се установява съответствието на заявеното за вписване обстоятелство със закона. Посочило е, че е вписан запор върху дружествения дял на едноличния собственик на капитала Николай Филипов в полза на КПКОНПИ, като е счело за съответно приложима разпоредбата на чл. 451, ал.1 от ГПК, според която от момента на налагане на запора длъжникът се лишава от правото да се разпорежда с вземането или вещта и не може под страх от наказателна отговорност да внася промени като изменя, поврежда или унищожава вещта. Позовало се е на разпоредбата на чл.125, ал.3 от ТЗ, предвиждаща имуществените последици от прекратяване на членството на съдружника да се уреждат въз основа на счетоводен баланс към края на месеца, през който е настъпило прекратяването, както и на чл. 517, ал.3 от ГПК, препращаща към реда на чл. 125, ал.3 от ТЗ относно определяне на стойността на припадащата се на съдружника-длъжник част от имуществото на дружеството. Аргументирало се е, че в случай, че се допусне увеличение на капитала на дружеството чрез записване на нови дялове, това би довело до намаляване на стойността на дружествения дял на длъжника и на размера на обезпеченото имущество. Изложени са и допълнителни съображения, изведени от специалната норма на чл.132, ал.2 от ЗПКОНПИ, според която заявления за промени в капитала на търговски дружества, по отношение на чиито дялове е наложена обезпечителна мярка по чл.132, ал.1 не се разглеждат до изтичане на срока по чл. 153.

Регистърното производство е охранително и изисква извършване на проверка за наличието на законовите предпоставки, като в случай, че длъжностното лице по регистрация констатира очевиден порок, следва да се постанови отказ. По подаденото заявление длъжностното лице по регистрация е длъжно да извърши проверка на обстоятелствата, предвидени в разпоредбата на чл. 21 от ЗТРРЮЛНЦ. Съгласно т. 4 и т. 5 от същата разпоредба, длъжностното лице по регистрация е задължено да провери дали към заявлението са приложени всички документи съгласно изискванията на закона и дали съществуването на заявеното за вписване обстоятелство и съответствието му със закона се установяват от представените документи.

Видно от извършената служебна справка в ТРРЮЛНЦ по партидата на Агропродукт Трейд ЕООД по искане  на прокурор от Специализирана прокуратура е допуснато обезпечение от Специализирания наказателен съд по НОХД№2582/2020г.  чрез налагане на запор върху дружествените дялове, притежавани от Николай Филипов Филипов в Агропродукт Трейд ЕООД и издадена обезпечителна заповед на 17.09.2020г.

По молба на Специализирана прокуратура чрез КПКОНПИ  и въз основа на издадената обезпечителна заповед е образувано изпълнително дело№20202120400647 по описа на СИС при РС-Бургас.

В съответствие с разпоредбата на чл. 517, ал. 1 ГПК залогът върху дружествените дялове на едноличен собственик на капитала Николай Филипов Филипов в Агропродукт Трейд ЕООД е наложен чрез изпращането на запорно съобщение до АВ от съдебния изпълнител и вписан на 30.09.2020г. по реда за вписването на залог върху дял от търговско дружество, като  има действие от вписването му.

На 08.01.2021г. е подадено заявление А4, вх.№20210108143021 от изрично упълномощен процесуален представител адв. М.К. за вписване на увеличаване на капитала по партидата на Агропродукт Трейд ЕООД чрез приемане на нов съдружник Афинанс ЕАД.

 

Към заявлението е приложен протокол от 05.01.2021 г., с който едноличният собственик на капитала Николай Филипов е взел решение по чл. 148, ал. 1, т. 3 от ТЗ за приемане на „Афинас“ ЕАД с ЕИК ********* като съдружник и за увеличаване на капитала от 1000 на 3000 лева, чрез записване на нови дялове, като новият съдружник придобива 20 дяла, всеки с номинална стойност 100 лева. В протокола е взето решение за изменения и допълнения в учредителния акт.

В регистърното производство е представен нов дружествен договор, съдържащ всички промени настъпили към 22.07.2019г., който е подписан от двамата съдружници, след внесените изменения с решенията на едноличния собственик на капитала, както и протокол от заседание на Съвета на директорите на Афинанс ЕАД, видно от който е взето решение това дружество да стане съдружник в Агропродукт Трейд ЕООД и придобие дялове на стойност 2000лв., представляващи 20 нови дяла от капитала в резултат от увеличението му до 3000лв. Заявителят е представил доказателства, че съдружникът, поел записаните нови 20 дружествени дяла е внесъл тяхната стойност в капитала на дружеството.

Съдът не споделя доводите на длъжностното лице по регистрация относно приложението на разпоредбата на чл.132, ал.2 от ЗПКОНПИ. Не се касае до налагане на обезпечителна мярка от КПКОНПИ по реда на чл.132, ал.1 от ЗПКОНПИ, а за наложено обезпечение от наказателния съд по висящо наказателно производство. Освен това личните неимуществени права на длъжника по запора, включващи  правото му на участие  в дейността на дружеството чрез приемане на решения по управлението на дружеството, не се ограничават от наложената обезпечителна мярка.

За да бъде извършено номинално увеличаване на капитала на дружеството обаче трябва да се приеме решение на общото събрание на съдружниците, тъй като във вътрешните отношения между съдружниците промяната в персоналния състав на дружеството е породила незабавно действие, като конститувният ефект на вписването има действие единствено спрямо третите лица. В случая не е проведено общо събрание с участието на новия съдружник, което да приеме решение по чл. 137, ал. 1, т. 1 от ТЗ относно сключването на нов дружествен договор.

Предвид липсата на решение на общото събрание по чл. 137, ал. 1, т. 1 от ТЗ представеният дружествен договор не може да бъде зачетен. Освен това той е със сгрешена дата – 22.07.2019 г., при възможна най-ранна – 05.01.2021 г. Отделен е въпросът, че не е подадено самостоятелно заявление по чл. 61 от цитираната по-горе Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за обявяването на договора в търговския регистър.

По изложените съображения обжалваният отказ следва да бъде потвърден.

Разноски в полза на Агенцията по вписванията не се дължат. Съгласно нормата на чл. 25, ал. 6 от ЗТРРЮЛНЦ (нова - ДВ, бр. 105 от 2020 г.) съдът присъжда разноски на страните по реда на Гражданския процесуален кодекс. С това законодателно разрешение  не е внесена промяна в охранителния характер на настоящото производство, поради което не може да се приеме, че Агенцията по вписванията е страна по него.

Според чл. 541 от ГПК разноските по охранителните производства винаги са за сметка на молителя.

Мотивиран от горното, Бургаският окръжен съд

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА отказ № 20210108143021-2 от 11.01.2021г., постановен от длъжностно лице при ТРРЮЛНЦ при АВ по повод заявление за вписване на обстоятелства относно вписване на увеличение на капитала на Агропродукт Трейд ЕООД чрез приемане на нов съдружник по заявление, вх.№20210108143021. Решението може да се обжалва от търговеца пред БАС в 7-дневен срок от съобщението.

Препис от решението да се изпрати на АВ след влизането му в сила.

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: