Решение по дело №4262/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 119
Дата: 9 януари 2020 г. (в сила от 12 февруари 2020 г.)
Съдия: Виолета Тодорова Кожухарова
Дело: 20193110104262
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№119/9.1.2020г.

гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, тридесет и пети състав, в открито съдебно заседание, проведено на десети декември, две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВИОЛЕТА КОЖУХАРОВА

 

         при участието на секретаря Олга Желязкова, като разгледа докладваното от съдията гр. дело 4262 по описа на Варненски районен съд за 2019 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано, въз основа на искова молба с вх. № 20346 от 19.03.2019 г. от ЗАД „Б. В. и. г.”, ЕИК *, със седалище и адрес на управление: *, чрез процесуален представител срещу Л.В. Д., ЕГН: **********, с адрес ***, с искане до съда да постанови решение, с което да приеме за установено в отношенията между страните, че ответникът дължи на ищеца сума в размер от 635.52 лева, представляваща стойността на изплатено застрахователно обезщетение по щета № * за нанесени имуществени вреди на МПС - *, марка „*“,с рег.*, ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на депозиране на заявлението в съда - 12.12.2018 г. до окончателното изплащане на задължението, за което вземане по ч. гр. д. № 18779 по описа на Варненски районен съд за 2018 год. е издадена Заповед № 9368/ 14.12.2018 год. за изпълнение на парично задължение. Претендират се и направените съдебно – деловодни разноски.

         В исковата молбата се излага, че между ищеца и „И.“ ЕАД е сключен договор за застраховка „*“, обективиран в застрахователна полица № *, по отношение на * „*“ с рег. № *, валидна в периода 01.02.2018 год. – 01.02.2019 год., за нанесени щети на * „*“ с рег. № *. Твърди се още, че на * год., около * часа, в гр. Варна, по бул. „*, до входа на *, е реализирано ПТП, причинено от Л.В. Д. – водач на МПС „*“, рег. № *. Произшествието е причинено от ответника при предприемане на маневра „обратен завой“ от спирка „*“, при включване в движението, в нарушение на ЗДвП, като се блъска в движещия се в права посока * „*“, с рег. № *. Към момента на произшествието причинителят на вредата е без сключена застраховка „Г. о.“. Въз основа на искане на собственика на увреденото МПС, при ищеца – застраховател е заведена преписка по щета, извършени са оглед, опис и оценка на щетите. Определено е обезщетение в размер на 635.52 лева, изплатено на застрахованото лице на 01.03.2018 г.

         Ответникът – Л.В. Д., чрез особен представител, депозира писмен отговор, в срока по чл. 131 ГПК, в който релевира съображения за неоснователност на предявения иск. Възразява относно влизането в сила на застрахователния договор, поради неизвършване на оглед и заснемане на застрахованото МПС. Оспорва авторството на произшествието, механизма на настъпване на ПТП, както и описаните от застрахователя щети. Оспорва техническата изправност на застрахованото ППС, както и стойността на вредите Отправя искане за отхвърляне на предявения иск.

 

         Съдът, след като взе предвид представените по делото доказателства – по отделно и в тяхната съвкупност, съобрази становищата на страните и нормативните актове, регламентиращи процесните отношения, намира за установено следното от фактическа страна:

         Видно от полица № * (л. 7), в периода 01.02.2018 год. – 01.02.2009 год. между ЗАДБ. В. и. г.” и „И.“ ЕАД са съществували облигационни отношения по договор за застраховка Каско на МПС, по отношение на МПС – *, марка „*”, модел „*”, рег. № *.

Съгласно приобщения на л. 6 двустранен протокол за ПТП № */ * год., на * год. в * ч., е настъпило ПТП, с участници Л. Д. – водач на л. а. с рег. № * превозно средство 1) и О.Г.Д. – водач на *, с рег. № * (превозно средство 2). Протоколът е съставен от участниците в произшествието. Видно от посочените обстоятелства и изготвената скица, ПТП е настъпило след предприета маневра „обратен завой“ от участник 1, като по този начин навлиза в лентата на насрещно движение и удря движещия се в същата *. При съставяне на ПТП, от страните са констатирани увреждания по *а на предна броня, маска, калник, багажник. Протоколът съдържа изявление на Д. „виновна съм, претенции нямам, като същия е подписан от двамата участници.

         Видно от настъпилото заявление (л. 16), на 16.02.2018 год., при застрахователя, от собственика на увреденото МПС, е заведена щета. При ищеца е образувана преписка по щета № *, по която е изготвен е опис на претенцията (л. 18) и оценка на щетите (л. 19).

         Съгласно същите, а така и от приобщения на л. 21 доклад по щета, определено е застрахователно обезщетение в размер на 635.52 лв., което е изплатено на застрахованото лице на 01.03.2018 г., видно от представеното на л. 22 платежно нареждане.

         Приобщена на л. 23 от делото е справка от електронната система на Г. ф., видно от която, към момента на настъпване на застрахователното събитие по отношение на МПС рег. № * не е налице сключена застраховка „Г. о.“.

         От страна на застрахователя е отправена покана до Л. Д. за плащане на платеното застрахователно обезщетение, в 10- дневен срок от получаване на поканата.

 

         От заключението на вещото лице по изготвената в хода на процеса съдебно – автотехническа екпертиза, се установява следното: произшествието е настъпило след сблъсък с движещ се в права посока *, настъпил след предприемане на маневра „обратен завой“ от водача на л. а. рег. № *, при включване в движението от *на спирка; налице причинно – следствена връзка между процесното ПТП и причинените по МПС рег. № В * щети; увредени са челен панел (маска), лява гривна на фар, предна решетка, преден ляв тас, преден ляв калник, преден ляв фар за мъгла, рамо на предна лява чистачка; стойността на разходите, необходими за възстановяване на вредите е 1675.00 лева.

 

За изясняване на спора от фактическа страна, в хода на процеса са ангажирани гласни доказателства, посредством разпита на свидетеля О.Г.Д..

В показанията си свидетеля излага, че е бил участник в процесното произшествие, в протокола за ПТП данните за участник 2 са попълнени от него, подписът също е негов. По време на произшествието е управлявал увредения автомобил, по графици. Инцидентът е настъпил на кръстовището на * (*). Автомобилът на ответницата е бил на спирката, потегляйки, е предприела маневра „обратен завой“, без да е позволено на конкретното място. Излага, че се е опитал да избегне удара, като е минал в средата на платното, почти в лентата за насрещно движение. Водачът на *а е признал вината си. В резултат на удара, по *а са причинени увреждания, от лявата страна – предна броня, маска, калник, тас. След инцидента позвънили на тел. 112, съставили двустранен протокол. Свидетелят споделя впечатленията си, че към момента на инцидента, *а е бил технически изправен.

 

         Гореизложената фактическа обстановка налага следните правни изводи:

 

         Предявен е иск, с правно основание чл. 415, ал. 1 ГПК, вр. с чл. 410, ал. 1, т. 1 КЗ.

         Разпоредбата на чл. 410, ал. 1, т. 1 КЗ регламентира правото на застрахователя с плащането на застрахователното обезщетение застрахователят встъпва в правата на застрахования срещу причинителя на вредата - до размера на платеното обезщетение и обичайните разноски, направени за неговото определяне. В случаите, когато причинителят на вредата има сключена застраховка "Г. о.", застрахователят по имуществената застраховка встъпва в правата на застрахования срещу причинителя на вредата или неговия застраховател по застраховка "Г. о." - до размера на платеното обезщетение и обичайните разноски, направени за неговото определяне. Застрахователят встъпва в тези права, които обезщетения от него пострадал има срещу делинквента.

         Съобразно правилата на чл. 154, ал. 1 ГПК, ищецът носи тежестта да установи, в условията на пълно и главно доказване, валидно застрахователно правоотношение между застрахователя и увреденото лице по договор за застраховка на ППС, на което в резултат на ПТП, настъпило в резултат на противоправното действие на ответника, е причинена вреда; изпълнение на задълженията си по договора за застраховка – плащане на обезщетение на застрахованото лице за вредите, причинени в резултат на деликта.

В тежест на ответника е да установи правоизключващите си възражения относно облигационната обвързаност между ищеца – застраховател и увреденото лице и изправността на ППС.

 

         На първо място, установява се от приобщената на л. 7 полица, че към момента на настъпване на процесното произшествие между ищцовото и собственика на увреденото МПС е съществувала облигационна връзка по договор за застраховка „Каско на МПС“.

         В конкретната хипотеза, ищецът твърди извършване на противоправни действия от страна на ответника, изразяващо се в неспазване на правилата на движение, по – конкретно – предприемане на маневра „обратен завой“. Съгласно чл. 25, ал. 1 ЗДвП водач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра, като например да заобиколи пътно превозно средство, да излезе от реда на паркираните превозни средства или да влезе между тях, да се отклони надясно или наляво по платното за движение, в частност за да премине в друга пътна лента, да завие надясно или наляво за навлизане по друг път или в крайпътен имот, преди да започне маневрата, трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение. Съгласно ал. 2 - при извършване на маневра, която е свързана с навлизане изцяло или частично в съседна пътна лента, водачът е длъжен да пропусне пътните превозни средства, които се движат по нея. Когато такава маневра трябва едновременно да извършат две пътни превозни средства от две съседни пътни ленти, с предимство е водачът на пътното превозно средство, което се намира в дясната пътна лента.

         Фактът на настъпване на ПТП, на посочените дата, място и час, се установява от представения по делото двустранен протокол за ПТП и ангажираните гласни доказателства. От същия се установява, че на посочените дата, място и час, след предприемане на маневра „обратен завой“, при включване в движението от *на спирка, ответницата - водач на л. а. рег. № * се блъска в движещ се в права посока *. Коментираният протокол (в частта относно данните за участник 1, схемата на ПТП и обстоятелствата, при които е настъпило) е съставен и подписан от ответницата). С подписа си, положен в протокола,  Д. е признала и потвърдила достоверността на описаните по горе факти и обстоятелства, които в случая са неизгодни за лицето. Още повече, че тези обстоятелства кореспондират напълно със заключението на вещото лице и с ангажираните по делото гласни доказателства.

         От експертното заключение, кредитирано от съда, като обективно всестранно и компетентно изготвено се установява причинно – следствената връзка между събитието и вредоносния резултат

         Ето защо, се налага извода, че ответникът не е изпълнил задълженията си по чл. 25, ал. 1 и 2ЗДв.П - за спазване на правилата на движение по пътищата при предприемане на маневра, като се съобразява и без да създава опасност за останалите участници в движението, в резултат на което на собственикът на МПС рег. № * са причинени вреди.

         Ето защо, следва да се приеме, че фактическият състав на деликта, предвиден в чл. 45, ал. 1 ЗЗД, е осъществен.

На следващо място - от заключението по САТЕ се установява, че стойността на ремонта репатриране вредите, е 1675.00 лева.

Същевременно, от данните по делото се установява изплащане на обезщетение на застрахованото лице от страна на ищеца – застраховател, а от справка от регистрите на „Г. ф.“ се установява, че към момента на настъпване на произшествието по отношение на управляваното от Д. МПС не е налице сключена застраховка „Г. о.“.

От друга страна, при неизпълнение на парично задължение, длъжникът дължи обезщетение за забава в размер на законната лихва от деня на забавата. В случая, до колкото не се касае за изпълнение на срочно задължение, на основание чл. 84, ал. 2 ЗЗД, за начален момент, считано от който длъжникът изпада в забава, следва да се приеме деня, следващ датата на получаване на поканата за изпълнение от кредитора. По делото, приложената към исковата молба, е поканата е отправена от застрахователя до ответника, като липсват данни същата да е достигнала до адресата, преди депозиране на заявлението по чл. 410 ГПК, респ. на исковата молба. Поканата е редовно връчена на длъжника, чрез особения му представител. След изпълнение на процедурата по чл. 47, ал. 1 – 5 ГПК, на основание чл. 47, ал. 6 ГПК, с оглед охраняване интересите на ответника, на последния е назначен особен представител. Връчването на всички книжа по делото на ответника е надлежно, ако е направено на особения представител, като от този момент се пораждат свързаните с факта на връчване правни последици (така и в Решение № 198/ 18.01.2019 год. по т. д. № 193/ 2018 год., ВКС, І т. о.). Във връзка с горното, следва да се приеме, че деликвента е надлежно поканен да възстанови причинените вреди с получаването на преписа от исковата молба с приложена към същата покана за доброволно изпълнение (л. 54), а именно - на 03.06.2019 год., което уведомяване по аргумент от чл. 235, ал. 3 ГПК, следва да бъде съобразено от съда. От този момент тече и предоставеният от кредитора десетдневен срок за доброволно изпълнение, в който в случая е до 13.06.2019 г., включително.

         Гореизложеното обуславя извода, че към твърдяната от ищеца дата – 23.11.2009 год., между ищеца и увреденото лице е съществувала валидна облигационна връзка по договор за застраховка на МПС, в изпълнение на който ЗАДВ. И. Г.” е заплатило застрахователно обезщетение за вреди, настъпили в следствие на ПТП, причинено от попадане в дупка, поради бездействие от страна на лицата, отговарящи за състоянието на пътната настилка. Ето защо, следва да се приеме, че ищеца е възникнало правото да иска престиране от страна на деликвента на изплатеното обезщетение, т. е. за сумата в размер на 635.52 лева, представляваща изплатено застрахователно обезщетение, за вреди, настъпили в резултат на процесното ПТП.

         По изложените съображения се налага извод, че предпоставките на чл. 410, ал. 1, т. 1 КЗ са изпълнени, поради което и предявеният иск досежно главницата се явява основателен и следва да бъде уважен.

         На основание чл. 86, ал. 1 ЗЗД, основателна е акцесорната претенция за заплащане на законна лихва, считано от датата на депозиране на заявлението в съда - 12.12.2018 г. до окончателното изплащане на задължението.

         С оглед изхода на спора и отравеното искане, ответникът да бъде осъден да заплати на ищеца сумите от 655.00 лева, представляваща извършени по делото разноски за водене на настоящото производство и 225.00 лева – разноски за заповедното производство, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК.

         Водим от горното съдът

 

Р Е Ш И:

 

         ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО в отношенията между страните, че Л.В. Д., ЕГН: **********, с адрес *** дължи на ЗАД „Б. В. и. г.”, ЕИК *, със седалище и адрес на управление: * сумата от 635.52 лв. (шестстотин тридесет и пет лева и петдесет и две стотинки), представляваща стойността на изплатено застрахователно обезщетение по щета № * за нанесени имуществени вреди на МПС - *, марка „*“,с рег.*, ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на депозиране на заявлението в съда - 12.12.2018 г. до окончателното изплащане на задължението, за което вземане по ч. гр. д. № 18779 по описа на Варненски районен съд за 2018 год. е издадена Заповед № 9368/ 14.12.2018 год. за изпълнение на парично задължение, на основание чл. 415, ал. 1 ГПК, вр. с чл. 410, ал. 1, т. 1 КЗ.

 

         ОСЪЖДА Л.В. Д., ЕГН: **********, с адрес *** да заплати на ЗАД „Б. В. и. г.”, ЕИК *, със седалище и адрес на управление: * сумата от 225.00 (двеста двадесет и пет) лева, представляваща извършени в заповедното производство разноски, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК.

 

         ОСЪЖДА Л.В. Д., ЕГН: **********, с адрес *** да заплати на ЗАД „Б. В. и. г.”, ЕИК *, със седалище и адрес на управление: * сумата от 655.00 (шестстотин петдесет и пет) лева, представляваща извършени в настоящото производство разноски, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК.

 

 

         Решението подлежи на обжалване пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: