Определение по дело №2016/2018 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 989
Дата: 20 август 2018 г. (в сила от 7 февруари 2019 г.)
Съдия: Блага Димитрова Бозова
Дело: 20185530202016
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юли 2018 г.

Съдържание на акта


 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ №

 

             20.08.2018 година      град Стара Загора

 

СТАРОЗАГОРСКИ РАЙОНЕН СЪД       ПЪРВИ НАКАЗАТЕЛЕН състав

На 20 август                    2018 година

В закрито заседание в следния състав:

 

                            Председател: БЛАГА БОЗОВА   

                                                 

Секретар: ПЛАМЕНА ЯНКОВА

Прокурор:          

като разгледа докладваното от съдия БОЗОВА

Ч.Н.д. № 2016 по описа за 2018 година, съобрази:

     Производството е по реда на чл.243 ал.4 и ал.5 от НПК.

Образувано е по жалба на Н.С.М. против постановление на Районна прокуратура Стара Загора от 29.06.2018 г., с което наказателното производство по досъдебно производство /ДП/ № 1228 зм 17/2018 г. по описа на ОД на МВР - Стара Загора е прекратено.

СЪДЪТ, като взе предвид изложените в жалбата доводи, мотивите на обжалваното постановление и съобрази доказателствата събрани по Досъдебното производство, констатира следното:

Съгласно чл.243 ал.3 от НПК право на обжалване на постановлението за прекратяване на наказателното производство от прокурора имат обвиняемият, пострадалият или неговите наследници, или ощетеното юридическо лице, което право може да бъде упражнено пред съответния първоинстанционен съд в 7-дневен срок от получаването на преписа от постановлението.

В разглеждания случай жалбата не е подадена от надлежна страна, поради което е недопустима.

Досъдебното производство е образувано при условията на чл.212 ал.2 от НПК, на 31.01.2018 г., с оглед на местопроизшествие, за това, че на 31.08.2018 г. в село Богомилово, община Стара Загора, при управление на моторно превозно средство е нарушил правилата за движение по пътищата , като с деянието по непредпазливост е причинил на Н.С.М. средна телесна повреда – престъпление по чл.343 ал.1 б.”б” вр. чл.342 ал.1 от НК.

      Разследването е приключено и материалите по досъдебното производство са изпратени в Районна прокуратура - гр. Стара Загора с мнение за прекратяване.

      В хода на разследването са събрани множество гласни и писмени доказателства и са изпълнени експертизи.

      Прокурорът, след като се е запознал с материалите по досъдебното производство, с атакуваното  постановление е сложил край на наказателното производство, приемайки, че няма основания за привличане на конкретно лице към наказателна отговорност.

      Въз основа на заключението на вещите лица от комплексната съдебно автотехническа експертиза, прокурорът е приел, че:

-       произшествието е настъпило вследствие виновното поведение на водачката Н.С.М., т.е. същата е получила при процесното ПТП средна телесна повреда от самоувреждане;

 

 

- не е налице извършено престъпление по чл.343 ал.1 б.”б” вр. чл.342 ал.1 от НК, както и такова по чл.343 ал.1 б.”а” от НК и наказателното производство следва да се прекрати, поради липса на престъпление от общ характер.

     Възприетите съображения в постановлението, според настоящия съдебен състав, реално се подкрепят от наличния доказателствен материал.

     Жалбоподателката е разпитана на досъдебното производство в качеството на свидетел.

Съдът не споделя становището на жалбоподателя, че правото на защита е нарушено, тъй като материалите по разследването не са били предявени преди прекратяване на наказателното производство.

Съгласно разпоредбата на чл.75 от НПК, пострадалият в досъдебното производство има право да бъде информиран за хода на наказателното производство, ако изрично поиска това /чл.75 ал.3 от НПК/.  

Видно от протокола за разпит на свидетелката М. /лист 34 от ДП/, последната не е поискала изрично да бъде информирана за хода на наказателното производство и да бъдат предявени материалите.

Непредявяването на материалите по разследването в случая не обуславя извод за допуснати съществени нарушения на процесуални правила, доколкото свидетелката не се явява пострадало лице по смисъла на НПК.

Доколкото на свидетелката М. не е повдигано обвинение по съответния ред, същата не е имала качеството и на обвиняем. Поради това правилно последната е разпитвана единствено в качеството на свидетел по делото, с което не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Съобразно чл.74, ал.1 от НПК пострадал е лицето, което е претърпяло имуществени или неимуществени вреди от престъплението. В правната доктрина и в съдебната практика е безспорно положението, че качество на пострадал от престъплението придобиват само и единствено лицата, претърпели преки и непосредствени вреди от деянието и съответно са легитимирани да бъдат конституирани като частни обвинители и/или граждански ищци в съдебното производство по него.

Жалбоподателят няма качеството на пострадал, поради това няма право на жалба против постановлението на Районна прокуратура за прекратяване на наказателното производство.

Жалбоподателят разполага с правната възможност да защити своите права по различен ред.

Производството по настоящото дело следва да се прекрати и жалбата да се върне. 

Водим от изложеното, съдът

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по ЧНД № 2016/2018 г. по описа на Старозагорски районен съд.

 ВРЪЩА жалбата на Н.С.М. против постановление на Районна прокуратура Стара Загора от 29.06.2018 г., с което се прекратява наказателното производство по досъдебно производство /ДП/ № 1228 зм 17/2018 г. по описа на ОД на МВР - Стара Загора, като недопустима.

     ОПРЕДЕЛЕНИЕТО  подлежи на обжалване и протест в 7-дневен срок от връчването му на  жалбоподателя и на Районна прокуратура - Стара Загора.

                                  СЪДИЯ: