Решение по дело №12514/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 262283
Дата: 7 юли 2022 г.
Съдия: Галя Йорданова Митова
Дело: 20201100512514
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 16 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р E Ш Е Н И Е

град София, 07.07.2022 г.

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД,

Гражданско отделение - брачни състави, II-ри въззивен брачен състав,

в открито съдебно заседание на седми април,

през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

                                                          

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ГАЛЯ МИТОВА

                                                                      ЧЛЕНОВЕ: ВАЛЕНТИНА АНГЕЛОВА

                                                                                 МИЛЕН ЕВТИМОВ

 

при секретаря Мариана Ружина, и с участието на прокурор Радослав Стоев от Софийска градска прокуратура, като разгледа докладваното от съдия ГАЛЯ МИТОВА въззивно гр. дело № 12514 по описа за 2020 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е въззивно – по реда на чл. 258 – 273 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК).

С Решение № 4080 от 23.10.2020 г., постановено по гр. дело № 4384 по описа за 2020 г., Софийският районен съд, III ГО, 89-ти състав, е оставил без уважение  молбата на К.К.С., ЕГН **********, с правна квалификация чл. 19, ал. 1 от Закона за гражданската регистрация (ЗГР) - за допускане на промяна на фамилното й име от “С.” на “К.”.

Молителката К.К.С. (въззивница в настоящото производство) е останала недоволна от така постановеното решение и го е обжалвала с въззивна жалба, вх. № 25164255 от 10.11.2020 г.  по описа на СРС.  В жалбата са наведени оплаквания за неправилност и незаконосъобразност на атакувания съдебен акт. Въззивницата се позовава на “важни“ обстоятелства“ за допускане на исканата промяна на фамилното й име от “С.“ на предбрачното й такова  - “К.“. В тази връзка се позовава на известност с фамилията “К.“ в България и във Великобритания, където в момента живеела, като и към настоящия момент винаги се представяла с това фамилно име и била известна и разпознаваема в обществото именно с него. Позовава се също така и на разпоредбата на чл. 53 СК, според която при развода съпругът има право да възстанови предбрачното си фамилно име, което в случая за въззивницата преди втория й брак е било “К.“. Предвид това, според въззивницата, не е налице противоречие с императивната разпоредба на чл. 14, ал. 1 ЗГР. Съобразно изложеното моли въззивния съд  да отмени обжалваното решение като вместо него постанови друго, с което да допусне исканата промяна на фамилно име на молителката от “С.“*** община не е взела становище по въззивната жалба.

Контролиращата страна Софийска градска прокуратура, чрез представителя й прокурор Стоев, изрази становище за уважаване на въззивната жалба и настоящият съд да отмени първоинстанционното решение..

Жалбата е допустима. Подадена е в законоустановения срок от молителката в първоинстанционното производство, имаща правен интерес от обжалването, и е срещу подлежащ на въззивно обжалване по силата на чл. 258 ГПК валиден и допустим съдебен акт.

Софийският градски съд, като прецени относимите доказателства и доводи, приема за установено следното:

Софийският районен съд е бил сезиран с молба на К.К.С., с правна квалификация чл. 19, ал. 1 ЗГР. В молбата се сочело, че при раждането й на *** г. молителката е записана с имената К.К. Р.. На 17.05.2009 г. е сключила граждански брак с К.Р.К., като е приела да носи неговото фамилно име “К.“. Този брак бил прекратен, като молителката запазила фамилно име “К.“. На 28.01.2017 г. молителката сключила нов граждански брак с Е.М.С., като приела за фамилно име това на новия й съпруг. С него заминали да живеят във Великобритания, където на 20.08.2019 г. се развели. Молителката сочи, че Британският съд не се е произнесъл по въпроса за промяна на фамилното име, поради което тя останала след развода с фамилно име “С.“. Допълнително сочи доводи за наличие на “важни обстоятелства“ за допускане промяна на фамилното й име на “К.“, с която фамилия била известна както в България, така и във Великобритания, където живеела в момента.

Представителят на Софийска районна прокуратура е изложил становище за неоснователност на молбата.

От релевантната доказателствената съвкупност в двете инстанции се установи следната фактическа обстановка:

Молителката е родена на *** *** от майка Р.Р.Р. и баща К.Н.Р.. При раждането е записана с фамилното име на своя баща – “Р.“. На 17.05.2009 г. е сключила граждански брак с К.Р.К., като е приела да носи неговото фамилно име - “К.“. На 20.01.2017 г. бракът е прекратен по взаимно съгласие (с Решение № 13411 от 20.01.2017 г. по гр. дело № 7885/2016 г. по описа на Софийски районен съд), като молителката е запазила след развода фамилно име “К.“. На 27.01.2017 г. молителката е сключила нов граждански брак с Е.М.С. (вписан с актов запис под № 0012 от 28.01.2017 г. в регистрите по гражданско състояние на Столична община, Район “Оборище“), като е приела за фамилно име това на новия й съпруг - “С.“. Този брак е прекратен с Решение по дело № BV18D06477 от 03.07.2019 г. на Семеен съд в Б.С.Е., Обединено кралство Великобритания (в сила от 20.08.2019 г.), признато на територията на Република България с Решение № РКС19-ГР94-2262/1/ от 07.11.2019 г. на Кмета на Столична община, Район “Красно село“. Видно от приетото по делото в първа инстанция чуждестранно решение за прекратяване на брака британският съд не се е произнесъл относно фамилното име на жената и след развода въззивницата - молител остава именно с това фамилно име “С.“.

По делото в двете инстанции не са установени данни за архивни или активни приложени принудителни административни  мерки по Глава VII, раздел I  и санкции по Глава VII, раздел II от Закона за българските лични документи; по отношение на К.С. в Централизираната информационна система на следствените служби няма данни за образувани и неприключени досъдебни и наказателни производства, а от свидетелства за съдимост на въззивницата – молител е видно, че тя не е осъждана.

В първата инстанция са ангажирани и гласни доказателства, като е бил разпитан свидетелят В.К.Б.. Тя е установила, че познавала молителката от 8 - 9 години, като винаги я познавала с името “К. К.“, и не знае друго нейно име. В момента молителката живеела в Лондон, където св. Б. я е посещавала и винаги получавала поканите от нея с името - “К.“. Въззивният съд не намира основание да дискредитира показанията на св. Б., като ги намира обективни.

При постановяване на обжалвания съдебен акт Софийският районен съд е приел, че изложените от молителката обстоятелства не били основание за промяна на фамилното й име по реда на чл. 19 ЗГР, доколкото не попадали в никоя от посочените в тази разпоредба хипотези. Не били установени и “важни обстоятелства“, които да налагат исканата промяна в името. Субективното желание на лицето не можело да се приеме за “важно обстоятелство“ по смисъла на закона, като фамилното име на лицата се определяло по силата на закона в зависимост от произхода. Първоинстанционният съд се е позовал на нормата на чл. 14, ал. 1 ЗГР. Обосновал е, че при прекратяване на брака молителката можела да промени фамилното й име, като приеме рожденото си фамилно име, но не и фамилията на съпруг от предходен брак.

Софийският градски съд, с оглед тази фактическа установеност, като съобрази предмета на въззивно обжалване и приложимия закон, достигна до следните правни изводи:

Съгласно чл. 19, ал. 1 от ЗГР промяната на собствено, бащино или фамилно име се допуска от съда въз основа на писмена молба на заинтересувания, когато то е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това. Т.е, при посочените определени предпоставки в чл. 19, ал. 1 ЗГР е отчетен и интересът на лицата да променят името си.

Наведените във въззивната жалба доводи за неправилност на обжалваното решение са основателни. Прекратяването на гражданския брак между въззивницата К.К.С. и Е.М.С. и непроизнасянето на съда във Великобритания относно фамилното име на жената след развода настоящият съд приема за “важни обстоятелства” по смисъла на чл. 19, ал. 1 ЗГР, налагащи оказването на търсеното съдебно съдействие на личното субективно право на фамилно име. Конкретният случай следва да се реши и съобразно нормата на чл. 53 СК, според която след развода съпругът може да възстанови фамилното си име преди този брак, а това фамилно име за въззивницата е “К.“, в какъвто смисъл е нейното искане за промяна на името. В случая, първоинстанционният съд неправилно се е позовал на чл. 14 ЗГР, за да откаже допускане на исканата промяна на фамилното име, като случаят не попада в тази хипотеза.

В допълнение, социално и морално неоправдано е въззивницата да носи фамилното име във връзка със сключения й брак с Е.М.С. след прекратяването на този брак. От постъпилите справки не се установи и наличие на евентуален користен мотив за исканата промяна. Въззивницата е с чисто съдебно минало, срещу нея не се водят наказателни производства и не са й налагани принудителни административни мерки и санкции по ЗБЛД. Отделно от това, и за пълнота следва да се отбележи, че съдебната практика приема  за “важни обстоятелства“ тези, които са лично и обществено значими – така напр. известността на лицето в обществото с име, с което се идентифицира, като въззивницата доказа известност в обществото именно с фамилно име “К.“, което желае да носи. Както е обосновано по - горе такава възможност е предвидена в чл. 53 СК, тъй като това е предбрачното й фамилно име, в какъвто смисъл е налична и съдебна практика.

При изложените аргументи и поради несъвпадане изводите на въззивния съд с тези на първоинстанционния съд, първоинстанционното Решение се явява неправилно и следва да бъде отменено, на основание чл. 271, ал. 1, изр. 1, предл. 2 ГПК. Въззивният съд допуска така поисканата промяна на фамилното име на въззивницата.

Така мотивиран, Софийският градски съд, на основание чл. 271, ал. 1, изр. 1, предл. 2 ГПК

РЕШИ:

ОТМЕНЯ Решение №  4080 от 23.10.2020 г., постановено по гр. дело № 4384 по описа за 2020 г. на Софийски районен съд, III Гражданско отделение, 89-ти състав, и вместо него ПОСТАНОВИ:

ДОПУСКА ПРОМЯНА НА ФАМИЛНОТО ИМЕ на К.К.С., ЕГН **********,***, на основание чл. 19, ал. 1 ЗГР, от “С.“ на “К.”.

СЪОБЩЕНИЯ за промяната да се изпратят на служба ГРАО – София и на бюрото за съдимост при Софийския районен съд.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            ЧЛЕНОВЕ: 1.                            2.