Решение по дело №2693/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260524
Дата: 11 декември 2020 г.
Съдия: Бранимир Веселинов Василев
Дело: 20205300502693
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 5 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

                                                Р Е Ш Е Н И Е № 260524

гр.Пловдив, 11.12.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

         

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, Х-ти състав, в публично заседание на трети декември две хиляди и двадесета година, в състав

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ЧАКАЛОВ

                                                             ЧЛЕНОВЕ: РУМЯНА АНДРЕЕВА

БРАНИМИР ВАСИЛЕВ                                                                                                                   

 

при секретаря Бояна Дамбулева, като разгледа докладваното от съдия Василев гр.дело № 2693/2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл.258-273 от ГПК.

          Образувано е по въззивна жалба на Д.Т.Д. срещу решение № 260298/09.09.2020г. по гр.д. № 5605/2020г. по описа на РС Пловдив, втори брачен състав, с което е изменен размера на издръжката, постановена с Решение      1384/26.10.2011г. по  въззивно гражданско дело № 2327/2011г., по описа на  Окръжен  съд – гр.  Пловдив,   която  Д.  Т.  Д., е осъден  да заплаща на детето си  Д.  Д.  Д. чрез неговата  майка и законен представител  Е.  Й.  М., като увеличава издръжката от 110,00 /сто и десет/ лева месечно на 250,00 /двеста и петдесет/ лева месечно, считано от  26.05.2020г. до навършване на пълнолетие на детето или до настъпване на друга установена в закона причина за изменение или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка просрочена  вноска от деня на падежа до окончателното изплащане.  

          Решението се обжалва частично за сумите, с които исковете са уважени над 152 лева месечно до уважения пълен размер от 250 лева по иска за издръжка. Сочи се, че решението е неправилно, тъй като размерът на издръжката е прекомерно завишен и не кореспондира с финансовата възможност на жалбоподателя и с нуждите на детето. Сочи се, че жалбоподателят получава минималната работна заплата от 610 лв. и е на изпитателен трудов договор от 6 месеца, като изплаща два кредита – единият в размер на 90 евро, а другият 30 лв. месечно. Твърди се, че не е доказано детето да има специфични нужди, различни от тези на децата на неговата възраст. Иска се намаляване на издръжката от присъдения размер от 250 лв. до 152 лв.

          Подаден е в срок отговор на въззивната жалба от Е.М., с който решението се намира за правилно и законосъобразно. Иска се неговото потвърждаване. Претендират се разноските за въззивното производство, определени по чл. 38 от ЗА.

Пловдивският окръжен съд, Х-ти граждански състав, след като прецени данните по делото въз основа на доводите на страните и при дължимата служебна проверка, намира следното: 

Въззивната жалба е допустима, като подадена в законния срок от легитимирани страни, внесена е дължимата държавна такса за въззивно обжалване и е изпълнена процедурата за отговор. Жалбата отговаря на изискванията на закона по форма, съдържание и приложения.

Обжалваното решение не е недопустимо или нищожно при постановяването му не е нарушена императивна материалноправна норма.

РС Пловдив е приел за установено следното. От удостоверение за раждане на детето Д.Д. от 12.12.2017г. е видно, че ответникът Д.Д. е негов баща. Видно от приложено влязло в сила решение     1384/26.10.2011г. по  въззивно гражданско дело № 2327/2011г., по описа на  Окръжен  съд – гр.  Пловдив, ответникът е осъден да плаща на детето  Д. 110,00 лева месечна издръжка. Оттогава са изминали  9  години.  Детето сега е на 13 години.  Приложено е разпореждане от 24.06.2019г. на ТП на НОИ – гр. Пловдив, според което  на ответника Д. е отпуснато парично обезщетение за безработица в размер на 17,96 лева дневно за период до 09.06.2020г. Приложени са 3 бр. договори за кредит, които са неотносими към правния спор, тъй като задължението за заплащане на издръжка на ненавършило пълнолетие дете е приоритетно пред всички останали задължения на ответника. Приложени са справки от ТД на НАП – гр. Пловдив от 20.07.2020г. за доходите на страните. Според справката бащата  работи в „***“ ООД – гр. Пловдив с основна месечна заплата от 610,00 лева. Има декларирани 4 бр. недвижими имоти – 2 бр. в сграда и 2 бр. – земя и сгради. Притежава и 1 бр. лек автомобил.  Майката  работи в „***“ ЕООД – гр. Пловдив с месечна основна заплата от 800,00  лева. Има декларирани 3 бр. недвижими имоти – 2 бр. сгради и 1 бр. земя и сграда.

РС Пловдив е отчел, че е налице е изменение на обстоятелствата по смисъла на чл. 150 от СК, тъй като с оглед изминалия   9  - годишен период от определяне на предишния размер на издръжката са нараснали нуждите на имащия право на издръжка. Първата инстанция приема, че за издръжката на детето са необходими и възможни средства в размер на общо 500,00 лева месечно. От тях бащата следва да заплаща 250,00 лева месечно, а останалите средства, заедно с ежедневните грижи по отглеждане и възпитание следва да се осигуряват от майката. Ето защо издръжката дължима от бащата е определена на 250 лв. месечно.

Неоснователно е възражението на жалбоподатела Д.Д., че  размерът на издръжката е прекомерно завишен и не кореспондира с финансовата възможност на жалбоподателя и с нуждите на детето и че не е доказано детето да има специфични нужди, различни от тези на децата на неговата възраст. За дете на 13 годишна възраст определената издръжка не е прекомерно завишена. Такова едно дете макар и с неспецифични нужди има повишена нужда от пари, за храна, дрехи, образование, спорт и други нужди, като например закупуване на технически средства за дистанционно обучение и т.н. Позоваването на жалбоподателя на неговите ниски трудови доходи не се приема от съда за основателно, тъй като същият има и други недвижими имоти извън жилището, в което живее в гр.Пловдив, с което имущество би могъл да заплаща издръжката на детето си, ако не се справя със заплатата си. Следва да се посочи, че издръжката на децата е с приоритет пред натрупването и съхраняването на недвижими имоти. Ето защо искането за намаляване на издръжкатадо минимума предвиден в закона е напълно неоснователно и несъответства на нуждата от издръжка съответно на възрастта на детето. Въззивната жалба е неоснователна, ето защо обжалваното решение следва да се потвърди изцяло .

На основание чл.78 ал.1 от ГПК във вр. с чл.38 ал.2 от Закона за адвокатурата, с оглед на оказаната безплатна правна помощ на пълномощника на въззиваемата Е.М., като законен представител на малолетното дето Д. - адвокат И.Х.К. следва да се присъдят за въззивната инстанция разноските за това производство в размер на минимума по чл.7 ал.1 т.6 от Наредбата за минималните адвокатски хонорари – 300 лева.

Мотивиран така съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

          ПОТВЪРЖДАВА решение № 260298/09.09.2020г. по гр.д. № 5605/2020г. по описа на РС Пловдив, втори брачен състав.

          ОСЪЖДА, Д.  Т.  Д., ЕГН  ********** ***   да заплати на  адвокат И.  Х.  К. от Адвокатска колегия – гр. Пловдив с адрес: гр. П., ул. ***сумата от 300 лева на основание чл. 38 от Закона за адвокатурата.

          Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                   ЧЛЕНОВЕ:     1.

 

                                                                                            2.