Решение по дело №2728/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 99
Дата: 15 януари 2020 г. (в сила от 7 февруари 2020 г.)
Съдия: Елена Тодорова Радева
Дело: 20191100902728
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 18 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р         Е        Ш        Е         Н        И         Е

Гр.София, … януари 2020 година

 

В        ИМЕТО       НА        НАРОДА

 

Софийски градски съд, ТО, 6-6 състав, в закрито заседание на петнадесети януари две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                                      СЪДИЯ: ЕЛЕНА РАДЕВА

след като изслуша докладваното от съдията Радева т.д.№2728 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

                   Производство по чл.25 ЗТРРЮЛНЦ.

                   Делото е образувано по жалба с вх.№20191213141547 на „Е.Д.Г.И.“ ООД, ЕИК ********, чрез адв. С.Т.Ж., срещу ОТКАЗ № 20191206105943 на АВ за вписване на промяна по партидата на дружеството, представляваща заличаване на Л.К.Т., като съдружник, поради едностранно прекратяване на членственото правоотношение на този съдружник с дружеството- жалбоподател. Излага се доводи, че с осъществяване на фактическия състав на нормата на чл.125, ал.2 ТЗ е налице прекратяване на членствената връзка, който факт не може да бъде поставен в зависимост от други факти. Поради валидното му настъпване прекратяването на правоотношението между съдружника и дружеството следва да бъде вписано. Моли жалбата да се уважи.

                   Съдът, преценявайки събраните по делото доказателства, поотделно и в съвкупността им, намери за установено следното:

                   Жалбата е подадена в срока по чл.25 ЗТРРЮЛНЦ, от надлежна страна, имаща интерес от обжалването. Ето защо се явява допустима.

                   По нейната основателност.

                   Относно фактите:

                   Подадено е заявление с вх.№ 20191206105943 от настоящия жалбоподател, обективиращо искане за вписване на заличаването на Л.К.Т. като съдружник в дружество „Е.Д.Г.И.“ ООД, ЕИК ********. Към заявлението страната е представила документ за платена държавна такса, пълномощно, декларация по чл.13, ал.4 ЗТРРЮЛНЦ; предизвестие по чл.125, ал.2 ТЗ, подадено от съдружника Л.К.Т., с което уведомява дружеството, че желае да прекрати участието си в него, получено от управителя на дружеството на 25.03.2019 година; протокол от ОСС от 15.11.2019 година, на което е взето решение за освобождаването на Т. като съдружник. Решенията на ОСС са с нотариална заверка на съдържание и подписи, извършена от нотариус Стилиян Тютюнджиев на 15.11.2019 година. Представен е и учредителен акт на  ЕООД-то.

                   Съобразно разпоредбата на чл.125, ал.2 ТЗ съдружникът може едностранно да прекрати участието си в дружеството след като отправи едностранно писмено предизвестие и след изтичане на предвидения в нормата 3-месечен срок се счита, че членственото правоотношение е прекратено. Идентична е и разпоредбата на дружествения договор – чл.21, ал.1.

                   След извършена служебна справка по партидата на дружеството, съдът констатира, че са вписани два запора върху дружествените дялове на този съдружник, както следва : запор №1, вписан под № 20150417150231 в полза на „М.И.“ ЕООД и запор №2, вписан под № 20170413125210, полза на Лесотехнически университет.

                   Към датата на подаване на заявлението предвиденият в закона и дружествения акт 3-месечен срок е изтекъл.

                   Вписването на запора има смисъл, за да се възпрепятства възможността длъжника да се разпореди с притежаваните от него дружествени дялове, след вписване на запора (решение № 835 от 28.12.2006 г. на ВКС по т. д. № 472/2006 г., I т. о.). Целта на тази забрана е да се предостави възможност на кредиторите на длъжника-съдружник да осъществят принудително изпълнение върху притежавания от длъжника дружествен дял, чрез провеждане на процедура по чл.517, ал.3 ГПК и при липса на изпълнение от страна на третото задължено лице (самото дружество) възможността кредиторът да предприеме действия по прекратяване на дейността на същото, за да се удовлетвори от ликвидационния дял на неизправния длъжник. Съгласно нормата на чл. 517, ал. 3 от ГПК, когато изпълнението е насочено върху дял на ограничено отговорен съдружник, съдебният изпълнител връчва на дружеството изявлението на взискателя за прекратяване участието на длъжника в дружеството, а след изтичането на три месеца (ако в този срок дружеството не удовлетвори вземането на взискателя, или не му изплати припадащата се на съдружника длъжник част от имуществото, определена съгласно чл. 125, ал. 3 от Търговския закон), съдебният изпълнител овластява взискателя да предяви иск пред окръжния съд по седалището на дружеството за неговото прекратяване, като след прекратяване на дружеството с решението на съда, се извършва ликвидация. За защита интересите на кредиторите не е без значение към кой момент ще се определи паричната равностойност на притежаваните от длъжника дружествени дялове. В настоящия случай предприетите от съдружника-длъжник имат за цел да осуетят именно тази възможност, поради което не следва да бъдат вписани.

                   При изложеното съдът

                   Р           Е            Ш            И :

 

                   ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалба с вх.№20191213141547 на „Е.Д.Г.И.“ ООД, ЕИК ********, чрез адв. С.Т.Ж., срещу ОТКАЗ № 20191206105943 на АВ за вписване на промяна по партидата на дружеството, представляваща заличаване на Л.К.Т., като съдружник, поради едностранно прекратяване на членственото правоотношение на този съдружник с дружеството- жалбоподател и други промени.

                   РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 1-седмичен срок от връчването му на страната.

 

 

                                                                          СЪДИЯ: