Решение по дело №6887/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 2178
Дата: 17 декември 2018 г. (в сила от 3 януари 2019 г.)
Съдия: Доника Илиева Тарева
Дело: 20185330206887
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 2178

гр. Пловдив, 17.12.2018 г.

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД-ПЛОВДИВ, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на четиринадесети декември две хиляди осемнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДОНИКА ТАРЕВА

                                                                                         

          при участието на секретаря Мария Колева, като разгледа докладваното от съдията АНД6887/2018 г. по описа на ПРС, III нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

Обжалвано е НП 18-1030-006686/21.08.2018 г., издадено от Началник Група при ОД на МВР Пловдив, Сектор „Пътна полиция“, с което И.Т.И., с ЕГН **********, е санкциониран с глоба в размер на 1000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца за нарушение на чл. 58, т. 3 ЗДвП.

Жалбоподателят, И.Т.И., оспорва обжалваното наказателно постановление и моли същото да бъде отменено.

Въззиваемата страна, Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР Пловдив, оспорва жалбата и моли НП да бъде потвърдено.

От фактическа страна се установява следното:

На 01.08.2018 г. актосъставителят А.Н.Н. - в Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР Пловдив, съставил АУАН по отношение на И.Т.И. за това, че на същата дата, около 14.00 ч. в Община Раковски, на път Автомагистрала № А-1-АМ-Тракия, 154 км., посока град Бургас, същият е управлявал лек автомобил „Пежо Ранч с рег. № ..., в лентата за принудително спиране, с което създавал реална предпоставка за ПТП. Въз основа на така съставения АУАН било издадено и обжалваното НП, с което жалбоподателят бил санкциониран с глоба в размер на 1000 лева – за нарушение на чл. 58, т. 3 ЗДвП.

Недоволен от този резултат е останал санкционираният водач, който оспорва издаденото срещу него наказателно постановление. Всъщност по същество с жалбата и в проведеното съдебно заседание, не се оспорват изложените в АУАН и НП фактически констатации, а единствено се навеждат доводи и се ангажират доказателства в подкрепа на това, че обективни причини са наложили движението в лентата за принудително спиране.

В тази връзка като свидетел е бил разпитан Д.Б.Д. – работещ като … в град Чирпан, от чиито показания се установява, че в началото на август жалбоподателят се е свързал с него по телефон и му е поискал съвет във връзка с повреда в колата му, като му е съобщил, че в момента е в движение и се прибира. Свидетелят му казал да кара по-леко и при първа възможност да посети сервиз. В последствие бил извършен ремонт. Съдът кредитира тези показания доколкото същите се явяват неопровергани от наличния по делото доказателствен материал – точно обратното – същите намират потвърждение в представената Фактура в хода на проведеното съдебно следствие, удостоверяваща извършването на ремонт на автомобила на жалбоподателя в сервиза, в който работи разпитаният свидетел.

Тази фактическа обстановка и анализът на събраните по делото доказателства обосновават следните правни изводи:

 Жалбата е подадена от надлежна страна, в законоустановения срок и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество, същата се явява ОСНОВАТЕЛНА. Съображенията за това са следните:

Съгласно нормата на чл. 58, т. 3 ЗДвП, при движение по автомагистрала на водача е забранено: да се движи или спира в лентата за принудително спиране, освен при повреда на пътното превозно средство, както и при здравословни проблеми на водача или пътниците в превозното средство.

За да е налице процесното нарушение, следователно е необходимо освен да се установи движение в лентата за принудително спиране и липсата на основание за това – повреда в превозното средство или здравословен проблем на водача или пътниците. В конкретния случай се установява първата от визираните хипотези, които допускат движение в лентата за принудително спиране. В хода на проведеното съдебно следствие от страна на жалбоподателя бяха ангажирани гласни и писмени доказателства в подкрепа на твърдението му, че в деня на установяване на нарушението, в управлявания от него автомобил се е появила повреда, която била отстранена в последствие от свид. Д., за което била издадена и фактура от дружество, стопанисващо сервиза, в който работи свидетеля в град Чирпан – също приложена по делото.

Горното обуславя и извода, че в случая са били налице обстоятелства, при които законът допуска движение в лентата за принудително спиране, поради което неправилно жалбоподателят е бил санкциониран.

Предвид горното обжалваното наказателно постановление, следва да бъде отменено.

 

По изложените съображения, ПРС, ІII н. с.

 

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ НП 18-1030-006686/21.08.2018 г., издадено от Началник Група при ОД на МВР Пловдив, Сектор „Пътна полиция“, с което И.Т.И., с ЕГН **********, е санкциониран с глоба в размер на 1000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца за нарушение на чл. 58, т. 3 ЗДвП. 

 

Решението подлежи на обжалване пред ПАС по реда на гл. XII АПК и на основанията в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Вярно с оригинала! МК