Решение по дело №5264/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 264532
Дата: 7 юли 2021 г. (в сила от 7 юли 2021 г.)
Съдия: Силвана Иванова Гълъбова
Дело: 20201100505264
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 16 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 № …

гр. София, 07.07.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ІІ-д въззивен състав, в публичното заседание на двадесет и първи април две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

           ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР МАЗГАЛОВ

                                                                                 ЧЛЕНОВЕ: СИЛВАНА ГЪЛЪБОВА

                                  Мл.с. ЛЮБОМИР ИГНАТОВ

 

при секретаря Илияна Коцева, като разгледа докладваното от съдията Гълъбова гр.д. №5264 по описа на СГС за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.258 – 273 ГПК.

Образувано е по въззивна жалба на ищеца З.Ю.С. срещу решение от 27.06.2019 г., по гр.д. №20476/2018 г. на Софийски районен съд, 168 състав, в частта, в която са отхвърлени предявените от жалбоподателя срещу Д.И.П. осъдителни искове с правно основание чл.264 КТ за разликата над сумата от 24,76 лв. до пълния претендиран размер от 120,00 лв., представляваща допълнително трудово възнаграждение за положен труд през официалните празници – 01.05.2015 г. и 06.05.2015 г., и с правно основание чл.150 вр. чл.262 ал.1 т.1 КТ за сумата от 86,40 лв., представляваща допълнително трудово възнаграждение за извънреден труд, положен в периода 04.04.2015 г. – 21.05.2015 г. за 24 работни дни, в които не се включват почивните и официалните празници, и в частта, в която са отхвърлени предявените от жалбоподателя срещу А.Л.А. - С.осъдителни искове с правно основание чл.264 КТ за разликата над сумата от 16,50 лв. до пълния претендиран размер от 80,00 лв., представляваща допълнително трудово възнаграждение за положен труд през официалните празници – 01.05.2015 г. и 06.05.2015 г., и с правно основание чл.150 вр. чл.262 ал.1 т.1 КТ за сумата от 57,60 лв., представляваща допълнително трудово възнаграждение за извънреден труд, положен в периода 04.04.2015 г. – 21.05.2015 г. за 24 работни дни, в които не се включват почивните и официалните празници, като ищецът е осъден да заплати на ответниците разноски по делото.

В жалбата се твърди, че решението на СРС е неправилно и незаконосъобразно. Сочи, че неправилно първоинстанционният съд не е отчел всички събрани по делото доказателства, както и че по делото не е доказано твърдението на ответниците за спазване сумарното отчитане на работното време, респ., че въобще такова отчитане е било въведено. Поддържа, че първоинстанционният съд е нарушил диспозитивното начало, като не е върнал исковата молба като нередовна. Предвид изложеното, жалбоподателят моли въззивния съд да отмени решението и да уважи изцяло предявените искове. Претендира разноски.

Въззиваемите Д.И.П. и А.Л.А. - С.в срока за отговор по чл.263 ал.1 ГПК оспорват жалбата и молят решението на СРС да бъде потвърдено. Претендират разноски.

Предмет на настоящото въззивно производство е и определение на СРС, постановено на 14.02.2020 г., с което решението е изменено в частта за разноските, като ищецът е осъдена да заплати на ответниците разноски, съразмерно с отхвърлената част от исковете, както и е оставено без уважение искането и за изменение на решението в частта за разноските – за неприсъждане на такива на ответниците, сторени при предходното разглеждане на делото. Това определение е обжалвано от ищеца с частна жалба, в която е посочено, че на ответниците не следва да се присъждат разноски за предходното разглеждане на делото, доколкото това производство не е приключило със съдебен акт, определящ отхвърлената част от исковете, както и че на двамата ответници не се дължат отделни разноски. Жалбоподателят моли определението на СРС да бъде отменено, като на ответниците не се присъждат разноски, направени в производството при предходното разглеждане на делото.

Ответниците по жалбата Д.И.П. и А.Л.А. - С.в законоустановения едноседмичен срок оспорват частната жалба.

Решението не е обжалвано от ответниците в частта, в която предявените искове с правно основание чл.264 КТ са уважени до посочените по-горе размери, поради което решението е влязло в законна сила в тази му част.

Съдът, като обсъди доводите във въззивната жалба относно атакувания съдебен акт и събраните по делото доказателства, достигна до следните фактически и правни изводи:

По въззивната жалба:

Жалбата е подадена в срок и е допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

Съгласно разпоредбата на чл.269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата с изключение на случаите, когато следва да приложи императивна материалноправна норма, както и когато следи служебно за интереса на някоя от страните – т.1 от ТР №1/09.12.2013 г. по тълк.д. №1/2013 г. на ОСГТК на ВКС. Настоящият случай не попада в двете визирани изключения, поради което въззивният съд следва да се произнесе по правилността на решението само по наведените оплаквания в жалбата.

Процесното първоинстанционно решение е валидно и допустимо. Неоснователно е твърдението на въззивника за нарушение на диспозитивното начало – произнасянето по нередовна искова молба не води до нарушение на диспозитивното начало, въведено в чл.6 ГПК, а до недопустимост на постановеното решение, каквато също не е налице – исковата молба, по която е образувано първоинстанционното производство, отговаря на изискванията за редовност по ГПК.

Решението е и правилно, като въззивният състав споделя мотивите му, поради което и на основание чл.272 ГПК препраща към мотивите на СРС. Във връзка доводите в жалбата за неправилност на решението, следва да се добави и следното:

Предявени са при условията на обективно и субективно съединяване искове с правно основание чл.264 КТ – за заплащане на възнаграждение за работа през дните на официалните празници,  и с правно основание чл.150 вр. чл.262 ал.1 т.1 КТ – за заплащане на възнаграждение за положен извънреден труд.

Наличието не трудово правоотношение между страните не е спорно по делото и е установено от събраните доказателства. Спорът е съсредоточен върху това, дали е въведено сумирано изчисляване на работното време, респ. дали ищецът е изпълнявал трудовите си задължения извън уговореното работно време и през дните на официални празници.

Съгласно разпоредбата на чл.142 ал.2 ГПК, работодателят може да установи сумирано изчисляване на работното време – седмично, месечно или за друг календарен период, който не може да бъде повече от 6 мес. Максималната продължителност на работната смяна при сумирано изчисляване на работното време може да бъде до 12 часа, като продължителността на работната седмица не може да надвишава 56 часа, а за работниците и служителите с намалено работно време - до 1 час над намаленото им работно време /чл.142 ал.4 КТ/. Когато нормата работно време за същия период е превишена, ще бъде налице извънреден труд. При сумарно определеното работно време също следва да се осигуряват задължителните междинни и седмични почивки. Работникът има право на непрекъсната междудневна почивка, която не може да бъде по-малко от 12 часа /чл. 152 КТ/. При сумирано изчисляване на работното време непрекъснатата седмична почивка е не по-малко от 36 часа /чл.153 ал.2 КТ/. Следователно, когато нормата работно време за въведения период на сумирано изчисляване на работното време, е превишена ще бъде налице извънреден труд. Положеният труд в събота и неделя не се явява извънреден, ако по график се пада на дадения работник или служител да бъде на работа през тези дни /решение №759 от 29.12.2010 г. на ВКС по гр.д. №1361/2009 г., IV ГО/.

В конкретния случай от представената по делото заповед №2/31.03.2015 г. се установява, че работодателят е въвел сумирано изчисляване на работното време /месечно/, като е определено отчетния период да бъде 3 мес., както правилно е приел и първоинстанционният съд.

От приетото по делото заключение на ССчЕ и от разпита на вещото лице се установява, че за процесния период ищецът има 237 бр. отработени часове при 240 бр. при 8 часа работно време, т.е. няма положен извънреден труд, а размерът на положения и незаплатен труд през официални празници за 01.05.2015 г. и 06.05.2015 г. е 41,26 лв. Настоящият съдебен състав кредитира изцяло заключението на ССчЕ като обосновано и компетентно изготвено, базирано на събраните по делото доказателства, поради което следва.

С оглед изложеното, следва де приеме, че ищецът не е полагал извънреден труд през процесния преиод, както е приел и СРС, т.е. въззивната инстанция приема, че първоинстанционният съд се е съобразил с разпоредбите на материалния закон и със събраните по делото доказателства, които доказателства е обсъдил в тяхната цялост, противно на изложеното от въззивника във въззивната жалба. Представените съдебни решения по НАХД по описа на Районен съд – Балчик не могат да установят наличието на положен от ищеца и незаплатен извънреден труд и същите не обвързват гражданския съд относно такава констатация в рамките на проведеното административно-наказателно производство. По отношение на незаплатения труд през официални празници за 01.05.2015 г. и 06.05.2015 г. искът е основателен до размера на сумата от 41,26 лв., както е приел и първоинстанционният съд.

Поради изложеното и поради съвпадането на крайните изводи на въззивния съд с тези на първоинстанционния съд, въззивната жалба следва да бъде оставена без уважение като неоснователна, а обжалваното решение на СРС – потвърдено.

По частната жалба:

Частната жалба е подадена в срок, като същата е допустима. Разгледана по същество е неоснователна.

Съгласно разпоредбата на чл.78 ал.3 ГПК ответникът има право да иска заплащане на направените от него разноски съразмерно с отхвърлената част от иска, а съгласно чл.78 ал.4 ГПК ответникът има право на разноски и при прекратяване на делото. Доколкото в глава двадесета на ГПК – „Въззивно обжалване“ не са установени специални правила за присъждане на разноските, претенциите на спорещите страни за направените пред въззивния съд разноски следва да бъдат разглеждани според правилата, установени в чл.78 ГПК, както и с оглед разпоредбата на чл.81 ГПК, съгласно която във всеки акт, с който приключва делото във съответната инстанция, съдът се произнася и по искането за разноски. Следва да се има предвид обаче, че разпоредбата на чл.81 ГПК, уреждаща общото правило, изключение от което е установено в чл.294 ал.2 ГПК с оглед двуфазния характер на касационното производство, касае само правомощието на съответната инстанция да се произнесе по искането за разноски с оглед изхода на правния спор и в рамките, очертани от установените в чл.78 ГПК правила. В случая въззивния съд решение по възз.гр.д. №********** г. по описа на СГС е обезсилено решението на първоинстанционния съд и делото е върнато на Софийски районен съд за ново разглеждане, т.е. налице са предвидените в чл.78 ал.3 и 4 ГПК хипотези – спорът вече е решен по същество при новото разглеждане на делото, предмет и на настоящето въззивно производство и в този случай ответниците имат правото на разноски съобразно с отхвърлената част от исковете, както за настоящето производство, така и за предходното разглеждане на делото, както е правилно е приел и СРС.

При съвпадение на крайните изводи на въззивния съд с тези на първоинстанционния съд, обжалваното определение е правилно, поради което следва да бъде потвърдено.

С оглед изхода на делото и направеното искане, на въззиваемите на основание чл.78 ал.3 ГПК следва да се присъдят разноски във въззивното производство в размер на сумата от по 360,00 лв. с ДДС, представляваща адвокатско възнаграждение. Възражението на въззивника за прекомерност на заплатеното от въззиваемите адвокатско възнаграждение е неоснователно. По делото са представени договори за правна защита и съдействие, сключен между въззиваемата страна и Адв. дружество „Кинкин и партньори“, според които всеки едни от двамата ответници е заплатил адвокатско възнаграждение по настоящето дело в размер на сумата от по 600,00 лв. с ДДС. Съгласно ТР №6/2012 от 06.11.2013 г. на ОСГТК на ВКС, при намаляване на подлежащо на присъждане адвокатско възнаграждение, поради прекомерност по реда на чл.78 ал.5 ГПК, съдът не е обвързан от предвиденото в § 2 Наредба №1/09.07.2004 г. ограничение и е свободен да намали възнаграждението до предвидения в същата наредба минимален размер. Договорените по настоящето дело адвокатски възнаграждения надвишават този минимален размер, изчислен съобразно чл.7 ал.2 Наредба №1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения, и с оглед на фактическата и правна сложност на делото, следва да бъде намалени до минималния размер или до сумата от по 360,00 лв. с ДДС.

 

Воден от гореизложеното, съдът

 

        Р  Е  Ш  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение №152468/27.06.2019 г., постановено по гр.д. №20476/2018 г. по описа на СРС, ГО, 168 състав, в обжалваната част.

ПОТВЪРЖДАВА определение №41639/14.02.2020 г., постановено по гр.д. №20476/2018 г. по описа на Софийския районен съд, ГО, 168 състав.

ОСЪЖДА З.Ю.С., ЕГН **********, съдебен адрес: *** - чрез адв. Х.Б., да заплати на Д.И.П., ЕГН **********, съдебен адрес: *** – чред адв. Н.Р., и А.Л.А. – С., ЕГН **********, съдебен адрес: *** – чред адв. Н.Р., на основание чл.78 ал.3 ГПК вр. чл.38 ЗА сумата от по 360,00 лв., представляваща разноски във въззивното производство.

 

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ: 1.                                   2.