Решение по дело №7149/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 265123
Дата: 29 юли 2021 г.
Съдия: Виолета Иванова Йовчева
Дело: 20201100507149
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 20 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, …..07.2021г.

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ІІ-А въззивен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и осми януари през двехиляди двадесет и първа година, в състав:

           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИОЛЕТА ЙОВЧЕВА

                          ЧЛЕНОВЕ: МАРИАНА ГЕОРГИЕВА

                                         СИМОНА УГЛЯРОВА                                                     

при участието на секретаря Емилия Вукадинова, разгледа докладваното от съдия Йовчева въззивно гражданско дело № 7149 по описа за 2020 г. по описа на СГС и взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 и следв. от ГПК.

С решение от 27.04.2020г., постановено по гр. дело № 5616 по описа за 2019г. на СРС, 75 състав, е осъден ответника „Л.И.“ АД да заплати на основание чл. 226, ал. 1 КЗ /отм/ на Е.И.К., сумата 25 000 лева /от общо заявена претенция в размер на 60 000 лв./, представляваща обезщетение за неимуществени вреди, причинени от смъртта на внука й И.Р.Г., настъпила на 10.05.2015г. в резултат на ПТП, причинено на 10.05.2015г. от водач на лек автомобил „Фолксваген Голф“  с рег.  № ******, застрахован при ответника по застраховка Гражданска отговорност, ведно със законната лихва върху сумата от 10.05.2015г. до окончателното изплащане и са присъдени разноски съобразно изхода на спора. Решението е постановено при участието на трето лице – помагач А.С.С..

Въззивникът – ответник обжалва решението изцяло, с оплаквания за неправилност и необоснованост. Поддържа, че съобразно указанията, дадени в ТР № 1/21.06.2018г. по т.д. № 1/2016г. на ОСНТГК, ВКС, за материалноправната легитимация на ищцата не е достатъчна само формалната връзка на родство, а доказване по делото на дълбока емоционална връзка с починалия и настъпили в резултат на неговата смърт сериозни морални болки и страдания, надхвърлящи по интензитет и времетраене присъщите за съответната родствената връзка. Твърди, че по делото не е налице пълно и главно доказване на такъв изключителен случай по смисъла на цитираното ТР. Моли съда да отмени решението и да отхвърли иска изцяло, с присъждане на разноски.

В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК въззиваемата – ищца е депозирала писмен отговор, с който оспорва жалбата. Поддържа, че по делото е налице пълно и главно доказване на трайна и дълбока емоционална връзка между баба и внук. Твърди, че починалият е бил дългоочакван и любим внук, към когото е била изключително привързана. През летните ваканции именно тя го е отглеждала в дома си и възпитавала и обгрижвала като собствено дете. Сочи, че по делото са доказани и претърпените и продължаващи морални болки и страдания, както и влошаване на здравословното й състояние. Излага съображения, отношенията между баба и внук надминават обичайната топлота и привързаност при този вид връзка. Моли съда да потвърди решението, с присъждане на разноски.

Третото лице - помагач не заявява становище.

Софийски градски съд, като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид наведените във въззивната жалба пороци на атакувания съдебен акт, намира за установено следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта - в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Обжалваното решение е валидно и допустимо, но по същество неправилно.

          В случая е предявен частичен иск с правно основание чл. 226, ал. 1 КЗ  /отм/ за заплащане на сумата 25 000 лв., при цена на цялото вземане от 60 000 лв. – обезщетение за неимуществени вреди, причинени на ищцата от смъртта на внука й И.Г., настъпила на 10.02.2015г. в село Яхиново, обл. Кюстендил, при ПТП, причинено по вина на водача на лек автомобил Фолксваген Голф , рег. № ******.

В срока по чл. 131 ГПК изрично е оспорена материалноправната легитимация на ищцата, по арг. от ТР № 1/2018г. по т.д. на ОСНГТК на ВКС. Отделно е въведено възражение за наличие на лимит на отговорността на застрахователя, на основание чл. 493а, ал. 4 КЗ.

            Съгласно чл. 226, ал. 1 КЗ /отм/, увреденият от деликт, причинен от застрахован по застраховка "Гражданска отговорност", има право да иска обезщетение за претърпените вреди пряко от застрахователя. За да възникне субективното право по чл. 226, ал. 1 КЗ /отм/, е необходимо наличието на валидно застрахователно правоотношение по застраховка "Гражданска отговорност" между деликвента и застрахователя и на деликт с всичките кумулативно дадени елементи от неговия фактически състав: деяние /действие или бездействие/, вреда, противоправност на деянието, причинна връзка между деянието и вредата и вина на причинителя.

         По делото няма спор и е установен факта на настъпване на смъртта на внука на ищцата – И.Р.Г., на 16 год. към момента на смъртта, при ПТП, настъпило на 10.05.2015г. с описания в исковата молба механизъм, както и наличие на застраховка "Гражданска отговорност" между ответника и виновния водач.

        С влязло в сила решение от 23.06.2017г. по гр.д. № 3278/2016г. на СРС, І-14 с-в са уважени предявените от родителите на починалия И.Р.Г. срещу З.Л.И. АД искове с правно основание чл. 226, ал. 1 ЗК /отм/ за сума от по 130 000 лв. за всеки.

        Съгласно показанията на разпитания по делото свидетел В. Карабельов, внук на ищцата, починалият И.Г. е прекарвал всяка ваканция при баба си, като отношенията им са били на обич и уважение. Според свидетеля майката на починалия дълго време нямала деца и може би затова баба му обичала най-много Илиян. Свидетелят твърди, че Илиян е живял с майка си в с. Яхиново, но идвал при баба си през около ден –два. Имал добри отношения с родителите си. Съгласно гласните доказателства, ищцата е страдала много след смъртта на внука си, получила инсулт, плачела често и изживявала случилото се.

Съгласно приетото в ТР 1/21.06.2018г. по т.д. № 1/2016г. на ОСНГТК, ВКС, материално легитимирани да получат обезщетение за неимуществени вреди от причинена смърт на техен близък са лицата, посочени в ППВС № 4/61г. и ППВС 5/69г. и по изключение всяко друго лице, което е създало трайна и дълбока емоционална връзка с починалия и търпи от неговата смърт продължителни болки и страдания, които в конкретния случай е справедливо да бъдат обезщетени, като обезщетение се присъжда при доказани особено близка връзка с починалия и действително претърпени от смъртта му вреди. Съгласно същите указания, обезщетение следва да се присъжда само в изключителни случаи, при доказани горевизираните предпоставки: създадена особена близка връзка между починалия и претендирания обезщетението и действително претърпени неимуществени вреди, които надхвърлят по интензитет и времетраене вредите, нормално присъщи за съответната връзка.

          В случая възражението на въззивника – ответник за липса на доказана материалноправна легитимация на ищцата е основателно според настоящия съдебен състав. Безспорно е, че ищцата е извън кръга на лицата, посочени в ППВС № 4/61г. и ППВС 5/69г., поради което следва да докаже пълно и главно трайна и дълбока привързаност с внука си. По арг. от мотивите на цитираното ТР, такава  дълбока емоционална връзка е налице например, когато поради конкретни житейски обстоятелства, освен формалното родство, е налице и създадена по –голяма от обичайната за българския бит близост, считана за нормална при отношенията баба –внуци, напр. поради отглеждането на внуците от бабата/дядото.

          Настоящият съдебен състав намира, че по делото не е доказано такава трайна и дълбока емоционална връзка извън обичайната за този вид родство, поради която ищцата да е понесла болки и страдания извън нормалната интензивност и продължителност за тези отношения. Показанията на разпитания по делото свидетел не налагат подобен извод. Без значение в  случая е, че починалият е бил дългоочаквано дете, каквито са доводите в отговора на въззивната жалба. Отделно последният е имал нормални отношения с родителите си, не е налице заместващо отглеждане от баба му и са налице присъдени в полза на родителите с влязъл в сила съдебен акт застрахователни обезщетения по чл. 226, ал. 1 КЗ /отм/. Обстоятелството, че починалият внук е прекарвал ваканциите на село при баба си, че са имали контакти и нормално общуване при негови посещения, че ищцата е преживяла тежко смъртта му, не представлява такова изключение по смисъла на горецитираното ТР – в същия смисъл и решение № 92/17.11.2020г. по д. № 1275/2019г. на ІІ ТО, ВКС. По делото не се твърди и доказва да налице други житейски обстоятелства, които да позволяват да се направи преценка за изключителност в емоционалната и духовна близост между ищцата и починалия й внук.

По изложените съображения искът е неоснователен, поради липса на активна материалноправна легитимация.

         Предвид несъвпадение на изводите на двете инстанции, жалбата е основателна и решението следва да бъде отменено, като  вместо него постановено друго за отхвърляне на иска като неоснователен.

            При този изход на спора, на въззиваемия - ответник следва да се присъдят претендираните и доказани разноски в размер на сумата 500 лв.  – държавна такса за въззивното производство. Разноски за юрисконсултско и адвокатско възнаграждение не са претендирани за двете инстанции от въззивника - ответник.

Така мотивиран, Софийски градски съд

 

Р Е Ш И:

 

           ОТМЕНЯ изцяло решение от 27.04.2020г., постановено по гр. дело № 5616 по описа за 2019г. на СРС, 75 състав като ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

 ОТХВЪРЛЯ предявения от  Е.И.К., ЕГН ********** срещу З. „Л.и.“ АД, ЕИК *******частичен иск с правно  основание чл. 226, ал. 1 КЗ /отм./ за заплащане на сумата 25 000 лева – част от вземане в общ размер на сумата 60 000 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди, причинени от смъртта на внука й И.Р.Г., настъпила на 10.05.2015г. в резултат на ПТП, причинено на 10.05.2015г. от водач на лек автомобил „Фолксваген Голф“  с рег.  № ******, застрахован при ответника по застраховка Гражданска отговорност, ведно със законната лихва върху сумата от 10.05.2015г. до окончателното изплащане

ОСЪЖДА Е.И.К., ЕГН ********** да заплати на З. „Л.и.“ АД, ЕИК *********, на основание чл. 78, ал. 3 вр. ал. 8 ГПК сумата 500 лв., представляваща разноски във въззивното производство.

Решението подлежи на касационно обжалване в 1 –месечен срок от съобщенията до страните, при условията на чл. 280, ал. 1 и 2 ГПК.

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                     ЧЛЕНОВЕ: 1.                 2.