Решение по дело №82/2021 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 май 2021 г.
Съдия: Михаил Александров Малчев
Дело: 20217160700082
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

86

гр. Перник, 13.05.2021 г.

 

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

 

 

Административен съд – Перник, касационен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и осми април през две хиляди двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

ЧЛЕНОВЕ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА

                      МИХАИЛ МАЛЧЕВ

 

при секретаря А.М. и в присъствието на представител на Окръжна прокуратура – Перник, прокурор Бисер Ковачки, като разгледа докладваното от съдия Малчев КАНД № 82 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 – чл.228 от Административно процесуалния кодекс АПК/ във връзка с чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на Областна дирекция на МВР –Кюстендил срещу решение №260065/18.02.2021 г., постановено по АНД № 1262/2020 г. по описа на Районен съд - Дупница, с което е отменен електронен фиш (ЕФ) Серия К № 3197236, издаден от ОДМВР Кюстендил за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, с който на Б.Ч.Я. с ЕГН:********** е наложено административно наказание „глоба" в размер на 300.00 лева на основание чл.189, ал.4 вр. с чл.182, ал.2, т.4 от ЗДвП за нарушение на чл.21, ал. 2 вр. с ал. 1 от ЗДвП.

Касаторът счита обжалваното решение за незаконосъобразно и неправилно. Оспорва извода на районния съд за допуснати съществени нарушения на административно-наказателната процедура, изразяващи се в неспазването на установената с Наредба № 81215-532/12.05.2015 г. процедура за ползване на мобилното АТСС и неясно изписване на нарушената норма. Излага аргументи в касационната жалба в подкрепа на законосъобразността на процесния ЕФ. Иска отмяна на решението на въззивния съд и потвърждаване на ЕФ като правилен и законосъобразен.

Ответникът по касация – Б.Ч.Я., редовно призована за съдебното заседание, не се явява и не се представлява.

Представителят на Окръжна прокуратура - Перник счита жалбата за неоснователна и заявява, че решението на районния съд следва да бъде потвърдено.

Касационната жалба е процесуално допустима, предвид обстоятелствата, че е подадена от активно легитимирано лице и в законоустановения 14-дневен срок от съобщаването на обжалваното съдебно решение.

Съдът, след като се запозна с обжалваното решение и събраните по делото доказателства, съобрази доводите и становищата на страните и обсъди както наведените касационни основания, така и тези по чл.218, ал.2 АПК, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Обжалваното решение е валидно и допустимо. Същото е постановено по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, като произнасянето е извършено от компетентен съд в рамките на правомощията му. Решението е правилно.

Съгласно чл.63, ал.1 от ЗАНН първоинстанционното решение подлежи на касационно оспорване на основанията, предвидени в НПК. В чл.348, ал.1 от НПК са изброени 3 касационни основания: нарушен е закона, допуснато е съществено  нарушение на процесуалните правила или наложеното наказание е явно несправедливо. Съгласно чл.218 от АПК касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, като за неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон следи и служебно. От което по аргумент на противното следва, че за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила от първоинстанционния съд и за явна несправедливост на наложеното наказание съдът ще следи, само ако са били изложени в жалбата като касационни основания.

Настоящият съдебен състав намира, че въззивният съд правилно е установил фактическата обстановка. Съдът е възприел фактическата обстановка и е изградил вътрешното си убеждение въз основа на всички събрани доказателства, ценейки ги в тяхната съвкупност. По отношение на правилно и законосъобразно установената фактическа обстановка касационният състав на основание чл.221, ал.2 от АПК препраща към мотивите на районния съд.

Съобразявайки така описаната фактическа обстановка, РС - Дупница е постановил правилно решение, с което е отменен процесния електронен фиш. Настоящият съдебен състав намира за законосъобразен извода на районния съд за допуснати съществени нарушения на административно-наказателната процедура, изразяващи се в неспазването на установената с Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. процедура за ползване на мобилното АТСС, което е опорочило надлежното установяване на самото административно нарушение. Според настоящата инстанция действително липсата на снимка на разположението на АТСС, каквото изисква на чл.10, ал.3 от Наредба№ 8121з-532/12.05.2015 г., не позволява в случая да се установи категорично дали наистина мобилната камера за видеоконтрол е била разположена на мястото, което е отразено в протокола и как е разположена спрямо посоката на движение на заснетия автомобил. Това място не може да бъде определено и от представените и приети по делото снимки на заснетото МПС. Районният съд правилно е съобразил, че в разглеждания случай не може да се направи категоричен извод за местоположението на мобилното АТТС, както и за местоположението на заснетия автомобил в момента на засичането на скоростта му.

Обосновано е съобразено от районния съд и неясното изписване на нарушената норма. Във фиша като нарушена е посочена нормата на чл.21, ал.2 вр. с чл.21, ал.1 от ЗДвП. Няма как да има нарушение с такава правна конструкция. Нормата на чл.21, ал.1 от ЗДвП предвижда, че стойността на скоростта в населено място не следва да превишава 50 км/ч. Съгласно чл.21, ал.2 от ЗДвП, когато стойността на скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал. 1, това се сигнализира с пътен знак. В тази насока правилно е заключил районния съд, че според съдържанието си чл. 21. ал. 1 и чл. 21, ал. 2 от ЗДвП няма как да образуват конструкция на едно нарушение.

Предвид изложеното обжалваното решение, като валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон, следва да бъде оставено в сила.

Разноски не се претендират от ответника по жалбата, поради което такива не следва да бъдат присъждани.

Мотивиран от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН, касационен състав на Административен съд – Перник

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение №260065/18.02.2021 г., постановено по АНД № 1262/2020 г. по описа на Районен съд - Дупница.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

  ЧЛЕНОВЕ:  /п/

 

                        /п/