Решение по дело №1675/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 723
Дата: 9 декември 2019 г. (в сила от 14 април 2020 г.)
Съдия: Елисавета Йорданова Радина
Дело: 20195220201675
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Пазарджик,

09,12,19г.

 

В    И М Е Т О     Н А    Н А Р О Д А

 

            Пазарджишкият районен съд, НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, в публичното заседание на десети октомври  две хиляди и деветнадесета година, в състав:                                                                       

                                                                           Председател: ЕЛИСАВЕТА РАДИНА

 

при секретаря Х. В., като разгледа докладваното от районен съдия  РАДИНА нахд № 1675/19 г.  по описа на Пазарджишкия районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 Производството  по реда на чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Г.А.М. ЕГН ********** с адрес *** , чрез адв. Т. , против НП № 19-1006-002210 /28.06.2019 г. на началник група в ОД МВР Пазарджик, с което на жалбоподателя на осн.  чл.179 ал.2 вр.чл.179 ал.1 Т.5 пр.4. от ЗДвП  е наложена глоба в размер на 200 лв.

С жалбата се иска отмяна на постановлението с твърдения изключително за неговата материално-правната неизправност.

В съдебно заседание, чрез своя процесуален представител, жалбоподателят настоява да се отмени постановлението като незаконосъобразно.  

Въззиваемата страна не изпраща представител.

Районният съд, като прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства по отделно и в тяхната съвкупност и с оглед разпоредбата на чл.63 от ЗАНН, прие за установено следното:

На 04.06.2019 г. вечерта жалбоподателят управлявал лек автомобил  Пежо 508 с peг. №С*******.

Около  20:00 часа следвало да се включи чрез пътна връзка Ветрен, община Септември към автомагистрала А-1, „Тракия“, посока гр.Пловдив.  Той навлизане на магистралния път обаче не пропуснал движещ се в същата посока и в средната лента товарен автомобил, който ударил лекия автомобил на жалбоподателя в предна лява част и го изтласкал в аварийната лента.

 На място пристигнал автопатрул в състав свидетелите В. и В. - служители на КПДГПА при ОД на МВР Пазарджик. Те снели обяснения на водача ( вкл. писмено) проверили останалите от удара отломки от лекия автомобил, изготвили фотоси . Св. В. съставил против водача АУАН  за нарушение по чл. 56 от ЗДвП, приемайки че не е пропуснал при навлизане в АМ  движещия се там в същата посока неустановен товарен  автомобил.

Актът е надлежно предявен и с връчен препис, а в него жалбоподателят собственоръчно отразил несъгласието си, без да излага конкретни факти.

Въз основа на акта е издадено и проверяваното НП, с което за описаното и квалифицирано в акта нарушение е наложна отразената горе глоба на посоченото основание.

Възражения против процесуалната изправност на акта и на НП не са правят, но тя се констатира при наличие на пълно и ясно описание на обстоятелствата, при които е извършено нарушението, правилната му и съответна квалификация. Констативният и санкционният акт имат предписаното им съдържание  и както то, така и спазената надлежно процедура по тяхното издаване, предявяване ( акта) и връчване гарантират правото на защита в охранените нормативно параметри.

По същество нарушението е факт. Следва да се признае, че още след предявяване на акта чрез писмено възражение в самия документ. То е заявено в този общ смисъл, а от съдържанието на жалбата и това на обясненията в съдебно заседание става ясна защитната теза - жалбоподателят навлязъл в аварийната лента , където бил блъснат от товарен автомобил , изпреварван от друг . Това твърдение всъщност представлява самопризнание на факти, които също са достатъчни за състава на приписаното нарушение. Тоест, дори и  да се приеме, че навлизането на автомагистралата ( АМ) е всъщност е станало чрез първоначално движение е в лентата за принудително спиране ( известна като „аварийна лента“ )  и това нарушава изискването по чл. 56 от ЗДвП, тъй като нормата предписва задължение на водач, който ще навлиза в АМ, да осигурява предимство на движещите се по нея превозни средства, без значение в коя от лентите се движат. Така нарушението е факт дори и когато предимството е  отнето при движение в лентата за принудително спиране. При това,  в акта и в НП съвсем коректно е отразено, че се отнема предимство на движещ се по магистрала друг товарен автомобил и не се сочи, че това е станало в аварийната лента. Това се твърди само от жалбоподателя  и се сочи само от неговите обяснения, които са опровергани от другите доказателствени средства, но дори и да бе истина защитната версия - пак би бил осъществен състава на приписаното нарушение, както се коментира горе.

Това което се установи обаче е, че ударът е настъпил в средната лента, където лекият автомобил, управляван от жалбоподателя е направил опит да се пристрои. На първо място за това свидетелстват двамата пътни полицаи, които са посетили произшествието ( виж показанията на Василиев и В. - л.33, гърба). Освен възпроизведените от тях спомени за възприетото на място, то е онагледено и от изготвените от тях снимки, които са представени и приобщени по делото. Още от първата се вижда, че отцепеният участък от пътя е непосредствено след пътната връзка за включване в автомагистралата, което опровергава заявеното от жалбоподателя, че то се движел известно време в аварийната лента и „изкачвал камионите, които били далече“ ( л. 34) . Вярно е, че в средната лента не се виждат отломки от лекия автомобил,  те са налични в лентата за принудително спиране ( четвърта по ред във файла снимка) , но тяхното местонахождение към момента на заснемането им е обяснено от полицейските служители. Според техните твърдения- имало малко отломки в средната лента, тъй като по-голяма част били отхвърли при удара в дясно, накъдето всъщност е бил и изтласкан от удара лекия автомобил, като останалите в средната лента били почистени, за да може да се обезопаси движението, доколкото то се осъществява с много висока скорост и всеки предмет на пътя може да съставлява опасност.

 Освен това - ударът е страничен и само в предна лява част за лекия автомобил, което означава, че е настъпил при опит на този автомобил да навлезе в проекцията на движение на товарния автомобил, тъй като това навлизане става именно с предната част на автомобила. а това, наред с горните констатации, сочи, че лекият автомобил е отнел предимството на този, който го е блъснал и който самият жалбоподател е посочил като товарен автомобил.

Нарушената норма има за цел да обезпечи конкретно предимството на движение по автомагистрала, доколкото това е път, за който е нормативно установена по-висока скорост на движение и забраната за отнемане на предимство касае всяка една лента на АМ в една посока без значение коя е лентата.

Не е доказана тезата на водача на лекия автомобил, че той бил ударен в аварийната лента при предприето изпреварване на ударилия го товарен автомобил от друг. Първо - като се изясни ударът въобще не е настъпил в аварийната лента. Второ - където и да е настъпил , причината за него е неправомерното навлизане на жалбоподателя, при което той отнема предимство. Защото, ако хипотетично се приеме версията на жалбоподателя за изпреварването на товарните автомобили, дори и да е имало „кръшване“ от изпреварвания в ляво, така че да избегне евентуално удар с изпреварващия го, то удар между изпреварвания и лекия автомобил не би настъпил въобще, ако последния не бе отнел предимството му.Обратен би бил изводът само, ако лекият автомобил имаше правомерно движение.

Правилно жалбоподателят е санкциониран за предизвиканото от него вследствие на отнетото предимството ПТП, доколкото то е факт и е отразено изрично и в словесната част на акта и на постановлението, като изрично се сочи кой е ударения автомобил и къде. При тази правилна преценка наказващият орган е наложил и предвидената в твърд размер глоба от 200 лева на съответното - по чл. 179, ал.2 вр. ал.1 , т.5 пр.ІV ЗДвП  основание. 

  По изложените съображения и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД

 

                                         Р      Е       Ш     И:

 

 ПОТВЪРЖДАВА НП № 19-1006-002210 /28.06.2019 г. на началник група в ОД МВР Пазарджик, с което на Г.А.М. ЕГН ********** с адрес *** , чрез адв. Т. ***9 ал.2 вр.чл.179 ал.1 Т.5 пр.4. от ЗДвП  е наложена глоба в размер на 200 лв.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд-гр.Пазарджик в 14-дневен срок от датата на съобщаването на страните за изготвянето му.

 

                                                                                                                      

         РАЙОНЕН СЪДИЯ: