Решение по дело №2640/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1382
Дата: 31 юли 2018 г. (в сила от 11 септември 2018 г.)
Съдия: Росица Георгиева Шкодрова
Дело: 20183110202640
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 юни 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

   Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

Номер 1382/31.7.2018г.             Година 2018            Град Варна

 

            В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Варненският районен съд                 тридесет и осми състав

На двадесет и шести юли    Година две хиляди и осемнадесета

 

 

В публичното съдебно заседание в следния състав :

 

                     

ПРЕДСЕДАТЕЛ : РОСИЦА ШКОДРОВА

 

 

като разгледа докладваното от Председателя наказателно административен характер дело номер 2640 по описа за две хиляди и осемнадесета година.

 

                          

               Р  Е  Ш  И:

             

ОТМЕНЯ НП № 12-1   /03.01.2012г. на Директор на Дирекция „Контрол“ ТД НАП -  Варна , с което на „Т.“ООД е наложено административно наказание ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 1629.86 лева на осн. чл.180 ал.1 от ЗДДС.

 

   Решението подлежи на касационно обжалване пред ВАС в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвяне на мотивите.

 

 

                           РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

МОТИВИ: : Производството е образувано по жалба на  санкционираното лице срещу наказателното постановление, с което е наложено административно наказание глоба.

Жалбата е подадена в срок, от надлежна страна.

С жалбата се иска отмяната на НП. Претендира се изтекла погасителна давност.Формулира се искане за отмяна на наказателното постановление.

В с. з. жалбата се поддържа от  процесуален представител.

По същество се поддържат доводите за изтекъл давностен срок за административнонаказателно преследване.

Представител на органа, издал НП  се явява.Моли съда да потвърди НП.

След преценка на събраните доказателства по делото, съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

На 07.04.2011г. служител на ТД на НАП – Варна при извършена проверка по повод на подадени документи от  „Т.“ООД,  установил, че във връзка с извършено авансово плащане на сумата от 5000 евро по предварителен договор от 27.11.2009г.  дружеството не е изпълнило задължението си да начисли данък дако задължено лице по ЗДДС като издаде данъчен документ в който да посочи данъка на отделен ред за получената сума в 5-дневен срок от датата на настъпване на плащането-27.11.2009г. , а именно до 02.12.2009г.

Тъй като неначисленият ДДС в размер на 1629.86лв. не бил начислен и през следващият данъчен период бил  съставен акт за установяване на административно нарушение. В обстоятелствената част на същия подробно били описани обстоятелствата на извършване на нарушенията. Била дадена и правна квалификация по ЗДДС.

   Така съставения акт за установяване на административно нарушение бил надлежно предявен и връчен на  упълномощено лице на 02.11.2011г. В графата за възражения не били вписани такива.

Впоследствие на 03.01.2012г. било издадено НП, с което въззивното дружество било санкционирано за извършените нарушения. На осн. чл.180 ал.1 от ЗДДС било определено административно наказание имуществена санкция в предвидения размер.

   Горната фактическа обстановка се потвърждава от всички събрани по делото доказателства - писмените доказателства, приложени към административно наказателната преписка.

За да се произнесе по жалбата, съдът преди всичко констатира, че е налице основание за отмяна на наказателното постановление поради изтекъл давностен срок , погасяващ възможността за административнонаказателно преследване.

 Разпоредбата на чл.34 от ЗАНН  регламентира случаите, в които не следва да се образува административнонаказателно производство, както и случаите, когато  образуваното такова следва да се прекрати, но тези специални срокове касаят процесуалните срокове за съставяне  на АУАН и издаването на НП и са свързани с основния принцип за бързина в административнонаказателното производство.

 Разпоредбата на чл. 82 от ЗАНН регламентира давностните срокове за изпълнение на наложените административни наказания.

 В ЗАНН, обаче, липсва регламентация на давностни срокове, за погасяване на административнонаказателното преследване, каквито се съдържат в Общата част на НК.

 Съгласно разпоредбата на чл.11 от ЗАНН, по въпросите на вменяемостта, обстоятелствата, изключващи отговорността, формите на съучастие,  приготовлението и опита се прилагат разпоредбите на общата част на НК, доколкото в този закон не се предвижда друго.

 Съгласно разпоредбата на чл.21 ал.1 т.3 от НПК, изтеклата давност  е обстоятелство, което изключва наказателната отговорност, като в  Тълкувателно решение № 3 от 27.02.2015г. на ОСНК  изрично се сочи, че сроковете по чл.34 от ЗАНН са давностни. Разпоредбата на чл.11 от ЗАНН препраща към уредбата относно погасяване на наказателната отговорност по давност в НК.

 В този смисъл следва да намерят приложение съответните текстове на чл.80 и 81 от НК.

 В съответствие с гореизложеното и съгласно разпоредбата на чл.81 ал.3 от НК, във връзка с 80 ал.1 т.5 от НК, всяко едно административнонаказателно преследване се е погасявало с изтичането на срок от 4 години и половина от извършване на нарушението, независимо от спирането и прекъсването на давността и независимо от субекта на административнонаказателната отговорност. В този смисъл съдът намира, че в конкретния случай, въпреки, че АУАН е съставен в законоустановения срок и съответно  НП е издадено в сроковете, визирани в  чл.34 от ЗАНН,  при извършено нарушение на 03.12.2009г., към настоящия момент е изтекла абсолютната давност за административно наказателно преследване, което налага отмяната на НП.

 

  Предвид изложеното съдът намери, че следва да отмени наказателното постановление на това основание .

 

    Водим от горното съдът постанови решението си.

                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: