Решение по дело №288/2020 на Районен съд - Севлиево

Номер на акта: 260006
Дата: 17 септември 2020 г. (в сила от 30 ноември 2020 г.)
Съдия: Станислав Иванов Цветков
Дело: 20204230200288
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

 

 

 

 

                                  Р Е Ш Е Н И Е

 

      № 260006

 

гр.Севлиево 17.09.2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Севлиевският районен съд, в публично заседание

на двадесет и осми август през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

Председател: Станислав Цветков

              

при секретаря РЕФУЗЕ ОСМАНОВА, в присъствието на прокурора                                                                      като разгледа докладваното от съдията Цветков Н.А.Х.дело № 288 по описа за 2020 год.,  за да се произнесе взе предвид следното:

Жалбоподателя Д.Й.Д., в качеството му на управляващ и законен представител на „***“ ЕООД гр.Елена е обжалвал Електронен фиш /ЕФ/ за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, серия К, № 3604105, издаден от ОДМВР - Габрово, с който за извършено нарушение на чл.21, ал.2 във вр. с чл.21, ал.1 от Закона за движение по пътищата / ЗДвП / и на основание чл.189, ал.4 във вр. с чл.182, ал.2, т.5 от ЗДвП му е наложено наказание глоба в размер на 400.00 лева.В жалбата се твърди, че ЕФ е неоснователен и незаконосъобразен, в подкрепа на което се излагат подробно развити съображения.

ИСКАНЕТО в жалбата е съдът да отмени изцяло обжалвания електронен фиш.

Ответникът по жалбата – ОД на МВР - Габрово, редовно призован, не се явява представител при разглеждане на делото.

По делото се събраха писмени и гласни доказателства, от съвкупната преценка на които съдът установи следната фактическа обстановка:

На 03.02.2020 г., в 16:01часа, на Главен път І-4, км.85+665, в посока на движение гр.Велико Търново (на територията на община Севлиево), бил установен и заснет с автоматизирано техническо средство ARH CAM S 1 лек автомобил „Хюндай Туксон” с рег. № ВТ 40 40 КН.Автоматизираното техническо средство отчело, че скоростта на автомобила след приспаднат толеранс от 3 % е 81 км/ч при ограничение на скоростта от 40 км/час за извън населено място, въведено с пътен знак В 26.В последствие била направена справка в програмата за регистрация на автомобили в Република България, от която било установено, че автомобилът е собственост на „***“ ЕООД гр.Елена, представлявано Д.Й.Д..За установеното с автоматизираното техническо средство нарушение на чл.21, ал.2 във вр. с чл.21, ал.1 от ЗДвП, на 16.05.2020 г., от ОД МВР Габрово, бил издаден електронен фиш, серия К, № 3604105, с който на „***“ ЕООД гр.Елена, представлявано Д.Й.Д., на основание чл.189, ал.4 във вр. с чл.182, ал.2, т.5 от ЗДвП било наложено наказание глоба в размер на 400.00лева.Така издаденият електронен фиш бил връчен на Д.Й.Д. на 29.06.2020 г., в качеството му на законен представител на „***“ ЕООД гр.Елена.

Гореизложената фактическа обстановка съдът намира за установена от приетите по делото писмени доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност – електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, серия К, № 3604105, издаден от ОДМВР – Габрово, с приложен към него снимков материал; Справка от РУ МВР Севлиево; Протокол от проверка № 70-С-ИСИС/22.10.2019 г.; Протокол за използване на автоматизирано техническо средство, с приложен към него снимков материал; Известие за доставяне; Писмо от РУ МВР с приложен към него преглед на фиш и извадка от ръководство на потребителя.

При така установената фактическа обстановка, въз основа на събраните писмени доказателства, съдът достига до следните правни изводи:

Препис от електронният фиш е връчен на жалбоподателя на 29.06.2020 г.От клеймото на пощенският плик, с който жалбата е изпратена, се установява, че същата е подадена на 13.07.2020 г., тоест в законноустановения срок, поради което същата е допустима и следва да се разгледа по същество.

Електронният фиш е издаден за извършено нарушение на разпоредбите на чл.21, ал.2 във вр. с чл.21, ал.1 от ЗДвП от ЗДвП.

Разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДвП гласи следното: “Когато стойността на скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал.1, това се сигнализира с пътен знак ”.Съгласно чл.21, ал.1 от ЗДвП – “При избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство е забранено да превишава следните стойности на скоростта в km/h: Извън населено място Категория B - 90”.

С ЕФ на осн. чл.189, ал.4 във вр. с чл.182, ал.2, т.5 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено наказание глоба в размер от 400.00лева.Съгласно чл.189, ал.4 от ЗДвП: „При нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволното й заплащане. Образецът на електронния фиш се утвърждава от министъра на вътрешните работи.”.Разпоредбата на чл.182, ал.2, т.5 от ЗДвП гласи следното: “Водач, който превиши разрешената скорост извън населено място, се наказва, както следва: за превишаване от 41 до 50 km/h - с глоба 400 лв.”.

Жалбоподателят, редовно призован, не се явява в съдебно заседание.В жалбата срещу електронния фиш се твърди, че същият е неоснователен и изцяло незаконосъобразен, в подкрепа на което се излагат няколко съображения.

Твърди се на първо място, че за да бъде ангажирана отговорността на жалбоподателя, нарушението следвало да бъде доказано по несъмнен начин с допустимите от закона доказателствени средства.Съгласно чл.189, ал.15 от ЗдвП снимките, видеозаписите и разпечатките, изготвени с технически средства или системи били веществени доказателства в административно-наказателния процес.В случая, на жалбоподателя, бил връчен единствено ел.фиш, без той да е съпроводен със снимков материал и/или видеозапис, подкрепящ по несъмнен начин извършеното нарушение, което водело до неяснота къде е извършено нарушението.Ел.фиш не се ползвал с доказателствена стойност и посоченото в него следвало да бъде подкрепено с доказателствен материал и доказано по съответния за това ред.

Съдът не споделя така изложените доводи.Съгласно чл.189, ал.15 от ЗДвП снимковия материал, изготвен с техническо средство или система, заснемаща или записваща датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, съставлява годно веществено доказателствено средство в административнонаказателния процес.От снимковия материал приложен по преписката също е видно, че нарушението е заснето на мястото посочено в ЕФ.Същевременно от протокола /приложение към чл.10, ал.1 от наредбата /, е видно, че автоматизирано техническо средство е използвано на 03.02.2020 г., начало на работа 15.00 и край на работа 17.00 часа, на ГП I-4, км. 87+665, в посока гр.Варна и посока на движение на контролираните МПС от София към Варна.От анализа на доказателствените източници се достига до недвусмислен извод, че на посочената в електронния фиш дата, час и място с техническо средство преносима система за контрол на скоростта на МПС с вградено разпознаване на номера и комуникации тип ARH CAM S1 с идентификационен № № 11743d5 било заснето движение на процесния лек автомобил със скорост / след приспаднат толеранс от -3км/час / от 81 км. /ч. при ограничение от 40 км. /ч. в извъннаселено място, въведена с пътен знак В 26, с което е нарушена разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДвП, като е установено превишение на скоростта с 41 км. /ч.От страна на жалбоподателя не са ангажирани доказателства, от които да се установява, че нарушението не е извършено на мястото, посочено в обжалвания електронен фиш.От друга страна, към административно-наказателната преписка е приложен снимков материал – оригинал на снимка с точни координати на нарушението.В обжалваният ел.фиш изрично е посочено мястото на извършване на нарушението, посочено и по-горе, както и посоката на движение – гр.Велико Търново.

На следващо място, съгласно чл.189, ал.4 от ЗДвП:„При нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение.Електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволното й заплащане.Образецът на електронния фиш се утвърждава от министъра на вътрешните работи“.На нито едно място в ЗДвП или друг нормативен акт, не се съдържа изискване към електронния фиш да бъде приложен и снимковият материал, заснет от автоматизираната система.Всяко регистрирано от АТСС, използвано в настоящия случай, нарушение е съпроводено от 5 поредни снимки на камерата, като на снимката направена на самото измерване на скоростта има данни за измерената скорост и дистанцията на МПС.Тази снимка може да бъде използвана за еднозначно определяне на нарушителят в случай, че в снимката е заснето и друго МПС.

В жалбата на следващо място се сочи, че твърдението, че на ГП І-4, км. 85+665, общ.Севлиево, в посока към гр.В.Търново бил поставен знак В-26 с ограничение на скоростта от 40 км/час за извън населено място не се споделяло от жалбоподателя, който при управление на посоченото МПС се движел със скорост, съобразена с общото ограничение на скоростта за извън населено място от 90 км/час.

Съдът не споделя и изложения довод.Както от справката, изпратена от РУ МВР Севлиево, така и от приложеният по делото Протокол за използване на автоматизирано техническо средство или система от 03.02.2020 г. се установява, че в участъка от ГП I-4, при км. 85+665, в землището на община Севлиево е въведено ограничение на скоростта с пътен знак В 26, забраняващ движение със скорост, по-висока от означената, в случая 40 км/час, разположен на 900 м. от АТСС, или както е посочено в справката при км. 84+765 от ГП I-4.

Твърди се на следващо място, че в случая не била спазена разпоредбата на чл.10, ал.1 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. на Министъра на вътрешните работи, съгласно която за всяко използване на АТСС се попълвал протокол съгласно приложението, който следва да е съпроводен със снимков материал, който да показва разположението на уреда.В случая по никакъв начин не ставало ясно къде е разположен АТСС и какъв периметър от пътното платно контролира, което следвало да бъде установено по несъмнен начин.

Съдът не споделя така изложеният довод.Към административно-наказателната преписка са приложени Протокол за използване на автоматизирано техническо средство от 03.02.2020 г. и снимков материал с разположението на уреда, с което са изпълнени изискванията на посочената по-горе Наредба.

Излага се на следващо място твърдението, че в конкретният случай не ставало ясно дали е приспадната максимално допустимата грешка за съответния тип АТСС и как е установена скоростта.Обстоятелството, че в процесния ел.фиш било посочено, че е приспаднат толеранс от -3км/ч. по никакъв начин не внасяло яснота каква е първоначално измерената скорост, още повече, че в него била посочена стойност на скоростта от 81 км/час.

Съдът не споделя така изложения довод.В приложения към ел.фиш снимков материал, изрично е отразено, че с АТСС е било заснето движение на процесния лек автомобил със скорост от 84 км. /ч.От приложения към административно-наказателната преписка Протокол от проверка № 70-С-ИСИС/22.10.2019 г. е посочено, че максимално допустимата грешка за това АТСС при реални условия на измерване на скорост при полеви тест е +/- 3 км/ч. до 100 км/час.В случая, в ел.фиш, правилно е отразено, че след приспаднат толеранс от -3км/час установената стойност на скоростта е 81 км/час, или при ограничение на скоростта за движение от 40 км/час, въведено с пътен знак В 26, превишената стойност на скоростта е 41 км/час.

Твърде се на следващо място, че основание за отмяна на обжалвания ел.фиш било обстоятелството, че нарушението било квалифицирано по чл.21, ал.2 във вр. с чл.21, ал.1 от ЗДвП, които текстове касаели две различни нарушения и се използвали алтернативно, а не кумулативно.В случая не ставало ясно какво точно нарушение има предвид административно-наказващия орган, което водело до невъзможност да се разбере какво нарушение е извършено и до накърняване на правото на защита.

Съда напълно споделя така изложения довод от страна на жалбоподателя.Налице е съществено процесуално нарушение изразяващо се в неясно изписване на нарушената норма.Във фиша като нарушение е посочена нормата на чл.21, ал.2 вр. с чл.21, ал.1 от ЗАНН.Няма как да има нарушение с такава правна конструкция.Съгласно чл.21, ал.1 от ЗДВП на водачи от категория В, С се забранява движение в населено място с над 50км/час и извън населено с 90км/ч.Съгласно чл.21, ал.2, когато стойността на скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал. 1, това се сигнализира с пътен знак.В заключение според съда чл.21, ал.1 и чл.21, ал.2 са две взаимоизключващи се правни норми и няма как да образуват конструкция на едно нарушение.Ето защо според съда предвид наясно описаната нарушена норма са налице основания за отмяна на обжалвания електронен фиш.

С депозираната от процесуалния представител на жалб.Д. жалба, към съда се отправя искане в полза на доверителя му да бъдат присъдени направените по делото разноски.Към жалбата е приложен договор за правна защита и съдействие, от който се установява, че е заплатено договорно възнаграждение в размер на 200.00 лева.С оглед изхода на делото и в съответствие с разпоредбата на чл.63, ал.3 от ЗАНН, така направените разноски следва да бъдат присъдени в полза на жалб.Д..

Водим от гореизложеното и на осн. чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р    Е    Ш    И :

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш, серия К, № 3604105 от 16.05.2020 г. за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, издаден от ОД МВР - Габрово, с който на Д.Й.Д., ЕГН **********,***, за нарушение на чл.21, ал.2 във вр. с чл.21, ал.1 от ЗДвП и на основание чл.189, ал.4 във вр. с чл.182, ал.2, т.5 от ЗДвП е наложено наказание глоба в размер на 400.00 /четиристотин/ лева, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗЕН.

ОСЪЖДА Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи - Габрово да заплати на Д.Й.Д. ***, ЕГН **********, сумата от 200.00 / двеста / лв., съставляваща направени по настоящото дело разноски за адвокатско възнаграждение.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр.Габрово в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

                                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: