Решение по дело №15521/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260991
Дата: 15 февруари 2021 г. (в сила от 11 март 2021 г.)
Съдия: Елена Евгениева Маврова
Дело: 20171100115521
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 30 ноември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

                              Р Е Ш Е Н И Е

 

гр.София, 15.02.2021 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - 16 състав, в публичното съдебно заседание на двадесет и шести октомври през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА МАВРОВА

                                                                       

при участието на секретаря Александрина Пашова, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 15521 по описа за 2017 г. по описа на СГС, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявен е иск с правно основание чл. 45, ал. 1 ЗЗД.

Ищецът Г.Я.Р. твърди в исковата молба, че на 05.11.2014 г., около 21:30 ч. в гр. София, на бул. „Гоце Делчев", пред арката на пазар „Красно село“, чрез пробождане с нож в тялото на ищеца, ответникът Е.М.М. му е причинил тежка телесна повреда, изразяваща се в прободно-прорезно нараняване в дясната гръдна половина в областта на седмо междуребрие, проникващо в гръдна кухина. Сочи, че виновността и противоправния характер на извършеното от ответника деяние, се установява от одобреното от наказателния съд с определение от 20.05.2015 г., по НОХД № 3841/2015 г., по описа на СРС, НО, 114 с-в, споразумение, сключено между Е.М.М. и Софийска районна прокуратура, според което подсъдимият се е признал за виновен в извършване на престъпление по чл.131а, пр.1, вр. чл.128, ал.2, вр. ал.1 НК.  Ищецът поддържа, че получените травматични увреждания от процесния деликт, са му причинили интензивни болки и страдания, както и са довели до трайна неработоспособност, което се отразява на социалния и семейния му живот. Сочи, че поради тежкия характер на нанесената телесна повреда, изтърпените от него болки и страдания, са изключително интензивни и стресиращи както за организма му, така и от чисто психологическо естество, тъй като се характеризират като общо разстройство на здравето и то опасно за живота му. Поради този им характер не са причина за трайната му неработоспособност, което му пречи да бъде пълноценен член и да осигурява прехраната на малкото си дете.

Ето защо, моли съда да осъди ответника Е.М.М., на основание чл. 45, ал. 1 от ЗЗД, да му заплати сумата от 40 000 лв., представляваща обезщетение за претърпените от Г.Я.Р. неимуществени вреди, под формата на болки и страдания в резултат от противоправно поведение на ответника (пробождане с нож в областта на гърдите), извършено на 05.11.2014 г., в гр. София, на бул. „Гоце Делчев", пред арката на пазар „Красно село“.

Ответникът Е.М.М. не е изразил становище в законоустановения срок срещу предявения иск.

Съдът, след като взе предвид доводите на страните и след оценка на събраните по делото доказателства, при спазване на разпоредбите на чл. 235 ГПК, намира следното от фактическа и правна страна:

 

Фактическият състав на отговорността по чл. 45, ал. 1 от ЗЗД, произтича от следните обстоятелства: в причинна връзка от виновно и противоправно деяние на ответника, ищецът е претърпял твърдените в исковата молба имуществени и неимуществени вреди.

Предвид задължителната сила на влязлото в сила протоколно определение от 20.05.2015 г., по НОХД № 3841/2015 г., по описа на СРС, НО, 114 с-в, с което е одобрено постигнато по реда на чл. 381 НПК споразумение между Е.М.М. и Софийска районна прокуратура, на основание чл. 300 ГПК, установени в настоящето производство са следните обстоятелства: на 05.11.2014 г. около 21,30 часа в гр. София, бул. „Гоце Делчев“, пред арката на пазар „Красно село“, чрез пробождане с нож в тялото на Г.Я.Р., Е.М.М. му е причинил тежка телесна повреда, изразяваща се в прободно-прорезно нараняване в дясната гръдна половина в областта на седмо междуребрие, проникващо в гръдна кухина, придружено с излив на около 150 мл. кръв и наличие на въздух (хемопневмоторакс) в дясната гръдна кухина, преминаващо през диафрагмата и засягащо черния дроб, придружено с масивен излив на кръв - около 2000 мл. в коремната кухина, и което деяние съставлява престъпление по чл.131а, пр.1, вр. чл.128, ал.2, вр. ал.1, вр. чл.29, ал.1, б. „б" от НК.

Съгласно приетата по делото съдебномедицинска експертиза, в причинна връзка с горепосочения инцидент ищецът Г.Р.Я. е получил следните телесни увреждания: прободно-порезна рана в дясна гръдна половина на ниво седмо междуребрие, проникваща в дълбочина в гръдната кухина с предизвикан хемопневмоторакс (натрупване на въздух и излив на кръв - 150 мл в свободната плеврална кухина), нараняваща диафрагмата и проникваща в коремната кухина с нараняване на черен дроб в VII - ми сегмент и масивен хемоперитонеум (излив на 2000 мл кръв в коремната кухина). При постъпване в болницата е констатирано и състояние на хеморагичен шок при пострадалия. От момента на нанасяне на увреждането до момента на оказаната успешна хирургична намеса, от причиненото нараняване, при пострадалия е съществувала реална опасност за живота. Като се има предвид, че тази опасност за живота му е преодоляна само благодарение на проведено високоспециализирано хирургично и реанимационно лечение, вещото лице приема, че от травмата са реализирани критериите на медико-биологичния признак постояннно общо разстройство на здравето, опасно за живота. (по смисъла на чл. 128 НК).

Според експертизата, тъй като по делото липсва медицинска документация от  „Пирогов” с налични данни за тежестта на засягането на белия дроб, за лезията на диафрагмата, за лезията на черния дроб, лабораторни и образни изследвания проследяващи болничен престой, както и липсва проследяваща медицинска документация за следстационарния период, на практика не е възможно да се прецизира продължителността на възстановителния процес. Теоретично след подобна травма се налага освен проведено лечение по спешност и продължително хирургично, реанимационно и постстационарно медикаментозно лечение и проследяване. Това възстановяване може да продължи с месеци, както твърди пострадалия при извършения актуален преглед и да не е пълно, а с развили се нарушения или усложнения.

Според вещото лице, при представените медицински документи, е сигурно, че след проведено лечение е предотвратена пряката опасност за живота на пострадалия. След подобни увреждания, обаче, независимо от лечението почти винаги остават да персистират редица постравматични последици, които се дължат на непълноценно възстановяване на травмираните тъкани и на настъпващи плеврални и перитонеални сраствания. При проведения актуален преглед в подкрепа на съобщеното за персистиращи след инцидента и до момента оплаквания, са установени следните данни за възможни посттравматични усложнения - аускултаторно налични сухи хрипове в дясна белодробна основа, болка при палпация на дясно подребрие, положителен симптом на почукване за десен бъбрек.

С извършения физикален преглед на 27.01.2020 г. са установени категорично останали вследствие уреждането и проведените операция - груби хиперкелоидни белези, както и от самата прободно-порезна рана, така и в горната част на коремната операция и в местата на наложени дренове в гръдната и коремна кухина. Това състояние на белезите говори не за първично, а за вторично зарастване и продължителен възстановителен процес. Следва да се има предвид, че тези белези са постоянни за цял живот, като те са добре видими и загрозяващи засегнатата област.

Според заключението на допълнителната медицинска експертиза, в допълнение, към вече дадените отговори на депозираната СМЕ, може да се посочи, че с проведените актуални образно и лабораторно изследвания не са установени данни за настъпили трайни посттравматични болестни промени при Г.Я.Р.. Констатирания с ЯМР изследване хемангиом (най-честите доброкачествени образувания на черния дроб.) на 6-ти чернодробен дял е болестен процес.

Предвид изложеното, настоящият състав приема, че по делото са доказани всички елементи от фактическия състав на непозволеното увреждане, доколкото с присъдата на наказателния съд е установено деянието, неговата противоправност и виновно поведение на ответника, а от съдебномедицинската експертиза, се установява, че в резултат от нанесения удар от ответника, на ищеца са причинени тежки травматични увреждания, от които е изпитвал болки и страдания, поради което отговорността на Е.М.М.  следва да бъде ангажирана.

Относно размерът на дължимото обезщетение за неимуществени вреди, съдът приема следното:

Обезщетението за неимуществени вреди в хипотезата на с чл. 45, ал. 1 от ЗЗД, се определя от съда в съответствие с установения в чл. 52 от ЗЗД принцип за справедливост. Критериите за определяне на този размер са видът и обемът на причинените неимуществени вреди от тежки травматични увреждания- прободно-порезна рана в дясна гръдна половина на ниво седмо междуребрие, проникваща в дълбочина в гръдната кухина с предизвикан хемопневмоторакс (натрупване на въздух и излив на кръв - 150 мл в свободната плеврална кухина), нараняваща диафрагмата и проникваща в коремната кухина с нараняване на черен дроб в VII - ми сегмент и масивен хемоперитонеум (излив на 2000 мл кръв в коремната кухина), съществувала е пряка опасност за живота на ищеца и белезите, установени от експертизата, които свидетелстват за дълъг възстановителен период, и обстоятелството, че за в бъдеще ще персистират редица постравматични последици за Г.Я.Р.. Предвид изложеното, съдът намира, че сумата от 40 000 лв., каквато се претендира и от самия ищец, представлява справедливо обезщетение по смисъла на чл. 52 от ЗЗД за репариране на неимуществените вредите, причинени от ответника, поради което и искът следва да бъде уважен в пълния му предявен размер.

Относно разноските

Ищецът не претендира разноски, поради което такива не следва да бъдат присъждани. На основание чл. 78, ал. 6 от ГПК, ответникът следва да бъде осъден да заплати по сметка на СГС, , общо разноски в размер на 2000 лв., от които 1600 лв. - държавна такса и по 400 лв. - депозит за съдебномедицински експертизи.

  Мотивиран от горното, Софийски градски съд

 

                                                        Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА Е.М.М., ЕГН **********,***, да заплати на основание чл. 45, ал. 1 от ЗЗД, на Г.Я.Р., ЕГН **********,***, представляван от адв. А.Д.В.,***, сумата от 40 000 лв., представляваща обезщетение за претърпените от ищеца неимуществени вреди – болки и страдания от травматични увреждания, причинени му от противоправно и виновно поведение (пробождане с нож областта на гърдите), извършено от Е.М.М. на 05.11. 2014 г. около 21,30 часа в гр. София, бул. „Гоце Делчев“, пред арката на пазар „Красно село“, ведно със законната лихва от датата на деликта - 05.11.2014 г., до окончателното погасяване на задължението.

ОСЪЖДА Е.М.М., ЕГН **********,***, да заплати по сметка на Софийски градски съд, на основание чл. 78, ал. 6 ГПК, държавна такса и заплатените от бюджета на съда разноски, в общ размер на 2000 лв.

Решението може да се обжалва с въззивна жалба пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

СЪДИЯ: