Определение по дело №164/2010 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 април 2010 г.
Съдия: Красимир Аршинков
Дело: 20101200200164
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 9 април 2010 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

Номер

48

Година

05.05.2010 г.

Град

Кърджали

В ИМЕТО НА НАРОДА

Окръжен Съд - Кърджали

На

05.05

Година

2010

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Кирил Митков Димов

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Кирил Митков Димов

Фирмено дело

номер

20105100800010

по описа за

2010

година

Производството е по чл.595 и сл. от ГПК.

Молителите Хатидже Хасан Мустафа, Фикрет Емин Хабиб и Марияна Красимирова Тихова - членове на УС на Сдружение с нестопанска цел “Румели” -гр.Момчилград са заявил новонастъпили обстоятелства, а именно вписването нановоучредено сдружение за осъществяване на дейност в частна полза. Към заявлението са приложени протокол от проведено учредително събрание с дата 11.01.2010 г., списък на учредителите, устав на сдружението, съгласие с образец от подписа на председателя на УС с нотариална заверка, 3 бр. свидетелства за съдимост, 3 бр. декларации, 5 бр. заверени копия от лични карти и уведомително писмо.

При тези данни съдът намира направеното искане за основатели Представени са необходимите документи, а уставът не противоречи на императивни законови разпоредби.

Ето защо, Окръжният съд

Р Е Ш И :

ВПИСВА в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел при Кърджалийския окръжен съд учреденото Сдружение с нестопанска цел за извършване на дейност в ЧАСТНА ПОЛЗА, с наименование “РУМЕЛИ” със седалище и адрес гр.Момчилград, ул.”Маказа” № 3 и с неопределен срок на учредяване.

Сдружението има следните цели: развива, популяризира и утвърждава историята, литературата, културата, фолклора, обичаите и традициите на етносите в България; подпомага, насърчава и организира развитието на художествената самодейност и фолклорните традиции; осъществява връзки и съвместни проекти с всички неправителствени организации в страната и чужбина, както и с български правителствени организации и общини за съхранение, развитие и популяризиране на етно-културната идентичност и етно-културния обмен; подпомага изграждането, ремонтирането и съхранението на религиозните, културните и историческите паметници на територията на Република България; разширява образователната квалификация и подпомага професионалната реализация на своите членове; Средствата за постигане на целите на сдружението са: взаимодействие с държавните и общински органи, учреждения и организации; сътрудничество и обмяна на опит със сродни и други обществени организации от страната и чужбина и участие в съвместни проекти; защита на проекти за финансиране на дейностите на сдружението; провеждане на семинари и курсове за обучение; участие и организиране на форуми, фестивали и концерти в страната и чужбина; организиране на групи, школи, кръжоци и курсове за фолклор и традиционни занаяти; възстановка на традиционни обичаи и създаване на сбирки за съхраняване на експонати, свързани с традициите и историята; изграждане на културно-информационен център; популяризиране на дейността на сдружението, фолклорното, историческото и литературното наследство, обичаи и традиции чрез медии, печатни издания и електронната мрежа (интернет).

Предметът на дейност на сдружението е: проучване на историята, литературата, културата, фолклора, обичаите и традициите на етносите в България; подпомагане, насърчаване и организиране на художествената самодейност и съхраняване на фолклорните и историческите традиции в тяхното етноразнообразие; осъществяване на връзки и съвместни проекти с всички неправителствени организации в страната и чужбина, с български правителствени организации и общини за съхраняване, развитие и популяризиране на етно- културната идентичност и етно-културния обмен; провеждане на семинари и курсове за обучение; участие и организиране на форуми, фестивали и концерти в страната и чужбина; организиране на групи, школи, кръжоци и курсове за фолклор и традиционни занаяти; възстановка на традиционни обичаи и създаване на сбирки за съхраняване на експонати, свързани с традициите и историческото наследство; издаване на аудио и видеоматериали, печатни издания-бюлетини, брошури, дипляни и други; организиране на дарителски кампании.

Членството в сдружението е открито за всички физически и юридически лица и институции от страната и чужбина, които приемат устава, споделят целите на сдружението и подпомагат реализацията Þм. Приемането на физически лица става въз основа на решение на УС, взето с единодушие. Приемането н юридически лица става въз основа на писмено заявление до Председателя на УС в което се съдържат решение за членство на съответния управителен opган, удостоверение за актуална съдебна регистрация и копие от учредителния акт или устав. Управителният съвет взема решение за приемане с единодушие.

Всеки член на сдружението има право: да избира и да бъде избиран ръководните органи на сдружението; да участва равнопоставено във всички дейности и мероприятия; да получава редовно информация за дейността на сдружението; да бъде осведомяван за дейността на сдружението, да преглежда получава копия от книжата на сдружението; да получава информация и да участват в обсъждането и оценяването на дейността на сдружението. Всеки член на сдружението е длъжен да спазва устава; да изпълнява решенията на общото събрание и ръководните органи на сдружението; да съдейства за постигане целите на сдружението; да плаща редовно членски внос и имуществени вноски; да ? провежда политическа дейност в рамките на сдружението или чрез него. Членството се прекратява по собствено желание чрез едностранно писмено волеизявление подадено до УС; поради смърт на ФЛ или поставянето му под пълно запрещение; поради прекратяване на ЮЛ; поради изключване с решение на УС, взето с единодушие в случай на действия, уронващи авторитета на сдружението или противоречащи на устава, както и в случаите на неизпълнение на чл.16 от устава. Членовете на сдружението дължат имуществени вноски, ако са определени с решение на общото събрание, което определя реда и начина на внасяне на имуществените вноски.

Органи на сдружението са Общо събрание и Управителен съвет. Общото събрание се свиква от Управителния съвет по негов инициатива или по искане на една трета от членовете на сдружението, в което се намира седалището на сдружението. Ако в последния случай УС в двуседмичен срок не отправи писмена покана за свикване на общо събрание, то се свиква от съда по седалището на сдружението по писмено искане на заинтересованите членове или натоварено от тях лице. Поканата трябва да съдържа дневния ред, датата, часа и мястото на провеждане на общото събрание и по чия инициатива се свиква. Поканата се обнародва в Д.в. и се поставя на мястото за обявления в сградата, в която се намира управлението на сдружението, най-малко един месец преди насрочения ден. Общото събрание изменя и допълва устава, приема други вътрешни актов избира и освобождава членове на УС и неговия председател, ако има избран контролен съвет избира и освобождава членовете му и неговия председателя определя адреса на сдружението, взема решение за откриване и закриване на клонове, за участие в други организации, за преобразуване, вливане или сливане други сродни организации, разделяне или прекратяване на сдружението, приел основните насоки и програма за дейността на сдружението, приема бюджета на сдружението, взема решение относно дължимостта и размера на членския внос или имуществените вноски, приема отчета за дейността на УС, взема решения : отчуждаване на недвижими имоти на сдружението, учредяването на вещни права върху такива имоти в полза на други лица и за обременяването им с тежести, взема решения за безвъзмездно разходване на средства на сдружението и реда за това, отменя решения на други органи на сдружението, които противоречат на закона, устава или други вътрешни актове. Решенията на общото събрание се вземат с мнозинство от присъстващите, а решенията за изменение и допълнение на устава, откриване и закриване на клонове, участие в други организации, за преобразуване, вливане или сливане с други сродни организации, разделяне или прекратяване на сдружението, за приемане на бюджета на сдружението, за отчуждаване на недвижими имоти на сдружението, учредяването на вещни права върху такива имоти в полза на други лица и за обременяването им с тежести, както и за подбиране на лица и начина на подпомагането им се вземат с мнозинство 2/3 от присъстващите.

Управителният съвет управлява сдружението и определя обема на представителната власт на отделни негови членове и на председателя; осигурява изпълнението на решенията на общото събрание; разпорежда се с имуществото на сдружението при спазване изискванията на устава; подготвя и внася в общото събрание проект за бюджет, отчет за дейността на сдружението; определя реда и организира извършването на дейността на сдружението и носи отговорност за това; приема и изключва членове на сдружението; овластява председателя за сключването на трудови и граждански договори за постигане на целите и осъществяване на дейността на сдружението; членовете на УС представляват сдружението заедно в случаите, когато е налице материален интерес в размер над 10 000 лв.; взема решения по всички въпроси, които по закон или съгласно устава не спадат в правата на друг орган. Председателят на управителния съвет се избира от общото събрание и има следните правомощия: организира и ръководи текущата дейност на сдружението и заседанията на УС; изготвя щатно разписание на служителите, сключва, изменя и прекратява трудовите им договори; отговаря за воденето на книги за протоколите от заседанията на колективните органи на сдружението; представлява и управлява сдружението.

Сдружението се прекратява с решение на общото събрание или с решение на Окръжния съд в предвидените от закона случаи. При прекратяване на сдружението се извършва ликвидация от председателя на УС на сдружението или от друго лице, определено от УС. Разпределението на останалото след удовлетворяване на кредиторите имущество се извършва съгласно правилата, предвидени в чл. 15 от ЗЮЛНЦ.

Управителният съвет на сдружението е в състав: Хатидже Хасан Мустафа от гр.Момчилград, ул.”Георги Бенковски” № 1, вх.”Б”, ет.2, ап.4, с ЕГН **********- Председател, Фикрет Емин Хабиб от гр.Момчилград, ул.”Капитан Петко Войвода” №21, вх.”Г”,ет.2, ап.47, с ЕГН ********** и Марияна Красимирова Тихова от гр.Момчилград, ул.”Сан Стефано” № 8, вх.”Б”, ет.2, ап.21, с ЕГН **********.

Сдружението ще се представлява от Председателя на УС Хатидже Хасан Мустафа от гр.Момчилград, ул.”Георги Бенковски” № 1, вх.”Б”, ет.2, ап.4, с ЕГН **********, а при материален интерес в размер над 10 000 лв. заедно от членовете на управителния съвет.

Решението подлежи на незабавно изпълнение.

Председател: