Решение по дело №337/2019 на Районен съд - Самоков

Номер на акта: 57
Дата: 24 април 2020 г. (в сила от 5 юни 2020 г.)
Съдия: Марина Трифонова Цветкова
Дело: 20191870200337
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е - 57

 

гр. С., 24.04.2020

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

С. РАЙОНЕН СЪД, втори състав, в открито съдебно заседание, проведено на  година, в състав:

                            

                                                       Районен съдия: МАРИНА ТРИФОНОВА   

при секретаря Параскева Георгиева, като разгледа докладваното от съдията АНД дело № 337/2019 г. по описа на същия съд, за да се произнесе взе предвид следното:

 

В.И. *** е обжалвал наказателно постановление № 169-0338-000578/27.06.2019 год. на Началник група към ОДМВР-С.,с искане за отмяната му като незаконосъобразно и неправилно ,постановено при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.Сочи се ,че както в АУАН ,така и в НП липсва описание на нарушението ,обстоятелствата ,при които е извършено ,както и на доказателствата ,които го потвърждават.Поддържа, че не е извършил нарушенията ,за които му е съставен АУАН  и е издадено наказателно постановление.Иска се изцяло отмяната на обжалваното наказателно постановление.

В с.з. адв.И. –пълномощник на жалбоподателя В.И.В. поддържа жалбата и моли атакуваното наказателно постановление да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно и е изложил съображения.

         Административно-наказващият орган не се представлява и не взема становище по жалбата.

         Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства по отделно и в тяхната съвкупност, съобразно доводите на страните, приема за установено от фактическа страна следното:

         С обжалваното наказателно постановление 169-0338-000578 /27.06.2019 год. на Началник група към ОДМВР-С. на В.И.В. му е наложено наказание глоба в размер на 200 лева на основание чл.179,ал.2 ,вр.чл.179,ал.1 ,т.5 от ЗДвП, за извършено нарушение  на чл.25,ал.1 от ЗДвП. ,наложено му е наказание глоба в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца, на основание чл.175,ал.1,т.5 от ЗДвП за извършено нарушение на чл.123,ал.1,т.2,б.”б” от ЗДвП, наложено му е наказание глоба в размер на 10.00 лева на основание чл.183,ал.1,т.1, пр.2 от ЗДвП за извършено нарушение на чл.100,ал.1,т.1 от ЗДвП.В обстоятелствената част на наказателното постановление е отразено ,че на 24.05.2019 год. около 19.40 часа в гр.С. ,по ул.”О.П.” В.И.В. е управлявал собственото си моторно превозно средство –лек автомобил марка „БМВ320 Д”,с рег.№ СО 1619 СХ ,като е  предприел маневра за заобикаляне на паркирано пътно превозно средство с рег.№ СО 9336 АМ, като не се е убедил ,че няма да създаде опасност за участниците в движението ,несъобразявайки се с тяхното положение и е ударил огледалото за обратно виждане на паркирания лек автомобил марка „Мицубиши колт”, с рег.№ СО 9336 АМ.Отразено е ,че водачът е напуснал мястото на ПТП ,без да установи последиците от него.Същият е без контролен талон и без свидетелство за управление на моторно превозно средство.

         Наказателното постановление е издадено въз основа на акт976385/27.05.2019 год. за установяване на административно нарушение от Я.И.Д.младши автоконтрольор при РУ на МВР-гр.С.. Актът е съставен в присъствието на един свидетелС.А.Х..Актът е връчен на нарушителя при отказ,който е удостоверен с подписа на един свидетел –С.Г.Н., полицейски служител в РУ-С..Фактическите констатации в акта са идентични с фактическите констатации в НП. Налице е несъответствие в изписване на цифровата квалификация на едно от нарушенията.

По делото са разпитани свидетелите Я.И.Д.–актосъставител и С.А.Х.-свидетел при съставяне на акта ,показанията на които потвърждават констатациите в АУАН и НП.От показанията на свидетелите си установява ,че на 24.05.2019 год. са били на работа нощна смяна и са получили сигнал от ОДЧ за възникнало ПТП на ул.”О.П.” в гр.С..На мястото на произшествието се намирал лек автомобил ,на който водачът обяснил ,че спрял превозното средство ,за да се качат още две лица и в този момент покрай тях преминал лек автомобил БМВ с регистрационен номер СО 1619 СХ,като водачът при разминаването се ударил в страничното огледало на автомобила .Същият не спрял и продължил в посока ул.”Л.”.Били проведени издирвателни мероприятия и по-късно свидетелите установили водача на лек автомобил БМВ с посочения по-горе регистрационен номер.Свидетелите сочат ,че при разговор с нарушителя ,същият е заявил ,че не е управлявал моторното превозно средство на посочената в акта и наказателното постановление дата.Свидетелите заявяват,че след преглед на записите на камерите, разположени в този район ,на улица „О.П.” установили нарушителя.Свидетелят Я.Д.-съставил АУАН сочи ,че той е съставен сградата на РПУ-С. ,в присъствието на нарушителя ,който е отказал да го подпише и му е предявен при отказ ,удостоверен с подписа на свидетеля С.Н.-полицейски служител в РПУ-С..Тези показания се потвърждават и от показанията на свидетеля С.Г.Н..

От показанията на водения от жалбоподателя свидетел В.П. Н. се установява ,че заедно с нарушителя В.И.В. с техните семейства на посочената в акта и наказателното постановление дата 24.05.2019 година са празнували за времето от 18.00-18.30 часа до към 22.00 часа дома на В..

         При така установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните изводи от правна страна:

Жалбата е процесуално допустима, а разгледана по същество –  основателна.

След служебно извършена проверка съдът констатира,че при издаването на обжалваното наказателно постановление са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила-както актът за установяване на административното нарушение,така и наказателното постановление са съставени в противоречие с изискванията на чл.42 ,съотв. на чл.57 от ЗАНН и при неспазване на правилата за установяване на административното нарушение и налагане на наказанието ,установени в раздел ІІ-ІV от ЗАНН.

Съгласно разпоредбата на чл.57,ал.1, т.5 и  т.6 от ЗДвП от ЗАНН наказателното постановление трябва да съдържа: описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават, както и законните разпоредби, които са били нарушени виновно.В случая по делото не са установени по безспорен начин извършените нарушения и вината на нарушителя, които са необходими предпоставки за налагане на визираните в АУАН и НП административни наказания.В АУАН и НП липсва пълно описание на фактическата обстановка на извършените нарушения.

Фактическото описание на нарушението по чл.25,ал.1 от ЗДвП в АУАН и НП не кореспондира с посочената норма.Не става ясно коя от многото хипотези  е нарушена.

На следващо място при съставянето на акта и издаденото въз основа на него наказателно постановление са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила на чл.42,т. 5 и чл.57, ал.1 т. 6 от ЗАНН. Съгласно посочените разпоредби на закона актът и наказателното постановление трябва да съдържат законните разпоредби, които са нарушени.Пълното, ясно и точно описание на всички елементи от състава на административното нарушение и обстоятелствата, при които то е извършено и посочването на законовите разпоредби, които са нарушени, дава възможност на лицето, сочено като нарушител, да разбере какво нарушение се твърди, че е извършило и съответно за какво нарушение е наказано, за да упражни правото си на защита и има своята значимост за законосъобразността на акта и издаденото, въз основа на него наказателното постановление.В този смисъл е необходимо да е налице правно единство между словесното описание на нарушението в АУАН и НП и посочения като нарушен закон.В случая е налице несъответствие в правната квалификация на нарушението по чл.123 ,ал.1 от ЗДВ.В акта е посочена като нарушена нормата на чл.123,ал.1, т.1 и т.3 ,а в НП е посочена нормата на чл.123,ал.1,т.2,б.”б” от ЗДвП.Двете точки на посочената норма визират различни състави на нарушението по чл.123,ал.1 от ЗДвП.

В наказателното постановление за първи път е посочена като нарушена разпоредбата на чл.100,ал.1,т.1 от ЗДвП и затова нарушение на нарушителя му е повдигнато обвинение,което е недопустимо и представлява допуснато съществено нарушение на административно-производствените правила. 

Мотивиран от изложеното съдът намира, че атакуваното наказателно постановление е незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено, поради което и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН

Р  Е  Ш  И :

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 169-0338-000578/27.06.2019 год. на Началник група към ОДМВР-С. ,с което на В.И.В. му е наложено наказание глоба в размер на 200 лева на основание чл.179,ал.2 ,вр.чл.179,ал.1 ,т.5 от ЗДвП, за извършено нарушение  на чл.25,ал.1 от ЗДвП. ,наложено му е наказание глоба в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца, на основание чл.175,ал.1,т.5 от ЗДвП за извършено нарушение на чл.123,ал.1,т.2,б.”б” от ЗДвП, наложено му е наказание глоба в размер на 10.00 лева на основание чл.183,ал.1,т.1, пр.2 от ЗДвП за извършено нарушение на чл.100,ал.1,т.1 от ЗДвП.

         Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд – С. област в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.  

         

           

           РАЙОНЕН СЪДИЯ: