Решение по дело №305/2019 на Районен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 април 2019 г. (в сила от 8 май 2019 г.)
Съдия: Валери Митков Ненков
Дело: 20191720200305
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 февруари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                    Р Е Ш Е Н И Е

                    В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

                                        15.Април.2019година

Номер   185                                                                                         гр. Перник

Пернишки  районен съд                                                                  01- Н. състав

На  19.ІІІ.                                                                                        година  2019г.

В  открито  съдебно заседание в следния състав:

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ :  Валери   Ненков

                                                                                                       ЧЛЕНОВЕ :

                                                                                                       СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ :

Секретар:  Наташа Динева

ПРОКУРОР    

                Като разгледа докладваното от Председателя  АНД № 00305/19год. по  описа  на съда за 2019година, за да се произнесе  взе предвид следното:

       Производството е по чл.59 и сл. от  ЗАНН.

                Образувано  е  по  жалба  на  Д.С.С./***/,против  Наказателно постановление № 14-1158-000961/22.ІV.2014год.  на   Нач. сектор “ПП”-МВР-Перник  с  което  на жалбоподателката   е   наложено   наказание:  “Глоба  в   размер на 100лв. на осн. чл.182 ал.1  т.3 от  ЗДвП   за   извършено   нарушение   по    чл.21 ал.1 от  ЗДвП, затова  че на 11.ІІ.2014год.  в  14,28ч. в гр.Перник кв.”Бела вода” по ПП 1-6 в посока на движение от Радомир към София, управлява л.а рег. № ** ** ****, като  на км.74+000/с/у Кметството/ при максимално допустима скорост от 50км./ч. валидна за  населено място в обсега на радара се движи с 75км/ч. Скоростта е установена с Клип № 6084 от Мобилна Система за Видеоконтрол  ТFR 1–М” № 576 .водачът е запознат със снимковия материал.Акта е съставен във връзка с Декларация по чл.188 от ЗДвП.Наказуема скорост 22км/ч предвид допустимата грешка на техническото средство от 3км/ч. до 100км/ч.

         В жалбата се изтъква несъгласие със законосъобразност на наказателното постановление, като се иска  отмяната му,въз основа на настъпила двност.              

      Въззиваемата страна редовно призована, представител   не  изпраща.

 

       Пернишки  районен съд, като съобрази доказателствата събрани по делото, както и предвид  становищата  на страните по реда на чл.14  и  18 от НПК,   намира за установено  следното :

       Жалбата   е  подадена в срок    по  чл.59 ал.2 от  ЗАНН от надлежно легитимирано лице с правен интерес  и  е  допустима, а разгледана    по  същество  е    основателна.

       С  Акт   № 389332/02.ІV.2014год./Типов номер/ съставен от А.В.А.  е  установено  че Д.С.С. на 11.ІІ.2014год.  в  14,28ч. в гр.Перник кв.”Бела вода” по ПП 1-6 в посока на движение от Радомир към София, управлява л.а рег. № ** ** ****, като  на км.74+000/с/у Кметството/ при максимално допустима скорост от 50км./ч. валидна за  населено място в обсега на радара се движи с 75км/ч. Скоростта е установена с Клип № 6084 от Мобилна Система за Видеоконтрол  ТFR 1–М” № 576 .водачът е запознат със снимковия материал.Акта е съставен във връзка с Декларация по чл.188 от ЗДвП. Наказуема скорост 22км/ч предвид допустимата грешка на техническото средство от 3км/ч. до 100км/ч.

       АУАН е съставен на основание на попълнена Декларация-л.11 по чл.188 от ЗДвП/ чл. 188. (1) Собственикът или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение. Собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство. (2) Когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице, предвиденото по този закон наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на моторното превозно средство/ от  водача на автомобила.

       Въз основа на горепосоченият Акт  е   издадено Наказателно постановление № 14-1158-000961/22.ІV.2014год.  на Нач. сектор “ПП”-МВР-Перник  с  което  на жалбоподателката   е   наложено   наказание: “Глоба   в   размер на 100лв. на осн. чл.182 ал.1  т.3 от ЗДвП за   извършено   нарушение   по    чл.21 ал.1 от  ЗДвП

       Въззиваемата страна–сектор “Пътна Полиция”-ОД-МВР–гр.Перник,редовно призована представител   не   изпраща.

       Свидетеля по  акта: Р.К.М.    се   явява, като потвърждава констатациите в АУАН.

По делото от страна  на въззиваемата страна   е приложена Заповед Із-1745-515/28.08.2012год. за  компетентност и фотоснимка от видеосистема с фиксирана скорост на процесното МПС, както и Декларация-л.8 по  чл.188 от ЗДвП .  

       Конкретно, относно нарушението посочено  в  Наказателно постановление № 14-1158-000961/22.ІV.2014год.  на   Нач. сектор “ПП”-МВР-Перник  при извършване на служебна проверка за законосъобразност, съдът констатира изтекла давност за административно наказателно преследване.        

  Възражението на жалбоподателката за изтекла давност е основателно, разгледано в контекста на давността за административно наказателно преследване,предвид следното:

  Институтът на погасителната давност регламентиран в ЗАНН се ограничава  до сроковете в чл.34  от ЗАНН за съставяне на АУАН   и  издаване на НП. НЕ е налице, обаче правна регламентация в ЗАНН на института на абсолютната погасителна давност.

      Съгласно Тълкувателно постановление № 1 от 27.02.2015 г. на ВКС по Тълкувателно д. № 1/2014 г., ОСНК и ОСС на ІІ-ра колегия на ВАС уредбата, относно погасяване на наказателното преследване по давност в общата част на Наказателния кодекс намира приложение и в административно наказателното производство по силата на препращащата-бланкетна разпоредба на чл.11 от ЗАНН/чл.11.По въпросите на вината, вменяемостта, обстоятелствата, изключващи отговорността, формите на съучастие, приготовлението и опита се прилагат разпоредбите на общата част на Наказателния кодекс, доколкото в този закон не се предвижда друго./.

            От мотивите на Тълкувателното постановление, става ясно, че нормите на НК са приложими не само относно абсолютната давност, но и относно обикновената давност за преследване. Това е така, тъй като нормата на чл.34 ЗАНН урежда единствено сроковете за съставяне на акт и издаване на наказателно постановление, но не и срок, в който да приключи административно наказателното производство с влязъл в сила правораздавателен акт.

   Погасителната давност ограничава във времето възможността на държавата,чрез съответния компетентен орган да реализира с влязъл в сила акт  наказателната /в частност административно наказателната/ отговорност на дееца.

        Давността за преследване  започва от деня, в който е довършено престъплението/нарушението /чл.80 ал.3 от НК-чл. 80. (1) Наказателното преследване се изключва по давност, когато то не е възбудено в продължение на:1.двадесет години за деяния, наказуеми с доживотен затвор без замяна, доживотен затвор, и 35 години за убийство на две или повече лица;2. петнадесет години за деяния, наказуеми с лишаване от свобода повече от десет години;3. десет години за деяния, наказуеми с лишаване от свобода повече от три години;4. пет години за деяние, наказуемо с лишаване от свобода повече от една година, и    5. три години за всички останали случаи.(2) Давностните срокове по предходната алинея за престъпления, извършени от непълнолетни, се определят, след като се съобрази заменяването на наказанията по чл. 63. (3) Давността за преследване започва от довършването на престъплението, при опит и приготовление - от деня, когато е извършено последното действие, а за престъпленията, които траят непрекъснато, както и за продължаваните престъпления - от прекратяването им.//, и тече до реализирането на наказателната / административно наказтелната   отговорност на дееца с влязъл в сила акт.

   Нито АУАН, нито НП са окончателни актове в действителност те засягат междинни  етапи от производството и по същество са действия, които прекъсват обикновената давност за извършването на които в чл.34 от ЗАНН са установени специални давностни  срокове.

  Със съставянето на АУАН и с издаването на наказателно постановление действията на държавата по реализиране административно наказателната отговорност на дееца НЕ са завършени, доколкото  издаденото НП, подлежи на връчване, като предпоставка за упражняване правото на жалба и предизвикване на съдебен контрол спрямо него, предпоставящ  влизането му в сила.

 По отношение на връчването специален давностен срок в ЗАНН НЕ е предвиден, поради което субсидиарно приложение  намира срокът на обикновената давност по НК.

  Приемането на обратната теза – че в административно наказателното производство разпоредбите на НК, относно обикновената  погасителна давност са неприложими, би означавало извършителят на административно нарушение да бъде поставен в по-неблагоприятно положение от извършител на престъпление, което е лишено от правна логика.

 В този смисъл следва да се приеме, че сроковете по чл.34 ЗАНН, НЕ изключват приложението на институтите на давността за преследване по НК в т.ч.  и обикновената давност за преследване.

  Предвид изложеното и  по силата на бланкетната норма на чл.11 от ЗАНН  в конкретния казус от гледна точка предвиденото за административното нарушение наказание, е приложим срокът по чл.80 ал.1 т.5 от НК /ред. ДВ, бр.26/2010 г./ чл. 80. (1) Наказателното преследване се изключва по давност, когато то не е възбудено в продължение на:1.двадесет години за деяния, наказуеми с доживотен затвор без замяна, доживотен затвор, и 35 години за убийство на две или повече лица;2. петнадесет години за деяния, наказуеми с лишаване от свобода повече от десет години;3. десет години за деяния, наказуеми с лишаване от свобода повече от три години;4. пет години за деяние, наказуемо с лишаване от свобода повече от една година,   и    5. три години за всички останали случаи   .(2) Давностните срокове по предходната алинея за престъпления, извършени от непълнолетни, се определят, след като се съобрази заменяването на наказанията по чл. 63. (3) Давността за преследване започва от довършването на престъплението, при опит и приготовление - от деня, когато е извършено последното действие, а за престъпленията, които траят непрекъснато, както и за продължаваните престъпления - от прекратяването им.//, а именно 3години.

  Процесното административно наказателното преследване е било възбудено на 11.ІІ.2014год.  със съставянето на АУАН срещу жалбоподателката.

  На 22.ІV.2014год./след около 3 месеца/ е издадено наказателно постановление за установеното с акта нарушение, т.е., давностните срокове по чл.34 ЗАНН  са спазени предвид, че извършителя на нарушението е установен на 02.ІV.2014г.-Декларация –л.8.

       Съгласно нормата на чл.81 ал.2 от НК/чл. 81. (1) Давността спира, когато започването или продължаването на наказателното преследване зависи от разрешаването на някой предварителен въпрос с влязъл в сила съдебен акт.(2) Давността се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето за преследване, и то само спрямо лицето, срещу което е насочено преследването. След свършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.    (3) Независимо от спирането или прекъсването на давността наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в предходния член./, след свършване на действието прекъсващо давността, започва да тече нова давност, а съгласно ал.3 от въпросната разпоредба наказателно преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с ½-една втора срока, предвиден в чл.80  в частност чл.80 ал.1 т.5 от НК.

  Видно е, че от момента на издаването на Наказателно постановление № 14-1158-000961/22.ІV.2014год.   до момента-извършване на нарушението 11.ІІ.2014год./ е изтекъл срок, по-дълъг от предвидения три годишен в нормата на чл.81 ал.2 от НК/чл. 81. ………...    (3) Независимо от спирането или прекъсването на давността наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в предходния член./   вр. чл.11 от ЗАНН.

  При тези обстоятелства, изтеклата към момента абсолютна за преследване по чл.81 ал.2 от НК/чл. 81. ………...    (3) Независимо от спирането или прекъсването на давността наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в предходния член./  вр. чл.11 от ЗАНН, има за последица отпадане на възможността спрямо сочения като нарушител да може да бъде завършено започналото административно наказателно преследване с реализиране на  отговорността му за евентуално извършеното административно нарушение,поради което процесното НП следва да бъде отменено поради изтичане на абсолютна давност.

       С    оглед изложеното   и  на   осн. чл.63 ал. 1   от  ЗАНН

                        Р   Е   Ш   И

             ОТМЕНЯВА Наказателно постановление № 14-1158-000961/22.ІV.2014год.  на   Нач. сектор “ПП”-МВР-Перник  с  което  на жалбоподателката Д.С.С. е   наложено   наказание:  “Глоба   в   размер на 100лв. на осн. чл.182 ал.1  т.3 от  ЗДвП   за   извършено   нарушение   по    чл.21 ал.1 от  ЗДвПза   извършено  нарушение   по  чл.100  ал.1 т.1 от ЗДвП.

    РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно  обжалване,  по реда  на Административно процесуалния кодекс-Глава ХІІ,  пред  Пернишки Административен съд   в   14-дневен   срок от съобщаването му на страните.

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:...............................

 

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА

ВС