Определение по дело №203/2023 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 април 2023 г.
Съдия: Димитър Христов Гальов
Дело: 20237040700203
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 7 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

   877                               06.04.2023г.                                    гр.Бургас

 

Бургаският административен съд, първи състав, на шести април две хиляди двадесет и трета година, в закрито заседание, в следния състав:

 

                                                    Съдия:  Димитър Гальов

 

като разгледа докладваното от съдията адм. дело № 203 по описа за 2023г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по искова молба, подадена от „Интрейд инженеринг“АД, представлявано от И.Д.Атанасов.

Предявен е иск срещу Община Бургас, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление: гр.София, бул. „Александър Стамболийски“№ 62. Иска се осъждане на администрацията да заплати на ищеца сума в размер на 14 000 000 /четиринадесет милиона/ лева за извършени подобрения, асфалтиране, инфраструктура и консумативи, лихви  и пропуснати ползи и неустойки, като е посочено в петитума на исковата молба, че точният им размер следва да бъде установен със СИЕ.

В обстоятелствената част на исковата молба се сочи, че с Решение № 32 от 28.05.2019г. на Общински съвет-Бургас, въз основа на докладна записка на Кмета на община Бургас безвъзмездно се прехвърлят идеални части- общинска собственост на НОИ, като било разпоредено и предварително изпълнение на този административен акт. Според ищеца това решение на колективния административен орган е неправилно и незаконосъобразно. По-нататък в изложението се заявява, че това решение е обжалваемо, а според ищецът този административен акт е нищожен, евентуално незаконосъобразен, поради което ще се упражни правото на обжалване в съответните срокове.

Депозираната в съда искова молба е незаверено копие, изпратено по ел. поща /л.5 от делото/. Не е представен документ за дължимата държавна такса за образуване на административно дело по исковата молба.

С Разпореждане № 615 от 08.02.2023г. на съда по настоящото дело, исковата молба е оставена без движение, като на ищеца, чрез неговия законен представител са дадени указания за отстраняване на констатираните нередовности на исковата молба.

В тази връзка на ищеца е указано да посочи изрично дали претендираната сума от 14 000 000 лева, съставлява обезщетение за причинени вреди от описания незаконосъобразен административен акт /Решение на Общинския съвет/, дали са имуществени вреди и какво точно представляват, като се опише конкретния размер на всяка от вредите, съответно да се посочи коя сума какво съставлява, т.е. дали са главници и/или лихви, съответно за какъв период се претендират евентуални лихви.

Указано е на ищеца да посочи дали и кога е оспорен цитирания административен акт, пред кой съд и има ли влязло в сила решение, с което актът е отменен, като незаконосъобразен.

 Указано е да се посочи изрично кой е ответника, срещу когото се предявява иска, тъй като е написано, че се иска осъждане на Община Бургас, но е посочено седалище и адрес на управление в гр.София.

Указано е да се подпише исковата молба, защото е представено незаверено копие, както и да се внесе държавна такса в размер на 25 лева по сметка на съда за образуваното дело и да се приложи съответния документ по делото.

Не са направени необходимите уточнения за обстоятелствата, на които се основава исковата претенция и конкретизиране на ответника, нито е представена искова молба с подпис в оригинал, нито е подписана с валиден електронен подпис, нито е приложен документ за дължимата държавна такса за образуване на делото в указания размер.

Както е известно, по аргумент от нормата на чл.204, ал.1 от АПК искът за обезщетение на вреди произтичащи от незаконосъобразен акт е ДОПУСТИМ едва след отмяната на този акт по съответния ред. За това, в случай, че се твърди наличие на вреди /неимуществени или имуществени/, произтичащи от незаконосъобразен акт и се иска обезщетяването им ищецът следва ясно да заяви от кой точно акт произтичат вредите и какъв е конкретният размер на вредите, в случай, че претендира вреди на различно основание.

Всяко едно от основанията за претендирано обезщетение следва да бъде посочено ясно и конкретно, като бъде описано каква част от обезщетението за каква точно вреда се претендира, като се опише и кога този акт е обявен за незаконосъобразен, от кой съд, с посочване на влезлия в сила съдебен акт. Това е изискване за редовност на исковата молба, а в случаят подадената искова молба не отговаря на законовите критерии за редовност и следва ищецът ясно да направи необходимите уточнения. Описанието на конкретните обстоятелства, съставляващи и основания за претендираните обезщетения е задължителна и от гледна точка определяне на родовата подсъдност на исковото производство, защото подсъдни на административните съдилища са само исковете с правно основание чл.1, ал.1 от ЗОДОВ.

Претенции относно вреди произтичащи от хипотезите на чл.2, ал.1 от ЗОДОВ, както и облигационните претенции не са от компетентността на административния съд, а на общите съдилища и се разглеждат по реда на ГПК.

Следва конкретно да се заяви какво точно представляват твърдяните  вреди и дали произтичат от отменен незаконосъобразен акт на административен орган, като се опише конкретният незаконосъобразен акт, кога е отменен и от кой орган.

Исковата молба следва да съдържа еднозначно и непротиворечиво описване на обстоятелствата на които се основава иска, като бъде синхронизирано основанието, както и точния размер на предявения иск /главница и лихви/, посочен в различните части на исковата молба, уводна, обстоятелствена част и петитум /искане/, което е условие за нейната редовност, съгласно чл.129, ал.1, вр. с чл.127, ал.1, т.4 от ГПК, субсидиарно приложими, на основание чл.204, ал.5 от АПК.

Изрично е указано на ищеца, че ако така констатираните НЕРЕДОВНОСТИ не бъдат отстранени, исковата молба се връща и производството се прекратява, съгласно указаното в чл.129, ал.3 от ГПК.

Към исковата молба следва да бъде приложено и доказателство за внасяне на дължимата държавна такса за образуване на дело- в размер на 25 лева, по сметка на Административен съд- гр.Бургас, в случай, че претенцията на юридическото лице-ищец се разглежда по реда на ЗОДОВ.

Съобщението с дадените указания е връчено лично на законния представител на дружеството- ищец на 23.03.2023г., а 7-дневният срок за изпълнение на указанията е изтекъл на 30.03.2023г.- присъствен ден-четвъртък. Както в този срок, така и до настоящият момент- 06.04.2023г. указанията не са изпълнени.

При тези констатации, исковата молба следва да бъде върната, на основание чл.129, ал.3 от ГПК, вр. с чл.204, ал.5 от АПК, респективно образуваното съдебно производство по делото следва да се прекрати.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

       ВРЪЩА исковата молба на „ИНТРЕЙД ИНЖЕНЕРИНГ“ АД, представлявано от И.Д.Атанасов, подадена против Община Бургас, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление: гр.София, бул. „Александър Стамболийски“ № 62, с която се иска осъждане на ответната страна да заплати на ищеца сумата от 14000000 /четиринадесет милиона/ лева „за извършени подобрения, асфалтиране, инфраструктура и консумативи, лихви  и пропуснати ползи и неустойки“, като е посочено в петитума на исковата молба, че „точният им размер следва да бъде установен със СИЕ“, поради НЕОТСТРАНЯВАНЕ на констатираните НЕРЕДОВНОСТИ.

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 203 от 2023г. на АС-гр.Бургас.

        ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва от ищеца с частна жалба пред ВАС на РБ, в 7-дневен срок от съобщаването му.

 

                                             СЪДИЯ: